Šta je novo?

JKP Infostan - Обједињена наплата комуналних услуга

Želeo bih da sa vama podelim moj slučaj.
Prodao sam garažu u Zemunu (ja živim na Zvezdari) 2004. godine (imam overen ugovor u sudu), novi vlasnik nije prebacio infostan na svoje ime, kada su počeli sa praksom da svi računi stižu na istu adresu meni stigne račun za tu garažu sa dugom od 55000 dinara. Odem do Infostana da mi to srede oni kažu da to nije više u njihovim rukama i da mogu da promenim korisnika njihovih usluga samo od 01.01.2013. Završim to ali stiže mi neprijatno iznanađenje, iz službe za obračun zarada u mojoj firmi mi stiže rešenje o plenidbi zarade od strane sudskog izvršitelja na ime duga za tu garažu ali samo za 2012. godinu u iznosu od 2200 dinara na ime duga i kamate a 18500 na ime troškova sudskog izvršitelja. Tu dobijem napad ludila i odem do sudkog izvršitelja da pitam po kom osnovu su mi zaplenili zaradu bez ikakve predhodne opomene. Kaže da je poštar dva puta pokušao da mi uruču opomenu (kažu ostavljao je onoj papir u sandučetu ali ja to nisam imao u svojim rukama) kada to nije uspeo oni su okačili na oglasnu tablu opomenu, kada je istekao rok za žalbu oni su doneli zaključak o zapleni zarade na koji nemam pravo prigovora. Sada mi samo ostaje da tužim novog vlasnika ili Infostan. U lopovskoj državi živimo nema šta.
Interesuje me da li je zakonita ova fora sa poštom tj. ako nisam potpisao da sam primio tužbu, da li oni mogu prosto da je okače na oglasnu tablu i da smatraju da je ista uručena?
 
Pogledaj čl. 29 Zakona o izvršenju i obezbedjenju Sl. glasnik RS", br. 31/2011, 99/2011 - dr. zakon i 109/2013 - odluka US
ako ti nešto pomogne. Bojim se da se dostava vrši kao i svaka druga preporučena pošiljka. Pokušaju dostavu na adresu gde živiš, ako te nema ostave onaj papirić, pa ponovo još jednom i ako te opet ne nadju onda okončaju postupak i okače na tablu. Znam da se dugo pričalo da ljudi ne podižu i ne primaju pošiljke, posebno one plave i da ide teško naplata pa su doneli ovaj zakon.

Slično je i sa sudijama za prekršaje a tu već ide privodjenje.
 
Herr Flick wrote: ....i samo za 2012. godinu u iznosu od 2200 dinara na ime duga i kamate
a 18500 na ime troškova sudskog izvršitelja....
Au. . . od 2004. godine kuca njihov tajni taksimetar, gadan sos :twisted:

Ako dokazu da dugujes samo jedan dinar
moraces da platis ne samo 18.500 din nego i troskove prošlih i narednih radnji i aktera
(racunaj cifru bar puta dva-tri)

Posavetuj se sa advokatom koj je ,,specijalizovao,, borbu protiv Ždero-stana
 
ponedeljak 27.01.2014.
Na račun se žalilo 30.000 ljudi
Izvor: Tanjug
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... _id=804783

Beograd -- Direktor EPS snadbevanja i distribucija Željko Marković izjavio je da je do sada pristiglo 31.000 reklamacija na decembarske račune za struju.

Marković je za RTS rekao da se do kraja meseca očekuje još oko 6.000 reklamacija, tako da će se to približiti cifri od jedan odsto reklamiranih računa u odnosu na broj izdatih računa.

"Nisu sve reklamacije opravdane, ali oko 70 do 80 odsto reklamacija se uspostavi kao oravdane", rekao je Marković i dodao da su preduzete organizacione mere i da može da garantuje da će računi ubuduće biti ispravni.

Upitan da li potrošaći koji su uložili žalbu, a nisu platili račun mogu ostvariti popust od pet odsto, Marković je rekao da popust mogu ostvariti samo oni potrošači za koje se ispostavi da je račun neispravan i da je reklamacija uvažena.

Oni kupci koji su reklamirali račun, a nije bilo opravdano, Marković kaže da neće imati pravo na popust.
 
EPS je država u državi. Teško će se izboriti, jedino možda premestiti dotične sa jednog mesta na drugo. A šta ono bi sa Kolubarom?
 
Krs infosta toliki nerad drskost i nesukladjenost

Prodala stan, a plaća račune za njega!
M. L. JANKOVIĆ | 28. januar 2014. 21:06 | Komentara: 1
Vesni Grujić sudski izvršitelji od penzije skinuli 10.000 dinara zbog duga za "Infostan". Sud je tereti za dugove nastale pet godina posle iseljenja pošto se nije odjavila u "Infostanu"
SUGRAĐANKA Vesna Grujić (58) prodala je stan na Paliluli pre sedam godina i iza sebe ostavila sve plaćene račune za komunalije. Ipak, pre mesec dana sudski izvršitelji od penzije su joj skinuli 10.000 dinara zbog duga za "Infostan" koji je u proteklih nekoliko godina narastao na - 130.000 dinara! A račun je napravljen u stanu koji je uredno prodat!



Ovo je samo jedan od primera da Beograđani dolaze u nepriliku sa neplaćenim računima za komunalije koje su napravili novi vlasnici nekretnina. Glavni problem izbio je jer Vesna nije odjavila promenu vlasništva u JKP "Infostan", pa svi novi dugovi, iako se stan više ne vodi na nju - idu na njen teret.

- Ostavila sam čiste račune i potpuno legalno prodala 2007. godine stan u blizini Bogoslovije - priča penzionerka Vesna Grujić. - Zato nisam mogla da verujem kada mi je dan posle Nove godine stigla sudska presuda da mi se pleni penzija zbog duga za "Infostan". Prvi mesec su mi skinuli 10.000 dinara, a u presudi je pisalo da će mi odbijati do iznosa od 35.000 dinara. Tuže me za neplaćene komunalije iz 2012, što je pet godina posle mog iseljenja.

Iako je prijavila novu adresu, tužbe su joj sve vreme stizale na staru, pa zato nije mogla ni da reaguje i javi se kod sudije.

- Ispostavilo se da novi stanari nisu platili ni jedan jedini račun i da su napravili više od 130.000 dinara duga - objašnjava ona. - Obavestili su me da imam još četiri tužbe na konto ovih dugovanja.


DOGOVOR SA NOVOM VLASNICOM
VESNA ipak vidi svetlost na kraju tunela. - Srećom, napravila sam dogovor sa novom vlasnicom, pa će mi ona isplatiti rate koje su mi skinuli, a ostatak će, valjda, sama isplaćivati. Obećala mi je da će tako biti, pa sad zavisim od njene dobre volje - rekla je Vesna Grujić.

Vesna Grujić je upala u ove probleme jer su joj, kada je još 2007. godine otišla u JKP "Infostan" da se "odjavi", rekli da to mora da uradi novi kupac, da bi se izmirile obaveze poreza na promet nekretnina. Njih, međutim, u to vreme nije mogla da dobije.

JEFTINIJI BAZEN I POZORIŠTE

"INFOSTAN" nagrađuje redovne platiše posebnim popustima i pogodnostima: na SRC "Tašmajdan" korisnici komunalnih usluga koji redovno i u potpunosti plaćaju potrošene obaveze mogu ostvariti 30 odsto popusta prilikom kupovine mesečnih karata za klizalište i 20 odsto za bazen.


"INFOSTAN": ODJAVA U ROKU OD OSAM DANA

IZ "Infostana" apeluju da prilikom promene vlasništva nad stanom, zbog kupoprodaje ili nasledstva, korisnici to prijave u roku od osam dana.

- Veoma je važno da korisnici obaveste komunalno preduzeće o nastaloj promeni kako ne bi došli u situaciju ukoliko se stan i dalje vodi na njih, a novi vlasnici ne plaćaju komunalne usluge - poručuju iz "Infostana". - Bilo da je kupoprodaja obavljena sada ili pre deset godina, građani mogu doći sa kupoprodajnim ugovorom, koji je dovoljan dokaz koji potvrđuje ko je vlasnik stana i korisnik komunalnih usluga.
http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... e-za-njega
 
građani mogu doći sa kupoprodajnim ugovorom,
da je iko od Zdero-stana jednom u toku silnih godina dosao u tu zgradu
to bi sigurno bilo utvrdjeno . Pa u zakonu pise : gradjani ne moraju doci, nego mogu doci ...

Zdero-stan u toku godine morao bi bar jedanput da ima kontakt sa predstavnikom stambene zgrade
kako bi dobio (anketni listic)- podatke za sprovodjenje mera radi povecavanja zadovoljstva korisnika
sto i jeste PRVA stavka pri osnivanju od strane Skupstine grada Beograda 1. februara 1977 :dil:

Zdero-stan to ne cini,
zdero stan ne pomera svoje *dup*e , vec samo pravne poluge
u cilju cedjenja sto vise para od Beogradjana

Zdero-stan je ne prirodna tvorevina samo sa jednosmernom harackom namenom-
Zdero-stan kako je osnovan tako treba i da se rasformira -ugasi
a svaki davoc usluga sam da naplacuje ( opstih i E-uplata)

Nemoralno i suludo je odrzavati provizijasa koj nema ni jednu svoju uslugu
vec samo uzima proviziju od tudjih usluga

Podrzavati Zdero-stan je isto sto i podrzavati reketase
 
30.1.2014.
Потрошачи кажњени, радници ЕПС-а траже награду

Састанак синдиката ЕПС-а с министрима енергетике и финансија у петак када ће се разговарати и о бескаматној позајмици од 50.000 динара
http://www.politika.rs/rubrike/Ekonomij ... du.sr.html (ceo tekst)
 
Čak 90 odsto brojila nije ispravno
M. N. S. | 30. januar 2014. 21:17 | Komentara: 4

Svaki deseti uređaj za merenje električne energije u našoj zemlji ima važeći žig. Loši strujomeri pokazuju i veću i manju potrošnju. EPS tvrdi da kupci energije nisu oštećeni.
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/ek ... e-ispravno (ceo tekst)
 
EPS: Polovina pritužbi građana opravdana
B. Anđelić | 01. 02. 2014. - 06:48h
http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/4391 ... -opravdana

Da se ne bi ponovile greške, očitavanje utroška struje za januar biće duplo kontrolisano u svakom desetom domaćinstvu.
429941salterrasfoto-nebo.jpg

PROSEČNA NETO PLATA U EPS - 79.000 DINARA
Direktor „EPS Snabdevanja“ Željko Marković potvrdio je za „Blic“ ovu duplu kontrolu i dodao da je distribucijama stiglo 47.000 pritužbi na decembarski račun. Obrađeno je skoro sve što je stiglo i od toga je više od 20.000 žalbi prihvaćeno.
Kako je došlo do toliko grešaka i na koji način su građani prevareni iz EPS-a još nije saopšteno, a rezultate istrage još ne saopštava ni Komisija za proveru računa.
----------
Zorana Mihajlović
Pozajmica ili štrajk

Sindikat EPS objavio je da će ući u generalni štrajk, ako ih Vlada ne izuzme iz odluka o zabrani zapošljavanja i naplate solidarnog poreza, uz zahtev da dobiju pozajmicu od 50.000 dinara. Ministarka Mihajlović će razgovarati sa sindikatima EPS, zajedno sa ministrom finansija, kojeg je označila kao ključnog za ove odluke.
----------
- Od svih privrednih društava tražili smo dodatne podatke koje treba da nam dostave u roku od četiri dana - kaže predsednik Nacionalne organizacije potrošača Goran Papović, koji je član komisije.

On dodaje da je najviše problema bilo u Beogradu i Nišu.
Novo očitavanje brojila za struju počinje danas i trajaće do 5. februara. Direktor „EPS Snabdevanja“ Željko Marković obećava da ovoga puta neće biti grešaka.

- Imaćemo prvo redovno očitavanje, a odmah iza njega kontrolno. Dupla provera biće izvršena kod oko 10 odsto kupaca struje. Zbog toga će biti dodatno angažovano oko 600 ljudi - kaže Marković.

Zbog afere sa računima za struju najavljena je smena osam direktora u distribucijama. U EPS-u nisu hteli da kažu da li će se na tom spisku naći još neko.
 
Ja rekoh da su EPS i EDB država u državi. Uz to imaju jak sindikat i uvek su uspevali da ucenjuju. A ima ih ko žutih mrava. Čuj oni neće da plaćaju solidarni porez , neće da im zabrane nova zapošljavanja , a hoće još i pozajmicu.
 
Mihajlović najavila tender za kupovinu kalorimetara
Tanjug | 03. 02. 2014. - 14:40h | Komentara: 0
http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/4396 ... lorimetara (ceo tekst)

Država će u narednih mesec ili dva raspisati tender za uvođenje kalorimetara u određene ustanove i stambene zgrade preko kojih će utrošena toplotna energija biti obračunata i naplaćena, najavila je danas ministarka energetike, Zorana Mihajlović.
 
Ovo je odlična stvar, ja podržavam. Premda mi cena od 6.7 dinara po KW deluje mnogo. Ali nisam računao koliko mene košta moje grejanje tako da.. No, vreme polako dolazi i da se naše zgrade dobro izoluju i da konačno počnemo malo i da štedimo a ne da se razbacujemo ovoliko. To će nam mnogo više pomoći nego južni tok.
E sad, naplaćuje se i angažovana snaga i još nešto. Ovo je sasvim ok za struju, ali da li je i kad je u pitanju grejanje?
 
E sad, naplaćuje se i angažovana snaga i još nešto.
Ne uvode oni to zbog nas nego zbog njih
vise se naplati , sto dosadasnja iskustva potvrdjuju
jer nemamo kulturološke navike da ,,zavrcemo,, radijatore u prostorijama u koima redje boravimo
na primer spavaca soba greje se sve vreme , umesto samo uveče

svako sticanje novih navika boli tj. ide preko novčanika
izabrano vreme i okolnosti za prosecan novčanik (koj je i ovako prazan) nije dobro
te i time odluka o prelasku na novi bolji sistem obračuna u odnosu na ekonomski momenat vrlo, vrlo pogresna
 
EPS odložio slanje novih računa za struju
Petak, 07. 02. 2014.|10:52 | Izvor: eKapija
http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... -za-struju


Privredno društvo "EPS Snabdevanje" je odložilo primenu novog izgleda računa za električnu energiju, jer je najvažnije da se kupci uvere u tačnost računa, saopštila je danas "Elektroprivreda Srbije" (EPS).

Kako se navodi u saopštenju, ta odluka je doneta kako bi kupci račune za struju potrošenu u januaru mogli lakše da uporede sa ranijim računima i da ne bi bili zbunjeni novim izgledom i rasporedom stavki na računu.

- Prioritet za izradu januarskog računa je tačnost obračuna kako bi se otklonila i najmanja sumnja u njihovu ispravnost - rekao je vršilac dužnosti direktora EPS Snabdevanja Željko Marković.

Marković je rekao da su zbog zabeleženog povećanja broja reklamacija na decembarske račune za struju uvedene dodatne mere kontrole očitavanja i obračuna i da pojedinačne greške, čiji je uzrok bio isključivo ljudski faktor, sada ne bi smele da se ponove.

Očitavanje januarske potrošnje trajalo je od 1. do 5. februara uz duple kontrole čitača, navodi se u saopštenju i dodaje da je u u tom periodu očitano je 97% brojila.

Ističe se da je 3% mernih mesta bilo je nepristupačno i će ta brojila biti očitana u najkraćem mogućem roku.

Kontrola je u 0,4% slučajeva utvrdila grešku koja je odmah ispravljena, a većih nepravilnosti nije bilo.

U Kragujevcu je zabeležen napad na čitača kojeg je prilikom očitavanja pretukla grupa navijača.

Od 3,5 miliona brojila, na decembarski račun primljeno je 48.494 reklamacija, što je 1,5% od ukupnog broja računa.

Polovina podnetih reklamacija bila je opravdana i računi su ispravljeni, naveli u EPS-u u okviru kojeg posluje "EPS snabdevanje".

EPS je pozivao sve kupce da, ako imaju bilo kakvu sumnju na januarske račune čija je isporuka počela, podnesu prigovor na šalterima za reklamacije u lokalnim distribucijama.
 
Gorstak89":25hn8xjw je napisao(la):
Ovo je odlična stvar, ja podržavam. Premda mi cena od 6.7 dinara po KW deluje mnogo. Ali nisam računao koliko mene košta moje grejanje tako da.. No, vreme polako dolazi i da se naše zgrade dobro izoluju i da konačno počnemo malo i da štedimo a ne da se razbacujemo ovoliko. To će nam mnogo više pomoći nego južni tok.
E sad, naplaćuje se i angažovana snaga i još nešto. Ovo je sasvim ok za struju, ali da li je i kad je u pitanju grejanje?


Ja u Stepi Stepanovic imam takav sistem, imam srecu sto ne volim toplo, inace bih nabio racune samo tako. Ispadne malo jeftinije samo, nekima i skuplje, razlika je u placanju sto po starom placas jednake racune preko cele god, a ovde placas oko 2000 din mesecno odrzavanje zavisi od angazovane snage, plus kada je grejanje. Po starom sistemu tebi su upaljeni radijatori non stop, a ovde ako ih drzis otvorene non stop uveselices se sa racunom. 0.18 kwh po rebru radijatora (u praksi vuce duplo manje) pa puta 6.7 din.
 
Грејању по утрошку – нижи рачуни
http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/ ... ni.sr.html

У предностима које пружа систем загревања објеката по принципу „колико потрошиш, толико и платиш”, тренутно може да ужива око 9.400 потрошача и 640 локала из Београда

У стану породице Сенковски у Пећској улици на Звездари зими је пријатно топло – и дању и ноћу. У јеку сезоне рачуни за загревање њиховог домаћинства од 50 квадрата не прелазе 3.500 динара, јер испоручену топлотну енергију плаћају по стварном утрошку. Изузетак је био само ледени фебруар 2012, када је на уплатници „Инфостана” ставка грејање била двоструко увећана. Захваљујући уређајима за регистровање појединачне потрошње, које су пре три сезоне поставили на своје радијаторе, породица из Пећске улице ипак се трајно ратосиљала плаћања грејања у току лета.

– Само смо дужни да издвајамо новац за ангажовану снагу (прва ставка на рачуну за грејање) сваког месеца у години, али се тај износ креће између 1.000 и 1.100 динара. Други део рачуна, око 3.500 динара, представља утрошене киловат сате на које можемо потпуно да утичемо јер на радијаторима имамо термостатске вентиле и делитеље топлоте помоћу којих регулишемо температуру у стану, а самим тим и месечну цену грејања. Ову ставку на рачуну плаћамо само док траје сезона – уверава Мирко Сенковски, потпредседник кућног савета у Пећској 11.

Уређаји су подешени на 20 степени Целзијусових, али их чланови ове породице не искључују чак ни када у стану не бораве данима.

У уградњу три уређаја за исто толико радијатора уложили су око 200 евра, али им се та инвестиција досад вишеструко вратила.

– Кћерка живи неколико улица од нас у стану од 75 квадрата и плаћа целе године централно грејање, тачније 12 месеци по 8.500 динара. Годишње издвоји више од 100.000 динара, а моје домаћинство око 22.000 динара – тврди станар из Пећске 11.

У предностима које пружа систем грејања по принципу „колико потрошиш, толико и платиш”, тренутно може да ужива око 9.400 потрошача и 640 локала из Београда. Они чине око три одсто од укупног броја корисника услуга „Београдских електрана” који испоручену топлоту не плаћају по квадратном метру.

– Испуњени су сви технички предуслови за прелазак на мерење и обрачун утрошене топлотне енергије у свакој од око 8.000 предајних станица. Сада сваки постојећи објекат треба да формира скупштину станара која ће нам упутити захтев за доставу анализе потрошње из претходног периода. Ту анализу ми враћамо скупштини станара која на основу ње доноси коначну одлуку да ли жели да пређе на нови систем наплате. Уколико је заинтересована, скупштина станара бира предузеће које ће направити пројектну документацију (елаборат о уградњи термостатских вентила и уређаја за регистровање потрошње) – објашњавају у „Електранама”.

Услов за прелазак на наплату према потрошњи и расподели топлотне енергије јесте да скупштина станара достави елаборат о расподели утрошене енергије за сваки стан појединачно, записник о активирању уређаја за расподелу потрошње (термостатски вентили и делитељи топлоте) и уговор са фирмом која ће у име скупштине станара делити утрошену топлотну енергију сваког стана појединачно. То значи да фирма коју је ангажовала скупштина станара доставља „Инфостану” податке о расподели потрошње сваког стана појединачно, а „Електране” достављају потрошњу на нивоу предајне станице, на основу чега „Инфостан” прави месечне рачуне и шаље их корисницима.

На сваком потрошачком рачуну налазиће се две ставке – фиксни и варијабилни трошкови. Фиксни део је ангажована снага, а варијабилни чине утрошени киловат-сати.

– Ангажована снага тренутно износи 3.061 динара по киловат-сату годишње. Овај трошак се наплаћује 12 месеци, а то значи да су трошкови ангажоване снаге подељени на целу годину – истичу у „Електранама”.

Следећа ставка на рачуну јесу утрошени киловат сати. На овај део рачуна корисник може потпуно да утиче. То значи да може да смањи грејање тамо где не борави или да га потпуно угаси кад уопште није у стану, па ће само плаћати онолико колико потроши, то јест плаћаће само фиксни део рачуна, не и киловат-сате, јер их није ни потрошио. Цена киловат-сата тренутно износи 6,7 динара, а за пословни простор 8,19 динара. Утрошени киловат сати плаћају се само у периоду грејне сезоне, од 15. октобра до 15. априла.

----------------------------------------------

Град треба да усвоји правилник о расподели топлотне енергије

„Електране” немају уговор ни са једном од фирми које обављају услугу расподеле топлотне енергије, јер њих треба да ангажује власник, односно инвеститор објекта. Надлежни напомињу да је потребно да се на нивоу града направи квалификација фирми које пружају услуге расподеле топлотне енергије.

– Уз то, потребно је усвојити и правилник о расподели топлотне енергије да би на тај начин био „заштићен” систем расподеле топлотне енергије, а самим тим и грађани – наводе у овом предузећу.

----------------------------------------------

Уштеда у потрошњи до 30 одсто

Интересовање Београђана за прелазак на наплату по утрошку повећава се из године у годину. Уградња овакве опреме кошта око 50 евра по сваком радијатору, што значи да ће за стан од 60 квадратних метара власници одвајати око 250 до 300 евра. Правилном употребом опреме у стану, односно рационалним коришћењем енергије и регулацијом температуре на двадесетак степени Целзијусових, могуће је постићи уштеду у потрошњи енергије од 20 до 30 одсто.
М. Бракочевић
објављено: 11.02.2014.
 
Evo i nekoliko komentara na ovu temu:
Београд
Грејању по утрошку – нижи рачуни
http://www.politika.rs/index.php?lid=sr ... mID=284042 (svi komentari)

Мирко Старчевић | 11/02/2014 09:19
Све то звучи сјано сада док се труде да нам свима продају потрошњу по утрошку. А, када за коју годину потрошња по утрошку постане правило, а не изузетак, седећемо у хладним или млаким становима и плашићемо се да одврнемо вентил, јер ће рачуни шибати горе него прошлонедељни ветар.

Hogar Strašni | 11/02/2014 09:29
Grejanje po utrošku se u razvijenim zemljama praktikuje isključivo za 24. časovna grejna područija.Na taj način omogućava komoditet grejanja kada god je to potrebno.Onda smo se mi dosetili kako da se zaradi ali da ne ispoštujemo sve norme....tako da sada u određenim delovima imate fiksni i varijabilni deo,pa grejali se ili ne morate da platite!Ponegde imate centralne kalorimetre pa plaćamo iako se samo komšija greje!Tamo gde imate kalorimetre u svakom stanu cena grejanja je paprena pa se dolazi do računice da se uopšte i ne isplati otvarati ventile na ulazu u grejno telo.Mnogi pri tom uključuju električna grejna tela ali šta će se ubrzo desiti sa elektro energetskim sistemom?Poenta svega je ugraditi kalorimetre u sve stanove što trećim licima ali i mnogima u lancu donosi ogromnu zaradu a sve pod izgovorom uštede.

Dragan Petrovic | 11/02/2014 09:49
Evo...meni je noćas bilo hladno.I otvorio sam termo "glavu" a grejanje nisam dobio!Zašto onda pišete da porodica na Zvezdari ima grejanje i danju i noću kada znamo da toplane rade noću isključivo u ekstremnim minusima pa čak i ako je grejna sezona u toku?To se prvenstveno praktikuje radi lakšeg postizanja jutarnje tražene temperature .Zbog čega ne napišete koliko su povećani računi onih koji imaju ugrađene kalorimetre a otvoreni su im konstantno ventili kao i većini od nas sa starim (standardnim) sistemom bez kalorimetara?I zbog čega se natura neko rešenje koje narod nije spreman ni da plati ni da podrži?Ako želite da pratite trend u razvijenim zemljama onda se spremite na konstantni rad toplana i zaboravite na uštedu u gorivu!

Gaga Patrnozic | 11/02/2014 10:29
Ovo nije tacno. Ja zivim na Zvezdari imam mali stan i skuplje mi je grejanje po utrosku, nego da placam svaki mesec, zato sto kod mene u zgradi pola stanara nije tu, zavrnuti radijatori, a Elektrane mere koliko udje u zgradu i sve gubitke podeli na nas koji smo tu stalno. Dobila sam racun od 6000 za decembar za stan od 30kv, a pritom mi u stanu nije bilo nesto extra toplo, tako da cemo da trazimo da se vratimo na stari sistem.

vox populi | 11/02/2014 11:18
Ovo je naručen članak i nema veze sa realnošću. Lobi koji predvodi ministarka, nastoji progurati nabavku koja se meri stotinama miliona Evra i tu se utaliti. Obračun treba vršiti na osnovu merenja u predajnim toplinskim stanicama i na osnovu toga izdavati račun, kao i do sada. Samo jedna napomena: ograničena je maksimalna temperature stana na 21 +/- 1stepen C i nije moguća nikakva ušteda, niti pojačanje grejanja u nekoj prostoriji. Smanjenjem temperature (protoka) u nekim prostorijama, pasti će prosečna temperatura u čitavom stanu, pa će korisnik morati uključiti isključene radijatore ili će se smrzavati u svim prostorijama. Iznos fiksnih troškova toplane će pokriti sav javašluk i gubitke koji se dešavaju u sistemu, a varijabilni deo će porasti, tako da ako isključite sva grejna tela, imaćete račun koji prelaze 50% vrednosti računa sa uključenim grejanjem. To je kriminal i treba ga zaustaviti na vreme. Ovo je nevjerovatno. Struka-oportunisti šute kao zaliveni.

3OPAH 3OPAH | 11/02/2014 11:39
Ovo je čist naručeni tekst jer nema veze sa istinom. U mom stanu od 60 kvadrata grejanje košta 10000 dinara mesečno kada se zaista greje a radijatori nisu odvrnuti na najjače a stolarija je PVC godinu i po dana stara. I noću nema grejanja, možete da odvrćete i zavrćete radijatore do mile volje. Kradu na takozvani rastur (energija izgubljena od podstanice do stana) a to može da iznosi i pola mog računa (jer su oni štedeli ili krali prilikom postavljanja cevi na izolaciji). Jeste jeftinije grejanje po utrošku ali ne ovoliko koliko se tvrdi u ovom tekstu.
 
Koji su ovo hostapleri iz toplana
Beograd: Napolju proleće, a u stanovima zima!
M. L. Janković | 11. februar 2014. 22:12 | Komentara: 0
Uprkos visokim temperaturama, beograđani se žale da se kod kuće smrzavaju. Potrošači masovno prijavljuju mlake ili hladne radijatore
NAPOLjU 17-18 stepeni Celzijusa, a u stanu mere i pokoji stepen niže. Ovo su muke velikog broja Beograđana, koji imaju centralno grejanje. Sa neuobičajeno visokim temperaturama za ovo doba godine, većina od ukupno 800.000 potrošača ovih dana se budi sa hladnim radijatorima.



Zidovi u prestoničkim stanovima još se nisu ugrejali, pa, bez obzira što je napolju vreme proletnje, u domovima - još vlada zima. Potrošači tvrde da danima već zovu telefon "Beoelektrana" da prijave slabo grejanje, ali da ne dobijaju konkretne odgovore kada će im se toplotna "rebra" zagrejati.

- Plaćam celu godinu 5.000 dinara mesečno za grejanje i to da bih imala tople radijatore pola godine - priča Danijela I. sa Konjarnika. - Sad ispade da ne možemo da dobijemo grejanje ni u februaru! Čim se dva dana zadrži malo lepše vreme, oni odmah "zavrnu" pogon i obustave isporuku. Mislim da je to sramota. Sad moram da palim klimu u jednoj, a grejalicu u drugoj sobi i samo "nakrcam" račun za struju.

I u Nacionalnoj organizaciji za zaštitu potrošača kažu da im se telefon usijao od poziva građana nezadovoljnih, kako računima za struju, tako i toplotnu energiju.


"BEOELEKTRANE": NISMO PREKIDALI
U "BEOELEKTRANAMA" kažu da uopšte nisu prekidali grejanje.
- Poštujemo Odluku o snabdevanju toplotnom energijom u Beogradu - kažu u "Beoelektranama".
- U njoj stoji da preduzeće može u toku grejnog dana prekinuti isporuku toplotne energije usled povoljne spoljne temperature.
- Mnogi sugrađani misle, a sa tim se i mi slažemo, da bi zbog toplije zime računi za grejanje trebalo da budu umanjeni - kažu u NOPS. - Nedopustivo je da se koristi isti način obračuna utroška toplotne energije ukoliko se vremenske prilike bitno menjaju.

MORAJU DA GREJU ISPOD 15 STEPENI

PREMA važećoj odluci, toplane su dužne da greju ukoliko je napolju manje od 15 stepeni Celzijusa, a temperatura koju moraju da postignu u sobama je 20 podeoka, uz odstupanje stepen gore ili dole. Problem je, međutim, što se jutarnja temperatura ne pomiče od gotovo smrznutih dva-tri podeoka.

PLAĆAJU ENERGIJU ZA SEBE, ALI I ZA KOMŠIJE

MADA stručnjaci tvrde da će se problemi preskupog centralnog grejanja i kada je lepo vreme, rešiti uvođenjem merenja po utrošku - i ovaj sistem ima svoje manjkavosti.

- Živim u novogradnji pa grejanje, navodno, plaćam koliko potrošim - priča Žarko Knežević sa Vračara. - Ipak, ispostavilo se da sam u novembru potrošio 30 impulsa više nego u decembru, a račun mi je čak 1.200 dinara veći. Kada sam zvao da se žalim, objasnili su mi da su dva ulaza zajedno u decembru potrošila više zajedničke energije pa je zato moj račun veći. Ispada, opet, da nije bitno koliko ja potrošim, već zavisim i od komšija!

http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... ovima-zima
 
Danas grejanja nije bilo, bar kod mene u zgradi. A sto se tice po potrosnji samo nek se loze ljudi, kad im stignu racuncine ima da se puse. Sad mi je stigao obracun, raspodela gubitaka ko 1/4 mog racuna...
 
Moze malo detaljnije kakva raspodjela gubitka
Sledece sto me ineteresuje recimo ako u zgradi ima 14 stanova a 4 stana su prazna oni samo placaju onih 2000 din mjeseceno da li se zbog njihovog nekoriscenja povecavaju racuni ostalih 10 stanova sajt toplana je ocajan
 
dokle god ja kao korisnik ne budem u mogucnosti da trajno ili na odredjeno vreme odjavim grejanje elektranama, dotle ce one raditi sta oce i kako oce.
nazalost, trenutno u Beogradu nemate nikakvu mogucnost da odjavite ovu uslugu, sto je po mom misljenju krsenje kako zdrave logike, tako i nekih zakona. Na osnovu cega mene ili bilo koga elektrane prisiljavaju da koristim njihove usluge, koje su pri tom lose !!??
 
Vrh