Šta je novo?

Iseljavanje iz Srbije

Doziveo sam i ja u Urgentnom centru u Beogradu, da trcim da kupim flasu od voda vode jer ima siri grlic, da dam ocu koji umire, kao "gusku" da se ne upiski i da mu stavim ud unutra.
Sestre ne tabletama. Kazu nemaju gusku.

U tom istom Urgentnom centru. DOziveo sam napad bubrega, da ne mogu da stojim od bolova, a oni rade neku administraciju sa migrantima koej toliko vole.

Doziveo sam i u Holandiji. Da mojoj zeni nece da urade carski rez 36 sati da bi se ustedelo na osiguranju. Da cekaju jer ce "beba mozda da se okrene"
Da nema doktora nego samo stazista. Na kraju, beba ostake bez kiseonika, shvate da moraju i urade carski rez i dete se radja, sa na srecu, blagim neuroloskim posledicama, koje su kasnije skoro prrevazidjene. Kada ovdasnjim doktorima pricate o 36 sati i upotrebu kljesta za okretanje i izvlacenje bebe, kazu da je to primitivizam i varvarizam. radi se o tome da je carski raz skup. Bolnica dobija bonuse ako smanji broj carskih rezova.

Zar ne vidite dobri ljudi da je svet otisao u PM. Ovde zbog nemorala i javasluka, na zapadu usled sluzenja Kapitalu.
 
Било је ово пре тридесетак година, када су једну младу особу оболелу од сепсе лекари спаковали у Лазу. Дијагнозу је дао неки тежак стручњак, који није спровео ни елементарни здравствени преглед, већ је слушајући јауке особе закључио да се мора ићи на одељење психијатрије. Одвели су је и после неколико сати догодила се смрт. Пропуст је био очигледан и неко је требало да одговара, али се нико се није бунио, јер вукови не једу једни друге.
 
Bio je jedan covek kod nas, hteo da se leci kod profesorske gamadi.
A boleo ga je testis.
Placao je i placao i platio tuce profesora.
Gledali ga, geldali i poslali ga na psihijatriju.

I ode on kao poslednju nadu kod nekog neuglednog doktora u dom zdravlja.
A ovaj ga popipa i kaze, uvrnut vam je testis, morate odmah na operaciju.
I operisu ga odmah i rese problem, nije izgubio testis.

A profesori nisu nista videli, rutinsku stvar.
A kako bi kad je to najveci sljam na medicini,
I danas se ispiti prodaju na medicini, ali na lukavnacin, preko "privatnih casova".

A nas narod voli da id ekod profesora. To je stvar statusa, kao putovanje u Grcku ili obilazak soping centara, ili karpacio u Njegosvoj, ili kapucino u Grinetu (za siromasne urbane)
A nasem coveku je status sve.

Kaze jedan magistar (onaj sto se brinu kako ce vucic).
Kaze ponosno : "Majka mi je bila bolesna, vodio sam je kod tih i tih profesora, pa je i umrrla"
 
Лаза, КЦС и ВМА су слика распале државе. Може било ко да добије посао, а тако се по њима и решава хроничан недостатак људства. Какве црне дипломе, оне су неважеће. Живимо у земљи у којој је образовање двеста ступњева ниже него 1990, а ни тада није било сјајно. Лакше је преко партије доћи до изражаја. Непотизам исто тако, свако ће рећи моји су радили тамо, што не бих и ја? А то што немаш квалификација у најмању руку то се не узима у обзир. Ово су идеални услови за прогрес паразита.
 
Poslednja izmena:
Nema teorije da su slali čoveka kod psihijatra zato što nisu mogli da otkriju uzrok bola u nečemu tako delikatnom i kompleksnom kao što su genitalije.

A i vrlo je moguće da je bio poslat kod neurologa, da identifikuju bol. Ali dok je priča prošla 10 osoba i 10 obrada i preuveličavanja, narasla je dok nij došla do ''Poslaše čoveka kod psihijatra jer ga boleo testis''. Ljudi u Srbiji strašno vole da baronišu i da preuveličavaju priče, tako da neke neverovatne priče treba uzimati sa velikom rezervom.
 
Богами нису ово празне приче, већ ће пре бити да је лоша дијагноза. Не мора бити намерна, може бити и случајна, мада је често резултат јавашлука. Морају се у таквим случајевима сносити кривичне последице. Исто као и кад удари неког колима на прелазу.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ozu
Pogrešnih dijagnoza ima svakako, ja sam na forumu više puta pisao o grozotama i debilizmima današnjih lekara (čast izuzecima). Ali MC ima istoriju da prenosi i bukvalno shvata priče ljudi koji mi deluju kao žešći baroni ili oni koji preuveličavaju. Ne kažem da MC sam izmišlja, nego da po vemu sudeći previše sluša razne tetkice, čistačice, portire, pijačare, kafanere i ostale koji nisu u stanju da prenesu priču kako su je čuli, nego svako voli da doda malo da bi dodao na težini priče i ispao kao da zna neke neverovatne stvari.


Ljudi U Srbiji mnogo vole da baronišu. Ali mnogo. Tako mi jedan stariji 10 godina od mene pričao kako su za vreme bombardovanja Orlovi sletali na Gazelu i autoput kada su uništene piste na Batajnici. Svako ko zna kako izgledaju i Gazela i autoput, zna da su em podeljene po kolovoznim trakama, em pretrpani stubovima tako da nema šanse da avion tu sleti. A i nema veze s mozgom da se jurišnici Orlovi dižu i budu glinene mete za lovce NATOa.

Drugi me ubeđivao da je bio na Kosovu kao top sikret plaćenik po nalogu BIA. :ROFLMAO: Kad sam ga pitao zašto baš njega civila da angažuju za to, kad ima 50.000 i fizički i borbeno spremnih i iskusnih pripadnika MUP i VS, kaže pa zato što je civil, pa nije ubeležen u te spiskove, pa može da bude skroz andrkavr. :ROFLMAO: U još nekoliko drugih navrata sam ga hvatao da laže kao pas bez ikakvog razloga. Prosto ima neki kompleks ili neku patologiju zbog koje stalno mora da laže i oblači se kao vojnik i nosi vojnu opremu sa sobom, te se tripuje da je na nekom andrkavr zadataku.

Treći mi pričao kako ljudska koža ne može da upija, da je to o upijanju krema, pomada, Autana, alkohola... samo mit. :LOL: On kao bravar iz MOCa zna to. :LOL:

To sve bilo pre više od 10 godina. Tad sam počeo da shvatam da ljudi ovde strašno baronišu, i da ima nekih koji su čak zreli za psihijatra. Ali ne, ne zbog bola u testisu. 😄


Čistačice, tetkare po školama, portiri po javnim službama, vozači, majstori, taksisti... svi su oni prepuni bombastičnih priča i u sve se živo razumeju. Jer tako sebi daju na značaju, tim tripovanjem ''ja znam nešto što drugi ne znaju ali evo tebi ću da otkrijem jer si mi drag, ali nemoj nikome drugom da pričaš''. A ono sve na nivou deluzija i psihoza.
 
Poslednja izmena:
Tacno je. Slusam sta ljudi pricaju, od klosara do doktora i to prenosim.
 
"sloboda je svijest o skladu nesklada nesavrsenih ljudi"

B. Stulic
 
Ono sto je poenta price je naravno da cete znati najvise iskustva iz domacih bolnica i niko to ne spori niti neko kaze da su domovi zdravlja i bolnice u Srbiji sad idealne ili cak ni dobre. Iskreno ja koji ne idem pa i bez gledanja znam da su lose pogotovo Van vecih gradova.

Svakako to ne umanjuje problem u US zdravstvu.
Obamacare je uspeo da smanji broj neosiguranjh tako da je sad negde “samo” oko 35M ljudi bez osiguranja (2022). Ali osiguranje koje imaju je kao onaj kamiondzija koji placa $500, otprilike toliko i vredi! Eventualno za neki zesci slucaj (tipa udes) deo da ti pokriju a da te prime na neki pregled ako ti nesto nije dobro to zaboravi bez svadje sa njima. Zato je poenta da se prenemazes i predstavljas da ti je lose gore nego sto jeste. Iskreno u tim situacijama mnogi sa takvim osiguranjem biraju da idu za Srbiju pa kod privatnika.

Strasna je cinjenica da nasi uglavnom imaju jako lose osiguranje osim ovih sto rade u tech industriji tipa (Google, Apple, Facebook ili tako neke jace kompanije) i wall street npr. Gomila ljudi nema tu mogucnost a finansijski biraju da ne placaju.

Naravno ako upadas u 1% ili sad vec u 0.8% onda sve moze. Ima da fly-in doktora odakle god treba, helihopter te ceka, sve se radi munjevitom brzinom, po tri doktora dovode u sve tri smene da ti pomazu i sve preko reda, dobijes katalog soba da biras, jelovnik full. To je ono kad gledamo na filmovima kako to dobro izgleda.
Naravno od poreza dajes donacije bolnici, premium osiguranje i slicno.
Sistem je napravljen za 1% ljudi koji ako su presli 1M zarade ne placaju porez na prihod i imaju sve moguce povlastice od zvezdica na kolima da te manje zaustavlja policija (i ako malo prekoracujes) do bolnice, do donosenja pasosa na kucnu adresu, do prostupa najboljim advokatima, najboljem zdravstvu, do putovanja bez kontrole na carini ulazak i izalzak iz amerike, do toga ako 911 ti zoves iz tvog kraja koji je skup da ti se odmah stvore a ako ih zove neki deo grada sa niskim primanjima da se prave ludi i slicno.
Hocu da kazem jeste postoji mnogoooo bolje zdravstveno osiguranje i bolnice i sve ali ne za svakoga i ta klasna razlika je previse izrazena pogotovo delovi LA, San Franciska ili tako negde. Vecina ima osrednju negu koja ti je po sistemu srpske a veliki deo nema nikakvu nego ako bas ne umires pali napolje a ako umires onda u bolnicu koja je odvratna.

Mislim da je najrealnije resenje da bude ovo kao u Srbiji samo da znacajno podignu kvalitet bolnica i domova zdravlja kao na primer klinicki centar. Naravno mozda je takav sistem gde toliko ljudi moze da se leci zapravo finansijski neodrziv pa pricam napamet ali samo kazem sta mi se cini kao realno resenje.

Nisam strucnjak za tu oblast ali iskreno mi ne deluje kao neko bajno resenje i ako ja imam pristup svemu tome. Jednostavno poznajes druge nase koji nemaju tu mogucnost nego trpe po kucama a ne mozes nista da im pomognes jer racuni mogu lako da budu enormno veliki. Najcesce idu nazad.

Meni je jasno da pantografu to izgleda kao neverovatno, apsurdno i nebuloza ali kazem ti iz prve ruke da sve to je smuti prospi isto sranje drugo pakovanje :)
 
Poslednja izmena:
Samo sam procitao uvod u ovo koji se zavrsio sa
Svakako to ne umanjuje problem u US zdravstvu:ROFLMAO:

Dakle, ne mozemo ni za sta ovde reci da ne valja ili jos gore, da treba popraviti ili promeniti. Jer moramo biti svesni da to nece popraviti stvari u USA.
 
Ne nego je on krenuo po principu kod nas je sve krs a tamo je med i mleko.
Ok priznajem jeste malo nesretno napisano :)
 
@vradovic Drago mi je da se ovde slažemo, nisam očekivao ni da se sretnemo na ovoj temi a još manje da se složimo ali drago mi je da vidim to.

Kao neko ko je imao više lekara u porodici, i ko je i sam vrlo mlad prošao kroz pakao bolesti (i to u jednom momentu na nekoliko koraka od tačke bez povratka), i na sve to smo svi odgajani sa nekim idejama solidarnostii i odgovornosti... ja se uvek ježim, grozim i nakostrešim kada vidim u šta su pretvoreni zdravstveni sistemi nekih država, a pogotovu SAD.

Ono je bolesno. Nehumano, alavo, kvarno, sramno. Jad i beda, sve najgore iz kapitalizma predstavljeno u najgorem mogućem izdanju.

Što se tiče pitanja kako usmeravati buduće razvijanje zdravstva u zemljama, između
1) bolnica koje se raspadaju jer se sve plaća iz solidarnosti i odvaja jako malo, lekari imaju mizerne plate a penzosi arče skener i laboratorije čim ih zaboli palac i
2) bolnica koje pršte od komfora i kvaliteta ali zato koštaju boga oca, čerupaju pacijente, mnoge ostavljaju na ulici i, uopšteno gledano, doprinose sve nezdravijem opštem zdravlju naroda...
Između ta dva ekstrema, ja bih, kao i u vek sa 99% stvari, odabrao kompromis na sredini. Dakle, nije u redu da nam neke bolnice izgledaju kao kuće stave i užasa, ali isto tako ne moraju ni da budu kao Hiltoni pa da bolnički dan košta 5 srpskih plata, i da pacijenti sa šinama u kičmi ustaju i kreću kući jer ne smeju da ostanu više da im ne bi naplatili novih par hiljada dolara.

Doduše moram da primetim da se - u proseku, saberi, oduzmi - naše bolnice jesu dosta poboljšale u odnosu na pre 15ak godina. Ranije su bile još gore. Ima ih dosta u lošem stanju i sada, ali vidi se promena u odnosu na pre, to je nesporivo. Dosta njih je, ako ne renovirano, onda bar malo osveženo, očišćeno, humanizovano (a ne da se osećaš kao životinja gurnuta u tor sa raznim infekcijama i boleštinama), opremljeno...

Nisam ni ja stručan za te teme ali definitivno bih išao na to da se zadrži neki kompromis između socijale i surovog ''crkni ako nemaš'' kapitalizma. Verujem da bismo kod zemalja poput Skandinavskih ili recimo Višegradske grupe imali neke modele na koje bismo mogli da se ugledamo. Pošto su oni zadržali taj princip da država i društvo treba da štite i podržavaju pojedinca, a ne samo da ga deru ili eskploatišu.
 
Inače, evo još jedan pimer boleštine u Americi:

Čovek, biznismen, trenutni ili bivši CEO jedne velike kompanije, mora da operiše leđa zbog neke povrede iz mladosti. Operacija prošla dobro, ugradili mu one neke šipke, ne znam, nisam toliko upućen. Piše nam on sledećeg dana da je sve prošlo dobro. Sutradan (3. dana u bolnici) nam kaže kako ide kući. Mi ovde u neverici. Kako čoveče ideš kući dva dana posle teške operacije kičme i ugradnje metalnih delova??!!! E onda nam kaže koliko ga je koštalo do tada i koliko bi ga koštalo da je ostao duže.

On, sa njegovim ''fensi'' zdravstvenim osiguranjem kao imućnijeg biznismena, i sa nekim vezama koje je potegao, je platio operaciju + 2 bolnička dana = 95.000 dolara.
A da nije imao takvo osiguranje i tu neku vezu odnosno milost hirurga, sve skupa bi ga koštalo 750.000 dolara.

I ne preterujem, sad sam proverio sa članom porodice koji se tad dopisivao i konsultovao s njim tako da su proverene informacije. 750.000 dolara za operaciju kičme. Od toga oko 5000 dolara po danu provedenom u bolnici.


A poznanik koji radi kao bolničar u hitnoj pomoći (do sad je bio EMT, možda je avanzovao u Paramedic) u Viskonsinu mi isto kaže da su medicinske usluge tamo čisto dranje i zarađivanje na ljudskoj patnji. I kaže mi dasu česti slučajevi da ljudi sami sebe voze raskrvarene, u agoniji ili izlomljeni desetinama kilometra do bolnica da ne bi morali da plate usluge hitne pomoći/medicinskog prevoza. Koje se valjda kreću od 500 pa do 2.000 dolara.


E sve ljude koji su zadrto opsednuti najsurovijim kapitalizmom i bogaćenjem po svaku cenu, bih lično pod prisilom sproveo i kroz jednu našu i kroz jednu američku bolnicu, pa da vide ljudi šta znači bolest, i kako to izgleda kada imaš samo jednu želju, i kada ti svaka mrva pažnje i razumevanja znači, a kamoli to što ti treba konkretna pomoć da te neko izleči i vrati u život. A onda se, u Americi, nađu đubrad koji bi da se obogate i namaste na tvojoj muci ili da te posle što pre isteraju što ranjivijeg jer nisi više ''život ili smrt'' slučaj, pa da se tornjaš da im ne zauzimaš mesto, jer treba još para namlatiti i strpati ih u telesne šupljine.

Ali na primer, gomila Srba koja odavde balavi na njih i gomila koji odu odavde nisu upoznati s time. Bar ne dovoljno. Znaju da je zdravstvo skupo, ali ne shvataju koliko je zapravo skupo. I koliko je dehumanizovano. I nije zdravstvo jedina stvar lišena humanosti tamo. Zatvori, vojska, mediji... su isto tako potpuno lišeni humanosti. Ne govorim ja za džabe da je Amerika jedno nehumano društvo. Pukli su oni odavno, jesu najbolji u nekim drugim kateroijama, ali kao društvo, kao skup ljudskih bića, odavno su skrenuli sa puta.
 
Poslednja izmena:
Doziveo sam i ja u Urgentnom centru u Beogradu, da trcim da kupim flasu od voda vode jer ima siri grlic, da dam ocu koji umire, kao "gusku" da se ne upiski i da mu stavim ud unutra.
Sestre ne tabletama. Kazu nemaju gusku.

U tom istom Urgentnom centru. DOziveo sam napad bubrega, da ne mogu da stojim od bolova, a oni rade neku administraciju sa migrantima koej toliko vole.

Doziveo sam i u Holandiji. Da mojoj zeni nece da urade carski rez 36 sati da bi se ustedelo na osiguranju. Da cekaju jer ce "beba mozda da se okrene"
Da nema doktora nego samo stazista. Na kraju, beba ostake bez kiseonika, shvate da moraju i urade carski rez i dete se radja, sa na srecu, blagim neuroloskim posledicama, koje su kasnije skoro prrevazidjene. Kada ovdasnjim doktorima pricate o 36 sati i upotrebu kljesta za okretanje i izvlacenje bebe, kazu da je to primitivizam i varvarizam. radi se o tome da je carski raz skup. Bolnica dobija bonuse ako smanji broj carskih rezova.

Zar ne vidite dobri ljudi da je svet otisao u PM. Ovde zbog nemorala i javasluka, na zapadu usled sluzenja Kapitalu.
Онај луди јехова јутјубер Жељко Пантић је рекао једну паметну, на ту тему
да то није више здравство,
већ бездушни здравствени комбинат равнодушан према плачу.
 
Ајд да поделим и ја једну анегдоту о лечењу у САД. Једна моја другарица је сломила ногу почетком августа прошле године, није звала хитну него је сестра возила да би уштедели, нису ишли у најближу болницу јер њено осигурање нема договор са том болницом, на крају јој тај дан испадне 6.2к и после неколико дана јој осигурање врати 2.5к, неку контролу на коју треба да се оде после 2 недеље је отишла после 3 јер је чекала да почне нов месец јер јој осигурање има лимит на повраћај новца у месецу, после тога је купила неку као протезу за стопало да јој не би ставили гипс и скинули, а то нрвн наплатили.

Али ако морамо да се поредимо са дистопијом капитализма, каква Америка и јесте, да бисмо били бољи онда стварно нешто не ваља.
 
Е, да је чичи да пронађе текст Драгоша Калајића из "Дуге", из 1993. године, под насловом "Калифорнија гладује"...
 
Najstrasnija je potpuna ravnodusnost lekara i zelja da se zaradi na tudjoj muci.
 
Е, да је чичи да пронађе текст Драгоша Калајића из "Дуге", из 1993. године, под насловом "Калифорнија гладује"...
ovo je zbirka njegovih članaka (ponajviše, upravo, za Marićevu Dugu), u kojoj se nalazi taj tekst, no bi se Dragoš zasigurno - onako, ljotićevski - razgoropadio, kada bi video jezik koji su mu dodelili;)
1664874069359.png


 
А, можда и не би - он је био наклоњен Хрватима, тј. националистичкој Хрватској :) Чак је и писао о томе поткрај деведесетих.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ozu
A kakve veze ima Dragos Kalaijc sa ovim?
Zasto ovde stavljate ekstremisticku propagandu srpskih fasista iz devedesetih?
 
Vrh