Šta je novo?

Izbori 2024

Što se tiče komentara, nemamo šta da koketiramo sa desnicom jer smo zeleno-levi pokret. Pričao sam sa više običnih ljudi među kojima su najviše taksisti i vozači car goa koji su mi rekli da će glasati za Ne davimo Beograd na gradskom nivou dok će za DSS ili Suvereniste na ostalim nivoima. Ovakav razvoj situacije mi je pohvalan jer ukazuje da se razvijamo kao političko društvo građana koji razumeju da ne moraju da budu simpatizeri samo jedne političke opcije.
Pozdrav i tebi i mislim da sam te video iz prevoza dok si bio na Trgu pre neki dan. Hoću da kažem da vidim da se trudiš i angažuješ, što poštujem.

Samo mi nije jasan taj stav koji NDMBG emituje, ''mi smo levica i nemamo šta da tražimo sa desnicom''. Meni to zvuči kao kada bi neko ko je umeren, normalan navijač Zvezde (mislim nije huligan) rekao ''ja ne mogu da se udružim sa drugim čovekom iz zgrade da sredimo nešto zajedno zato što je on... Partizanovac''.

Meni to govori nekoliko stvari:
1) Mnogi moderni levičari, pa i deo NDMBG ima tendenciju da u desnicu trpa sve i svakog ko previše odstupa od njihovih stavova, čak i ako objektivno nije desničar. Na kraju krajeva, podela na levicu i desnicu i jeste bila zamrla ili bila irelevantna do pre 10ak godina, u celom svetu. Dok je levičari svojim ekstremizmom nisu oživeli a onda produbili više nego ikad u istoriji.
2) Govori mi da je NDMBG kao kolektivu preče da ostanu upamćeni u istoriji kao levičarska partija, pa makar i pukli, nego da ostanu upamćeni po tome što su udružili snage sa drugima da se sruši odnosno umanji jedno zlo kome polovina Srbije želi da vidi leđa.
3) Govori mi i potvrđuje da moderna levica neguje svoju zadrtost i isključivost, što se na svetskom nivou vidi po SJ i PC aktivnostima i trendovima, a u ovom slučaju po tom nadmenom odbijanju svakog ko se ne uklapa u kalup. Iako, pod jedan, u realnosti nijedna opoziciona stranka nema luksuz da se nećka, da bira i da izvoljeva koga od opozicije želi a koga ne. Iako, pod dva, politika ni ne treba da funkcioniše po principu ''svi se slažemo'' nego treba da bude dijapazon partija koje će se međusobno podržavati u jednom slučaju, i međusobno preispitivati i blokirati u drugom slučaju, zavisno od potreba i uslova. Zato se i zove ''politički spektar'', poput skale koja ima sijaset vrednosti između dve krajnosti. A ne ''politički prekidač'' pa ili si levičar ili si desničar.

Lično mislim da NDMBG puca sebi u nogu sa tom isključivošću i zadrtošću. A čak i da stavim sve to na stranu, primećujem jako, jaaaaaaaako slab i mali odziv te stranke na razne sugestije i kritike koje su stizale do nje u zadnjih par meseci. Što opet potvrđuje tu zadrtost njenih čelnika, taj ''my way or the highway'' stav.
Kuda će to da odvede i NDMBG i ostatak Beograda i Srbije, videćemo za koji dan. Mislim da ću možda glasati za NDMBG na jednoj listi, ali možda i neću, videću, nisam još odlučio za tu listu. No dobro, nije bitno, to ne znači da nema stvari, programa i ličnosti u NDMBG s kojima se ne slažem. Samo što mislim da je propustila mnoge šanse i da neće daleko dogurati sa stavovima i izjavama koje emituje. No dobro, živi bili pa videli.

P.S.
Jel ja to dobro vidim da na posteru nema Ćute, možda i najvećeg aduta koalicije?

Pa da, kao što rekoh, ''my way or the highway''. Mi NDMBG i niko više. Ako to nije odraz elitizma i isključivosti, onda ne znam stvarno...
Al dobro. Svako neka radi kako voli. Pa kako budemo posejali, tako ćemo posle i da žanjemo.
 
Poslednja izmena:
Да ли је могуће да 2022. године неко и даље баљезга о "суочавању са прошлошћу" "суочавању са 90-"им"...и то као кандидат за председника Србије, невероватно

 
@Bender Rodriguez

Dobro si to primetio za Ćutu!

Oni svoju popularnost bukvalno duguju likovima poput njega, ali i što su uspeli da mobilišu ljude poput Ršmovića, Caneta, Rundeka, Ramba i još gomile kredibilnih poznatih ljudi u kulturi i umetnosti pre svega koji su tu bili pre svega zbog te ekološke priče, a ne zato što su veliki ljubitelji mladih levičara sa FPN, sociologije i sl, koji sutra i da u nekoj trgovini dođu do nekog tehničkog ministarstva, ne bi imali pojma šta da rade, jer prosto nemaju kadar za to. To sada i nije moguće, jer će opet ovi imati apsolutnu vlast, što ovima srećom, potpuno odgovara. Dakle cilj je cenzus, skupštinska menza i ostale beneficije i odvlačenje glasova.

Vidim i da se zalažu za te neke saveze sa EU zelenima, podsetimo da su ti nemački zeleni bili najagresivniji kad je u pitanju bilo bombardovanje SRJ!

Tek će se u godinama koje dolaze videti koja je prevara ovo što je pokušalo da se uvede, a naravno da nemaju ni jednog energetičara u timu koji to može da im objasni. Baterije, odlaganje istih, uticaj na ekologiju i cena svega. To naravno ne znači da priučeni vlasnik pečenjare treba da vodi EPS i da prži jalovi ugalj zaliven mazutom i truje nas sve ili da se dozvole MHE koje u energetici učestvuju sa 1-2%, a uništavaju ceo ekosistem!
 
Ја бирам да верујем да је ово период великог политичког прочишћења у Србији где изборна центрифуга баца старе и разне нове реакционарне странкице на периферију и испод цензуса.

Надам се да ће се у овој деценији ујединити нова еколошка левица са једне стране, нова слободарска десница са друге и полако кренути да потискују ове старе шарлатане (СРС, СПС, НДС) на сметлиште историје где им је и место
Kako to mislis da se desi?

To su dva razlicita sveta i univerzuma, nema nikakvih zajednickih tacaka izmedju njih oko kojih bi se slozili.
 
Sve kontra od srBske desnice (radikali, dSS...) /antiimperijalisticke levice (slobisti) je pozeljno.
Sve kontra ili sve sto nije? Jer postoji razlika. To je upravo ono o cemu pricam. Postoje ljudi koji politicka opredeljenja posmatraju na skali, i ljudi koji ih posmatraju kao ili-ili prekidac.

Recimo, ja se ne slazem sa mnogo toga sto Seselj misli i govori, ali to je znaci da bih glasao za nekog ko je kontra njemu, ko je sve suprotno od toga. Glasao bih za nekog ko nije on i nije kao drugi sa tim stavovima.
Drugim jednostavnijim recima, ako sam npr protiv Putina to ne znaci da moram da budem za Bajdena. E isto vazi i u domacoj politici. Ne znam zasto je nekad to toliko neshvatljivo i cudno.

Zato u politickom spektru i postoji levo, centar i desno. A ne samo levo i desno. Iako bi moderni levicari sve da ukalupe u levo i desno. Sto je zapravo takodje jedna vrsta iskljucivog fasizma, samo zamaskirana.
 
Sve kontra ili sve sto nije?
I jedno i drugo.

Svako ko rusofilise, tacnije rusokolonasi (i to usred EU-NATO okruzenja), bunca iskljucivo o proslosti (i to romantizovanoj koja nikad nije postojala) te prica populisticke bajke o ''isterivanju stranih investitora'', suverenizmu, ''srbskom svetu'' i slicnom sto je karakteristika sramnog i mracnog perioda 1992-2000, taj moze da se oprosti od mog glasa, bilo da je levicar (slobista) ili desnicar (vadikal).
 
Beki ne brini, sledećeg puta neće biti izbor između Vučića i Vacića.
Jer neće ni biti sledećeg puta. Biće kao u Belorusiji ili Turskoj.
Zapravo, ako nam je za utehu, postoje dve evropske zemlje za koje se na prvu ne bi reklo da su decenijama bile u fazonu nesmenjivosti vlasti, a ipak jesu, još kako - Irska i Finska. Pa ako naknadno prođemo kao oni, nije loše:) Ali treba to sačekati.

A tu je i još nesmenjiva Bavarska. Zato se ovaj naš i prži na Kobasičare.
 
Zapravo, ako nam je za utehu, postoje dve evropske zemlje za koje se na prvu ne bi reklo da su decenijama bile u fazonu nesmenjivosti vlasti, a ipak jesu, još kako - Irska i Finska. Pa ako naknadno prođemo kao oni, nije loše:) Ali treba to sačekati.

A tu je i još nesmenjiva Bavarska. Zato se ovaj naš i prži na Kobasičare.
Mislis na Kekonenov period vlasti tokom Hladnog rata?
Za Irsku prvi put cujem.
 
Emon de Valera, vladao od Prvog svetskog rata do sedamdesetih😀

(Upisao se sa celom vladom u knjigu žalosti za Hitlerom, u nemačkoj ambasadi - kad hoćeš da posramiš Irca, to mu pomeni)

I Kekonen, da.

I obe zemlje su bile neutralne, van blokova.. 😥
 
I jedno i drugo.

Svako ko rusofilise, tacnije rusokolonasi (i to usred EU-NATO okruzenja), bunca iskljucivo o proslosti (i to romantizovanoj koja nikad nije postojala) te prica populisticke bajke o ''isterivanju stranih investitora'', suverenizmu, ''srbskom svetu'' i slicnom sto je karakteristika sramnog i mracnog perioda 1992-2000, taj moze da se oprosti od mog glasa, bilo da je levicar (slobista) ili desnicar (vadikal).
S tim se slazem.

Samo podsecam da politika nije ili-ili prekidac sa binarnim izborima, nego skala. Isto vazi i za ekonomiju.

Najvise mi ide na Vucica kad mi dodju ljudi nadojeni, narokani jednim ekstremom pa mi impliciraju - neki sporije a neki brze - da ako nisam njihov ekstremista onda sam tudji. Ako nisam kapitalista onda sam socijalista. Ako nisam levicar onda sam desnicar. Ako sam iz pragmatizma i okolnosti (a ne ljubavi) za saradnju sa zapadom, onda sam rusofob ili nisam sloven. Ako sam protiv aktuelnog vida usiljene globalizacije onda sam sigurno protiv svakog i zelim da se vrati Dusanovo carstvo i sta ti ja znam... Emm ne.

Postoje mnogi ljudi koji srljaju iz jedne krajnosti u drugu, tj ne mogu da se zaustave na umerenom. Da, ima ih bas mnogo. Ali ima nas i koji mozemo da ostanemo umereni i usidreni. U vreme srednje skole ja sam imao fazu rusofilije u smislu njihove nauke i dostignuca. Ali nikad nisam smatrao da Srbija treba da ode u Evroazijsku uniju ili OKDB. Bio sam za blizi odnos Srbije sa njom, ali NE da Srbija bude njena teritorija. Da ne duzim dalje, sve u svemu, udario sam limit dokle moj stav o tome moze da ide, a preko nicega necu preci. I nisam nikad presao. Niti sam se druzio sa ljudima koji su prelazili. I to je posle splasnulo, naucio sam da umereno cenim i jednu i drugu i petu stranu a da isto tako kritikujem sta ne valja kod svake ponaosob.

Dakle, ima ljudi koji su u stanju da na skali od -10 do +10 se drze umerenosti od -5 do +5. I u Srbiji i u svetu. A mnogi moderni levicari insistiraju da to ne moze tako. Pa ne, zapravo moze. A sto pojedini levicari vise insistiraju na tome, to vise rade sebi na stetu i to vise zvuce kao fasisti. Jer im je oboma zajednicki taj nastup "ili si s nama ili si protiv nas". Ne. Fak of. Ako nisam s vama, ne znaci ni da sam protiv vas, niti da sam za vase suprotstavljene protivnike.

To je jedna od stvari koja me izludjuje i odbija kod mnogih levicara. Jer se oni cesto busaju i ponose kako "nisu kao zadrti nametljivi desnicari" a zapravo pokazuju isti nivo zadrtosti i isto stremljenje ka jednoumlju, monopolu nad moci i monopolom nad istinom.
 
Poslednja izmena:
S tim se slazem.

Samo podsecam da politika nije ili-ili prekidac sa binarnim izborima, nego skala. Isto vazi i za ekonomiju.

Najvise mi ide na Vucica kad mi dodju ljudi nadojeni jednim ekstremom pa mi impliciraju, neki sporije a neki brze, da ako nisam njihov ekstremista onda sam tudji. Ako nisam kapitalista onda sam socijalista. Ako nisam levicar onda sam desnicar. Ako sam iz pragmatizma i okolnosti (a ne ljubavi) za saradnju sa zapadom, onda sam rusofob ili nisam sloven.
1. gomila Slovena je uz zapad, zapravo svi sem Rusa, Srba i Belorusa :D
2. i ja sam iz pragmatizma uz zapad, uprkos svim njihovim nedelima, jer trenutno nema druge s obzirom na geografski polozaj, plus ne zelim Srbiji povratak u mracno i sramno doba 1992-2000.
 
Emon de Valera, vladao od Prvog svetskog rata do sedamdesetih😀

(Upisao se sa celom vladom u knjigu žalosti za Hitlerom, u nemačkoj ambasadi - kad hoćeš da posramiš Irca, to mu pomeni)

I Kekonen, da.

I obe zemlje su bile neutralne, van blokova.. 😥
Terao kontru Englezima, najvecim irskim dusmanima, koji su tada ratovali protiv Nemacke.
 
Parafrazirao sam neke od stavova i izjava koje sam cuo od zadrtih rusofila, ne shvatati bukvalno, pokusavao sam da ilustrujem razliku izmedju nekog umerenog stava i zadrtosti.
Pa da za njih su Sloveni samo Srbi, Rusi, Belorusi i poneki Ukrajinac.

Ovi ostali su ili Svabe (Poljaci, Cesi, Slovaci, Slovenci) ili Tatari (Bugari, Makedonci) ili Avari (Hrvati) ili odsrbi (Crnogorci, Bosnjaci, Hrvati, Makedonci dobrim delom). :D
 
Jel ja to dobro vidim da na posteru nema Ćute, možda i najvećeg aduta koalicije?

Pa da, kao što rekoh, ''my way or the highway''. Mi NDMBG i niko više. Ako to nije odraz elitizma i isključivosti, onda ne znam stvarno...
Al dobro. Svako neka radi kako voli. Pa kako budemo posejali, tako ćemo posle i da žanjemo.
Nema Cute. Koalicija Moramo i NDMBGD su anagazovaniod strane Vucicevih gospodara da elimiisu onaj ekoloski protestni naboj.
Zato je Cuta sklonjen.
Nasi kolonijslani gospodari, moramo da priznamo, imajo veliko iskustvo u vladanju kolonijama.
Moramo da naucimo da prepoznamo i kaznjavamo izdajnike.
 
Nema Cute. Koalicija Moramo i NDMBGD su anagazovaniod strane Vucicevih gospodara da elimiisu onaj ekoloski protestni naboj.
Zato je Cuta sklonjen.
Nasi kolonijslani gospodari, moramo da priznamo, imajo veliko iskustvo u vladanju kolonijama.
Moramo da naucimo da prepoznamo i kaznjavamo izdajnike.
Realno, tebi je svaka manja zemlja kolonija. :D
 
Nema Cute. Koalicija Moramo i NDMBGD su anagazovaniod strane Vucicevih gospodara da elimiisu onaj ekoloski protestni naboj.
Zato je Cuta sklonjen.
Nasi kolonijslani gospodari, moramo da priznamo, imajo veliko iskustvo u vladanju kolonijama.
Moramo da naucimo da prepoznamo i kaznjavamo izdajnike.
Zato bojkotić i u se i u svoje kljuse.
 
Nema Cute. Koalicija Moramo i NDMBGD su anagazovaniod strane Vucicevih gospodara da elimiisu onaj ekoloski protestni naboj.
Zato je Cuta sklonjen.
Nasi kolonijslani gospodari, moramo da priznamo, imajo veliko iskustvo u vladanju kolonijama.
Moramo da naucimo da prepoznamo i kaznjavamo izdajnike.
Ne odbacujem tu mogucnost, samo ne znam sta da mislim o toj teoriji. Ne bi me nista vise iznenadilo, samo kazem da jos uvek nemam stav o tome. Nije mi toliko ni bitno vise jer sam jos ranije ustanovio moje izbore za sve tri liste. Samo sam se oko jedne dvoumio.
 
Izbori su izgubljeni. Gotovo je. I skupstina i predsednik i Beograd. Nece biti ni blizu.

Sad bar mozemo da kaznimo opoziciju da se organizuju za sledece.

Najjace da sad treba klosarima dati vetar u ledja da misle da su blizu pobede. Trebaju da znaju da ih je narod provalio i da ih ne zeli i spremati se za sledece izbore. Najgora stvar bi bila relativno tesan poraz. Mislim na nekih 35 posto za opoziciju,vise ne mogu. Onda bi opozicija mislila da je radila dobro, verovatno se zalila na kradju... Onda bi uzeli 40 posto na narednim i skinuli Vucica za 20 godina. Sto em je prekasno, em njihov dolazak na vlast ne predstavlja nista dobro, tek mali napredak u odnosu na SNS.

Posto Vucica i SNS nemamo sansu da oteramo prekosutra, imamo sansu bar ovu ,,opoziciju".

Ne treba optuzivati narod, opozicija je izgubila izbore, a ne narod.

Nedelja, pivce i ugasen tv.
 
Vrh