Šta je novo?

Izbori 2024

То и јесте проблем што им од плате 1000 и нешто еврића након силних вечера, бахаћења, путовања и живљења у четворособном луксузном стану у центру остане 4000 у џепу. Добро не свима али некима свакако. Чудна је то математика.
Izgleda da jedna matematika vazi kad se vodi priča o proseku plata,
a druga u ovom slučaju...
 
То и јесте проблем што им од плате 1000 и нешто еврића након силних вечера, бахаћења, путовања и живљења у четворособном луксузном стану у центру остане 4000 у џепу. Добро не свима али некима свакако. Чудна је то математика.
Pa da.
A sa platama od 3000 evra bi im (po tvom primeru) ostalo 7000.

Stoga sledi zaključak da obrni okreni, oni će krasti.

Imamo u svetu primere ultra bogatih koji imaju na računu ceo BDP Srbije a mesečno prihoduju, bm li ga, koliko i aerodrom Nikola Tesla. Pa im ni to nije dosta nego jure sledeću milijardu, pa sledeću, pa sledeću... Mnogi od njih isto krše zakone i kradu od nekoga, samo što im to prolazi jer su moćni i lukavi. Ali kradu i oni. Iako su natovljeni parama.

Samim tim, očekivati da prosečan funkcioner neće krasti ako mu se plata od 2000 evra naroka na 4000 je isto kao očekivati da će neki maloumnik koji ima 52 milijarde dolara stati i postati odgovorniji i benigniji kada dostigne 53 milijarde. Neće. To je narkoman, to je bolest zavisnosti.

Mada neki na ovom forumu slave tu bolest...
 
Tako je, uglavnom.


Dakle postoje pravi ljudi koji ne žele da kradu ali ne postoje ljudi koji bi radili neki posao jer žele da pomognu ljudima i svojoj životnoj sredini? Zanimljivo...
Postoje ali su to uglavnom ljudi koji su vec obezbedjeni nekim pasivnim prihodom ili bas teski idealisti.

Za drustvo je korisno da je brana za ulazak u politiku sto niza, jer time dolazimo blize nekom 'pravom politickom trzistu' gde ce kvalitet isplivati na vrh, ako nam je cilj sto jaca demokratija.

Plate su jedna od tih brana, ima ih jos: https://departments.gmu.edu/rae/archives/VOL12_2_1999/wohlgemuth.pdf
 
1000007161.jpg

Za imbecila iz obrenovca i onog debila desno iz bivseg dss-a je jasno,
Ali ovaj u prvom planu mi je ostao enigma,
koliko sam cuo covek je završio etf a pravi budalu od sebe i spušta se na nivo kursadžija vec 10 god....
 
Е Оливере, уз сво дужно поштовање, да те чује сад моја жена не би се лепо провео. А гледајући њу могу ти рећи да је у праву. Ово што си ти навао одговара отприлике само школским часовима са најосновнијим припремама. А уколико радиш све што се од тебе тражи (обимна администрација, обавезне ваннаставне активности, детаљне припреме за час, обавезна припрема за матурски, силни послови услед глупости које се дешавају у школи поготово за разредне, обавезне седнице, отврорена врата и свашта још што ми родитељи школске деце не видимо) ради се 11 месеци и то рецимо током 9 месеци 8 и више сати дневно а нека два месеца рецимо 4 сата дневно.

Е сад има доста и оних који нађу начин да забушавају па им радно време личи на ово што си навео, али веруј ми има доста и оних поштених који много више раде. У сваком случају рад просветног радника је баш потцењен а услови су све тежи. Свакодневно се срећу са разним малтретирањима, омаложавањама, претњама (чак и смрћу)... Осим тога не заборави да је просечан степен образовања у просвети међу највишима у свим привредним гранама. У овој грани не смеју да важе тржишни услови већ искључиво стратигеја Државе, да ли желимо да имамо добру у образовану омладину или хулигане. А чак и тржишни услови су такви да је за поједине предмете јако тешко наћи наставника-професора.
Pre nego sto odgovorim da podelim radosnu vest, upravo sam zavrsio osnovnu skolu, i mogu reci da mi je ovo jedan od nasrecnijih dana u zivotu. :)

Sve si u pravu i sve stoji i uglavnom se slazem sa tobom, ali uz jedno veliko ALI. Ako bih sad poceo da nabrajam sta sve ne valja u prosveti ko zna kad bih stao, pa cu se ograniciti na plate.

Postoje i druge drzavne institucije, nije skolstvo izuzetak gde su plata i radno mesto zagarantovani do penzije, bez obzira na sve. I onaj koji zna posao i i maksimalno se trudi, i onaj koji je preko 50 % radnog veka na bolovanju, i onaj koji dolazi na posao da visi na internetu i onaj koji pravi vise stete nego koristi. ...svi iste plate imaju.

Takav sistem urusava samog sebe. I sam kazes da u skolstvu ima dosta onih koji zabusavaju, pa nek ih je samo 10% to je put u katastrofu koja se vec i desava. Nece nista resiti ni vece plate ni uvodjenje uniformi, sistem mora da se menja.

PS

Pitaj zenu sta ona misli, da li svi treba da imaju iste plate i da li u njenoj skoli ima bar nekoliko nastavika kojima treba noga u dpe momentalno?
 
Pa da.
A sa platama od 3000 evra bi im (po tvom primeru) ostalo 7000.

Stoga sledi zaključak da obrni okreni, oni će krasti.

Imamo u svetu primere ultra bogatih koji imaju na računu ceo BDP Srbije a mesečno prihoduju, bm li ga, koliko i aerodrom Nikola Tesla. Pa im ni to nije dosta nego jure sledeću milijardu, pa sledeću, pa sledeću... Mnogi od njih isto krše zakone i kradu od nekoga, samo što im to prolazi jer su moćni i lukavi. Ali kradu i oni. Iako su natovljeni parama.

Samim tim, očekivati da prosečan funkcioner neće krasti ako mu se plata od 2000 evra naroka na 4000 je isto kao očekivati da će neki maloumnik koji ima 52 milijarde dolara stati i postati odgovorniji i benigniji kada dostigne 53 milijarde. Neće. To je narkoman, to je bolest zavisnosti.

Mada neki na ovom forumu slave tu bolest...
Ti si znaci u ovih tri strane detaljnih postova vise ljudi razumeo samo 'dajte im vece plate pa nece krasti'? Pa mislim ok, sta znam.
 
Postoje ali su to uglavnom ljudi koji su vec obezbedjeni nekim pasivnim prihodom ili bas teski idealisti.
Ako postoje oni, onda postoji i neko ko bi se bavio politikom zarad svog i opšteg dobra. A mogu da postoje i oni koji su već obezbedjeni pasivnih prihodom ili idealisti pa udju u politiku zarad opšteg dobra. A mogu da postoje i oni koji će vodjeni velikom platom u politici hteti da zarade još više na razne načine (obično ljudi koji gledaju svet kroz novac). Dakle po tebi ne postoji čovek koji nema obezbedjen prihod, koji bi se bavio nekim poslom jer bi hteo da poboljša svoju životnu sredinu ali postoje ljudi koji ne žele da kradu.

E sad me zanima, da li ti ljudi koji ne žele da kradu su već obezbedjeni ili se vode ideologijom? Šta sprečava silne naše milionere i milionere širom sveta da stanu, imaju dovoljno? U principu zašto bi neko vodjen novcem stao sa mogućnošću zarade?
 
Pre nego sto odgovorim da podelim radosnu vest, upravo sam zavrsio osnovnu skolu, i mogu reci da mi je ovo jedan od nasrecnijih dana u zivotu. :)

Sve si u pravu i sve stoji i uglavnom se slazem sa tobom, ali uz jedno veliko ALI. Ako bih sad poceo da nabrajam sta sve ne valja u prosveti ko zna kad bih stao, pa cu se ograniciti na plate.

Postoje i druge drzavne institucije, nije skolstvo izuzetak gde su plata i radno mesto zagarantovani do penzije, bez obzira na sve. I onaj koji zna posao i i maksimalno se trudi, i onaj koji je preko 50 % radnog veka na bolovanju, i onaj koji dolazi na posao da visi na internetu i onaj koji pravi vise stete nego koristi. ...svi iste plate imaju.

Takav sistem urusava samog sebe. I sam kazes da u skolstvu ima dosta onih koji zabusavaju, pa nek ih je samo 10% to je put u katastrofu koja se vec i desava. Nece nista resiti ni vece plate ni uvodjenje uniformi, sistem mora da se menja.

PS

Pitaj zenu sta ona misli, da li svi treba da imaju iste plate i da li u njenoj skoli ima bar nekoliko nastavika kojima treba noga u dpe momentalno?
Nisi ništa rekao sa čim se ne slažem, naprotiv. Jedino mi nije u duhu onog prethodnog tvog posta gde mi je delovalo kao da kažeš - šta se oni žale uopšte im nije loše i onako ništa ne rade, ali moguće da sa ja to loše rastumačio, da ne duljimo.
 
Ako postoje oni, onda postoji i neko ko bi se bavio politikom zarad svog i opšteg dobra. A mogu da postoje i oni koji su već obezbedjeni pasivnih prihodom ili idealisti pa udju u politiku zarad opšteg dobra. A mogu da postoje i oni koji će vodjeni velikom platom u politici hteti da zarade još više na razne načine (obično ljudi koji gledaju svet kroz novac). Dakle po tebi ne postoji čovek koji nema obezbedjen prihod, koji bi se bavio nekim poslom jer bi hteo da poboljša svoju životnu sredinu ali postoje ljudi koji ne žele da kradu.

E sad me zanima, da li ti ljudi koji ne žele da kradu su već obezbedjeni ili se vode ideologijom? Šta sprečava silne naše milionere i milionere širom sveta da stanu, imaju dovoljno? U principu zašto bi neko vodjen novcem stao sa mogućnošću zarade?
Ako je neko dobro placen profesionalac ne znaci da ce se rukovoditi samo zaradom. Preci ce i na manju platu radi poboljsanja zivotne sredine/statusa/opsteg dobra, ali neces istu kolicinu ljudi dobiti ako je ta plata na koju prelaze 20-30% manja od one koju inace mogu da zarade i 2-3 puta manja. Retko ko je bas toliki svetac da zivotni standard umanji toliko zarad opsteg dobra.

Jednostavno, politika ne treba da bude ni sredstvo za bogacenje, ni humanitarni rad, vec posao kompenzovan adekvatno odgovornoscu koja se ocekuje. A trenutno je sredstvo za bogacenje koje se maskira kao humanitarni rad.
 
Tu sad imaš mač sa dve oštrice. Ako se oslanjaš na te koje prelaze u politiku zbog plate dobićeš i one koji žele poboljšanja i one koji žele još više novca pa ćeš opet tumačiti ko je ko, a nećeš znati dok im ne daš novac i moć. Svakako i da ima veoma malo ideologista i onih obezbedjenih koji bi u politiku radi poboljšanja opet je to dovoljno da popune sve fotelje. Dakle nije novac problem sistem ne valja. To je ono što je Oliver malopre napisao.

U predhodnim postovima si napisao

Ako uvedes jacu kontrolu korupcije ostaju ti ovi ne bas sposobni i retki idealisti, plus ljudi koji imaju vec neki pasivni prihod.
Dakle koliko nam ljudi treba za te pozicije ako ovi boldovani nisu dovoljni? Velika plata treba da bude bonus, nagrada za dobar i kvalitetan rad, a ne uslov zbog koje bi neko u politiku jer ljudima koji udju u neku profesiju zbog novca obično im apetiti porastu, nema tu stajanja. Nažalost nigde u svetu nije tako i pitanje je da li će biti. Tako da i ovi tvoji "koji ne žele da kradu" su zapravo idealisti, a ne "ne žele više novca jer im je dovoljno".
 
problem sa platama i politicarima je los job description, i sto sef (koji je u ovom slucaju narod) je uglavnom glup, tako da kada treba da se dobije otkaz, nema ko da radi pip
a i vi ste napali defketa oko te plate, kao da je covek rekao da je to jedini nacin da se privuku neki ljudi...

edit: ja bih za skolstvo dao najvece plate u zemlji moguce... ali bih i kriterujume za davanje otkaza digo na najvisi nivo
 
Shvati to ovako, možda dobiješ nekog stručnjaka, možda, ali šta tog stručnjaka sprečava da uvećava svoju zaradu? I danas stručnjaci mogu u politiku, nije baš da će biti gladni.
 
problem sa platama i politicarima je los job description, i sto sef (koji je u ovom slucaju narod) je uglavnom glup, tako da kada treba da se dobije otkaz, nema ko da radi pip
a i vi ste napali defketa oko te plate, kao da je covek rekao da je to jedini nacin da se privuku neki ljudi...

edit: ja bih za skolstvo dao najvece plate u zemlji moguce... ali bih i kriterujume za davanje otkaza digo na najvisi nivo
Nije rekao da je to jedini način ali kako je pisalo ispada da je to glavni način. Za edit: opet time dolaziš do menjanja sistema kakav jeste. Bez menjanja sistema dolaziš, da se poslužim Defketovom retorikom, do toga da ti ostanu samo ljudi vodjeni platom i idealisti jer niko ne želi državni posao gde sutra lako možeš dobiti otkaz. Dakle ovi vodjeni platom pitanje je šta će naučiti sledeće generacije, a možda i preći na drugi posao koji je bolje plaćen dok će idealisti i naučiti nekog nešto nevezano za platu. Nije baš da nam manjka nastavnika i profesora i sa sadašnjim platama, mnogi rade poslove nevezano za struku jer ne mogu da dobiju posao u struci.
 
Pogledajte prilog 200047
Za imbecila iz obrenovca i onog debila desno iz bivseg dss-a je jasno,
Ali ovaj u prvom planu mi je ostao enigma,
koliko sam cuo covek je završio etf a pravi budalu od sebe i spušta se na nivo kursadžija vec 10 god....
On je iz 37-og bloka. Zapao je u kockarske dugove pa je ušao u SNS. Tako ljudi pričaju.
 
Ај још једном да покушам да објасним свој став везано за те државне плате, и нећу виће обећавам. Имам утисак да се сви слажемо око оних 6/7 леденог брега испод воде али се разликујемо око оне 1/7 што се види.

Дакле имамо три групе људи који би хтели да раде као Министри, у министарствима, агенцијама, судовима и другим пословим уско везаним за државни апарат а који се плаћају из буџета.

1. Бахата, корумпирана гомила која само гледа да ућари што више пара и других благодети и која ће таква бити у сваком случају.

2. Људи који имају жељу да помогну друштву али од посла очекују минимум пристојну плату макар у рангу оного што могу имати и на другим пословима. Могу бити подложни корупцији у неком нивоу да задрже неко основно достојанство а могу бити и тотално имуни на корупцију.

3. Људи који толико изгарају од жеље да нешто ураде корисно, толико да их ни плата не интересује.

Ових из прве гомиле не знам колико има, надам се да по бројносни нису доминантни, али су доминантни по способности да се увуку у ове фотеље и тлаче нас који попуњавама тај буџет уместо да нам служе. Немају ништа против велике плате али радиће и за малу јер им то свакако није основни извор, много више ће извући из корупнивних послова. Понекад ће чак да протуре и популистичке идеје да њихове плате треба да буду мање јер они јадни и предобри служе нама. Наравно ова гомила је тотално непожељна на тим местима, али их је много тешко истерати. Примена закона је једини начин, али само када функционише правна држава.

Ови из друге гомиле су јако пожељни ако поред жеље да помогну имају и извесних квалитета. Мислим да има доста таквих, али за плату од 1000 еврића и неке мање привилегије неће да раде, што је по мени ОК. Да би привукли овакве људе плата мора да буде адекватна, а сад колика то зависи и од стања у држави и од тржишта, свакако не толико велика да боде очи већини. Примена антикоруптивних мера и контрола рада мора и за њих да постији, ако ништа друго да им се не дају мотиви и не почну да размишљају на начин "Ма нисам ни ја бу****, убих се овде а ови из прве гомиле купе сав кајмак.

Трећа група људи такође може бити корисна, ако уз ту жељу да ураде нешто корисно не иде и наивност или стварна неспособност. Ту је проблем што је ово јако мала група људу и што им нико неће веровати, сви ће се питати које скривене мотиве имају.

Све у свему то је разлог за што мислим да те плате не смеју да буду ниске и да је пристојна плата предуслов за добар државни апарат. Гаранција, свакако није море се наћи механизам да ови из прве гомиле чак и ако дођу до фотеље брзо падну на суду јавности и наравно на правим судовима.

Баш сам одужио, ако је неко читао извињавам се :)
 
.... Nije baš da nam manjka nastavnika i profesora i sa sadašnjim platama, mnogi rade poslove nevezano za struku jer ne mogu da dobiju posao u struci.
Па на неким предметима има мањка наставника и професорима, а на другим има мањка квалитета делом и због плата.
 
Nije rekao da je to jedini način ali kako je pisalo ispada da je to glavni način. Za edit: opet time dolaziš do menjanja sistema kakav jeste. Bez menjanja sistema dolaziš, da se poslužim Defketovom retorikom, do toga da ti ostanu samo ljudi vodjeni platom i idealisti jer niko ne želi državni posao gde sutra lako možeš dobiti otkaz. Dakle ovi vodjeni platom pitanje je šta će naučiti sledeće generacije, a možda i preći na drugi posao koji je bolje plaćen dok će idealisti i naučiti nekog nešto nevezano za platu. Nije baš da nam manjka nastavnika i profesora i sa sadašnjim platama, mnogi rade poslove nevezano za struku jer ne mogu da dobiju posao u struci.

mozda si u pravu, ne mogu da tvrdim nista. meni je problem sa tim "idealisti" jer to ne znaci da garantuje da ce da odradi posao kako treba. u sopstvenoj struci, cak ti koji mnogo vole svoju struku, ispadnu najtezi za saradnju, i vecine njih se resis. ali nebitno, sta je meni bitno tu:

znas koji ti je job description. znas sta treba da ispunis. to radi profesionalac. nebitno da li si idealista ili nisi.
ako su rezultati merljivi (a trebalo bi da bude), feedback dobijas kroz sam sistem. naravno nego treba da sprovodi tu kontrolu, sto je u pitanju drzave uvek problem

povecavas platu da bi privuko najbolje. a ti najbolji treba da deliveriju.
boli mene uvo da li ti volis ili ne volis. vise mi je bitno da li znas i radis kako treba. ako usput i volis e onda je to dobitna kombinacija
 
Svakako i da ima veoma malo ideologista i onih obezbedjenih koji bi u politiku radi poboljšanja opet je to dovoljno da popune sve fotelje.
Svakako je za drzavu bolje da joj politicku kastu ne cine samo (lazni i pravi) idealisti i vec obezbedjeni ljudi. A i da se sto manji broj tih pravih idealista oseca kao budale ako ne kradu.

Ja zaista ne mislim da tih idealista koji su zapravo i sposobni ima dovoljno.
 
Da sročimo to ovako vezano za plate i evo nećemo više, evo kako je u Beču, prosečne plate

IT €62,553
Engineering €46,100
Finance €56,400
Healthcare €81,100
Tourism €37,400
Professor - €86,000

Politika

Average Annual Salary
78,260 EUR
Average Monthly Salary
6,521 EUR
Lowest Annual Salary
40,240 EUR
Lowest Monthly Salary
3,353 EUR
Highest Annual Salary
124,400 EUR

Školstvo
Lowest Monthly Salary
4,100 EUR
Highest Annual Salary
127,500 EUR

Kada obrazložimo na delje sa npr zdravstvom dobijemo

General Medical Practitioner €102,020
Nurse €72,684
Surgeon €146,200
Orthodontist €166,994

I kada podelimo politiku, mesečno

Member of the National Council €118,476
MEP €118,476
Member of Parliament €94,776
Member of the Federal Council €59,232

Dakle ni oni tamo nemaju veće plate od npr zdravstva, školstva ili od nekog drugog stručnjaka, u rangu su IT-a, inženjera... svi su tu u rangu ali da se zadržimo na državne. Najbolje je po svemu sudeći tamo biti zubar. Ni nama plate lekara, profesora nisu veće od poslanika (možda čak i manje) ali i pored takvog sistema imamo kvalitetnih lekara i profesora, ali nemamo kvalitetnih političara. Naravno da će veće plate primamiti više ljudi u bilo kojoj profesiji ali bez dobrog sistema badava i plata. Ljudi koji rade u korporacijama i koji imaju velike plate već rade u dobro razradjenom sistemu, zato i mogu da imaju te plate. Mi trenutno nemamo sistem.
 
bog te sto Nišlije imaju dobrog kandidata za gradonačelnika... :D
 
Da sročimo to ovako vezano za plate i evo nećemo više, evo kako je u Beču, prosečne plate

IT €62,553
Engineering €46,100
Finance €56,400
Healthcare €81,100
Tourism €37,400
Professor - €86,000

Politika

Average Annual Salary
78,260 EUR
Average Monthly Salary
6,521 EUR
Lowest Annual Salary
40,240 EUR
Lowest Monthly Salary
3,353 EUR
Highest Annual Salary
124,400 EUR

Školstvo
Lowest Monthly Salary
4,100 EUR
Highest Annual Salary
127,500 EUR

Kada obrazložimo na delje sa npr zdravstvom dobijemo

General Medical Practitioner €102,020
Nurse €72,684
Surgeon €146,200
Orthodontist €166,994

I kada podelimo politiku, mesečno

Member of the National Council €118,476
MEP €118,476
Member of Parliament €94,776
Member of the Federal Council €59,232

Dakle ni oni tamo nemaju veće plate od npr zdravstva, školstva ili od nekog drugog stručnjaka, u rangu su IT-a, inženjera... svi su tu u rangu ali da se zadržimo na državne. Najbolje je po svemu sudeći tamo biti zubar. Ni nama plate lekara, profesora nisu veće od poslanika (možda čak i manje) ali i pored takvog sistema imamo kvalitetnih lekara i profesora, ali nemamo kvalitetnih političara. Naravno da će veće plate primamiti više ljudi u bilo kojoj profesiji ali bez dobrog sistema badava i plata. Ljudi koji rade u korporacijama i koji imaju velike plate već rade u dobro razradjenom sistemu, zato i mogu da imaju te plate. Mi trenutno nemamo sistem.
Kod nas su skoro sve navedene profesije potplacene i zato i u zdravstvu i u skolstvu i u politici imamo maltene institucionalizovano mito i korupciju.

Politika je tu posebna jer em su mogucnosti za korupciju visestruko vise (i cak ni u Austriji nije potpuno iskorenjena, samo dignuta an neki nivo skoro nevidljiv obicnom coveku, primer Kurc), em je to retko kome osnovno zanimanje, vec samo jedan period karijere.

Politika je retko zanimanje u koje covek cesto udje u nekom zrelijem dobu, i vecina ljudi na listama i u poslanickim klupama nije stigla tu sa FPN-a, dok lekari, nastavnici, inzenjeri uglavnom rese da postanu to sto jesu jos pri kraju osnovne/tokom srednje skole. Zato sama plata manje utice kao kvalitativni filter nego u politici.
 
Vrh