Šta je novo?

Izbori 2024

Vucic car jer su oni debili. Dodaj Tadica Mariniki i Suvereniste i Dveri Nadi, svi su lagano iznad cenzusa. Ili cak i Zavetnike Nadi.

Dakle, desna opcija bi onda imala nekih 10-12 posto, ova ujedinjena opozicija bi imala 20, ovi Moramo da su normalni bi isto pucali na 10-12.

Drugacija bi bila i atmosfera sada i mozda bi doslo do mobilizacije da su takve najave i da pobeda nije bas daleko.

Zamislite da je izasla anketa juce koja glasi ovako:

SNS 45
Zuti 20
Desnica 12
Moramo 12
SPS 7

Drugacija bi bila atmosfera u narodu, eto, mozda bih i ja izasao onda. Plus su falili protesti, da se zajedno stane.

Pa i po ovoj računici drži siguran parlament sa SPS + proporcionalno nevažeći glasovi + oni ispod cenzusa.

Samo desni centar bi imao 15%, odnosno jedina opozicija koje se realno plaši i koja se supresuje širom sveta kao "retrogradna" (Ron Paul USA). Koja je razlika između SNS i "žutih"? Samo u tome što su drugi lakše smenjivi, a i pošteniji u smislu da bi odmah skinuli gaće na sve zahteve, a prvi u maniru iskusnog manipulatora i dalje koketira sa svima i uzima sve glasove. Gomila šljama i ucenjenih, nešto manje onih sa interesom i pozicijama i nešto malo plaćenih intelektualaca.
 
@Beki
Sve je to irelevantno.

Ja mogu da razumem neke ljude po Srbiji koji nece da izadju da glasaju zato sto nisu informisani da, po nakaradnim zakonima Nacionalnog parka Srbija, svaki neizlazak na izbore znaci glasanje za vladajucu stranku.
S druge strane, ljudima koji znaju za taj pravni problem, i kao ne vole SNS a znaju da ce svojim neizlaskom samo dati glas upravo njemu... mogu samo da porucim da se bace s mosta.

Isto porucujem i svim panjevima koji nisu u stanju da obrade i shvate da je svaki oligopol bolji nego bilo koji monopol nad vlascu i misljenjem.
 
Ja isto kad sam jurio naprednjake sa bakljama samo sam mislio o tome kako ovo radim da bi napokon usli u NATO i da se svi vakcinisemo i ukinemo RS i stavljamo haljine na spomenik Pavlu i da nas vode NVO crvenokose, dokone, gospodje i da stavimo izolaciju i solarne panele na svaku zgradu za 400 000 evra... 🤣
 
Dzaba pricas.

Na ovom forumu i ovoj temi su sve ljudi koji su savrseno upoznati sa pravilom "neizlazak na izbore = glas za SNS"
Pa ipak mnogi odbijaju da glasaju. Iz dobrog starog srpskog plemenskog inata.

O cemu onda dalje da pricamo. Ziveo nam SNS jos 3 decenije i Balkanska Belorusija.
Kakav narod, takva vlast.
 
Nisam neki "politički analitičar", ali evo jedne okvirne računice što se tiče izlaznisti :

Od 6,5 mil upisanih u Birački spisak oko 1,5 mil objektivno ili opravdano ne može da glasa. Najviše je onih u inostranstvu, pa onda bolesni po bolnicama i kućama, otsutni iz raznih razloga iz mesta gde bi trebali da glasaju, . . itd.

Znači 5,0 mil je objektivno potencijalnih glasača i ako glasa samo 3,5 mil to je već 70%, a to i nije tako mala izlaznost.
 
Pa i po ovoj računici drži siguran parlament sa SPS + proporcionalno nevažeći glasovi + oni ispod cenzusa.

Samo desni centar bi imao 15%, odnosno jedina opozicija koje se realno plaši i koja se supresuje širom sveta kao "retrogradna" (Ron Paul USA). Koja je razlika između SNS i "žutih"? Samo u tome što su drugi lakše smenjivi, a i pošteniji u smislu da bi odmah skinuli gaće na sve zahteve, a prvi u maniru iskusnog manipulatora i dalje koketira sa svima i uzima sve glasove. Gomila šljama i ucenjenih, nešto manje onih sa interesom i pozicijama i nešto malo plaćenih intelektualaca.
Bila bi drugacija atmosfera u narodu. A i da se nastavilo sa protestima, verovatno bi se neke stvari ocistile. Zamisli 100 000 ljudi, cela opozicija, izlazi Djilas i bude izvizdan. Mozda bi onda stavili prst na celo i napravili reorganizaciju. Cuta je svakako imao potencijal da bude zvezda protesta pa bi mozda i dosli do toga da Moramo sa Cutom na celu bude i jaci od Djilasove opozicije pa ako bi eventualno doslo do pobede, bivsi DS bi bio u Vladi, ali ne glavni faktor, sto je svakako veliki napredak u odnosu na danas.

Svakako bi uzeli veci procenat, skupstina bi izgledala daleko bolje, Beograd bi gotovo sigurno pao i onda bi se kraj blizio.

Ovako, ispasce isto kao na proslim izborima, sa tim da je tada odnesena bar kao neka moralna pobeda sa izlaznoscu manjom od pedeset posto i bojkotom. Vucic i SNS vlada ce posle ovih izbora imati samo jos veci legitimitet nego danas.

Vucic pobedjuje, ja glasam za to da nas je i dalje vise i da stranka onih koji ne izlaze je jaca od bilo koje stranke. Tj. ne glasam.
 
P.S.

Ne znam za druge ali meni ne trebaju Cuta i protesti da bi mi saopstili da Vucic treba da se sutne sa vlasti. To znam i sam. I ne treba mi neki instruktor i "vouting kouc" da mi objasnjava "e znas, kada dodju sledeci izbori, ti glasaj protiv ovih". Hvala lepo, to i sam znam da uradim. I radim to vec 10 godina.

Na proteste i blokade sam isao iz vise razloga. Prvo, da bi se Tintara sto pre zaustavila i ukorila. Drugo, da bih dao podrsku i postovanje ljudima koji se bore za opste dobro i vise ciljeve. I trece, da bih svojim prisustvom omasovio taj protest i time uticao na ostatak anestezirane, dementne, melanholicne Srbije koja nije za Vucica ali je mrzi da pokrene mozak pa razmisli i pokrene dupe pa ode da glasa.

Ko ocekuje da ga Cuta ili Sava ili bilo ko... uci i motivise i ohrabruje kako da umanji monopol SNSa, kako da pokrene dupe, ode 200 m do glasackog mesta, i zaokruzi tri broja... taj ne treba ni da ima glasacko pravo. Ne treba uopste ni da se vodi kao glasac i da ima politicki glas u drustvu.

Svako ko napuni 20 godina (taman malo posto se zavrsi srednja skola i prodje kroz predmete Sociologija i Ustav) treba da se informise, odnosno - dopuni i dogradi svoje znanje o svom drustvu, institucijama (mislim... "institucijama"...), pravnom sistemu i glasanju. I mozda najbitnije od svega - razlici izmedju monopola i oligopola. I zasto skoro svaki monopol vodi u zlo. Ko to nije u stanju da shvati, taj prosto ne treba da ima pravo glasa i kraj price. Naravno, to je nemoguce sprovesti u delo. Ali ono sto jeste moguce i sto bih voleo da se uvede, je novcano opaljivanje svakog ko je upisan kao glasac a odbija da glasa. Pa ako neko hoce da bude debil, neka bude. Ali ce makar na drugi nacin doprineti svojoj zajednici. Pa kad se naplati 3 miliona kazni za neglasanje, makar ce doprineti dopunjavanju budzeta. Da bude neka vajda i od takvih tocila.

Naravno, prethodno uvesti tehnologije 21. veka u vidu elektronskog glasanja ili sistema koji bi omogucio da se glasa iz bilo kog mesta. Prvo to a onda socne kazne za sve pametne cutologe koji cekaju vouting kouceve da ih uce zasto treba glasati.
 
Socne kazne za sta? 🤣

Isto kao i obavezna vakcinacija.

Vucic bar nema muda i populista je da uvodi takve stvari. Sto, koliko god sje*******ano bilo, ostavlja vise prostora za individualne slobode.

Levo-liberalna partija koja se zalaze za prisilnu vakcinaciju 🤣

Bitno je da pevaju da im je zelja samo jedna - da fasista vise nema.

Vucic i trenutna partija bar u sustini mogu da mi se sagnu jer nemaju muda da se zameraju gradjanima. Eto, mozes i autoputeve da blokiras.

Ti bi kaznjavao ako neko ne izadje na izbore, ovi bi prisilno vakcinisali, desnica bi uvela vojni rok, NADA npr. to ima u programu...

Opozicija sve vreme ima jedan argument - ne mozemo biti gori od Vucica. E, pa, sad je i to dovedeno u pitanje. Tako da, jbg.
 
Socne kaznjavanje za neizlazenje na izbore, naravno prethodno uz reformu izbornog sistema i omogucavanje ljudima da glasaju s bilo kog mesta.

Da, uveo bih to kao zakonsku obavezu sa sve novcanim sankcijama za one koji je bez opravdanog razloga prekrse. Pa nek sam fasista, tiranin, konzervativac, sta god je kome milo. Sve sam to cuo vec x puta, bole me Vucic za sve to. Ali opet sam te stvari i etikete cuo manje puta nego naricanja Srba "jooooooj ljudi, sta nam rade, pa dokle cemo ovo da trpimo!!!???" Koja slusam vec X godina. A onda dodju izbori i sve te najglasnije glave sede kuci i lade klikere. I tako u krug i u krug i u krug...

Stavise, kako vreme prolazi, vise pocinju da mi se gade cutolozi nego naprdnjaci. Jer ovi drugi su ili prosto rodjeni retardirani i primitivni, ili nisu takvi ali su deo masine iz svojih interesa. Dakle imaju neki razlog zasto su postali deo tlg taloga. A ova cutologija (mislim na suzdrzavanje, nema veze sa Cutom) i glumatanje uzvisenosti u vidu neizlazenja na izbore... to je i retardiranije i pokvarenije prema svom narodu nego ono sto SNS radi.


Svi svetski sljamovi uvek najvise vole cutologe. Bilo da pricamo o politici, o ekonomiji, o ratovima... sto je vise cutologa, to je sljamu lakse da sprovede svoj plan. Bila to kristalna noc, invazija na drugu zemlju, partokratija u Srbiji, korupcija u drustvu, korporativne afere... sto raje vise sedi mutavo i anestezirano, to bolje za sljamove i hohstaplere. Rezultate toga vidimo. I na nivou Srbije i na nivou sveta.
 
Poslednja izmena:
Svaki covek ima pravo da kuka 24/7/365 i onda ne izadje na izbore. Ne moras da ga cenis, ali to je njegovo pravo.

Nijedan covek nema pravo da tera druge da izlaze na izbore. U stvari, najavi to, napusticu zemlju sutra. Isto kao sa obaveznom vakcinacijom ili vojnim rokom.

Vucic, kakav god da je, ne sprecava me da ovaj vikend provedem gde hocu, radeci sta hocu.

Ti bi to radio, Moramo bi to radio, NADA bi to radila.
 
@Bender Rodriguez

Tačno, narod ima vlast kakvu zaslužuje u proseku, što dolazi do toga da mi u proseku i ne zaslužujemo bolje. Sad što su neki taoci situacije, jbg! Polazim od toga da svako mora da krene od svoje savesti i da učini što je do njega, a opet da se ne bakće stvarima i rasipa energiju na ono što ne može. Izlazak na izbore je jedna od stvari iz prve grupe, 10 minuta šetnje na svake 4 godine. Nije realno da neko ko ima 25% podrške u narodu (a opet kažem šljam, interesne grupe i malo plačenih intelektualaca) ima 100% vlasti.

@Beki

Što kaže Bender, ako znamo da će njegovih 25% sigurno izaći, ako izađe samo 50% ljudi na izbore, on će imati 50% glasova na izborima, prosta matematika. Plus što će dobiti proporcionalno (dakle 50%) od svih onih nevažećih glasova i onih koji nisu prešli cenzus. Dakle svaki drugi takav glas, tako da je vrlo realno da sa tim glasovima dobije već u prvom krugu. Nego meni je neverovatno da postoje intelektualci u Srbiji kojima to ne možeš objasniti. Pričam skoro o tome grupici lekara za koje zanm da nisu njegovi fanovi, gledaju me belo. Jedna me pitala da joj razjasnim to, ali je izgubila pažnju ubrzo. Šta tek onda reći za raju?

Za sada je bitno samo da ljudi izađu i glasaju za partije koje prelaze cenzus. Evo ja se prvi ne slažem sa Benderom u mnogim stvarima, jer naginje ka onim ideologijama za koje mislim da su unazadile Srbiju i ideološki i ekonomski i potpuno je podelile. Koren ovih današnjih problema u Srbiji (pa i Rusiji) su oni napravili. Od avnojevskih granica, ostavljanja naroda van tih granica, potpunog amnestiranja suseda, pa do ekonomskog modela (ovo danas je podjednako loše da se razumemo). 1 utopistički model koji nema ekonomski razum i koji često počinje i završi se nepravdom i otimanjem (da ne citiram Čerčila). To ne znači da nemam poštovanje prema takvim ljudima i da ne mogu da se družim sa njima, naprotiv, često su topliji i bolji od drugih i ideje su im plemenite, jedino što ih posle udari realnost.
 
Svaki covek ima pravo da kuka 24/7/365 i onda ne izadje na izbore.
Ako ce nakon toga da umukne, onda da, ima pravo.
A ako namerava da praktikuje cutologiju i kuromedolicnost pred izbore a da posle kuka kada mu se idiotizam obije o glavu, onda ne - nema prava da se posle oglasava.

A moz' ti da mislis sta hoces i o meni i o obaveznom glasanju, ali to je realnost u nekim drustvima. I cini se da ce ga i drugi usvojiti u bliskoj buducnosti. Upravo zbog najezde cutologa ili prosto anesteziranih zombija medju mladjim generacijama u zadnjih dve decenije.
 
Evo ja se prvi ne slažem sa Benderom u mnogim stvarima, jer naginje ka onim ideologijama za koje mislim da su unazadile Srbiju i ideološki i ekonomski i potpuno je podelile
Jel mogu da cujem koje su to stvari? Posto ljudi vole da srljaju u zakljucke cim vide da neko smatra da neke stvari treba da budu obavezne i da budu stvar drustva odnosno kolektiva, a ne izbor pojedinca. Pa me tako Kailan etiketirao da sam socijalista i jugonostalgicar (a ta Juga opeljesila moju porodicu) zato sto smatram da ne moze sve da bude "privatno" i da o svemu odlucuje onaj sa najmasnijim novcanikom. A evo po Bekiju sad ispade da sam desnicar i cim hocu da se uvede obavezno glasanje, sigurno cu pre ili kasnije biti i za vojni rok, militarizaciju, nacionalizam...

Pa bih, ako moze, voleo da cujem samo koje su to stvari. Da vidim kakav utisak si stekao, ne da bih sada raspravljao o tome. Jer nisi nista lose rekao, niti ja mislim ista lose. Nego me zanima koliko spoznajemo tudje stavove iz njihovih reci, a koliko sami nadogradjujemo i pretpostavljamo. Tu racunam i sebe.
 
Poslednja izmena:
Stvar je u tome sto nista ne dobijam pobedom opozicije, a cak bih mogao i da izgubim slobodu - vakcinacijom i vojnim rokom.

Pre par meseci sam zamisljao ovu nedelju i kako cemo da slavimo, bar pobedu u Beogradu, sad ce mi se savrseno fuckati sta god da bude.

DSS-ovac je kandidat za gradonacelnika, ja se Kostunicine vladavine secam kao jos gore mozda nego Vuciceve. Paljenje ambasada, Kosovo za patike, Karadzic, Mladic, neka nesigurnost se osecala u vazduhu, ode Kosovo, ode CG, prekidaj pregovore sa EU, huligani na vrhuncu i podrzavani od strane drzave ja mislim i vise nego danas. Uzasan period za jednog tinejdzera.

A Dobrica... Smesan je i neozbiljan. Plus obavezna vakcinacija.

Tako da, vise srece drugi put.

Bitno je da izadjemo da bi... da bi sta? Sta je bitno?

NE MORAMO
 
Drugim recima, ne razumes razliku izmedju monopola i oligopola. Razliku izmedju distribucije moci sa odnosom 90:10 i distribucije moci sa odnosom 60:40.
To mi dalje ukazuje da ne razumes u dovoljnoj meri kako funkcionise politika i pravni sistem.

To i jeste ogroman sistematski problem modernog drustva, i u ovoj zemlji i u mnogim drugim.

A te vakcinacije i vojnog roka od kojih se plasis, ionako ne bi bilo u vecini scenarija. Kovid je gotov, kakva vakcinacija. A za vojni rok se nema para niti uslova. A CAK i da ih bude, ne bi zvali tebe i mene sa preko 28 godina. A i ima Srbija dovoljno lozana koje bi popunile ove skromne kapacitete pre nego sto se i dodje do nas na listi.

Opet, ne uvidjas da su to price politicara za pridobijanje onih glasaca koji se npr, u ovom slucaju, neckaju izmedju Ponosa i Jovanovica (a mrze Vucica). Pa kad cuju da Jovanovic i Delic hoce vojni rok i da su militaristi, opredele se za njih. Iako je iz aviona jasno da od toga ( vojni rok) nema nista.

Dakle, treba vise informisanosti i razumevanja politike. Uostalom, to i jeste proces koji traje ceo zivot. Pogotovu u ova vremena kad se sistemi i kroje tako da obican covek mora da se edukuje da bi ih razumevao.


Ali jedna stvar, pardon - dve stvari se nikad ne menjaju i uvek se mogu nauciti i razumeti, i primeniti:
1) svaki oligopol je bolji od bilo kog monopola.
2) Vlasti odnosno politicmare treba redovno menjati, kao pelene.

To je nesto sto svako stariji od 20 godina moze i treba da razume.
 
Poslednja izmena:
Moguće je i da sam pogrešio, ja sam, na malom uzorku doduše, stekao utisak da si raging levičar. :ROFLMAO:

Recimo ja se slažem sa Bekijem da ne sme biti obavezno, jednostavno ne smatram da treba da glasam ako mislim da su baš svi podjednako loši. Sviđa mi se taj liberalan pristup utkan u izvorne principe USA. Opet pogledati Ron Paula, USA, naizgled konzervativnog republikanca (a konzervativan samo po pogledu fiskalne discipline i reda), a ne postoji čovek u Americi koji se više bori za individualne slobode. Cela Amerika (demokrate pre svega) i EU sve više skreće u tu totalitarnu levičarsku filozofiju (upumpavanje love, zamrzavanje ruskih sredstava, BLM i ostala bullshits), šatro liberali, a nikad veća opresija. Cela makroekonomska situacija danas bi se svakako desila i bez covida i novih dešavanja u Rusiji, to je samo savršen izgovor.

Isto tako mi se dopada i taj izvorni ekonomski sistem koji jedini dokazano dovodi do boljitka, druga je stvar što je kidnapovan finansijski sistem pre više od 100 godina, pa dalje imamo Bretton Woods 1 i pogotovo 2, pa je to krenulo putem monopola i svesnog supresovanja srednje klase (zbog kontrole).

Nažalost, često nam se izbor svodi na to da glasamo za manje zlo, ali je poenta da se i takvi kao Beki ubede da je bolje da ipak izađu.
 
Ali obaveza izlaska na izbore obavezuje coveka samo da se pojavi na glasackom mestu. A sa papirom posle moze da radi sta zeli (sem da ga iznese ili unisti). Moze i da ga precrta. I eto, kao da nije glasao.

Ideja iza obaveznog glasanja je samo to da se moderne (de)generacije (tu ubrajam i moju) i svi drugi cutolozi, zombiji i lencuge, nateraju da dodju do glasackog mesta. Pa kad dodju tamo, cak i ako nisu bili odlucno da glasaju, kad vec dodju, glasace i zaokruzice nesto. Angazovace se na neki nacin. I posle dovoljno puta, ko zna, mozda im i dodje do lobanje da nisu sami na ovom kamenu u svemiru koji zovemo Zemlja.

Naravno, da ne bude izvrtanja reci, opet cu da ponovim da bi uslov za obavezno glasanje bila reforma sistema u kome svako moze da glasa s bilo kog glasackog mesta. A ne ovo njesra, da u zemlji u kojoj mase ljudi zive, rade ili studiraju u Beogradu ili inostranstvu, mora neko iz Negotina da se drnda nazad samo da bi zaokruzio papir...

Reformisati izborni sistem, dozvoliti glasanje van prebivalista i uvesti obavezan izlazak na izbore uz mogucnost opravdanog neizlaska. To je jedina nada za Srbiju i njenu politiku. Inace cemo da nastavimo da zavisimo od manitih hipnotisanih penzosa koji izlaze poput fanatika, i katatonicnih letargicnih mladih koji ne izlaze i pustaju da ih voda nosi.
 
Ali obaveza izlaska na izbore obavezuje coveka da ze pojavi na glasackom mestu. A sa papirom posle moze da radi sta zeli (sem da ga iznese ili unisti). Moze i da ga precrta.

Ali i tako se daje legitimitet izborima. Teoretski imaš samo jednu partiju, mora da izađe 100% ljudi. Za tu partiju glasa 10%, drugih partija nema, listić precrta 90%. U statistici shodno pravilima, ta jedna partija ima 100% glasova.

Konkretno u našim uslovima, time što bi precrtao listić prekosutra, 50% njegovog glasa ide Gebelsu, a 50% svima ostalima.
 
@Bender Rodriguez

Iskreno, nastojacu jos manje da znam.

Ne moras da zavrsis muzicku akademiju da kad cujes Betovena prepoznas da je u pitanju najvisi moguci kvalitet.

Mi biramo izmedju Lukasa i Senide. Sa tim da je Senida potencijalno i opasnija jer je Lukas otvoreni seljak i znas na cemu si, a ova je moderna, cak i postovana medju Evropljanima.

No, kao sto rekoh, kada ih cujem, ne treba mi Berkli da kazem da su sranje i Lukas i Senida. I necu da pustim sa svog muzickog uredjaja ni jedno ni drugo.

Sta tu ima da razumem ili ne razumem? Mislim da je mnogo nas ovoga puta maksimalno spustilo kriterijume, ali ni oni nisu ispunjeni.

Ja sam ovde napisao skoro da cu dati glas za Moramo i da im prelazim preko svih sranja i da ne zaje*******u ako dodju na vlast jer cu ih progoniti 🤣 Ali oni su se u medjuvremenu popisali po RS i rekli da su za obaveznu vakcinaciju, tako da, zalim slucaj 🤣
 
Ali i tako se daje legitimitet izborima. Teoretski imaš samo jednu partiju, mora da izađe 100% ljudi. Za tu partiju glasa 10%, drugih partija nema, listić precrta 90%. U statistici shodno pravilima, ta jedna partija ima 100% glasova.

Konkretno u našim uslovima, time što bi precrtao listić prekosutra, 50% njegovog glasa ide Gebelsu, a 50% svima ostalima.
Teoretski je moguće, u praksi se nikad ne bi desilo.
A opet je bolje nego ovaj sadašnji sistem koji vodi Srbiju ka tome da će izbori imati 30% izlaznosti i u kome šenuti penzioneri (čast izuzecima) koji glasaju ko mašine, i katatonični mladi koji ne glasaju (čast izuzecima) kroje sudbinu celokupnom preostalom društvu.
 
Ја до сада нисам био ни у једној земљи у којој гласачи одбијају да гласају ако не постоји странка која се 100% поклапа са њиховим идејама

За Морамо конкретно - више пута су нагласили (па чак и Биљана) да апсолутно не би доносили ишта од тих важних одлука без референдума чак и да магично имају преко 50% подршке на парламентарним изборима (што неће!) тако да стварно не видим више чему драма. Утолико пре што је СНС радио и најављивао апсолуто све што Бекију овде смета - од медицинског тоталитаризма до војног рока. Јесте ли беше заборавили како сте данима морали да седите у кући као у затвору иначе би вас јурила војска и полиција? То је била слобода? Јесте ли заборавили да је Вучић у више наврата отворено заговарао и гурао војни рок?

Ја немам друго објашњење осим да је овај наратив по коме су неодлучени гласачи значајан фактор створио код појединаца лажан осећај моћи па они сад са свог имагинарног престола "кажњавају" опозиционе странке бојкотом ако им се не испуни сваки индивидуални прохтев. А у стварности су бедни кметови који сами себи ускраћују и оно мало објективне моћи да утичу на систем који их гази
 
@Bender Rodriguez

Iskreno, nastojacu jos manje da znam.

Ne moras da zavrsis muzicku akademiju da kad cujes Betovena prepoznas da je u pitanju najvisi moguci kvalitet.

Mi biramo izmedju Lukasa i Senide. Sa tim da je Senida potencijalno i opasnija jer je Lukas otvoreni seljak i znas na cemu si, a ova je moderna, cak i postovana medju Evropljanima.

No, kao sto rekoh, kada ih cujem, ne treba mi Berkli da kazem da su sranje i Lukas i Senida. I necu da pustim sa svog muzickog uredjaja ni jedno ni drugo.

Sta tu ima da razumem ili ne razumem? Mislim da je mnogo nas ovoga puta maksimalno spustilo kriterijume, ali ni oni nisu ispunjeni.

Ja sam ovde napisao skoro da cu dati glas za Moramo i da im prelazim preko svih sranja i da ne zaje*******u ako dodju na vlast jer cu ih progoniti 🤣 Ali oni su se u medjuvremenu popisali po RS i rekli da su za obaveznu vakcinaciju, tako da, zalim slucaj 🤣
Nigde nisam ni rekao da mora da se završi bog zna šta. Čak sam i protiv takvih stavova, i dobijam probavu od ljudi koji misle da je u redu da imamo političke, pravne i ekonomske sisteme i uređenja koje razume samo 2% ljudi, a kroje ih 1%. Ne, apsolutno sam protiv toga. Znači ne očekujem od tebe ili bilo koga da se posvećujete/mo studiranju politike, prava ili ekonomije da bismo posle imali pravo glasa i mišljenja o tim stvarima. Protiv toga sam i smatram da te stvari treba da budu tako skrojene da budu razumljive što većem broju ljudi. A ne da se bezvezno komplikuju i mistifikuju, kao što je trend u zadnjih 30 godina.

Ali ipak, očekuje se od nekoga ko ima preko 20 godina da zna i razume neke osnovne stvari. Pogotovu ako je završio srednju školu (a danas maltene svi završavaju) i imao dodira sa predmetima Sociologija i Ustav, u kojima se priča o tome (bar se pričalo u moje vreme, ne znam da li su još više otupavili decu od tada).

Napisao sam gore koje dve stvari je potrebno da razume svaka osoba starija od 20 godina:
1) Razliku između monopola i oligopola, i zašto je monopol zlo
2) Da su vlasti i političmari ti koji treba redovno da se menjaju a institucije te koje treba da imaju kontinuitet. A ne da bude obrnuto.



Takođe mi nije jasno kako neki ljudi nisu u stanju da shvate da ako imaš jedan ekstrem, npr Vučića, i imaš drugi ekstrem, npr Moramo, nema veze ako ti se gade i jedni i drugi. Ako Vučić ima 90% moći, daš glaš ovim njegovim suprotstavljenim protivnicima. Tako da kad Vučić kaže ''hoću ovu krajnost (recimo uniju sa RS)'', Moramo kaže ''ne, mi hoćemo našu krajnost! (otpisivanje RS i Kosova)'' Na kraju, ako su i jedni i drugi zastupljeni u SkupSlini u odnosu 60:40, moraće da nađu kompromis. I na kraju će doneti rešenje koje je umereno, i vrlo verovatno - razumno. Ili bar prihvatljivije nego željena krajnost SNSa ili željena krajnost Moramo.

Drugim rečima - imaš Vučića koji vuče na jednu stranu i ima svu moć. Ne prija ti to. Daš glas drugima koji vuku na drugu stranu, čak i ako ti oni ne prijaju. Kada im se odnos promeni tako da SNS više nije sam i suveren u SkupSlini, kad SNS povuče na jednu stranu, ovi povuku na drugu stranu. I na kraju se iznedri zlatna sredina i komrpomis. Umesto da se ostavlja ovako kako je, da jedna strana diriguje celom zemljom.

Ne mogu jednostavnije od toga da objasnim. Ko razume, shvatiće.
 
Poslednja izmena:
Vrh