MC_ » Уто Сеп 07, 2021 2:23 pm[/url]":2j1eh68a]Kalinan, bas si se uplasio, post ti je nekako drhtav, duboko u neoliberalnim dogmama iz devedesetih.
Tako je recimo USA sledeci doktrine koima se klanjas izvrsila potpun prelaz na ekonomiju usluga, dok je realna proizvodnja u Kini.
EU je sledila ovaj svetli primer, mada nesto manje.
Ekonomija usluga je omiljeni sveti gral neoliberala,sve je vrlo jednostavno.
Ja tebe sisam, ti meni seces nokte.
Taj rast, ta prica, te floskule, to je kao kada Veliki Vodja prica. U proracun rasta ukljucuju se i krediti, To je sve nista.
Rusija je npr bila uvoznik americke i kanadske psenice.
Danas je Rusija najveci proizvodjac psenice na svetu i izvoznik.
Onaj ko se poslednji smeje najsladje se smeje.
A to su oni koji
nisu isli na totalnu ekonomiju usluga.
>Србија је земља плутајућег курса што значи да га нико "не поставља" него се формира слободно
Ako verujes u ovo, onda mozes da verujes i da misevi imaju krila. Citaj tekstove Nebojse Katica.
https://www.021.rs/story/Info/Biznis-i- ... znike.html
Nebojša Atanacković iz Unije poslodavaca Srbije kaže da kurs dinara ne pogoduje našim izvoznicima, ali ni proizvođačima u Srbiji, jer je konkurencija sa ovako jeftinim evrom - nelojalna konkurencija.
Atanacković kaže da se godinama govori o tome da nam je kurs prema evru i drugim valutama nerealan, da su uvoznici u prednosti, s obzirom na to da je sva roba koja nam dođe iz inostranstva, jeftina zahvaljujući baš takvom kursu. S druge strane, kad neko od naših proizvođača želi da izveze, to je ekonomski neisplativo, kaže Atanacković, jer po ceni koja je ekonomska ne može da izveze zato što za to svoje dobro dobije suviše malo dinara, za koje treba da plati sve troškove.
Svima nama takav kurs uglavnom odgovara, osim onima koji žele nešto da izvoze, kaže Atanacković, navodeći da, na primer, ljudima pogoduje takav kurs - da mogu jeftino da kupuje robu iz izvoza.
Tzv NBS tzv Republike Srbije neprekidno intervenise na deviznom trzistu i "brani kurs".
Rukovođeno fleksibilni kurs dinara, odnosno monetarna politika ciljane inflacije, bolje je rešenje od
fiksiranja kursa jer daje više elastičnosti finansijskom sistemu. Zato je za Srbiju bolje da se kroz slabljenje dinara obavi deo prilagođavanja, jer u slučaju valutnog odbora (fiksnog kursa), prilagođavanje je jedino moguće kroz smanjenje plata i cena, što vodi u recesiju.
https://www.danas.rs/ekonomija/zasto-je ... sa-opcija/
Zašto je kontrolisano fleksibilni kurs dinara najmanje loša opcija
Za prva tri meseca ove godine, NBS je na međubankarskom deviznom tržištu prodala više od 550 miliona evra, a kupila 10 miliona. Ovo trošenje monetarnih rezervi bilo bi znatno manje da su veće margine dozvoljenih dnevnih varijacija kursa