Šta je novo?

Iseljavanje iz Srbije

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=778886#p778886:3oqz4qqe je napisao(la):
potencijalnikupac » 28 Sep 2020 09:11 pm[/url]":3oqz4qqe]Ne znam u kom filmu neki ljudi zive sto se tice zdravstvene zastite. Postoji deo usluga Koji Moze da se plati ali to nije za ljude sa jako teskim bolestima. Gotovo svi ozbiljni lekari iz Beograda su operisani od teskih bolesti van Stbije negde od 2010 god. Covid 19 je dokkrajcio drzavni zdravstveni sistem a I polkuljao privatni ozbiljno. Na zalost govorim iz iskustva bolesnih roditelja i znam o cemu pricam. Za zdrave ljude kojima je ok da idu po kafanama i kaficima treba im frizer, pedikir, fizioterapeut I ne zele nista da rade i privredjuju ovde onda je sasvim ok. Problem je zagadjenja Beograda I ocajne kulturne ponude. Ako mozete da to progutate, uzivajte. Ja ih znam dosta koji su dosli u Beograd sa idejom da provedu penziju ali su se odselili u Grcku, Spaniju I Portugal. Ne govorim o ljudima Koji imaju 1500 € mesecno I Onda Im je Srbija jedina opcija.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ulazenje u necije licne planove i finansijsku situacijj je nezahvalno. Nisu svi penzioneri bolesni niti im treba stalna lekarska nega. Veliki broj je u pedesetim, sezdesetim i zdravi su. Oni kojima takva nega treba i ne pomeraju se odande gde zive i Srbija i Bg ostaju san. Ljudi se i ovde operisu , lece i izlece ali se fama o nasem losem zdravstvenom sistemu podgreva. I u velikoj meri je stvar licnog iskustva. A tako je i tamo. A svi koje dolaze imaju i back up plan. Niko ih ne tera da se vrate, shvatili su da im je kvalitet zivota ovde bolji. Sta god to znacilo.
Losa kulturna ponuda? Mora da se salis.
I vecina sigurno moze da sebi obezbedi, ako im je odgovara, da januar i februar provedu negde drugde.
 
loyola":1t01olc2 je napisao(la):
Kad dodje par penzionera iz US iz normalnih sredina za 20 godina rada tamo imaju zajedno izmedju 3000-4000$ socijalne penzije, plus dodatna penzija od firme ili lokalne vlade. Za 401k mogu da uzmu stan koji hoce. Sa tim parama ovde nemaju dodira sa tim nabrojanim stvarima, kupe kakvu hoces zdravstvenu zastitu.
Istina. Mada je sve to još isplatljivije u Somaliji.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
>fama o nasem losem zdravstvenom sistemu podgreva.
ljudi umiru od sepse kod jednostavnih operacija.

>se vrate, shvatili su da im je kvalitet zivota ovde bolji. Sta god to znacilo.
jeftinije je, to je sve.

>Losa kulturna ponuda? Mora da se salis.
da, vrlo losa. Jedino je ponuda raznoraznih vrsta foliranja velika.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779011#p779011:1a4ujtg7 je napisao(la):
MC_ » Tue Sep 29, 2020 12:30 pm[/url]":1a4ujtg7]>fama o nasem losem zdravstvenom sistemu podgreva.
ljudi umiru od sepse kod jednostavnih operacija.

>se vrate, shvatili su da im je kvalitet zivota ovde bolji. Sta god to znacilo.
jeftinije je, to je sve.

>Losa kulturna ponuda? Mora da se salis.
da, vrlo losa. Jedino je ponuda raznoraznih vrsta foliranja velika.

Izvini ali opet moram da odgovorim na jednu konstataciju iako mi se čini da se uglavnom slažemo.

> jeftinije je, to je sve.
Nije baš to sve. U kvalitet nečijeg života ulaze različite stvari i neš što je meni bitno nekome drugome nije i slično. Potpuno je normalno osećanje nostalgije koju oseća veliki broj populacije koja se iseli (ne samo srpske već i iz drugih zemalja) te za ljude koje imaju tu vrstu osećanja nikakav život na obalama Egejskog, Sredozemnog ili nekog trećeg mora ne može zameniti život u svom rodnom kraju medju svojim ljudima sa svim problemima i izazovima koji su nam svima jasni.
 
Predlog za Igora: Da ova tema ne bude totalno mračenje, pošto ima i drugačijih primera, neka novi naziv bude "Srbija: emigracije i imigracije".
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779011#p779011:vb34l7fl je napisao(la):
MC_ » 29 Sep 2020 11:30 am[/url]":vb34l7fl]>fama o nasem losem zdravstvenom sistemu podgreva.
ljudi umiru od sepse kod jednostavnih operacija.

>se vrate, shvatili su da im je kvalitet zivota ovde bolji. Sta god to znacilo.
jeftinije je, to je sve.

>Losa kulturna ponuda? Mora da se salis.
da, vrlo losa. Jedino je ponuda raznoraznih vrsta foliranja velika.


Umiru i tamo od sepse.
Zivotni troskovi su samo jedan od razloga njihove odluke. Cesto i nije primaran.
Ti bolje znas od tih ljudi sta je bolje za njih.
Da manje obracas paznju na foliranje, primetio bi kulturnu ponudu.
 
Problem je što se neretko naši ljudi zalete za apsolutnim ciframa i maksimalističkim pričama, pa vremenom izgrade život izvan Srbije i onda im je teško da se vraćaju. E, sad, oni su jedna priča, a njihova deca su već uglavnom solidno integrisana u novo društvo, a da ne kažem za unuke, koji samo znaju za svoje poreklo.
 
Pa i unuci belih Rusa znaju samo za svoje poreklo, teško da se gomila njih izjašnjava Rusima ili ima nameru da tamo živi. To je potpuno normalno. Jedini koji su opstali u drugim državama su Jevreji i Romi, a i to samo zato što niko nije sa njima hteo da se meša. Da su ih prihvatili kao sve ostale, teško bi i oni opstali u tolikom broju (naročito Jevreji i naročito u onom broju do II sv. rata).
Uostalom, i mi smo asimilirali gomilu ljudi.
 
Evo, neka je nivo neproverene informacije, ali ovih dana stižu podaci da jermenska dijaspora masovno leti za Jerevan, da bi se borili u ratu protiv Azerbejdžana. Nije neki lep povod, ali govori da i dalje osećaju etničku pripadnost.
 
Nije to neka tajna. Jermeni su vrlo specifičan narod, stradao tokom vekova verovatno više i od nas, a duže od nas postoje. Vrlo su patriotski nastrojeni.
E sad, pitanje je da li se sada u Jermeniju vraća i neko kome su i mama i tata rođeni u toj nekoj drugoj državi.
 
Upozanao sam jednog našeg koji se vratio iz USA. Elekotroinženjer, Izgubio posao, uzeo otpremninu pa se cela familija vratila, kaže lakše će ovde prebroditi korona krizu. Deca još uvek pohađaju američku školu preko interneta. Plan mu je da potraži posao ovde, ukoliko ne uspa da nađe nešto dobro, vraćaju se na proleće. Još nisu odlučuli šta će i kako će, zasada su ovde.
 
Izgubio posao, elektroinzinjer i odmah se vratio u Srbiju? Pa nije izgubio zivot nego posao... Kako li je izdrzao do sad sa takvim stavom...
 
Moje miseljenje je da samo glup covek moze da ostane u USA za vrme krize a da nema posao ili neka druga primanja. Mozes toliki minus da napravis da ne mozes da se oporavis ni ceo bull market :)
 
Baš tako i on razmišlja. Kaže da će probati ovde da nađe posao, ali izgleda mi samo da čeka da prođe kriza i da se vrate. Žena mu je ukrajinkaa ne izgleda mi da joj se baš sviđa ovde. U svakom slučaju veoma priajtni ljudi, ja bih voleo da ostanu.
 
prednsot inostranstva je sto se nekakav posao tamo moze naci skoro uvek, a ovde ne.
Zato odlaze taksisti, gradjevinari itd
 
i ovde se približavamo punoj zaposlenosti, al šta to vredi kad je sve korumpirano do srži.
prednost "inostranstva" je jednostavno - postojanje institucija.
 
da, sve je korumpirano, svi ljudski odnosi su korumpirani.
Vec na nivou kucnih saveta to pocinje.
Na nivou porodica.
 
Шта све написасте, не знам како се нисте многи већ одавно посамоубијали. Ја не кажем да тече мед и млеко, па чак ни да је добро... али такав пакао на земљи какав ви описујете ја не видим. Можда је до мене...
 
Ekipa jedne FB strane sa kojom sarađujem upravo priprema jedan obimniji tekst na ovu temu, pa su mi dozvolili da podelim ovde grubu, radnu verziju i kako oni vide celu stvar:

"Ко последњи изађе, нека угаси светло", осим што је крунисани победник отрцаних фраза (хвала нашим пратиоцима који су ово одлучили још у септембру 2018. године), такође је вишеструко штетан и дефетистички начин размишљања човека који се нађе пред изазовом који се тешко превазилази без борбе.
Не треба бити "аутошовиниста" (био ово неологизам или не) како би се скапирало да, у односу на неке друге државе са којима се поредимо, наш систем не ради адекватно, наш менталитет нас често укопава, а последице дешавања из претходних година, те и актуелна дешавања, и даље лебде над нама као магла која обавија сваки аспект живота.
Све наведено, пак, не оправдава својеврсно промовисање дефетизма, одрицања од сопственог држављанства и одлив мозгова.
Ако погледамо мејнстрим медије, утврдићемо да велики део кривице пада и на њихово искључиво фокусирање на људе који иду одавде јер нису успели. Прича је скоро увек иста: човек жели по сваку цену нешто да уради у Србији, не успе у послу, направи драматичан излаз. Шаблон малтене у истом нивоу као и онај "Преживљава сваки месец са само 15000 и НЕ ЖАЛИ СЕ"- дакле, пуно драме и сензационализма, а мањак чињеница. Мада, чињенице нису ни битне ако свој текст желиш да продаш што пре, а за дугорочне последице "ће видимо". Млади су најосетљивија категорија за такву врсту реторике, па се често догађа да већ у току факултета, или чак средње школе, западају у хронични губитак било каквог професионалног ентузијазма, те, попут полупроизвода, планирају одлазак у иностранство, где, према сопственом схватању, могу макар материјално да се остваре далеко више ван професије, којом су желели да се баве, него у земљи, ако успеју да се "ухлебе" у професији.
Одлазак из земље, или останак у њој (упркос свим манама) остају дубоко личан избор и ми овде нећемо улазити у реторику „сунце туђег неба…“. Вагање између ризика да се тавори у чамотињи и ризика да се напољу не успе. Људи се неретко хватају за апсолутне цифре, по питању висине (бруто) плате, не калкулишући прецизно о објективном односу онога шта добијају одласком, спрам онога шта губе (рационално, материјално, па што не рећи, и емотивно). Нећемо улазити у питање тога да ли одређени медији, можда, свесно доприносе промовисању масовног исељавања, јер се смањује статистика о незапослености, а уједно, поједине земље добијају јефтин(иј)у радну снагу. Но, куриозитет је како су, унеколико, те приче утихнуле како је наступила пандемија и како су границе затворене. Није за не приметити како је немали број наших држављана, који годинама живе и раде у иностранству, одједном пожелео да се врати (ах, ко би се сада сетио краја марта). То се готово неизоставно поклопило са најавама појединих држава да ће већ до краја ове године пооштрити услове за уласке српских држављана на њихово тржиште рада, јер им је сопствена радна снага сада најважнија.
Све у свему, као и сваки медијски хајп, за претпоставити је да ће и овај лагано утихнути. Наравно, исељења ће се, као и увек од Великих сеоба, наставити и у будућности, али ће врло вероватно медији пронаћи неку нову тему, којом ће нас рафално гађати од ране зоре до вечерњег прегледа дана. А онда ће Твитер и остале друштвене мреже, вероватно, као у ехо-соби, појачавати тај хајп до бесвести.
П.С: Увек ћемо наставити да подржавамо идеју привременог одласка из земље ради стручног усавршавања. Такви бенефити су, претпостављамо, ретка недвосмислена предност глобализације.
 
Dobro je da se radi o radnoj verziji teksta. Pored nepobitne činjenice da iz zemlje odlaze oni koji "nisu uspeli" ili jesu u nekoj manjoj meri, po mom mišljenju je mnogo veći problem odlazak uspešnih.
 
Koliko znam, suština se neće menjati, a i uglavnom sam saglasan sa izrečenim. Čak bih dodao: Znam za naučne radnike odavde koji su spali na vožnju viljuškara napolju.
 
To "spali" zavisi od slučaja do slučaja. Možda deci nisu mogli da namažu nauku na hleb da ih nahrane, a sa poštenih radom na viljuškaru im deca nisu gladna.
Iz očiju takvih roditelja oni nisu "spali", ali im je zemlja iz koje su otišli sigurno "spala" u očima.
 
To je druga strana medalje. Poenta teksta je da neko postavlja kao ključni ventil "idi dok si mlad" i sličnu retoriku, umesto da se kao ključni cilj na jadu od "nezavisnih" medija postavi borba za uređenje društvo. To šta će neko odlučiti je individualna stvar.
Nemačka, npr, dobija jeftinu radnu snagu, Srbija dobija gubitak stanovništva, mediji dobijaju temu. A oni koji najviše prete odlaskom, po pravilu ne odu.
 
"Idi dok si mlad" vazi samo za omladinu koja bi bila svetlija buducnost drzave, a mafijasi i navijaci da ostanu.
 
Vrh