Šta je novo?

Izbori 2024

aktuelni režim je izdao srbe na kosovu i prodao ih kurtiju da bi osigurali sebi apsolutnu vlast,
A ne neke tamo gorance...
Ne govorim o tome kako SNS izdaje Srbe još od 2012. već govorim o tome kakav problem postoji oko konstituisanja ZSO i o albanskoj mahinaciji oko opština. Sutra i da se stvori ZSO, biće teško pripojiti opštinu Goru, iako Goranci to žele. Stvorena je opština sa besmislenim granicama, da bi se nametnula albanska većina. Ista stvar je rađena sa opštinom Kičevo u Makedoniji itd.
 
Ne govorim o tome kako SNS izdaje Srbe još od 2012. već govorim o tome kakav problem postoji oko konstituisanja ZSO i o albanskoj mahinaciji oko opština. Sutra i da se stvori ZSO, biće teško pripojiti opštinu Goru, iako Goranci to žele. Stvorena je opština sa besmislenim granicama, da bi se nametnula albanska većina. Ista stvar je rađena sa opštinom Kičevo u Makedoniji itd.
Zso je administrativna organizacija u okviru republike kosovo i kao takva ide na ruku albancima i njihovim interesima e sad sto kurti i njegova partija zbog populizma i glasova to odbijaju je druga stvar
 
Recimo mogao je Vučić da aktuelizuje da ova tema postane deo briselskog dijaloga.

Да се разумемо, не браним Вучића никако, али ова тема јесте предмет бриселског дијалога, јер је њено решавање предвиђено формирањем ЗСО. Потез Куртија јесте једностран потез који нарушава безбедност на Косову. Оно што је дефакто стање на Косову од проглашења независности је двоструки суверенитет где се из године у годину елементи суверенитета Србије све више и више смањују. Нека смањења суверенитета су договорена (полиција, правосуђе), а нека су била резултат једностраних потеза Приштине (таблице, динари). Идеја дијалога је да се око тих ствари договори, а до тад да се не потежу потези који би покренули тензије на терену и одржава дефакто стање - не дирам те, не дираш ме. Курти се очигледно осетио довољно моћним да покрене једностране потезе (сигуно је од неких западних партнера имао намиг), док је Србија одређеним лошим потезима и политком додатно утицала на немогућност да ово спречи. Запад очигледно има две различите струје, с обзиром да критикује и осуђује потезе Куртија, а не чини ништа или јако мало да их спречи.

Не треба бити наиван и не мислити да Курти нема идеју да живот Србима учини неподношљивим, како би их што више мало по мало напуштало Косово. Имам утисак из твојих постова као да мислиш да су Куртијеве намере добре (можда грешим).
 
Poslednja izmena od urednika:
Zso je administrativna organizacija u okviru republike kosovo i kao takva ide na ruku albancima i njihovim interesima e sad sto kurti i njegova partija zbog populizma i glasova to odbijaju je druga stvar
Da. Ali kažem da je ovde problem što će jednu grupu Srba, koja gaji specifičan identitet, nestati. Goranci trpe pritisak još od 16. veka sa islamizacijom, nakon toga i sa albanizacijom. Albanci iz susednog Opolja su među prvim islamizovanim Albancima na KiM. Jedan njihov istaknuti član, konvertit, Kukli beg, je bio dobro etabliran u Prizrenu, pa je dosta omladine povukao tamo da rade. Slično kako Goranci funkcionišu i danas. I 1999. su bili lojalni. Pored Srba na KiM, tragedija je da dozvolimo da se jedan deo našeg naroda pretoči u Bošnjake.
 
Nije, tj nigde na googlu nisam nasao, a to znaci da se nije desilo.
 
Problem sa ukidanjem dinara je objasnio WLABmz, s tim što bih dodao još jednu stvar koja se nije pominjala. Srbija godišnje na kosovo isplati 800 miliona evra, prema rečima AV, logično je pretpostaviti da je sve u dinarima, u svakom slučaju velika većina.

Ako se sad postavi situacija da umesto dinara mora da pošalje evre, upada u ogroman problem sa devizama. Tih 800 miliona od pre koju godinu, sad verovatno čitava milijarda, je orjentaciono 7-8% ukupnih deviza koje dođu u Srbiju (SDI, doznake, turizam, izvoz), da sad ne tražim konkretne podatke. Možda to ne zvuči strašno, ali ako bismo gledali kroz srednji kurs koji je sad 117.5, najplastičnije gledano, odma ode srednji kurs na 127, a prosečna plata bi u evrima kljoknula odma za jedno 60 evra.

Ovo sam najplastičnije objasnio, ne bi država sedela skrštenih ruku nego bi uvodila mere da apsorbuje poremećaj ali sam želeo samo da objasnim da nikako nije svejedno državi da li će da šalje na kosovo dinare ili evre.
 
Stari DSS, a ne NDSS.
To su 2 potpuno razlicite stranke.
Kostunjavi vs Jovanovic.
Ne znam da li je Ković u NDSS, ali znam da ga pljuje. Da ga je pljuvao pred izbore a da je branio Zavetnike, oko onog propalog ujedinjavanja desnice. Toliko o tom kvazielitističkom "uvaženi intelektualci" epitetu koji krasi i njega. Nisam video da je izašao da kaže ljudi praštajte, ispao sam debilko, branio sam ljude koji su trojanski konj snsa, ali sam siguran da će opet da se nađe bitnim da on nešto priča kako treba kako ne, čim se malo zaboravi šta je pričao pred izbore.
 
Ne znam da li je Ković u NDSS, ali znam da ga pljuje. Da ga je pljuvao pred izbore a da je branio Zavetnike, oko onog propalog ujedinjavanja desnice. Toliko o tom kvazielitističkom "uvaženi intelektualci" epitetu koji krasi i njega. Nisam video da je izašao da kaže ljudi praštajte, ispao sam debilko, branio sam ljude koji su trojanski konj snsa, ali sam siguran da će opet da se nađe bitnim da on nešto priča kako treba kako ne, čim se malo zaboravi šta je pričao pred izbore.
On jeste intelektualac u smislu da je kvalitetan naučni radnik, ali mu zameram i npr. što radi (ili je radio) na tzv. Diplomatskoj akademiji ili kako se to već zove, a koja služi da direktori šalju svoje sekretarice, nadžakbabe i slične da troše vreme i državne pare. Bukvalno državna verzija SNS akademije.
 
Ne znam da li je Ković u NDSS, ali znam da ga pljuje. Da ga je pljuvao pred izbore a da je branio Zavetnike, oko onog propalog ujedinjavanja desnice. Toliko o tom kvazielitističkom "uvaženi intelektualci" epitetu koji krasi i njega. Nisam video da je izašao da kaže ljudi praštajte, ispao sam debilko, branio sam ljude koji su trojanski konj snsa, ali sam siguran da će opet da se nađe bitnim da on nešto priča kako treba kako ne, čim se malo zaboravi šta je pričao pred izbore.
Potpuno nebitan lik, uz to iritantan i stetocina, verovatno i clan sluzbe, kao i gomila "vidjenijih" desnicara.
Drago mi je da nije clan NDSS i da ih napada.
 
Upravo to je suština, povećao bi se gap, jer se i ovako tekuće obaveze servisiraju iz duga i odjednom imaš povećanu potrebu za devizama, ali ne 7, 8%, nego pre 12-15%. Dakle dodatan udar na već priličan platnobilansi deficit koji sam po sebi sugeriše devalvaciju dinara (ne previše, a i moraš da vodiš računa o ceni svojih inputa, energiji pre svega). Ukoliko bi to uradio kako teorija nalaže, odjednom dinar ode na 160, što je verovatno i realno, onda ti debt/gdp više nije nešto preko 50%, nego mnogo više. Kako to nije preterano politički popularno, a u cilju dobijanja prvih sledećih izbora (posle mene potop), nastavilo bi se ovako, sa ceđenjem suve drenovine, tj unutrašnje supstance kako ekonomisti nazivaju, što polako, ali sigurno dalje vodi u propadanje u svakom smislu, demografskom, ekonomskom itd (skuvana žaba).

No, kad si poslušan vazal, onda povremeno možeš da računaš na linije kredita, koje će opet srednjoročno povećati neku aktivnost, ali dugoročno još jače stegnuti omču oko vrata, koja bi se aktivirala ako bi se tu slučajno pojavio neko čije se ideje razvoja razlikuju od svetskog mainstreama.

Mislim, ceo svet to radi, štampaju i bukvalno se nadaju da će smisliti nešto da povećaju produktivnost i prerastu makroekonomski problem u kom se ceo svet nalazi, ali im nešto ne polazi za rukom (čak i histerija sa EV se polako smiruje). Nisu ljudi svesni koliko pomaže ovaj proxy rat dok je u tim granicama, ali za sada samo USA i Kini. Onda nemaš druge nego da const monetizuješ dug i pustiš inflaciju veću od zadate, međutim i tako je prorast duga veći od prirasta GDP i oni znaju da pre ili kasnije mora da dođe nova monetarna intervencija. Ovo je izborna godina u većini bitnih država, pa i ne smeju da intervenišu naglo, ali kako je stanje neodrživo, možete očekivati novu igranku kad sve to prođe...
 
Kakva bre monarhuja, od toliko bitnijih pitanja, vi se uvatili potpuno prevazidjenog pojma.
Ej, raspadaju nam se skolstvo i zdravstvo, ali bukvalno, posledice ce se osecati u narednim godinama/decenijama, mozda niste svesni da ce ove 2 stavke daleko vise pogoditi Srbiju nego Kosovo i monarhija.
Школство и здравство су такви какви су зато што су наслеђени од СР Србије. Да је направљен дисконтинуотет са државном организацијом коју су наметнули самоуправљачи, можда би ти системи данас били у бољем стању. Правосуђе исто.
 
Videćemo, šta će biti i kad će i na šta doći red. Al evo pružili smo dobar primer da politička ostrašćenost može i za isto veče da se spusti na neki normalan nivo i razgovor završi u normalnom tonu, makar se u svemu ne slagali.

S tim u vezi ti se izvinjavam zbog mog pristupa koji si doživeo kao uvredljiv i želim ti laku noć...
Bitno je da smo zakopali ratne sekire. Ipak, što mislim da se i ovde videlo, se po mnogim stvarima i slažemo (npr. potreba postojanja pravne države, međusobnog dijaloga, po pitanju nekih idealista kao što Slobodan Jovanović i još neki (stari) profesori Pravnog). Pozdravljam i ja tebe
 
Potpuno nebitan lik, uz to iritantan i stetocina, verovatno i clan sluzbe, kao i gomila "vidjenijih" desnicara.
Drago mi je da nije clan NDSS i da ih napada.
Čim napada NDSS i radi na Diplomatskoj akademiji, vrlo verovatno. Tamo rade samo režimski klimači glava.
 
Problem sa ukidanjem dinara je objasnio WLABmz, s tim što bih dodao još jednu stvar koja se nije pominjala. Srbija godišnje na kosovo isplati 800 miliona evra, prema rečima AV, logično je pretpostaviti da je sve u dinarima, u svakom slučaju velika većina.

Ako se sad postavi situacija da umesto dinara mora da pošalje evre, upada u ogroman problem sa devizama. Tih 800 miliona od pre koju godinu, sad verovatno čitava milijarda, je orjentaciono 7-8% ukupnih deviza koje dođu u Srbiju (SDI, doznake, turizam, izvoz), da sad ne tražim konkretne podatke. Možda to ne zvuči strašno, ali ako bismo gledali kroz srednji kurs koji je sad 117.5, najplastičnije gledano, odma ode srednji kurs na 127, a prosečna plata bi u evrima kljoknula odma za jedno 60 evra.

Ovo sam najplastičnije objasnio, ne bi država sedela skrštenih ruku nego bi uvodila mere da apsorbuje poremećaj ali sam želeo samo da objasnim da nikako nije svejedno državi da li će da šalje na kosovo dinare ili evre.

Мислим да се неће десити то да Србија шаље новац у еврима. Чак су и РКС власти у пар наврата помињали да Србија може да пошаље новац у динарима, али се он мора конвертовати у евро и у еврима бити исплаћен на територији Косова. Као што већ рекох, најбоље решење је да Поштанска штедионица региструје своје пословање код РКС институција. Евентуално НЛБ, Рајфајзен и Прокредит банка које имају пословање и у Србији и у РКС, да обезбеде да се средства примљена у Србији у динарима могу дизати без провизије на Косову у еврима. Знам да је рецимо Уникредит банка имала погодност (можда и даље има) да на банкоматима чланица Уникредит групе у иностранству си могао да дижеш новац без провизије. Такав систем применити и овде. То би било и најбоље решење за Србију. Све безготовинске трансакције би биле и даље у оквиру српског система, РКС би имао увид само у новац који се у кешу подиже. Једино би остао би проблем уплата у српске установе, али сад све може електронским и мобилним банкарством да се заврши или путем ИПС плаћања. Ето, таман мало дигитализација да се убрза...
 
Имам утисак из твојих постова као да мислиш да су Куртијеве намере добре (можда грешим).

Vrlo grešiš, al ti se pojaviš ovde na svaka 3 meseca. I napraviš genezu i presek stanja za 10 godina unazad. I šta sad? Evo slažem se, aplauz... Mislim pricao sam o tome na vrlo sličan način kao i ti još pre 2 godine...

Najbolje da ja verujem u Kurtijeve dobre namere. On radi najbolje u interesu nezavisnog Kosova i želja mu je da se reši Srba koji ne prihvataju kosovsku (kvazi)državnost. Na poslednjem zasedanju, koristio je UN kao političku arenu. Ni o čemu nije trebalo da se glasa, skrećeš pažnju međunarodnoj javnosti i iako nije briljirao sa svojim argumentima, naš predstavnik je nastupio gore od njega. Objasnio sam zbog čega to mislim.

Vučić će i ovaj jednostran potez aminovati a kao borio se, prihvatiće zarad opstanka na vlasti. I to se ponavlja. I ne razumem šta treba da ti odgovorim.

Umesto preseka stanja sa analizom unazad ko vuče jednostrane poteze, razmisli zašto Kurtiju polazi za rukom a nama ne, zašto Evropa ima dvostruke aršine, ne da konstatuješ da ih ima. I kao otvorio si mi oci. Mada bih ja rekao da Evropa naginje ka jednoj strani u skladu sa 22:5 odnosom, ne bih upotrebio termin dvostruki aršin al sad ne mogu da vagam svaku izjavu i postupanje ponaosob... Al evo i da prihvatim da je potpuno i uvek dvostruki arsin, daj predlog kako drugacije mi da postupamo a da ima efekta. Okretanje Rusiji ili neki tzv. suvreni put, poput Mađarske, šta on tacno znači u našem slučaju van EU i van NATO, kako bi to izgledalo?

Eto pošto si ocigledno pametan momak, što bez ikakve ironije govorim, onda molim te barem ti deluj proaktivno a ne kao papagaj, uvek ista priča kad se pojavim na ovoj temi... Čim se taknemo nekog rešenja, vidimo da je sanjarenje i nesprovodivo.
 
Ето, таман мало дигитализација да се убрза...

Eto znači rešenje problema postoji još samo da se pravno upodobi, isprati... Znači Kurti je bio u pravu... Sprovodivo je, može mu se i bez da formira ZSO; samo iz ugla država koje su Kosovo priznale, nije trebalo da zbrza sve...

I sad će Vučić to prihvatiti... Na mala vrata za 6 meseci niko neće to ni spominjati. Nego da je finansiranje nesmetano nastavljeno i da narod na Kosovu ne treba da brine, niko neće ostati bez para. I nova pobeda za nas...
 
Poslednja izmena:
Eto znači rešenje problema postoji još samo da se politički upodobi, isprati... Znači Kurti je bio u pravu...

Ниjе у праву. Данас је објавио 8-минутно обраћање на српском и никакво конкретно решење није понудио, осим истих фраза од претходних дана. За то време су представници Српске Демократије (нова српска странка на Косову) већ покушали да у косовској банци у Северној Митровици отворе рачун ради пријема плате, пензије, социјалне помоћи из Србије, на шта им је речено да то није могуће (има видео на фејсбуку Аце Арсенијевића). Дакле, директно су демантовали Куртија. За остало ћу ти реплицирати касније, кад будем нашао време.
 
Je l' ovde niko nije registrovao izlaganje ludog Putina od pre neko veče, u onom intervjuu Karlsonu - kaže lik, mrtav 'ladan, kako je Hitler bio primoran da napadne Poljsku 1939. jer Poljaci nisu hteli dobrovoljno da mu predaju teritorije koje je tražio :oops: Lagano ga pravda, kao, eto, on je mirno tražio da mu ovi daju Gdanjsk, a Poljaci nisu hteli da sarađuju.. I ovde se neki lože na tog poludelog diktatora..
 
Pa šta si očekivao od botoksiranog kepeca?
Normalno da brani svog uzora...
 
Vrh