Šta je novo?

Izdavanje / iznajmljivanje nekretnina (stana, parking mesta...) iskustva i saveti

Sa ugovorom koji je solemnizovan kod notara i gde je navedeno da ima svojstvo izvršne isprave, kao i ostali detalji, mnogo se lakše izbacuje stanar koji ne ispunjava obaveze. Imaš pravo da ga izbaciš (nakon otkaznog roka definisanog u ugovoru) uz prisutvo izvršitelja ili policije i onda je takodje na zakupcu da dokazuje da li poštuje ugovorne obaveze. Ovo metoda košta malo više od samog potpisa ali itekako vredi jer se zaštićuju i stanar i zakupodavac.
To je potpuno tacno, medjutim izvrsni postupak sa angazovanjem javnog izvrsitelja takodje ima svoje vreme, recimo od 3 do 6 meseci. Takodje, potrebno je proveriti sudsku praksu i da li je do sada vec doneseno neko izvrsno resenje o iseljenju podstanara na osnovu ugovora solemnizovanog kao izvrsna isprava. Ja nemam takva saznanja, ali svakako ako se u praksi ovaj metod pokaze delotvornim, u pitanju je dobra alternativa.
 
To je potpuno tacno, medjutim izvrsni postupak sa angazovanjem javnog izvrsitelja takodje ima svoje vreme, recimo od 3 do 6 meseci. Takodje, potrebno je proveriti sudsku praksu i da li je do sada vec doneseno neko izvrsno resenje o iseljenju podstanara na osnovu ugovora solemnizovanog kao izvrsna isprava. Ja nemam takva saznanja, ali svakako ako se u praksi ovaj metod pokaze delotvornim, u pitanju je dobra alternativa.
Ne znam ni Ja za takve slučajeve. Verovatno zato što potpisnici takvih ugovora ne prave probleme. No, ako se već potpisuje ugovor najbolje je na ovaj način zlu ne trebalo.

staviti u Ugovor da zakupac prihvata nakon ugovorenog otkaznog roka ukoliko ne napusti prostor da placa 10 puta visu cenu mesecnog zakupa dok se spor ne okonca....
Može i to ali sa načinom opisanim gore nema potrebe jer relativno brzo izbacuješ stanara. Možeš da staviš da on snosi troškove izvršenja ukoliko samostalno ne izadje nakon otkaznog roka i da za vreme dok ga ne dodje do izvršenja plaća 10 puta veću kiriju kao što si rekao. Ukoliko ode na sud na njemu je da dokazuje da li poštuje ugovorne obaveze što naravno neće moći pa je i pitanje da li bi se neko upuštao u takav korak. Isto kao i ljudi koji nemaju ugovor.
 
Poslednja izmena:
Rakočevićev savet deluje najsvrsishodnije za aktuelni trenutak gledano iz ugla stanodavca... Bez ugovora i bez prijave na adresu. Mariksov fali da se potvrdi u praksi kao efikasan. Javnobeležnička isprava može biti izvršna ako se tako izričito navede, da će se o dospelosti obaveze neposredno sprovesti prinudno izvršenje. Sama solemnizacija tj. potvrda da ugovor o zakupu sačinjen kod notara i samim tim da je pravno valjan, nije dovoljna za neposredno izvršenje bez ove dodatne odredbe.


Ne može to zbog određenih instituta građanskog prava. A i niko nije blesav da potpisuje nešto gde bi dugovao 10 puta više. Prvo je nejasna pravna priroda tog plaćanja je l' to ugovorna kazna jer je stanar ostao preko ugovorenog roka ili nova cena zakupa dok se spor ne okonča. Bilo kako bilo primenio bi se institut laesio enormis jer ovo nije aleatorni ugovor.

Solemnizacija + odredba o neposrednom izvršenju + fiksni rokovi u samom ugovoru. Ne bavim se ovom materijom ali zašto ne ubaciti fiksni rok. Tada je sud vezan rokom i ne može ostaviti naknadni, primereni rok za ispunjenje neke obaveze, recimo iselenje u slučaju neplaćanja. Čim je prošao rok, a obaveza nije ispunjena fiksni rok je razlog za raskid ugovora i naknadu štete bez da čekamo dalje da se životne kockice na strani zakupca, poslože. Imaću, majke mi, krenuo sam da radim, gde sad napolje po ovoj zimi, sud na tako nešto može da odredi tzv. naknadni, primereni rok da se stanar konsoliduje samo ukoliko rok nije uzdignut na nivo fiksnog roka gde po isteku roka dolazi do razloga za momentslni raskida ugovora + naknada štete ako u stanu ostane.
 
Tako je, sve staviti u ugovor. Ako mu smeta to 10 puta više, ili neka bude koliko god puta onda ili ne mora da potpisuje ugovor (znači da je na milost i nemilost zakupodavca) ili mora da gleda da poštuje ugovorne obaveze. Ja sam potpisao jedan takav ugovor sa zakupodavcem, malo se i notar začudio šta sve ima u ugovoru, ali je i on napomenuo meni da se ne zezam i, pošto je explicitno navedeno, da nakon svakog roka radi se aneks, ako se ne uradi aneks u roku od 10 dana smatra se da sam prekršio ugovor tj da sam nelegalno u posedu i ima osnov za prinudno izvršenje ( a svi znamo koliko izvršitelji jedva čekaju da se nakače na nekog). Ako on meni ne pošalje fakturu (pravno lice je u pitanju) za izdavanje dužan sam da obračunam i uplatim sam do 15og u mesecu ili se smatra da nisam uplatio kiriju za taj mesec.

Doduše zakupodavac je platio sve obaveze za overavanje takvog ugovora tako da verujem da se mnogima neće svideti što košta više od običnog potpisa na papiru, ali opet naglašavam da su tako zaštićenije obe strane gde zakupac ima sva prava da boravi u prostoru, prijavi se na adresu, plaća račune, zakupodavac ga ne može izbaciti kad hoće, dići kiriju po nahodjenju ali je i zakupodavac zaštićen od nesvesnih zakupaca, može da ga lako izbaci, može da navede i odštetu.
 
Poslednja izmena:
Može i tako a može i moja varijanta, mlada, samica, puno radi, malo u stanu, često kod svojih, bez ugovora, prijave ili poreza za mene.. Sve na reč al imao sam sreće a i ona sa mnom.. Malopre proverio račune, sve plaća...

E sad ako bi ne daj bože bio neki nerešiv problem oko zakupa, samo bih promenio bravu dok je na poslu... Komšije u zgradi nemaju pojma po kom je ona osnovu tu, svako tamo gleda svoja posla, a stanarinu mi daje na ruke... Čak mi ne uplaćuje na račun...

Gotovo da nema traga za bilo šta, ni ja, ni ona.

Ćale mi kaže digni kiriju, ja kažem neću kad ide sve kao po loju, stan fino održava, zašto da je oteram cenom i nagrbačim sebi ko zna koju budalu od podstanara...
 
To je zaštita zakupodavca, dok tu zakupac nema nikakva prava i prepušen je na milost i nemilost zakupodavca. Cilj je zaštititi obe strane. Sa druge strane može da plaća račune sa svog računa, može da skrinsotuje poruke gde se vidi tvoj br telefona, po nalogu policije od operatera mogu da uzmu sve poruke i pozive koje ste razmenjivali... ima puno načina samo je pitanje koliko je znanje jednih i drugih i da li neko hoće da se cima. Ljudi često greše kada prave ugovor gde, em je samo potpis, em ne stavljaju ovo što smo pominjali, pa kada ugovor istekne ne produže ga i misle da time rešavaju problem, a u stvari ga samo produbljuju jer kada ugovor istekne ako se ne napravi aneks ili novi ugovor smatra se da su obe strane prihvatile stavove iz predhodnog ugovora i sada ugovor ima dugoročnu obavezu umesto rokova iz ugovora koji je istekao.

Naravno, za zakupodavca je mnogo lakše i jeftinije kada ugovor nepostoji.
 
Poslednja izmena:
Obavezno te povelje štite prava raznoraznog ološa. Taman posla da štite prava običnog normalnog čoveka.
Људска права су најчешће ту да штите једног обичног нормалног човека од другог обичног нормалног човека који за овог првог мисли да је олош.
 
Štiti te i zakon od objavljivanja spiska stanara (izuzev ako ne daš saglasnost) u ulazu da te ne bi zvonili razni stranački pozivari al šta vredi kad babe iz zgrade hoće da znaju ko je u kom stanu
 
Evo, ja mogu da kažem nešto iz svog ličnog iskustva. U Splitu, na drugom spratu 4-spratnice mi stanuje brat od strica. Na prvom, neka baba od 60-70 godina, koja odbija da se kupa i istušira. Svaki put kad se penjem stepenicama, udišem taj smrad, jako me guši. Taj smrad se inače ne oseća na drugom spratu, niti u stanu gde brat živi.
E sad, ovo je teško maltretiranje za stanare koji su na istom spratu, bukvalno moraju nos da začepe na 15 sekundi kad prolaze ispred vrata.
Ta žena je umrla posle par godina. Inače, to nije neka rupa, u pitanju je bolji deo Splita, blizu stadiona gde su jake cene stanova. Kvadrat sigurno po 3000e, ako gledamo sadašnje inflatorne cene.
Kada pročitam ovo gore šta ste pisali, pa meni se svidja ta ideja koliko god nekome nehumano zvučalo. Stanari skupe 50% potpisa i nateraju problematičnog stanara da proda stan i da se iseli. Pre toga pozvati neku komisiju da utvrdi da je to stvarno tako.
 
Može da te izbaci skupština ako je CO-OP, ti iako kupiš stan u stvari nisi vlasnik. @vradovic verovatno zna više o tome.
 
Da ali to je neka kombinacija vise rentiranje nego vlasnistvo. Nisam jos video slican model u Srb za tako nesto.
 
Evo, ja mogu da kažem nešto iz svog ličnog iskustva. U Splitu, na drugom spratu 4-spratnice mi stanuje brat od strica. Na prvom, neka baba od 60-70 godina, koja odbija da se kupa i istušira. Svaki put kad se penjem stepenicama, udišem taj smrad, jako me guši. Taj smrad se inače ne oseća na drugom spratu, niti u stanu gde brat živi.
E sad, ovo je teško maltretiranje za stanare koji su na istom spratu, bukvalno moraju nos da začepe na 15 sekundi kad prolaze ispred vrata.
Ta žena je umrla posle par godina. Inače, to nije neka rupa, u pitanju je bolji deo Splita, blizu stadiona gde su jake cene stanova. Kvadrat sigurno po 3000e, ako gledamo sadašnje inflatorne cene.
Kada pročitam ovo gore šta ste pisali, pa meni se svidja ta ideja koliko god nekome nehumano zvučalo. Stanari skupe 50% potpisa i nateraju problematičnog stanara da proda stan i da se iseli. Pre toga pozvati neku komisiju da utvrdi da je to stvarno tako.
Nadam se da se salis, jer sto kazu u mom selu pazi sta zelis mozda ti se ostvari.

Zamisli da je tako kao sto ti se svidja i da u tvojoj zgradi skupstina stanara izglasa da oni koji nisu bili na najvecem mitingu u novijoj istoriji treba da lete iz zgrade jer sigurno nisu cisti u glavi kad mogu to da propuste? ili oni koji slusaju sotonsku muziku tipa Metalica?
 
Kada imas kucu i okucnicu (plac), moje je misljenje da te niko ne moze naterati da prodas.
Ali ako se namerno ponasas kao st*oka u zajednici (to su stanovi unutar zgrade, gde se postuje red i mir, nema buke, galame, djubreta) onda u tom slucaju - prodaja je krajnja mera.
To je svakako jeftinije neko da svaki cas placas kaznu komunalcima jer se neprimereno ponasas.
 
Kada imas kucu i okucnicu (plac), moje je misljenje da te niko ne moze naterati da prodas.
Ali ako se namerno ponasas kao st*oka u zajednici (to su stanovi unutar zgrade, gde se postuje red i mir, nema buke, galame, djubreta) onda u tom slucaju - prodaja je krajnja mera.
To je svakako jeftinije neko da svaki cas placas kaznu komunalcima jer se neprimereno ponasas.
A sta ima novo na pijaci ,drustvo.
Kako se krecu cene paprike , ajvara i crnog luka.
Jel pazario skoro neko na Kalenicu.
 
Na primer dodje covek kupi 50% svih stanova u zgradi. Postavi sebe za upravni odbor. Izabere firmu koja ce da vrsi odravanje zgrade. Digne cifru za odravanje x2 + special assesments roka li roka.
Special assessment da, ali samo ako postoji jasna indikacija-na primer prokišnjava krov ili protivpožarne instalacije nisu ispravne pa se moraju sprovesti nove. Međutim, čak i u takvom slučaju mora se izabrati adekvatan ponuđač, sa odgovarajućom cenom, itd. Ne može vlasnik zgrade da veštački podiže cenu održavanja pogotovo ne sa ciljem da zgradu učini uslovnom za stanovanje, već kao metod pritiska da bi izbacio nekog dugog vlasnika stana.
 
Evo, ja mogu da kažem nešto iz svog ličnog iskustva. U Splitu, na drugom spratu 4-spratnice mi stanuje brat od strica. Na prvom, neka baba od 60-70 godina, koja odbija da se kupa i istušira. Svaki put kad se penjem stepenicama, udišem taj smrad, jako me guši. Taj smrad se inače ne oseća na drugom spratu, niti u stanu gde brat živi.
E sad, ovo je teško maltretiranje za stanare koji su na istom spratu, bukvalno moraju nos da začepe na 15 sekundi kad prolaze ispred vrata.
Ta žena je umrla posle par godina. Inače, to nije neka rupa, u pitanju je bolji deo Splita, blizu stadiona gde su jake cene stanova. Kvadrat sigurno po 3000e, ako gledamo sadašnje inflatorne cene.
Kada pročitam ovo gore šta ste pisali, pa meni se svidja ta ideja koliko god nekome nehumano zvučalo. Stanari skupe 50% potpisa i nateraju problematičnog stanara da proda stan i da se iseli. Pre toga pozvati neku komisiju da utvrdi da je to stvarno tako.

jbg, to ti je ona kocka kod stanova, kakvi ce da ti budu komsije. znaci ruski rulet tebra, gde god da kupujes stan. ja dok sam bio podstanar, bio sam u razlicitim delovima bga, svasta sam se nagledao... od baba sa milion macaka do prostitucije
 
Prostitucija nista novo, kad sam se doselio u Mirijevo, 10m dalje od mene na istom spratu vlasnica stana izdala dvema devojkama, jedna je bila bas dobar komad. Jednom u prolazu vidim krater u donjem delu vrata (od suta nogom), izbacila je klijenta jer ili nije platio ili nije bio zadovoljan uslugom. Brzo je otisla posle par meseci. Vlasnica stana morala sve da popravlja, sta klijenti polome i pohabaju, od kreveta do vrata :)
 
jbg, to ti je ona kocka kod stanova, kakvi ce da ti budu komsije. znaci ruski rulet tebra, gde god da kupujes stan. ja dok sam bio podstanar, bio sam u razlicitim delovima bga, svasta sam se nagledao... od baba sa milion macaka do prostitucije

Ozbiljan ruski rulet...Lepo si to rekao
 
Najgora stvar koju sam ja video jeste u tom kraju gde sam živeo, bile su neke majka i ćerka sa dijagnozom koje su živele u najgoroj prljavštini i smeću... Stanari su pokušavali na sve načine da to reše, ali policija ništa nije mogla da uradi jer je njihov stan.
 
sada ovo moje isto zvuci kao da je samo za starogradnju, ali i u novokomponovanim kompleksima ima onih koji ce ti blokiraju kola, ali jbg bolje da odes taksijem nego da se kacis sa njim jer je lik ultra sumnjive prirode i izgleda, sto bi rekli prototip konstitucija...

i posle kao kako da ti ne presedne kupovina za zivot
 

Ovo je godinama ovako, novine malo malo pa pisu o ovom slucaju i nikom nista. Ne mogu ni da zamislim muku stanara te zgrade. Meni je iskreno neshvatljivo da za takve slucajeve ne postoji resenje.

Ja znam za ovaj slučaj koji sam ja video da je policija tvrdila da nemaju na osnovu čega da reaguju, jer se ta gadost odvijala na privatnom posedu. Međutim, znam da je i nekom tipu što je živeo ispod probijala neka voda kroz plafon od njih, pa se opet mučio da to reši jer su bile veoma nesaradljive.
 
Vrh