Šta je novo?

Izbori 2024

Interesantno je kako pamtiš i listaš sve probleme koji vode uzroke od podele Hrišćanstva a zaboravljaš pojave i dešavanja poput Osmanlija
Oni bi dalje bili u Aziji da 1204. nije bilo krstaskog napada na Carigrad nakon cega se istocno Rimsko carstvo nikada nije oporavilo.
Rata u BiH ne bi ni bilo da se nije raspala Jugoslavija. A njemu je najvise kumovala Nemacka koja je proglasila nezavisnost Slovenije i Hrvatske mimo svih pravila i zakona, sto je povuklo i ostale republike.
Očigledno su tebi Hrišćani krivi za sve
Nisu krivi za sve, ali i kolonijalni pohodi i sirenje NATO-a i sve ostale nedace su se desavale u ime hriscanstva ili imaju koren u tome (ako se papeznici i ''reformisani'' tako mogu nazvati).

I ona redneck seljacina Bus mladji je napad na Irak nazvao novim ''krstaskim (tacnije krizarskim) pohodom''.
nego da NIKO NE NESTAJE ali da se uvede novi poredak u kome ne može gost domaćinu da preuređuje društvo i državu.
To Ludi Radule nudi. :D
 
Оде тема мало нашироко, али чисто због упоређивања са Чешком, Пољском, Мађарском и Словачком, оне имају предност националног састава, хомогенији су од Србије па код њих без проблема пролази етнонационализам. Исти се код нас одмах посматра као предња по остале етничке групе и у старту осуђује као да је нацизам.
A sta je resenje?
Istrebiti/proterati/asimilirati manjine?

Sacuvaj me Boze i sakloni! +++
 
Bugarska je primer do bola.

Bedna zemlja, sve praznija i pustija, korumpirana i sumorna, ko Srbija samo sto je umotana u EU zvezdice.
Бугарска се буквално препородила у последих 20 година и од 2008. напредује много брже од Србије. 2026. ће имати БДП преко 100 милијарди евра а 2000. је имала 12 милијарди евра
 
Бугарска се буквално препородила у последих 20 година и од 2008. напредује много брже од Србије. 2026. ће имати БДП преко 100 милијарди евра а 2000. је имала 12 милијарди евра
Filovani podaci , ko i ovi Vucicevi (a i pre toga).

Prosecan Bugarin od svega toga nema ama bas nista. Isti mu je dj*vo i sada i pre 10 godina recimo.
 
Није тачно, био сам у Бугарској почетком 2000их и био сам прошле године, неупоредива је разлика у животном стандарду.
 
A sta je resenje?
Istrebiti/proterati/asimilirati manjine?

Sacuvaj me Boze i sakloni! +++
Насупрот, треба да се окренемо патриотизму који би обухватио све грађане без обзира на њихову етничку и верску припадност. Нешто слично се ради у Русији, па отуд имамо Чечене који иду да се боре за Путина у Донбасу и Украјини.
 
Oni bi dalje bili u Aziji da 1204. nije bilo krstaskog napada na Carigrad nakon cega se istocno Rimsko carstvo nikada nije oporavilo.
Ma kako da ne. Jeste, samo su Evropljani osvajači i kolonizatori a drugi da se nađu na njihovom mestu, nikad to ne bi radili.
Rata u BiH ne bi ni bilo...
... da u celu priču nije uleteo Alija, sa svojim Većim Turcima od Turaka. A tih Većih Turaka od Turaka ne bi na Balkanu nikad bilo da... paz sad - Osmanlije nisu želele svoju imperiju i širenje svoje ''religije mira'' ka Evropi.
Nisu krivi za sve, ali i kolonijalni pohodi i sirenje NATO-a i sve ostale nedace su se desavale u ime hriscanstva ili imaju koren u tome (ako se papeznici i ''reformisani'' tako mogu nazvati).

I ona redneck seljacina Bus mladji je napad na Irak nazvao novim ''krstaskim (tacnije krizarskim) pohodom''.
I sad bi ti zbog grešaka jednog broja Hrišćana ili Hrišćanskih zemalja, da svi kolektivno nestanemo?
To Ludi Radule nudi.
Objasni mi šta je ludo u tome da domaćin očekuje od gosta da poštuje njegova pravila i njegov dom. Pogotovu, ali pogotovu kad se radi o situaciji gde domaćin gostu NIŠTA NE DUGUJE. A ima takvih zemalja iha-ha pa opet plaćaju, trpe i ispaštaju jer je bolesna obolela SJ i PC agenda ubedila celu belu rasu da svi do jednog nekome nešto dugujemo, a nama niko ništa!!!
 
Насупрот, треба да се окренемо патриотизму који би обухватио све грађане без обзира на њихову етничку и верску припадност. Нешто слично се ради у Русији, па отуд имамо Чечене који иду да се боре за Путина у Донбасу и Украјини.
Rusija je u tom smislu posebna prica, tu nijedna zemlja ne moze da se uporedi s njom niti je moguce emulirati taj model drugde.
 
A sta je resenje?
Istrebiti/proterati/asimilirati manjine?

Sacuvaj me Boze i sakloni! +++
Јако предвидљива стратегија одласка у екстрем:

"ок је да држава има одређену етничку основу и да служи зарад опстанка / очувања наслеђа те етничке групе" покушаваш да представиш као аргумент да све остале етничке групе у тој држави треба геноцидирати

Ево да ја покушам:

Шта је решење за етнонационализам? Оживљавање турског/аустроугарског/британског мултиетничког империјализма који ће да поробљава разне етничке групе и присваја им територије?
 
Није тачно, био сам у Бугарској почетком 2000их и био сам прошле године, неупоредива је разлика у животном стандарду.
Pa i u Srbiji je bolje nego 2000. ali opet nije dobro.
Isto i u Bugarskoj.
 
То што у Бугарској "није добро" је последица прво 400 година мултиетничке османлијске окупације а затим деценија сиромашења иза гвоздене завесе мултиетничког СССР-а. Свакако није у Бугарској лоше зато што им се економија за 20 година повећала 700%
 
Јако предвидљива стратегија одласка у екстрем:

"ок је да држава има одређену етничку основу и да служи зарад опстанка / очувања наслеђа те етничке групе" покушаваш да представиш као аргумент да све остале етничке групе у тој држави треба геноцидирати
Ti si svojevremeno pohvalio Hrvatskiu i Bugarsku, a one su tipican primer toga.

Hrvatska - sta sve nisu radili Srbima, cist genocid
Bugarska - nema manjina, svako ko zivi u Bugarskoj je proglasen Bugarinom, isterali Turke gole i bose 1980. i neke
V4 - Madjari asimilirali sve zivo i mrtvo, Cesi i Slovaci kastriraju Rome ko da su marva , Poljaci pokatolicili sve zivo i mrtvo u Poljskoj
 
da u celu priču nije uleteo Alija, sa svojim Većim Turcima od Turaka.
Alija je bio na robiji gde mu je i mesto sve dok se Nemcima nije d*glo da razbijaju Jugoslaviju.
A tih Većih Turaka od Turaka ne bi na Balkanu nikad bilo da... paz sad - Osmanlije nisu želele svoju imperiju i širenje svoje ''religije mira'' ka Evropi.
Propast istocnog Rimskog carstva im je to omogucila . A ono je trajno oslabljeno bas 1204. nakon krizarskog napada i pljacke.
I sad bi ti zbog grešaka jednog broja Hrišćana ili Hrišćanskih zemalja, da svi kolektivno nestanemo?
Odakle ti ta ideja, pobogu?
Objasni mi šta je ludo u tome da domaćin očekuje od gosta da poštuje njegova pravila i njegov dom.
Mozda taj domacin i dalje ima zlocinacke i krvolocne porive, samo sto mu mrske spoljne sile to ne daju - Nemacka recimo.
Pogotovu, ali pogotovu kad se radi o situaciji gde domaćin gostu NIŠTA NE DUGUJE.
Svih tih migranata po Zapadu ne bi ni bilo da se krizaru Busu i ostalim protestantskim fundamentalistima iz SAD establismenta nije htelo da razore Irak, Libiju, Siriju i sta sve ne.
 
Ја сам рекао да Србија треба да се угледа на данашњу Хрватску и Бугарску у контексту поштовања сопственог етничког идентита, не да ради оно што су радиле у прошлом веку. Милошевићева Југославија је била мултиетничка, дошао је на власт хвалећи мултикултурализам па је радио исто за шта критикујеш Хрватску деведесетих. О мултиетничкој Америци, Британији и Османском царству да не причам.
 
Kako Bunaub vidi svet:
Brnaub svet.jpg

@bunanub ako grešim, a ti me ispravi slobodno. Korigovaću šta treba.
 
Da je Nemačka delimično kriva za rasturanje Jugoslavije, tu si potpuno u pravu. U pravu si i za Buša imbecila i Amere kaubojčine.
Problem je samo što ti, zato što je Nemačka to uradila, želiš da ona nestane, a sa njom i ostatak ovdašnjih hrišćanskih nacija. Jer ti misliš da kad Nemačka padne pod panislamizmom, da će to tu stati. Neće. To će se onda samo nastaviti i širiti na ostatak kontinenta, pa i sveta.
 
Ја сам рекао да Србија треба да се угледа на данашњу Хрватску и Бугарску у контексту поштовања сопственог етничког идентита
To podrazumeva potcinjenost i marginalizovanost svakoga ko nije Srbin ili onog ko jeste Srbin, ali ne ispunjava nekakve oktroisane kriterijume srBstva.

Isto ono sto su radili Ukrajinci tokom niza godina.
 
Da je Nemačka delimično kriva za rasturanje Jugoslavije, tu si potpuno u pravu. U pravu si i za Buša imbecila i Amere kaubojčine.
Problem je samo što ti, zato što je Nemačka to uradila, želiš da ona nestane, a sa njom i ostatak ovdašnjih hrišćanskih nacija. Jer ti misliš da kad Nemačka padne pod panislamizmom, da će to tu stati. Neće. To će se onda samo nastaviti i širiti na ostatak kontinenta, pa i sveta.
Pitanje je cak da li ce to uopste i biti, ili su to samo stormfront mastarije te ponavljanja istih od strane ovdasnjih nazijonalista.
 
Vratimo se temi, offtopic će biti obrisan.
 
Ljudi preteruju sa tim zivotnim standardom i to je savrsen prostor za manipulaciju. To sto ja danas mogu online da radim sa celim svetom, da nadjem patike na snizenju jer imam na netu ceo svet na dlanu i donesu mi na kucnu adresu, sto mogu jeftino da sredim kucu u Ikei da izgleda kao imitacija nekih fensi ili kupim majicu u H and M koja izgleda kao sto nose oni u Holivudu, sto je turizam globalno procvetao pa ima i jeftinih letova i jeftinih aranzmana... ima veze sa tim sto je je***o 2022.godina, a nije zasluga neke vlade ili sto je neko u EU ili ne. I time se dosta manipulise i sad kao treba da se bude nesto zahvalan. Cuj, Bugari zive bolje nego pre 15 godina.

Nije oftopik jer se i tice izbora i vladavine SNS-a. Ja zivim u lepsem stanu, imam bolji telefon, kompjuter, odecu, vise sam putovao...nego za vreme Tadica, no to apsolutno nista nema veze sa Vucicem.
 
Ljudi preteruju sa tim zivotnim standardom i to je savrsen prostor za manipulaciju. To sto ja danas mogu online da radim sa celim svetom, da nadjem patike na snizenju jer imam na netu ceo svet na dlanu i donesu mi na kucnu adresu, sto mogu jeftino da sredim kucu u Ikei da izgleda kao imitacija nekih fensi ili kupim majicu u H and M koja izgleda kao sto nose oni u Holivudu, sto je turizam globalno procvetao pa ima i jeftinih letova i jeftinih aranzmana... ima veze sa tim sto je je***o 2022.godina, a nije zasluga neke vlade ili sto je neko u EU ili ne. I time se dosta manipulise i sad kao treba da se bude nesto zahvalan. Cuj, Bugari zive bolje nego pre 15 godina.

Nije oftopik jer se i tice izbora i vladavine SNS-a. Ja zivim u lepsem stanu, imam bolji telefon, kompjuter, odecu, vise sam putovao...nego za vreme Tadica, no to apsolutno nista nema veze sa Vucicem.
Има заправо, узимајући у обзир да је економски просперитет последица државне економске политике. Упореди какве је резултате Србија имала 2008-2014. у поређењу са суседним земљама а какве има 2014. - 2022.

То није последица додуше конкретно Вучића и Тадића али је последица различитих економских политика од којих се друга показала као неупоредиво боља. То треба имати у виду приликом оцењивања политике и будућих избора.
 
Има заправо, узимајући у обзир да је економски просперитет последица државне економске политике. Упореди какве је резултате Србија имала 2008-2014. у поређењу са суседним земљама а какве има 2014. - 2022.

То није последица додуше конкретно Вучића и Тадића али је последица различитих економских политика од којих се друга показала као неупоредиво боља. То треба имати у виду приликом оцењивања политике и будућих избора.
Od 2008. do 2012. imali smo svetsku ekonomsku krizu te i evropsku duznicku (izazvala ju je Nemacka a najvise je stradala Grcka, mada je i ostatak Evrope bio strasno pogodjen).
2014. i poplave u Srbiji.
A Srbija je tek 2016-17 dostigla nivo iz 2008. i to zahvaljujuci dobroj konjunkturi u svetu, dok su mnoge druge zemlje taj nivo iz 2008. dostigle i pre, recimo 2013-14.
 
Имали смо и сада економску кризу, чак и озбиљнију, па смо много боље прошли услед вођења боље политике.

Зато сам и рекао да поредиш са околним, упоредивим земљама.

2008.

БДП Србије: 52 милијарде долара
БДП Бугарске: 54 милијарде долара

2012.

БДП Србије: 43 милијарде долара
БДП Бугарске: 54 милијарде долара
 
U odnosu na 2000te, stvari se jesu dosta pokrenule. To sam rekao par puta i kada bi me neko izvan Srbije pitao kakvo je sad stanje ekonomski. Pošto je, jelte, to ogromna i kompleksna tema sa mnogo parametara (a ja pritom ne volim da gledam samo mrtve brojke na papiru nego i stanje na terenu), ukratko bih rekao ''stvari su se pokrenule''.

I to je ok. I za to ova garnitura ima deo poštovanja od mene. Bez ulaženja sad u to zašto je tako, kako je tako, ko je sve tu koliko zaslužan... jer na kraju krajeva, nije sve to samo zahvaljujući SNSu nego i stranim faktorima i njihovim zelenim svetlima. Ali da, sveukupno, prosto narodski rečeno, stvari se jesu pokrenule.

Ali ne mogu da ne glasam i ne radim protiv njih jer dok je to otišlo na bolje, mnogi drugi aspekti društva su otišli na dole. Mediji, kultura, politički uslovi (ne samo scena, nego i uslovi), korupcija, partokratija, jednoumlje, relativizacija kriminala i odgovornosti...


Zato i ne zaluđujem sebe idejama ''hajde da ove kompletno zamenim nekim drugim''. Nego idem sa idejom ''hajde da ovima smanjim monopol da bi u lošim stvarima bili manje loši, a u dobrim stvarima još bolji''. Balans, balans i samo balans moći. Da ne leži sve u rukama iste grupe.


Ne treba zaboraviti slučaj Turske i njenog Erdogana. Bio sam tamo tri puta, i u vreme kad su se zahuktavali, i u vreme kad je ceo svet pokleklnuo pod krizom, a oni uveliko i dalje pičili napred. Elem, Erdogan je jedno vreme njima bio maltene pa novi Ataturk. Veliki reformator, graditelj i modernizator. E onda, posle dovoljno godina vlasti i moći, mozak mu je prso, u njega su ušle ideje panislamizma, i odlučio je da postane veći musliman od Muhameda i krene nekim šenutim putem. Rezultat je stagniranje napretka koji su imali, i unutrašnje podele i problemi. Ovo sad ne pišem zbog religije, nego kao upozorenje da je super kada neka zemlja ekonomski napreduje i grabi, ali da postoji opasnost da se u tom zaletu neko toliko zatrči da umisli da je faraon. E zato lepo s vremena na vreme treba ili menjati vlast ili menjati odnose snaga i moći.
 
Poslednja izmena:
Vrh