Šta je novo?

Izbori 2024

Појава црвене буржоазије је јасан индикатор колико идеологија нема никакве везе са стварношћу.

Али, ипак не бих рекао да људе не занима слобода. Слажем се да пуни стомаци, или ти "хлеба и игара", тупи оштрицу код народа, али неко ко не може ефективно да се избори за слободу не значи да за слободу није заинтересован.

Многи су слободу раније тражили управо кроз класну борбу која их није одвела у слободу, већ...где год да их је одвела.
 
A ko se slaze sa mnom da su i Kraljevina i SFRJ imale svojih vrlina i svojih mana? I da je tesko ovako "preko zice" izmeriti tacno koja je bila bolja, jer nesto sto se u razgovoru uzivo kaze i razume u minut (i ne samo recima, nego i neverbalnim govorom), preko zice i poruka zahteva eseje od par hiljada reci. I generalno su to ogromne teme, mislim pogledajte samo takve ili slicne emisije na televizijama kada se prica o takvim stvarima (istorija, politika, geopolitika...) To uvek traje sat, sat i po. A obavlja se razgovorom uzivo, gde sve ide lakse i brze. A kad se kuca ovako preko poruka, pa samo dok covek izrazi i pojasi emocije koje ima dok pise nesto, ode par redova. A kamoli dok se razradi sama tema.
 
A ko se slaze sa mnom da su i Kraljevina i SFRJ imale svojih vrlina i svojih mana? I da je tesko ovako "preko zice" izmeriti tacno koja je bila bolja, jer nesto sto se u razgovoru uzivo kaze i razume u minut (i ne samo recima, nego i neverbalnim govorom), preko zice i poruka zahteva eseje od par hiljada reci. I generalno su to ogromne teme, mislim pogledajte samo takve ili slicne emisije na televizijama kada se prica o takvim stvarima (istorija, politika, geopolitika...) To uvek traje sat, sat i po. A obavlja se razgovorom uzivo, gde sve ide lakse i brze. A kad se kuca ovako preko poruka, pa samo dok covek izrazi i pojasi emocije koje ima dok pise nesto, ode par redova. A kamoli dok se razradi sama tema.
Dovoljno je reci da je Kraljevina Jugoslavija bila druga najmanje razvijena zemlja Evrope, samo je Bugarska bila losija. Ali tajkuna joj nije falilo, cemu svedoce brojne palate i zaduzbine u Beogradu iz tog vremena. I to govorim kao potomak predratne trgovacke porodice, bez laznog romantizovanja tog vremena. Uvek smo birali najgore da nam vode drzavu.
 
Наилази се и на податке да је била развијенија и од Португалије, Грчке и Норвешке. За Албанију је сасвим извесно.
Европа се знатно развила после Другог светског рата, ово баш и није меродавно.
Сигурно би се земља боље развила да је 1949. ушла у НАТО, а негде 1975. у ЕЗ.

А не знам ни што је ово тема.
 
Tema je zato sto je sve povezano.

Kao sto i ja na drugim temama hiljadu puta skrecem paznju da urbanisticki haos i slepilo u Beogradu nisu stari ni 10 ni 30 ni 50 godina, nego jedno 100-150.

Sve je to povezano i nadovezuje se jedno na drugo.
I ovo sto se sad desava nedaleko, ova anglosaksonska agenda i licemerstina, ce takodje za par nedelja ili meseci imati odraza i relevantnosti i ovde na nasoj unutrasnjoj politickoj sceni. Pogotovu kad anglosaksonski licemeri usmere paznju na Srbiju. No o tome kad dodje vreme.

Ovde i sada je relevantno (SFRJ i KSHS) zato sto analiziramo sta je oblikovalo srpski mentalitet i Balkan u 20. veku. Samo sto, kazem, tema je isuvise velika i kompleksna da bismo sad u miligram sve merili i zakljucivali. Iako bi mnogi ljudi tako, samo na osnovu brojki i svojih cherry-picked cinjenica, da donose konacne sudove.
 
Poslednja izmena:
Појава црвене буржоазије је јасан индикатор колико идеологија нема никакве везе са стварношћу.

Али, ипак не бих рекао да људе не занима слобода. Слажем се да пуни стомаци, или ти "хлеба и игара", тупи оштрицу код народа, али неко ко не може ефективно да се избори за слободу не значи да за слободу није заинтересован.

Многи су слободу раније тражили управо кроз класну борбу која их није одвела у слободу, већ...где год да их је одвела.
Klasna borba je danas zamagljena. Posla bankrota SAD 1973. kada je dolar izgubio zlatnu pogledu pocinje vezivanje dolara za naftu i stampanje novca koje traje do danas. Stampanje novcaomogucilo je da se do skoro klasne razlike zamgle da svi poverujemo u to da

"We Are All Bourgeois Now"

Samo sto nismo. Inflacija se vise ne moze suzbiti. Energenata je sve manje. Nacin zivota kakav propagira Amerika potrosio je resurse sveta.
 
Ja skoro da ne znam nikoga ko kaže da se loše živelo u SFRJ.. Svi kažu- bilo para, radilo se, gradilo, od jedne plate mogla je da živi četvoročlana porodica, ljudi su bili srećniji, više se družili. Kultura na mnogo višem nivou nego danas.. Opet, ko nije bio zadovoljan lako je mogao u inostranstvu i da živi i da radi. Više su se cenili i znanje, i fakultetske diplome, više se vodilo računa o deci, sportske aktivnosti i treninzi bili besplatni itd.. Ne znam šta bi normalan čovek mogao više da traži.. Bila jedna partija, koja katastrofa, sad ih imamo 150 pa vidim kako nam je..Opet, pričao sam sa jednom našom zubarkom koja je krajem 80-ih otišla u Ameriku.. Reče mi da je glavni motiv bio to što ovde nije mogla da trpi mediokritete na poslu, da gleda ko napreduje itd. U fazonu, partijska poslušnost iznad svega. Ipak, u ogromnoj većini preovladava pozitivno mišljenje, a ne bih rekao da su svi oni mediokriteti, nego sasvim obični ljudi.
A što se tiče iskustva tih običnih ljudi sa životom u Kraljevini Jugoslaviji, prababa je bila 1920. godište, živela je u okolini Knina do 1941. i sećam se da je jednom rekla- nije bilo dobro pod kraljem..
 
Negde sam pročitao da ako želite da saznate sve o nekoj zemlji, pogledajte udeo novih tehnologija u njenom izvozu, i procenat budžeta koji odvaja za obrazovanje.
A ako želite da vidite razmere korupcije u njoj, vidite odvajanja za infrastrukturu, naoružanje, i spomenike.
 
U sustini, osim 90ih, mi smo uvek samo bedna verzija zapada.

To sto ste desavalo za vreme kraljevine, desavalo se tada i u Engleskoj, gledajte Senke nad Balkanom i Peaky Blinders i videcete da je isto, samo vise para kod njih.

Za vreme SFRJ i zapad je imao izuzetno obrazovane i profesionalne novinare, televizijske programe, skolstvo je bilo na visem nivou...kao sto smo i danas samo siromasna verzija njih jer i kod njih vladaju tabloidi, rijalitiji, instagram, kic, sund...

Voxova prababa na selu je imala slican zivot kao neka seljanka na zapadu. Obradjivala je zemlju danas zastarelim metodama i povremeno ju je neki lokalni siledzija blizak vlastima maltretirao, oduzimao zemlju...

U periodu SFRJ bilo je puno progresivnih, obrazovanih i kulturnih ljudi i ovde i na zapadu, koji su bili gotovo identicni, osim sto je nas covek zaradjivao manje.

Kao sto i danas je sve teze razaznati stranca u gradu jer izgleda i ponasa se jednako kao nas mlad covek, tj.kao Baka Prase.
 
Ja skoro da ne znam nikoga ko kaže da se loše živelo u SFRJ.. Svi kažu- bilo para, radilo se, gradilo, od jedne plate mogla je da živi četvoročlana porodica, ljudi su bili srećniji, više se družili. Kultura na mnogo višem nivou nego danas.. Opet, ko nije bio zadovoljan lako je mogao u inostranstvu i da živi i da radi. Više su se cenili i znanje, i fakultetske diplome, više se vodilo računa o deci, sportske aktivnosti i treninzi bili besplatni itd.. Ne znam šta bi normalan čovek mogao više da traži.. Bila jedna partija, koja katastrofa, sad ih imamo 150 pa vidim kako nam je..Opet, pričao sam sa jednom našom zubarkom koja je krajem 80-ih otišla u Ameriku.. Reče mi da je glavni motiv bio to što ovde nije mogla da trpi mediokritete na poslu, da gleda ko napreduje itd. U fazonu, partijska poslušnost iznad svega. Ipak, u ogromnoj većini preovladava pozitivno mišljenje, a ne bih rekao da su svi oni mediokriteti, nego sasvim obični ljudi.
A što se tiče iskustva tih običnih ljudi sa životom u Kraljevini Jugoslaviji, prababa je bila 1920. godište, živela je u okolini Knina do 1941. i sećam se da je jednom rekla- nije bilo dobro pod kraljem..
Ја не знам никога ко би рекао да се западно од Гвоздене завесе живело лоше у периоду 1945-1990. То је време највећег глобалног раста и благостања у историји човечанства, док штетни (/ еколошки) ефекти таквог раста нису постали очигледни а систем је могао да подржи све социјалне програме услед младе популације рођене пре сексуалне револуције. Чак је и Северна Кореја свој златни период имала тих година.

Једино питање јесте да ли би Југославија имала бољи / одрживији раст животног стандарда да је кренула грчким стопама и придружила се Западној Европи / Нато пакту уместо што је очијукала са СССР-ом и Кином и њиховим економским системима. Да ли би у том случају испао хаос који је испао и који је поништио огромно парче прогреса, хаос који апсолутно јесте био саставни део историје Југославије колико год људи хтели да се претварају да је она нестала 1990.
 
Једино питање јесте да ли би Југославија имала бољи / одрживији раст животног стандарда да је кренула грчким стопама и придружила се Западној Европи / Нато пакту уместо што је очијукала са СССР-ом и Кином и њиховим економским системима. Да ли би у том случају испао хаос који је испао и који је поништио огромно парче прогреса, хаос који апсолутно јесте био саставни део историје Југославије колико год људи хтели да се претварају да је она нестала 1990.
pa nestala je. Ne znam kod jugonostalgicara, da li im zivi u glavi. Ze mene je Jugoslavija nestala 1991.
Oov gde danas zivimo to je u svakom pogledu Srbija, nema veze s Jugoslavijom, vec 30+ godina Srbi upravljaju, nema uticaja iz drugih republika.
 
Ja skoro da ne znam nikoga ko kaže da se loše živelo u SFRJ.. Svi kažu- bilo para, radilo se, gradilo, od jedne plate mogla je da živi četvoročlana porodica, ljudi su bili srećniji, više se družili. Kultura na mnogo višem nivou nego danas.. Opet, ko nije bio zadovoljan lako je mogao u inostranstvu i da živi i da radi. Više su se cenili i znanje, i fakultetske diplome, više se vodilo računa o deci, sportske aktivnosti i treninzi bili besplatni itd.. Ne znam šta bi normalan čovek mogao više da traži.. Bila jedna partija, koja katastrofa, sad ih imamo 150 pa vidim kako nam je..Opet, pričao sam sa jednom našom zubarkom koja je krajem 80-ih otišla u Ameriku.. Reče mi da je glavni motiv bio to što ovde nije mogla da trpi mediokritete na poslu, da gleda ko napreduje itd. U fazonu, partijska poslušnost iznad svega. Ipak, u ogromnoj većini preovladava pozitivno mišljenje, a ne bih rekao da su svi oni mediokriteti, nego sasvim obični ljudi.
A što se tiče iskustva tih običnih ljudi sa životom u Kraljevini Jugoslaviji, prababa je bila 1920. godište, živela je u okolini Knina do 1941. i sećam se da je jednom rekla- nije bilo dobro pod kraljem..

Moj otac je ziveo u Kraljevini dovoljno dugo.
Pricao mi je o deci koja su na mestima gde voz usporava molila putniek voza da imbace parce hleba. Ovo se odnosi bas na relaciju Split-Knin jer je on jednom putovaood Splita z alJubljanu
Po selima su isli iscepani i bosi.

U SFRJ vec od 1950. svakog dana je bivalo sve bolje. Svakog dana bi bilo nesto dobro. Postojale je korelacija progresa u Evropi i progresa u SFRJ.
Dolazile su delegacije iz Svedske da izuce nas zdravstveni sistem.

Moj stric, antikomunista nije otisao, nego je pobegao u Ameriku. I to u Ameriku pedesetih, kad je bilo najbolje tamo.
Istina je, lakoje bilo naci posao.
Pred smrt mi je stric ipak rekao: "Posle dve nedelje hteo sam da se vratim, ali nisam smeo".

Medjutim, nesto je falilo u SFRJ. Falilo je statusa. Malogradjani su hteli da imaju markirane stvari, bas kao i danas.
Neki su patili zbog toga.
Nacije su htele da imaju samo svoje drzave.
SKJ je ogranicavao javni prostor. Falilo je politicke slobode.
A kad je sloboda dosla, narodi su izbrali vodje koje ce sve ono dobro u SFRJ temeljno da uniste.
 
Radi komparacije, ispricacu vam ovo:

u Holandjji, koja se smatra bogatom drzavom, u jednom industrijskom gradu, vecina kuca nije imala kupatila do oko 1950. Imale su ga gospodske kuze, tzv herenhuizen.
Ziveo sam u kuci u kojoj je kupatilo dogradjeno u dvoristu tek 1980.
Imali su samo WC i umiaonike.https://www.google.com/url?sa=i&url...ved=0CAgQjRxqFwoTCLCT9of6pfYCFQAAAAAdAAAAABAD

Iako se radi o bogatoj drzavi, korist od tog bogatstva imale su samo malobrojne robovlasnicke i trgovacke elite.
U provinciji Dhrente zivelo se do pedesetih godinama u kucam aukomnim u zemlju ako sto je ova.
Spavali su sa stokom jer nisu imali novca za grejanje. st*** bi svojim disanjem zagrejala prostor.

Huisje1-600x400.jpg


Ovde imate primer farme u Brabantu. Jedan deo je za ljude, drugi za stoku, ali izmejdu postoje vrata koja se zimi otvore radi grejanja.

1646173560869.png
 
Da je Jugoslavija ušla u NATO pedesetih ili šezdesetih sigurno se ne bi raspala, ali avaj- to je bilo nezamislivo za Tita i društvo. Podsetiću, sredinom šezdesetih Bakarić u Belgiji izjavljuje da se trenutno radi na remodelovanju Jugoslavije, pa će se videti dokle će izdržati.. I kasnija izjava Milke Planinc da je ona bila šokirana kada je to čula, obzirom da su mislili da je nacionalno pitanje rešeno, da je ekonomski rast Yu bio među najvećima u svetu, da je Yu večna itd.

Kardeljeva struja pobeđuje Rankovićevu, Marksova ideja o odumiranju države se interpretira u Ustav od 1974. i znamo kako je to završilo. Nisu hteli da grade jaku Jugoslaviju, Hr i Slo su oduvek hteli samostalnost i to je to.
 
Ne verujem u tu teoriju da je "zapad" hteo da razbije Jugoslaviju po svaku cenu. Do 1990. je sve ukazivalo na to da Evropa zeli Jugoslaviju u EU, pre od ostalih bivsih socijalistickih zemalja.
Niko od gradjana YU nije verovao da ce se drzava raspasti, vec da je samo u krizi. Drugim recima, da nismo hteli, ne bi se ni raspali, a za to je najvise Milosevic bio kriv.
 
U sustini, osim 90ih, mi smo uvek samo bedna verzija zapada.

To sto ste desavalo za vreme kraljevine, desavalo se tada i u Engleskoj, gledajte Senke nad Balkanom i Peaky Blinders i videcete da je isto, samo vise para kod njih.
Боље да се ипак не ослањамо толико на "Сенке над Балканом", јер то додирних тачака са реалношћу нема. Треба се ослањати на релевантне изворе, ако се има амбиција да се извлаче закључци.
 
Ne verujem u tu teoriju da je "zapad" hteo da razbije Jugoslaviju po svaku cenu. Do 1990. je sve ukazivalo na to da Evropa zeli Jugoslaviju u EU, pre od ostalih bivsih socijalistickih zemalja.
Niko od gradjana YU nije verovao da ce se drzava raspasti, vec da je samo u krizi. Drugim recima, da nismo hteli, ne bi se ni raspali, a za to je najvise Milosevic bio kriv.

To je na zalost tacno. Odnosi u Jugosdlaviji bili su osetljivi. Tito je bio balanser. Recimo, kad je sklonjen Rankovic, Srbija je dobila sredstva za Djerdap kao kompenzaciju. Tito nikada ne bi mogao da skloni Rankovica da nijeimao podrsku srpskih komunista za to. Oni su Rankovica mrzeli najvise jer je isti, kao sef policije znao za njihove mutne radnje i korupciju. Kada je Rankovic smenjen, sok su se ostale republike zadovoljile time da Rankovic ide u penziju, srpski komunisti su od Tita trazili hapsenje i sudjenje.
Beskrajnaje bila zelja srpskih komunista da se dodvore Titu i prihvatali su ustavne amndmane i promene koji su bili na stetu Srbije.
Kada su Albanci jednom dobili prava 1974. bilo im je nemoguce to uzeti.
Medjutim Milosevic je radi sticanja popularnosti podrzao pokret kosovskih Srba, ali nije znao da im zaista pomogne, vec je hapsio Azema Vlasija koji je posle pusten i rapustao kosovsku skupstinu. Milosevic je, kao i svi srpski politicari bio pre svega borac za sopstvenu vlast. I danas imamo takvoga.
Kada druge republike nisu htele da ga podrze, MIlosevic je krenuo u konfrontaciju, dok je jos postojao SKJ.
Kasnije se, kao reakcija, pojavio Tudjman, fasista, zeljan rata. Milosevic mu je ispunio tu zelju. Ostalo znamo.

Milosevica je karakterisala izuzetna bahatost, Divili su mu se "kakoje odbrusio". Vucic ga delimicno imitira.

Da bismorazumeli te dogadjaje moramo da pristupimo svemu praznog mozga, bez predrasuda.

Mnogi se danas dive Rankovicu, vide ga kao nekog branioca srpskih interesa. Mejdutim, to samo tako izgleda iz danasnje perspektive. Bio je Titu veran kao pas.

spricacu vam anegdotu o tome koliki je starh od UDBE bio pre pada Rankovica.
"Moj otac je radio u jednoj banci. Jednog dana sedeo je u nekoj kafani na Terazijama. Prisli su mu neki ljudi, snimao se jedan ratni film i trazili su plavokosog coveka da glumi nemackog oficira. On nije hteo da bude glumac, ali nije znao sta da kaze, vec je rekao: "Meni je nezgodo, znate, ja radim u jednoj sluzbi. Misleci na sluzbu banke ukojoj je radio.
Filmadzije su pobegle glavom bez obzira.

Prmer koji sam vam dao sa sirotinjoim u Holandiji je nesto sto licno nisam ocekivao. Ali je tako.
Ono sto ucimo u skoli podlozno je simlifikaciji, stereotipima itd.
Npr, takozvani mladi & urbani & uspesni koj irade u high tech firmama u Holandiji uopste ne znaju kako se zaista zivelo tamo do pedesetih.
Ja sam bas isao na to da upoznam stare ljude, obicne ljude. Oni su sve to mogli da mi ispricaju.
 
Ne verujem u tu teoriju da je "zapad" hteo da razbije Jugoslaviju po svaku cenu. Do 1990. je sve ukazivalo na to da Evropa zeli Jugoslaviju u EU, pre od ostalih bivsih socijalistickih zemalja.
Niko od gradjana YU nije verovao da ce se drzava raspasti, vec da je samo u krizi. Drugim recima, da nismo hteli, ne bi se ni raspali, a za to je najvise Milosevic bio kriv.

Zapad je krenu u razbijanje tek kad je video da su domaca plemena obavila deo posla.
Zapad je lesinar. On oseti bolest nekog drustva i onda dolazi.

Moramo da naucimo van kulturnih obrazaca.
Da s ene divimo francuskim sirevima i vinima.
Da zivimo van ego tripova.
 
Po Senkama nad Balkanom ispada da je ceo Beograd dilovao gudru i bio geto. Jeste, evo ja potvrđujem, moj deda je bio glavni za reon oko GŽS.

:LOL: Ajde bre... :LOL: Bjelogrilćevska posla i dramoserstvo. :rolleyes:


Inače, slažem se da bi istorija Srbije odnosno Jugoslavije bila jako, jako drugačija da smo na vreme ušli u NATO i posle u EU. Jedna od stvari koje zameram Titu, komunističkim vlastima i SFRJ jeste ta neka iluzija da smo mi nešto specijalno. I da ćemo ovako bangavi, podeljeni, aljkavi i dezorganizovani da budemo takmac i zapadnom i istočnom svetu. I to ni manje ni više nego savezima sa svetskim bestragijama, od kojih su mnogi bili još gori.
 
Poslednja izmena:
Ne verujem u tu teoriju da je "zapad" hteo da razbije Jugoslaviju po svaku cenu. Do 1990. je sve ukazivalo na to da Evropa zeli Jugoslaviju u EU, pre od ostalih bivsih socijalistickih zemalja.
Niko od gradjana YU nije verovao da ce se drzava raspasti, vec da je samo u krizi. Drugim recima, da nismo hteli, ne bi se ni raspali, a za to je najvise Milosevic bio kriv.
Запад није, али Немачка јесте. Они су по уједињењу били главни лобисти за цепање Југославије док су у почетку сукоба Американци били за очување федерације. Није ни Милошевић хтео да цепа Југославију, он је хтео да буде нови Тито или данашњи Лукашенко, али су му ту сметали десничари који су победили на изборима у Словенији, Хрватској и БиХ.

Што се тиче Сенки над Балканом, то је очигледан плагијат Пики Блајндерса, Бјелогрлић је пробао прво да се пробије на страно тржиште са романтичарским лимунадама ала Монтевидео, али су му онда странци рекли да они Балкан доживљавају кроз криминал и насиље и да би то могло да се прода на страном тржишту. Бјела је направио две крајње екстремне и погрешне слике о Краљевини Југославији.
 
Vrh