Šta je novo?

Izdavanje / iznajmljivanje nekretnina (stana, parking mesta...) iskustva i saveti

Čak ni ljudi koji imaju 5, 10 stanova nisu glupi pa da im tih 10 stanova stoji prazno čitavu godinu zato što su zapeli za neku stanarinu. 5 praznih stanova je gubitak 30k evra za godinu.
Samo na ovaj deo želim da se osvrnem, jer sam primetio interesantnu i čudnu pojavu. Naravno, nisu svi vlasnici takvi ali sam imao više susreta u poslu sa onima koji su trendovima od poslednje 3-4 godine zaslepljeni i trpe realne materijalne gubitke misleći da će rast (cena stanova, ne kirija) nastaviti da bude dvocifren, te da će gubitke na praznom stanu nadoknaditi preprodajom stana po skupljoj ceni. Po mom mišljenju šuplja priča ali tako je kako je.
 
A definitivno broj stanova raste brže u odnosu na broj stanovnika, to se vidi iz popisa. Broj stanova je porastao za 18.6% !!! u odonsu na prethodni popis i ko zna koliko ima nelegalizovanih budževina. Možda danas ima mnogo više neprijavljenih ljudi u Beogradu, ali sumnjam da je to slučaj. Fascinantan mi je podatak da pola oglasa za izdavanje u Beogradu u ovom trenutku ima cenu veću od 1000e, a 90% preko 500e. Pisao je neko na temi cene nekretnina.
Jel znas mozda koliko je tih 18% u brojevima?
 
Samo na ovaj deo želim da se osvrnem, jer sam primetio interesantnu i čudnu pojavu. Naravno, nisu svi vlasnici takvi ali sam imao više susreta u poslu sa onima koji su trendovima od poslednje 3-4 godine zaslepljeni i trpe realne materijalne gubitke misleći da će rast (cena stanova, ne kirija) nastaviti da bude dvocifren, te da će gubitke na praznom stanu nadoknaditi preprodajom stana po skupljoj ceni. Po mom mišljenju šuplja priča ali tako je kako je.
Super. Zar ne?

I ako su u krivu, realnost će im opaliti žestok šamar i ili će ih prodati ili izdavati po ceni po kojoj mogu da ih izdaju. Po meni ovo je dobar primer kako tržište ipak rešava neke stvari.
 
Što je možda i ok.
Kaко је океј да ти 30% плате, што је и ретко мало, оде у неповрат само да се не би смрзао на улици. Буквл ти за тај новац не добијеш ништа осим заштиту од елемената.
 
Super. Zar ne?

I ako su u krivu, realnost će im opaliti žestok šamar i ili će ih prodati ili izdavati po ceni po kojoj mogu da ih izdaju. Po meni ovo je dobar primer kako tržište ipak rešava neke stvari.
Dok ih tržište ne opali prošlo je više godina u kojima su oni umanjili ponudu i posredno uticali da povećavanje cene zakupa. Šteta po ostale učesnike na tržištu je nesrazmerna u odnosu na ličnu korist i trebalo bi da se unapred predvidi progresivno oporezivanje upravo da bi se izbeglo da ovakvih situacija uopšte dođe.
 
Kaко је океј да ти 30% плате, што је и ретко мало, оде у неповрат само да се не би смрзао на улици. Буквл ти за тај новац не добијеш ништа осим заштиту од елемената.
Kako misliš ništa? Pa to je ogromna stvar.

A 30% mi deluje razumno. Pravi problem je što ima gomila ljudi koji primaju 500-600 evra. Šta sa njima? Siromaštvo je problem. Pravna država, pozitivna selekcija, korupcija, monopoli, karteli, crna ekonomija, poreska politika, politički sistem...
 
Dok ih tržište ne opali prošlo je više godina u kojima su oni umanjili ponudu i posredno uticali da povećavanje cene zakupa. Šteta po ostale učesnike na tržištu je nesrazmerna u odnosu na ličnu korist i trebalo bi da se unapred predvidi progresivno oporezivanje upravo da bi se izbeglo da ovakvih situacija uopšte dođe.
Ma nisu. Nisu svi ljudi budale.

I još. Ne tražim da mi odgovoriš, ali koji je profil tih ljudi? Da li su novac zaradili pošteno? Ne tražim odgovor.
 
Tu se slažemo, s tim što ima dosta njih koji su zaradili ozbiljne pare nepošteno bez dokazivog kršenja zakona
 
Kako misliš ništa? Pa to je ogromna stvar.

A 30% mi deluje razumno. Pravi problem je što ima gomila ljudi koji primaju 500-600 evra. Šta sa njima? Siromaštvo je problem. Pravna država, pozitivna selekcija, korupcija, monopoli, karteli, crna ekonomija, poreska politika, politički sistem...
Живот не чини само постојање на свету, зато кажем ништа.
Мени је све преко 10% превише, сада ми је више од тога јер морам уживо на факс, али пошто на посао не морам никада долазити враћам се кући да живим док не нађем стан испод 10% плате.
Слажем се ја да је сиромаштво проблем, а ја велике кирије сматрам једним од узрочника тога. Када би неко плаћао стан 400е мање он би могао те паре уложити у нешто, нпр да тих 400е од своје 20 до 30 улаже у неку s&p 500 компранију он би на свој тридесети рођендан имао више од 60к, док овако када плаћа кирију он на свој 30ти рођендан има само то што је и даље жив.

Нзм да ли се чини да би ја да људи купе стан за 3.5к по квадрату па да издају мени за 100е, али ја ја то не бих. Већ иначе да држава уложи новац у станоградњу, субвенције првим власницима, прогресивне порезе и све остало што би помогло да право на кров над главом стварно буде право у овој земљи, да нико не брине о кирији/рати кредита. Нажалост живимо у држави у којој се дозвољени удео нитрата у води за пиће повећа за 10х уместо да се вода додатно третира.
 
Tu se slažemo, s tim što ima dosta njih koji su zaradili ozbiljne pare nepošteno bez dokazivog kršenja zakona
Da da da da.

Tako je. To je glavni uzrok i trajni razlog sloma srpskog društva. Recimo da ne možeš nikoga da kazniš, ali zato bi pravom poreskom politikom mogao da uspostaviš svrsishodnije tokove novca. I ne samo porezima.

To se neće desiti. Lakše je okrenuti narod da se pobije međusobno.
 
Већ иначе да држава уложи новац у
Neću odgovarati na sve. Samo na ovo.

Ne postoji država. Država je neki debil koji se učlanio u stranku dok ti ideš na fakultet. On sada lepi plakate da bi došao sutra do šanse da raspolaže budžetom. Takvi su država. Očekivati nešto od tih likova je.... Pfffff


Treba samo biti svestan toga i unapred znati šta očekivati od njih. To je sve.
 
Neću odgovarati na sve. Samo na ovo.

Ne postoji država. Država je neki debil koji se učlanio u stranku dok ti ideš na fakultet. On sada lepi plakate da bi došao sutra do šanse da raspolaže budžetom. Takvi su država. Očekivati nešto od tih likova je.... Pfffff


Treba samo biti svestan toga i unapred znati šta očekivati od njih. To je sve.
Знам ја све то, само се надам да ћемо се поправити кад тад.
Можда сам још увек довољно млад па ме није довољно ј***вао овај систем па још увек верујем да ће бити боље.
 
Visak stanova je ako imas vise od jednog stana u kojima ne zivis. Samim tim dizes cenu stanova i kirija i ugrozavas one koje nemaju svoju nekretninu. Niko ne prica o oduzimanju imovine vec o progresivnom porezu. Ja sam za to da se i ogranici cena parking mesta jer davati trecinu stana za parking je besmisleno i samo dovodi do goreg stanja sto se parkiranja tice.

Znam da se takva razmisljanja negoduju kod onih (vas) koji imate jos poneki stan ali tako treba da bude. I na cenama nekretnina najvise kukaju na cene oni koji imaju par stanova jer su navikli da kupuju jeftino pa prizeljkuku kataklizmu iako znaju da to dobodi do siromasenja naroda. Svako gleda neki svoj interes.

Lepo ti je odgovorio Goran, ako imaš dodatnu ponudu stanova u odnosu na stanovništvo (a imaš), to može samo da obori cenu, osnovi ekonomije. Država je tu da antimonopolskom politikom spreči koncentraciju kapitala (dođe Blackrock i pokupuje sve npr). U to upravo i spada progresivni porez, destimuliše te da gomilaš beton, ali destimuliše i ceo građevinski sektor koji ozbiljno utiče na BDP. Ta spirala se posle preliva na sve. A to da ti kaže za koliko ćeš ti da izdaješ, to ne može, uveren sam da to pada 100% na ustavnom sudu, ipak je to zapadna zemlja!

Са првим пасусом се тотално слажем осим за то што је мала инфлација ств неопходна, али као што си раније навео ту инфлацију не прави економија сама од себе него банке кад им порасте похлепа.
Око другог пасуса се не слажем јер наводи да би опала куповина станова, што верујем да не би јер уз порезе за већи број некретнина много би било лакше људима да купе своју прву некретнину. А око комуњарске идеологије и Недељица се не би сложио јер држава која узима земљу како би је дала богатој страној корпорацији која ће износити 95% профита није комунизам него уживање корупције (на коју смо сви нажалост навикли).
Последњи пасус прави питање шта је средина игре и да ли је омогућавање сиротињи да има кров над главом бирање победника или смањење тоталних губитника као и шта је уопште циљ државе у тој игри - што богатији најбогатији човек или што мање људи који су спремни да раде само да преживе? У зависности од одабира циља си ти или ја сам "у праву*", респективно.

За читање Смита мсм да си ти у мањини, јер већина није прочитала ништа. Иначе сви би требало да прочитају Смита, Маркса и Хобса бар једном у 10 година не због слагања са неким од њих, него различитим погледима на свет у разчичитим деловима живота.

*"У праву" под наводницима јер је се не може један доказати објективно тачним јер се никад нећемо договорити око тог циља.

Ne prave čak ni komercijalne banke, one žive od razlike kamata, direktno je pravi centralna banka koju možemo poistovetiti sa državom! Naravno, radi to da bi stimulisala ekonomiju da se ne raspadne (između ostalog spasila svoje drugare u komercijalnim bankama), ali isto tako i bira pobednike! Kapital prirodno beži tamo gde može da se umnoži ili bar sačuva! Ovakvi potezi CB kao za vreme covida su prirodno podigli asete poput zlata, zemlje, nekretnina i sl. Da nije bilo takvih poteza, ne bi bilo ni ove ekspanzije gradnje svuda, tj investiranja keša u ono što najviše raste, tj tamo gde ima najviše tražnje. Onog trenutka kada bi lupam CB pri inflaciji od 10% podigle kamate na 30%, to je kraj gradnje, ode kapital u keš, to je kraj za zadužene pojedince, preduzeća, banke, staje sve, nastaje globalna depresija, opet bi najviše stradao mali čovek! Oni znaju da to ne mogu da urade i da im je potrebna inflacija i kapital se naravno migolji tamo gde je veći prinos, ali i tamo gde je sigurniji u ovakvim vremenima (fizički opipljivi aseti)! Na dugi rok će svakako biti povoljnije stanovanje bez promene demografskih uslova, prosto prirodnim povećanjem ponude koja je sad maksimalno stimulisana, s tim što su nekretnine i zemljište ograničeni na poželjnijim lokacijama. Možeš i sad više nego povoljno da pazariš, ali 20 km od Knez Mihailove! Lokacija nije socijalna kategorija, niti treba biti! Opet kažem, uloga države je tu da spreči monopole (pa i progresivnim porezima), može da pokloni zemljište, može da gradi po ceni koštanja na račun drugih projekata, može da pravi metro i bolje povezuje, ali ne i da određuje ko će šta da radi sa privatnom svojinom!

Hobsa nisam čitao, Marksa nisam želeo, ali sam morao. Pola političke ekonomije od preko 1000 strana do pre 15 godina su bili ako ne bukvalno citati Kapitala, a ono bar prepričane ideje.

Слажем се ја да је сиромаштво проблем, а ја велике кирије сматрам једним од узрочника тога. Када би неко плаћао стан 400е мање он би могао те паре уложити у нешто, нпр да тих 400е од своје 20 до 30 улаже у неку s&p 500 компранију он би на свој тридесети рођендан имао више од 60к, док овако када плаћа кирију он на свој 30ти рођендан има само то што је и даље жив.

Zašto bi neko ulagao 300K eur u gradnju novog stana (gde ćeš možda baš ti kao arhitekta, građevinac, majstor imati posao u gradnji ili renoviranju), da bi ga tebi izdavao za 100 eur. Pa uložiće on sve u S&P i imati 20x veće prinose!
 
Poslednja izmena:
Lepo ti je odgovorio Goran, ako imaš dodatnu ponudu stanova u odnosu na stanovništvo (a imaš), to može samo da obori cenu, osnovi ekonomije. Država je tu da antimonopolskom politikom spreči koncentraciju kapitala (dođe Blackrock i pokupuje sve npr). U to upravo i spada progresivni porez, destimuliše te da gomilaš beton, ali destimuliše i ceo građevinski sektor koji ozbiljno utiče na BDP. Ta spirala se posle preliva na sve. A to da ti kaže za koliko ćeš ti da izdaješ, to ne može, uveren sam da to pada 100% na ustavnom sudu, ipak je to zapadna zemlja!
Ja se ne slažem da je broj stanovnika u Beogradu isti već mislim da se konstantno povećava, stim što mnogi odu van ali ostave stan iza sebe za svaki slučaj. Pa gde ide cela Sribja osim u Bg, NS i van? Neću da ulazim u popis ali koliko znate stanodavaca koji daju ugovor stanarima da mogu da prijave boravište? Pre nego što sam kupio stan tražio sam prvo za iznajmljivanje 2017te, ništa osim "prilagodjenih" šupa, tavana i podruma nisam mogao da nadjem što je jedan od razloga zašto sam se expresno odlučio na kupovinu. To što se to zove stan ne znači da jeste, a ko zna koji udeo je broj takvih stanova. 150k vise stanova je ništa jer ako je pre 30god svako imao samo jedan stan, a danas ima njih koji imaju 5-10 stanova znači da se broj stanova smanjio iako ih na papiru ima više. Ako ga ništa skoro ne košta da mu taj stan stoji prazan onda se dugo može držati visoka cena.

Kao što te država obavezuje koliko brzo smeš da voziš auto, koliko ćeš da platiš porez... tako te može ograničiti koliko ćeš da izdaješ/prodaješ, kao što već ograničava cene mleka, goriva, usluga... Uvesti progresivni porez... Ne kažem da je to ispravno ali u jednoj siromašnoj zemlji kao što je Srbija nema drugog rešenja jer nema adekvatnih zakona ni kažnjavanja. Dovoljno je da počne kažnjavati neplaćanje poreza za izdatu nekretninu, tako što će proveravati svaki stan, pa da vidiš kako cene stanova strmoglavo padaju. Uopšte se ne mora priželjkivati kataklizma. Ja sam prvi za povečanje ponude stanova ali mora se taj vid lake zarade malo destimulisati ako mislimo da napredujemo i kao narod i kao država, a ne "nasledio sam dodatan stan i živim Srpski san". Neće sigurno investitor propasti tako što je povečao ponudu normalnih stanova koje će prodavati po nižoj ceni, može samo dodatno oboriti cenu precenjenih starogradnji. Ko želi normalan stan platiće malo više. Ako se destimuliše ulaganje u beton kao laku zaradu možda će se sa druge strane stimulisati ulaganje u biznise, izvoz, proizvodnju, znanje... čime će se BDP opet povećati. A ne da negujemo one koji ne znaju niti su išta radili u životu, dovoljna nam je takva vlast.
 
Mislim da te popis demantuje! ;) Demografija BG stagnira, ostatak SRB se prazni.

Ponuda je max stimulisana posle ovih događaja i to će tek da se vidi. Biće gomila pristupačnih stanova praznih i u ponudi, ali na periferiji! Složio bih se da stanovanje jeste osnovno ljudsko pravo, ali lokacija nije. Ne mora se živeti u BG, a može i na periferiji. Na državi je opet da poboljša javni prevoz. Naravno, kapital se koncentriše i mislim da je uloga države upravo tu, da antimonopolskim zakonima utiče na to i zato podržavam progresivne poreze! Ovo što su naumili u Portugalu i to po kontrolisanim cenama nije moguće i proći će kao i svaka centralno-planska svinjarija! Malo marketinga pred izbore. Da, mogu oni da ograniče cenu i mleka i goriva i svega, ali neće ga biti u tom slučaju prosto! Ne može neko da ti proda nešto za 100 dinara, ako je njemu cena koštanja 120. Ako je neko sredio stan za sebe po svom ukusu i neće da ga izdaje, ne možeš ga naterati, a pogotovo po ceni po kojoj ti misliš da treba, možeš samo da mu odvališ porez, ali onda moraš svima! Mislim možeš puškom da mu uđeš u privatnu svojinu, a tu već ulazimo na opasan teren i to u SRB neće proći više nikad (srećom).

P.S. Generalno se ne prijavljuje upravo zato što su stanodavci obespravljeni time što su više zaštićeni ako nemaju ugovor (što dalje obespravljuje i stanare). Treba 10 godina da se sudiš sa nekim ko ti je uzurpirao vlasništvo, a nemaš odakle da naplatiš. Sve to u kompletu treba urediti, zakonodavstvo, prijave, brzu pravnu zaštitu, ali država se toga plaši. Nije baš tako jednostavno prebaciti investicije u druge sektore, moraš da stvoriš i tražnju za to i da imaš pristojan obrt! Zna se otprilike procentualno koliko građevina doprinosi sa svim granama koje vuče! Zna to dobro i ono malo pametnih glava u državi.
 
Upravo je to problem, što nam se cele investicije vrte oko nekretnina da mnogi i ne znaju za drugi vid ulaganja. Nije baš i da nije tako jednostavno povući investicije na drugu stranu samo je pitanje ko ima veću korist. Da li je bolje puniti džepove braći i kumovima ili malo diverzifikovati punjenje. Za pokretanje biznisa imas 101-u destimulaciju, za nekretnine skoro nijednu, a to veoma lako može biti obrnuto, samo da postoji interes. Poljoprivredu smo uništili, a imamo sve predispozicije da budemo vodeći u regionu.

Ako je neko sredio stan za sebe po svom ukusu i neće da ga izdaje, ne možeš ga naterati, a pogotovo po ceni po kojoj ti misliš da treba, možeš samo da mu odvališ porez, ali onda moraš svima!
Pa svima koji imaju dodatne nekretnine. Izvini molim te, imaš stanove koje izdaješ, znači baviš se biznisom izdavanja nekretnina, prijavi delatnost i plaćaj porez ko i svi drugi. Nećeš da izdaješ? Ne moraš, plaćaj račune i dodatne poreze i to je to. Čak može i stimulisani progresivni porez. Ako ti je nekretnina prazna plaćaš punu cenu dodatnog poreza, ako izdaješ onda se malo smanji, pa imaj10 stanova niko se neće buniti. To bi poguralo i sredjivanje zakona u toj oblasti.
 
Neću da ulazim u popis ali koliko znate stanodavaca koji daju ugovor stanarima da mogu da prijave boravište?
Pa zbog toga se radi popis, a ne uzimaju se podaci o boravištu i prebivalištu. Većinu ljudi koje znam da nemaju prebivalište u bgu su se na popisu izjasnili da stanuju u bgu. Ali ovde nije bitna apsolutna brojka, nego relativna, da nema povecavanja broja stanovnika, jer ako se vodis logikom da se ne izjasnjavaju da su ovde, onda se to moze reci da se nisu ni pre 10 godina slicno izjasnjavali, kao ni pre 20.
 
Pa nisu. Ko zna. Vidimo samo da je Beograd konstantno pun dok se unutrašnjost prazni i uvek je bila pomama za stanovima, bar za izdavanjem. Za koga se onda grade svi ti silni stanovi? Nije baš i da svi Beogradjani ostaju u Beogradu, odu i oni van ali stan ne prodaju/izdaju. Otuda dolazi jedan višak stanova. U mom kraju ima nekoliko kuća tj vila koje propadaju. Žalosno. Duša me boli svaki put kada prodjem pored njih. Ako ih niko neće nek poklone meni :) Kao što rekoh broj je možda isti ali akda se tom broju dodaju vlasnici nekoliko stanova moguće je da opet imamo deficit stanova.

Složio bih se da stanovanje jeste osnovno ljudsko pravo, ali lokacija nije. Ne mora se živeti u BG, a može i na periferiji. Na državi je opet da poboljša javni prevoz.
Slažem se. Samo što svi hoće u 2-3 centralne opštine i tu nastaje čitava pometnja. Srećom gradi se na svakom koraku, tržište se zasićuje, nažalost retko ko sada može da priušti stan pa sve izgleda da će cene krenuti da padaju.
 
@mariks

Nije baš i da je jednostavno i nije da samo mi imamo taj problem. Hajde da kažemo da hoćemo strateški da razvijamo poljoprivredu (što se slažem da treba, strateška samodovoljnost)! To znači da ti sad moraš migracije da šalješ u suprotnom smeru, da iseljavaš gradove i šalješ ljude na selo ili da imaš imigraciju koja hoće da radi to (Kubance, Šrilančane itd)! Naši to neće, ali ni drugi to neće, neće da dođu da čuvaju ovce na Goliji, mogu i kući da gaje pirinač ili pecaju ribu u okeanima. Padne potrošnja, padnu fiskalni prihodi, država nema da isplati plate, penzije, sroza se zdravstvena zaštita! Šta ćeš sa građevinskom industrijom? Da ih kolektivno pošalješ da vade krompir?

Dakle mi smo se opredelili da sve više imamo visoko-tehnološke profesije, remote work i sl, što ne mislim da je loše, ali cena toga je da ti je poljsko mleko sa sve transportom i ostalim troškovima jeftinije od domaćeg! To može da funkcioniše dok ceo svet lepo funkcioniše i dok ti svojim poslom stvaraš veću dodatnu vrednost nego da se baviš stočarstvom. Mana je što sutra ako izbije rat, zatvore se granice zbog ovoga ili onoga, prekinu lanci snabdevanja, umrećeš od gladi. Dakle u ekonomiji važi princip komparativnih prednosti! Može neko da bude bolji od tebe apsolutno u svemu, ali ti opet imaš komparativne prednosti negde što te stimuliše da se specijalizuješ i da posle imaš razmenu! Ja jesam za to da mi imamo strateški samodovoljnost u tim nekim osnovnim namirnicama i da se to subvencioniše, ali preko toga ne! Zašto bi se mi bavili tim primarnim delatnostima ako ti one omogućavaju X standard, ako možeš i imaš tržište da se baviš visokotehnološkim intelektualnim radom koji ti omogućava 2 ili 3X standard? Primer su gradovi-države, a mi još imamo stratešku prednost plodne teritorije.

Da ne pričam o drugim opcijama čuvanja kapitala, da odjednom Milojica otkrije S&P, pa puta 7 miliona, ode sav kapital iz zemlje...

Pa zbog toga se radi popis, a ne uzimaju se podaci o boravištu i prebivalištu. Većinu ljudi koje znam da nemaju prebivalište u bgu su se na popisu izjasnili da stanuju u bgu. Ali ovde nije bitna apsolutna brojka, nego relativna, da nema povecavanja broja stanovnika, jer ako se vodis logikom da se ne izjasnjavaju da su ovde, onda se to moze reci da se nisu ni pre 10 godina slicno izjasnjavali, kao ni pre 20.

Koliko znam, nije bitno gde su bili prijavljeni, nego gde su faktički! Subjektivno mislim da je ljudi čak i manje nego pre, zato što je gomila u inostranstvu sa prijavom ovde u BG i popisani su ovde!

Slažem se. Samo što svi hoće u 2-3 centralne opštine i tu nastaje čitava pometnja. Srećom gradi se na svakom koraku, tržište se zasićuje, nažalost retko ko sada može da priušti stan pa sve izgleda da će cene krenuti da padaju.

E baš zato što hoće tu, treba i da plate, kao i u turističkim i svim ostalim poželjnim mestima. To nije socijalna kategorija.
 
Hajde da kažemo da hoćemo strateški da razvijamo poljoprivredu (što se slažem da treba, strateška samodovoljnost)! To znači da ti sad moraš migracije da šalješ u suprotnom smeru, da iseljavaš gradove i šalješ ljude na selo ili da imaš imigraciju koja hoće da radi to (Kubance, Šrilančane itd)! Naši to neće, ali ni drugi to neće, neće da dođu da čuvaju ovce na Goliji, mogu i kući da gaje pirinač ili pecaju ribu u okeanima. Padne potrošnja, padnu fiskalni prihodi, država nema da isplati plate, penzije, sroza se zdravstvena zaštita! Šta ćeš sa građevinskom industrijom? Da ih kolektivno pošalješ da vade krompir?
Ne. Vidi se da si sa "asfalta" :) Neće naša "gospoda" i "velikogradjani" ali hoće seljaci. Kubanci i ostali nam nisu potrebni, kao što nisu bili ni do sad nego je sve otišlo preko da radi za normalne pare. Da oni imaju uslova da ostanu kod kuće i zaradjuju pecajući ribu i gaje pirinač oni bi to radili ali nemaju, zato i dolaze ovde da rade koje god poslove, ne zato što im je ovde bolje nego kod kuće. Našem seljaku takodje ništa neće faliti da se bavi poljoprivredom ako su mu prihodi adekvatni. Samo što sa sadašnjom politikom on ne može da preživi pa je primoran da ide iz zemlje isto kao taj Kubanac ili da dolazi u Beograd. Zar moraju svi da se dosele u Beograd? Sa takvim razmišljanjem i umiremo kao narod. Žive dva, tri grada u celoj Srbiji i posle nam kriv djavo. Šta mi imamo od toga što celu Srbiju dovlačimo u Beograd i samim tim dižemo cene i nekretnina i namirnica?

Dakle mi smo se opredelili da sve više imamo visoko-tehnološke profesije, remote work i sl
Koji mi? Srbija ili Beograd? Čime se bave ljudi van Beograda?

ali cena toga je da ti je poljsko mleko sa sve transportom i ostalim troškovima jeftinije od domaćeg!
Dok ne ubiješ domaće mleko. Posle ćeš poljsko plaćati duplo skuplje jer konkurencije nema. Uvoznici će imati slobodu da sami formiraju cenu mleka kada država prestane sa ograničavanjem cena.

To može da funkcioniše dok ceo svet lepo funkcioniše i dok ti svojim poslom stvaraš veću dodatnu vrednost nego da se baviš stočarstvom.
Kojim poslom? Ko uvozi i prodaje mleko? Poljoprivrednici ili marketi (uvoznički lobi)? Dakle bolje da je novac uzme pojedinac nego da proizvodnjom bude pokriveno više grana? Zašto se Poljacima isplati da nam prodaju mleko, a nama se ne isplati da proizvodimo svoje pored toliko sela?

Zašto bi se mi bavili tim primarnim delatnostima ako ti one omogućavaju X standard, ako možeš i imaš tržište da se baviš visokotehnološkim intelektualnim radom koji ti omogućava 2 ili 3X standard? Primer su gradovi-države, a mi još imamo stratešku prednost plodne teritorije.
Opet, koji procenat stanovništva se bavi visokotehnološkim intelektualnim radom? Ili računaš u to i slikanje za instagram i fejs? Beograd i jeste grad-država i tome je upravo doprinela ta naša strategija, zašto da imamo svoje kada možemo da uvozimo. Sa nastavkom te strategije dalje od Beograda nas neće biti.

Evo ti primer Venecuele. I oni su mislili da im ništa sem nafte nije potrebno. Ne moraju razvijati ostale grane privrede, uživaće sa naftom. I desi se to što se desi.

Razvijamo gradjevinsku industriju. Super, i kada ona pukne šta onda jer nema više ko da kupi ili iznajmi stan? Ostale grane privrede nemaš tako da ćeš opet imati masovni odlazak iz zemlje, pad fiskalnih prihoda, plata, penzija...
 
Nisi me baš razumeo, ja i jesam i za decentralizaciju i za to da proizvodimo u količinama za samodovoljnost, makar nam bilo skuplje nego da uvozimo! Sve preko toga, moramo da gledamo naše komparativne prednosti u odnosu na druge i da donosimo odluke. Apsolutne prednosti nemamo (malina možda bolja od Poljske, ali obimom ne možemo da se podičimo), sve što pričaš proizvede Nemac, Poljak, Francuz i još ti jeftinije izveze (subvencije). Mi tu ne možemo da se takmičimo, a druge prednosti nemamo. Nemamo energiju, nemamo resurse (nešto malo ruda), nemamo turizam, nemamo ekonomiju obima i velika tržišta. Nešto malo tranzit i traženje šanse u sponi istoka i zapada, mada i tu smo sve više slepo crevo. Jedina šansa je da budemo obrazovaniji, radimo plaćenije poslove, ali to ugl znači da bi morali da privučemo jeftiniju radnu snagu. Nema dobrog rešenja. Alternativa je motanje kablova.
 
Vrh