Šta je novo?

Izbori 2024

Добро не стави САД за плате лекара.

Интелектуални пролетаријат је овде многодеценијско наслеђе, и треба времена да се то исправи.

Али они што вас обмањују да су створили пролетаријат-на-власти-с-ниским-примањима, знајте да су ту да вас поробе.
 
Poslednja izmena:
Ideal prosečnog Srbina je državni posao.. da se negde uvali, neka je i platica manja, ali da se ne cima.

Koliko samo ljudi sa faxa znam da su se ovde u Pančevu uvalili u sns, pa u Socijalno, u Opštinu, u Vodovod, drnde, mrnde..

Više nisu na poslu, nego što jesu, i onda meni-a što se ti toliko cimaš, lud si, ja ne bih nikad tako.

Narod nam nije mnogo preduzimljiv, a i ovi sa faxom ne bi mnogo da "krive kičmu" ..da ja nemam školu, bio bih majstor samo takav.. da čekam državnu milost, da trulim u nekoj buđavoj kancelariji i zevam po ceo dan, da me šetaju od mitinga do mitinga kao ovcu i da ne smem da zinem i kažem šta mislim-pa ne bih ni u ludilu.. Zanat u ruke, bato moj, i ceo svet je tvoj.

Plus zarada odlična.
 
Evo danas, između ostalog, bio i u SIV-u 3 po neku potvrdu.. kad vidim one njihove kancelarije, onu gužvetinu i haos.. mislim se, džaba vam i redovna plata i godišnji i praznik.. sloboda nema cenu..
 
Kod nas su skoro sve navedene profesije potplacene i zato i u zdravstvu i u skolstvu i u politici imamo maltene institucionalizovano mito i korupciju.

Politika je tu posebna jer em su mogucnosti za korupciju visestruko vise (i cak ni u Austriji nije potpuno iskorenjena, samo dignuta an neki nivo skoro nevidljiv obicnom coveku, primer Kurc), em je to retko kome osnovno zanimanje, vec samo jedan period karijere.

Politika je retko zanimanje u koje covek cesto udje u nekom zrelijem dobu, i vecina ljudi na listama i u poslanickim klupama nije stigla tu sa FPN-a, dok lekari, nastavnici, inzenjeri uglavnom rese da postanu to sto jesu jos pri kraju osnovne/tokom srednje skole. Zato sama plata manje utice kao kvalitativni filter nego u politici.
Ja bih rekao da je samo sport zanimanje za koje se ljudi odluče u najmladjem dobu i to rade bez obzira na potencijalnu platu. Sva ostala interesovanja dolaze kasnije. Nisu svi stigli sa FPN-a istina ali je neko možda imao interesovanja za politiku i u osnovnoj/srednjoj školi (ja npr jesam ali nisam hteo time da se bavim ne zbog plate već zbog sistema). Mi smo poseban slučaj gde se neko odluči za politiku i u mladom dobu jer želi da ne radi ništa, a sistem mu to omogućava, kao što napisa Vox, a i još neko (cepanje plakata, lepljenje, mitinzi...). Čak imaš i ove visokoobrazovane koji bi isto. Samo nek kaplje platica i ide staž, a Ja hvatam zjala. Nismo preduzimljivi. Mi zapravo i ne znamo koliko političari uzimaju mesečno na osnovu mita i korupcije, ne znamo koliko ima fiktivnih radnih mesta ali smo progutali priču da nema za lekare i školstvo i da tvrdimo da su plate problem što nema kvalitetnih političara. Zato oni i stavljaju zvanično male plate, da se narod ne bi bunio, a znamo da su višestruke. Svako povećanje plata političarima treba srazmerno da prati i povećanju plata školstva i zdravstva, a to je smanjivanjem korupcije, odbacivanjem nepotrebnih/neodgovornih ljudi i ukidanjem fiktivnih radnih mesta u svakoj javnoj ustanovi moguće. Ne možeš očekivati poboljšanje da samo povećaš platu, a ostalo će da se reši naknadno ili naglo ukineš korupciju i fiktivna radna mesta. Nije ni u Austriji iskorenjena korupcija(odjednom) ali verovatno se ljudi ne bave tamo politikom samo zbog plata jer vidimo iz tabela da druga zanimanja mogu da donesu više. Nije malo ali nije ni najveća plata.

Добро не стави САД за плате лекара.

Интелектуални пролетаријат је овде многодеценијско наслеђе, и треба времена да се то исправи.

Али они што вас обмањују да су створили пролетаријат-на-власти-с-ниским-примањима, знајте да су ту да вас поробе.
To pričam, treba vremena. Puko povećanje plata nije rešenje. Rešenje je da se kroz sistem napravi mogućnost za veću zaradu i da se izbije mišljenje da se politikom bave samo nesposobnjakovići i lopovi (a to će mišljenje vladati i pored pukog povećanja plate). Ne verujem ni da bi neko poentirao sa izjavom "privućićemo kvalitetne političare povećanjem plata", a da predhodne stvari nisu rešene. Ne bi dobio ni bod, možda bi se samo dodatno srozao.

Elem, možda bi se u početku mučio sa idealistima i onim obezbedjenim ali bi se vremenom otvarao prostor za povećanje plata u ustanovama od kojih nam život zavisi (politika, zdravstvo, školstvo...). Ali mi smo napravili sistem da je bolje umesto jednog kvalitetnog imati 10 nekvalitetnih, em manja nezaposlenost za izveštaje, em imaš 10 glasova umesto potencijalno jedan. A pošto smo takav narod zadovoljavamo se time.
 
Ja bih rekao da je samo sport zanimanje za koje se ljudi odluče u najmladjem dobu i to rade bez obzira na potencijalnu platu. Sva ostala interesovanja dolaze kasnije. Nisu svi stigli sa FPN-a istina ali je neko možda imao interesovanja za politiku i u osnovnoj/srednjoj školi (ja npr jesam ali nisam hteo time da se bavim ne zbog plate već zbog sistema). Mi smo poseban slučaj gde se neko odluči za politiku i u mladom dobu jer želi da ne radi ništa, a sistem mu to omogućava, kao što napisa Vox, a i još neko (cepanje plakata, lepljenje, mitinzi...). Čak imaš i ove visokoobrazovane koji bi isto. Samo nek kaplje platica i ide staž, a Ja hvatam zjala. Nismo preduzimljivi. Mi zapravo i ne znamo koliko političari uzimaju mesečno na osnovu mita i korupcije, ne znamo koliko ima fiktivnih radnih mesta ali smo progutali priču da nema za lekare i školstvo i da tvrdimo da su plate problem što nema kvalitetnih političara. Zato oni i stavljaju zvanično male plate, da se narod ne bi bunio, a znamo da su višestruke. Svako povećanje plata političarima treba srazmerno da prati i povećanju plata školstva i zdravstva, a to je smanjivanjem korupcije, odbacivanjem nepotrebnih/neodgovornih ljudi i ukidanjem fiktivnih radnih mesta u svakoj javnoj ustanovi moguće. Ne možeš očekivati poboljšanje da samo povećaš platu, a ostalo će da se reši naknadno ili naglo ukineš korupciju i fiktivna radna mesta. Nije ni u Austriji iskorenjena korupcija(odjednom) ali verovatno se ljudi ne bave tamo politikom samo zbog plata jer vidimo iz tabela da druga zanimanja mogu da donesu više. Nije malo ali nije ni najveća plata.
Ali niko ne kaze da treba da bude najveca plata, niti da ljudi treba da se bave samo zbog plate. Ne govorim o najmladjem dobu, govorim o kraju osnovne/srednjoj, u to vreme su sportisti uveliko na karijernom putu, a ostatak ljudi tek kristalizuje cime ce se baviti.

Nisam siguran da ces u bolnici naci mnogo lekara koji su resili da postanu lekari u 30oj, niti takvih inzenjera na gradilistu, niti takvih profesora u skoli, dok ces u politici naci gomilu ljudi kojima je to tek kasniji posao u karijeri. Karijernih politicara je mozda 30%, karijernih lekara/profesora/inzenjera/advokata je 95%. Nije nikako za poredjenje.

Puko povećanje plata nije rešenje.

I po 10. put, puko povecanje plata nije ni predstavljeno kao resenje, vec samo jedan element istog.
 
Poslednja izmena:
Prva mera nakon 2. juna biće ukidanje finasiranja tabloida iz budžeta Grada Beograda




Dejan Bodiroga: “Savo Manojlović je mlad, obrozavan čovek. Savo i mladi ljudi su šansa i budućnost.”






1000007317.jpg




Lazovic o nasilju u drustvu koje promovise SNS

 
Nisam siguran da ces u bolnici naci mnogo lekara koji su resili da postanu lekari u 30oj, niti takvih inzenjera na gradilistu, niti takvih profesora u skoli, dok ces u politici naci gomilu ljudi kojima je to tek kasniji posao u karijeri. Karijernih politicara je mozda 30%, karijernih lekara/profesora/inzenjera/advokata je 95%. Nije nikako za poredjenje.
Nije. Možda bi i karijernih političara bilo više da je sistem drugačiji. Ne znamo. Znamo samo da jedan deo kvalitetnih ljudi odbija politiku jer ne želi da bude obeležen, kakva god da je plata, a jedan deo možda zbog plate. Kažem velika plata treba biti produkt rada. A da bi napravio plate moraš da imaš sistem koji će to omogućiti. U drugim zemljama organizuju razne izbore za predsednike odeljenja, škole, organizuju razne debate... tj podstiču mlade koje žele da se bave politikom, uvode ih u taj proces. Kod nas nemaš to. Imaš samo obeležavanje da ko se bavi politikom taj je nesposoban i lopov.

I po 10. put, puko povecanje plata nije ni predstavljeno kao resenje.
Nije. Ti si napisao da bi povećao plate bar x3 i ukinuo svima mogućnost za korupciju. Nisi napisao kako bi to uradio jer ne možeš odjednom podići plate i reći nema više korupcije. To je dugačak proces koji treba da iskoreni iz našeg sistema korupciju i obeležavanje političara. To je proces koji treba pomoći svim državnim aparatima. Ne možeš ni dići plate političarima, a da ostali cupkaju u mestu. Moje rešenje je prvo sistem (blago popravljanje sistema pa će vremenom doći na mesto) pa plate (zvanične). Možda je pogrešno, ne znam ali to je moje mišljenje. Napisao si i da mnogi ljudi ne žele da se bave politikom jer ne žele da kradu. Pa sistem omogućava da krade kolika god da mu je plata i kakvi god zakoni da su napisani i koliko god ti nekome rekao da ne krade. Ako nemaš adekvatno tužilaštvo, sud i mere koje će te porive poništiti onda rešenje nije povećanje plata i "nemojte više da kradete jer imate veliku platu" jer će svi u nizu (ostale državne ustanove) očekivati veću platu. Sve je povezano. Zašto bi neko bio lekar (ako se već vodimo novcem) ako može kao političar da ima bar duplo.

2k evra nije velika plata, a nije ni mala uzevši u obzir našu prosečnu platu i da su njima troškovi značajno manji, a mnoge stvari rade na račun države. 6k evra koliko predlažeš (ako sam dobro ukapirao) je skoro na nivou jedne Austrije koja opet ima značajno veću prosečnu platu, a tek medijalnu. Pa ni oni nemaju veće plate od ostalih u nizu.
 
Poslednja izmena:
Nije. Ti si napisao da bi povećao plate bar x3 i ukinuo svima mogućnost za korupciju. Nisi napisao kako bi to uradio jer ne možeš odjednom podići plate i reći nema više korupcije. To je dugačak proces koji treba da iskoreni iz našeg sistema korupciju i obeležavanje političara. To je proces koji treba pomoći svim državnim aparatima.
Sigurno ne bi doslo preko noci, kao sto ni plate mozda ne treba dici odjednom. Imas tu kokos i jaje situaciju, treba i pojacati kontrolu i dovesti kvalitetne ljude koji ce sprovesti tu kontrolu.
Zašto bi neko bio lekar (ako se već vodimo novcem) ako može kao političar da ima bar duplo.
Zato sto mesta za lekare ima 24 hiljade a za poslanike 250. Svakako da situacija i treba da bude takva da se dobar deo ljudi razmislja da li da se upusti u borbu za to, a ne da nam kao danas preostaje onaj ko se nije negde bolje snasao.
 
Posto jedna lista ima 100 posto do sada, znam za koga si glasao xexe.
 
Blokirao mi prst od ovih Rusa još se oporavljam.
 
@Defke
Koliko sam razumeo tvoja plata je oko 2000e, sa ženom preko 4000e. Da li oskudevaš u nečemu? Da li ti je nedovoljno za život? Da li bi i političar oskudevao u nečemu s obzirom da njemu na kraju meseca ostane osetno više nego tebi jer su mu troškovi manji? Možda ti je glupo što imaš platu kao političar jer su oni na "bitnijoj" funkciji ali tako je i u Austriji. Tebi život u neku ruku ne zavisi toliko od političara koliko ti zavisi od školstva, sudstva, zdravstva i celog sistema. Političari doprinose boljem stanju društva, a bolje stanje društva nije moguće bez ostalih državnih aparata.

Plate političara (ministara, poslanika...) jesu zvanično male, ostavimo na strani korupciju. Ali većina tih političara su dodatno članovi u nekim timovima za podršku, savetovanje, ispitivanje... gde za svaku poziciju dobijaju dodatnih 300-400e (mislim da je Pantrograf to spominjao). Tako da mi pogrešno gledamo njihove plate, trebamo gledati njihova ukupna primanja iz javnih sektora.

Sigurno ne bi doslo preko noci, kao sto ni plate mozda ne treba dici odjednom. Imas tu kokos i jaje situaciju, treba i pojacati kontrolu i dovesti kvalitetne ljude koji ce sprovesti tu kontrolu.
Zato sam i napisao u predhodnim porukama ali si možda propustio. Možda bi se u početku borio sa idealistima i obezbedjenima ali bi vremenom došao na taj nivo da možeš da privučeš i kvalitetnije ljude jer veće plate i kvalitetniji ljudi bez boljeg ukupnog sistema su nemoguće. Ja bih voleo da sada odjednom dignemo plate političara, školstvu i zdravstvu za duplo, ma i više ali kako? Banktoriraćemo bez menjanja sistema iz korena.
 
Poslednja izmena:
Posto jedna lista ima 100 posto do sada, znam za koga si glasao xexe.
Ja sam za BB jer sam hteo raznolikost :D El može malo objašnjenje za nas neupućene. Šta je "Mi" i "Mi" tj zašto ima dva mi i ko je ko? Drugo voleo bih da čujem zašto Savo, a ne Dobrica? Ko je kompetentniji i zašto tako mislite? Vidim da Savo za sada vodi. Znam da se o davanju glasova ne priča :censored: ali možete reći svoje mišljenje šta je kvalitet kod jednog i kod drugog. Na osnovu debate Savo mi se nije baš svideo, BB je bar imao neke odgovore. Dakle samo mala pomoć u rasudjivanju :unsure::sesir: Može i u PP ko se plaši da da odgovore :)
 
Ja sam za BB jer sam hteo raznolikost :D El može malo objašnjenje za nas neupućene. Šta je "Mi" i "Mi" tj zašto ima dva mi i ko je ko? Drugo voleo bih da čujem zašto Savo, a ne Dobrica? Ko je kompetentniji i zašto tako mislite? Vidim da Savo za sada vodi. Znam da se o davanju glasova ne priča :censored: ali možete reći svoje mišljenje šta je kvalitet kod jednog i kod drugog. Na osnovu debate Savo mi se nije baš svideo, BB je bar imao neke odgovore. Dakle samo mala pomoć u rasudjivanju :unsure::sesir: Može i u PP ko se plaši da da odgovore :)
MI se podelio tamo posle proslih izbora, ima MI sa Nestorovicem i MI bez Nestorovica. Ovi sa Nestorovicem su ovi koji ce preci cenzus, ovi drugi su nebitni.



Savo je potpuno nov u politici, ima svoju hipstersku organizaciju Kreni-Promeni, ali je i Kosovo je Srbija lik, pljuje Djilasa...

Biram borbu vodi Zeleno-levi front, odnosno Ne davimo Beograd, isto hipsteri, ali malo vuku na LDP pricu. Upuceniji su od Save u stvari oko Beograda, mada Savo spominje da ima neki tim strucnjaka sa najjacih svetskih fakulteta. U toj Biram borbi koaliciji su i Aleksic, Cuta, DS, PSG.

Savo se vise istakao u aktivizmu vezanim za ekologiju, Ne davimo Beograd u nekom gradskom aktivizmu.



Meni nije jasna ova lista - "Beograd je svet(a) - Usame Zukorlić".

Sta znaci ,,Beograd je sveta"? 🤣
 
Koliko sam razumeo tvoja plata je oko 2000e, sa ženom preko 4000e. Da li oskudevaš u nečemu? Da li ti je nedovoljno za život? Da li bi i političar oskudevao u nečemu s obzirom da njemu na kraju meseca ostane osetno više nego tebi jer su mu troškovi manji? Možda ti je glupo što imaš platu kao političar jer su oni na "bitnijoj" funkciji ali tako je i u Austriji. Tebi život u neku ruku ne zavisi toliko od političara koliko ti zavisi od školstva, sudstva, zdravstva i celog sistema. Političari doprinose boljem stanju društva, a bolje stanje društva nije moguće bez ostalih državnih aparata.
Ne volim da licnu situaciju delim jer to poziva razne komentare, ali sa 2000 bih iskreno oskudevao, srecom imam vise i od tih 4000. To je i jedan od razloga sto ne ulazim u politiku jos iako me interesuje, jednostavno bih zrtvovao previse svoj trenutni standard i standard svoje porodice. A sumnjam da sam bas najplaceniji i najstrucniji covek u zemlji pa da jedini imam taj problem.

Sve ovo ostalo ja se slazem, problem je sto su politicari na ulazu svog tog novca koji dalje ide na sve ono sto je bitno meni za zivot.

Ako gledas dobijeno/ulozeno, najvise benefita za sve ces dobiti sto sto vise smanjis novac koji se izgubi u politickoj korupciji. A tu ce pomoci i kontrola i kvalitetniji ljudi (koji su adekvatno placeni).
 
Ne volim da licnu situaciju delim jer to poziva razne komentare, ali sa 2000 bih iskreno oskudevao, srecom imam vise i od tih 4000. To je i jedan od razloga sto ne ulazim u politiku jos iako me interesuje, jednostavno bih zrtvovao previse svoj trenutni standard i standard svoje porodice. A sumnjam da sam bas najplaceniji i najstrucniji covek u zemlji pa da jedini imam taj problem.

Sve ovo ostalo ja se slazem, problem je sto su politicari na ulazu svog tog novca koji dalje ide na sve ono sto je bitno meni za zivot.

Ako gledas dobijeno/ulozeno, najvise benefita za sve ces dobiti sto sto vise smanjis novac koji se izgubi u politickoj korupciji. A tu ce pomoci i kontrola i kvalitetniji ljudi (koji su adekvatno placeni).
Pa kažem, u politici bi i sa ostalim primanjima namakao toliko, a to su sve zvanična primanja bez korupcije. Sa tom platom nisi najplaćeniji čovek u zemlji ali si svakako u vrhu i u veoma malom procentu ljudi kao što i sam znaš. Ja to gledam ovako, sa 2000 imam sve što mi treba, a nemam ono što mi ne treba. Sa povećanjem primanja rastu i prohtevi tako da "nikad nije dovoljno".

Ako gledas dobijeno/ulozeno, najvise benefita za sve ces dobiti sto sto vise smanjis novac koji se izgubi u politickoj korupciji. A tu ce pomoci i kontrola i kvalitetniji ljudi (koji su adekvatno placeni).
Pa sad ne znamo, jeste novac iz korupcije veliki ali ne znamo koliki. Takodje ne znamo ni koliko novca odlazi na fiktivna i nepotrebna radna mesta. Evo Oliver je dao primer škole i koliko tu ima nestručnih i nebitnih ljudi, a to je ustanova gde postoji kakva takva kontrola. Dao sam jednom primer jednog bivšeg zaposlenog u MUP-u. Kada sam ga pitao zašto je dao otkaz kaže smanjili mi platu sa 700e na 300e (to je bilo pre 7-8 godina). Kada sam ga pitao šta je bilo njegovo zaduzenje kaže "pa ništa, to su bila fiktivna radna mesta za nas par, samo smo sedeli i delili neke papire po kancelarijama".
 
Vrh