Šta je novo?

Iseljavanje iz Srbije

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=722047#p722047:gwttnte0 je napisao(la):
Садко » Pon Mar 30, 2020 12:16 am[/url]":gwttnte0]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=721996#p721996:gwttnte0 je napisao(la):
Tza3 » Нед Мар 29, 2020 10:29 pm[/url]":gwttnte0]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=721848#p721848:gwttnte0 je napisao(la):
Садко » Ned Mar 29, 2020 5:47 pm[/url]":gwttnte0]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=721836#p721836:gwttnte0 je napisao(la):
Tza3 » Нед Мар 29, 2020 4:28 pm[/url]":gwttnte0]Evo da se javim kao još jedna osoba koja nema nameru da se vrati u Srbiju. Zapravo, posle svega ovoga, još više volim i poštujem zemlju u kojoj sam trenutno i želim ovde zauvek da ostanem, radim i plaćam porez.
Хвала ти што си поделио своју мисао са нама. Волео бих да чујем нешто конкретније и подробније.

Rado ću podeliti svoje iskustvo iz poslednje dve nedelje :)

Živim i radim u Kanadi poslednjih godinu dana. Ovde sam iz porodičnih razloga, ne zato jer mrzim Srbiju ili jer mi je tamo život bio užasan.
Ovde imam status rezidenta, nisam državljanin Kanade.
Posao mi je u turizmu - dakle najgori mogući scenario što se tiče rada trenutno. Poslodavac je zatvorio lokal polovinom marta i svi smo ostali bez posla. Medjutim, isplatiće nas kao da radimo do kraja meseca, pun iznos. Nakon toga, imam pravo na osiguranje za nezaposlene koje će država da mi isplaćuje - 2000$ mesečno dok se stvari ne stabilizuju (ne živim u iluziji da je ovo održivo rešenje na duge staze).

Samo pola kirije plaćam ovog meseca jer je stanodavac svestan težine situacije i sam mi to predlaže. Dzastin Trudo ne drami, uliva poverenje, ostali političari su odmereni i ozbiljni. Nema stresa ni panike. U mestu gde živim ljudi ne izlaze napolje ako ne moraju, svi se pridržavaju preporuka vlade (iako ni ovde nema toalet papira u radnjama, to je izgleda trademark ove epidemije :blah: :D )

Kanada poziva sve svoje građane koji su u inostranstvu da dodju kući. Nudi kredite za ljude koji ne mogu da plate kartu.

S druge strane, Srbija zatvara granice i poručuje svojim DRŽAVLJANIMA da ne dolaze. Odnos prema ljudima iz inostranstva koji nemaju šta drugo nego da dođu kući - medijski linč. Ostale poteze državnog vrha ne bih ni da komentarišem.

Meni sasvim dovoljno.

Паралела не може да се прави (да будем ђавољи адвокат) јер је Канада за Србију државетина у сваком могућем смислу и њихов систем може то далеко лакше да претрпи.

Код нас је мали али и више него довољан број повратника донео вирус и кршио прописана правила као и остатак слатког народа, што сасвим сигурно не би радили у земљи где раде. Неколико крајње неодговорних појединаца из дијаспоре је значајно распалило заразу...

Није био никакав линч, увек се правила разлика између људи који се адекватно понашају и не, што је за мене било једно ново искуство када су у питање изјаве владиних перјаница.

Гомила фирми за које ми је познато је увело сличне мере, многи станодавци такође, неки су отпуштали раднике (домаће и стране компаније), нема простора за уопштавање.

Ако је то највећи проблем који имаш са Србијом (односно исправно би било рећи - са системом Србије), ти си миран човек. :kafa:

Baš bi voleo da vidim te podatke o broju obolelih gastarbajtera.
Imaš ili si jedan u nizu poslušnih ,primitivnih koje je ova vlast plaća samo da bi pljuvala neistomišljenike.

Ljudi su se vratili jer nemaju posao, nemaju izvore prihoda, nemaju odakle da plaćaju stan a što je najgore nemaju ni zdravstveno osiguranje. I šta zbog straha da se veliki broj neistomišljenika vraća u zemlju treba ih sve na lomaču ?

Znam za dva slučaja u Srbiji , ljudi koji ovde žive a uspeli su da napave veliki broj zaraženih. Vidiš jedan je hirurg i to veoma bezobrazan koji je često znao da u nesterilnim uslovima radi lakše intervencije, e on je uspeo da zarazi pacijenta koga je operisao i ko zna koliko kolega koje umesto da rade sede u izolaciji umesto da daju svoj doprinos. Znači dok se saznalo lagano se šetkao po odelenjima bez maske, sa temperaturom i intezivno družio.
Drugi je iz pomoravlja koji se posle skijanja vratio u zemlju i napravio rođendan detetu. Posle toga sve je statistika.

Da vidimo koliko je zaraženih povratnika a koliko je ko zna čega ušlo u zemlju pod izgovorom izbeglica sa bliskog istoka.
 
e pa ti sa Bliskog istoka su pozeljni ovde
 
Postoji li mogućnost da se nekako proveri ta cifra o broju ljudi koji su se vratili u zemlju pošto mi zvuči neverovatno.
 
Odlično pitanje. Meni se taj broj čini proizvoljnim. Prvo je to bilo 70 hiljada pa je od jednom broj skočio na 300, pa sad čak i na 400 hiljada ljudi ?
Očigledno je vlast svesna da je ovo nešto što je teško proveriti, a lako koristiti u dnevno političke svrhe
 
Evo nekih organizovanih povratnika
https://28jun.org/28-jun-serbs-stuck-ab ... mn1rF_Nzcs

Upravo se na jednoj Viber grupi Kalifornija komentarise o povratku. Dosta spekulacija ima o tome kako i sta ali trenutno se vrsi popis.
Najveci razlozi za povratak su gubitak posla i vrlo tesko pronalazenje istih a troskovi zivota da kazes za srednji stalez su enormni.

Jutros je valjda krenula valjda ova poslednja povorka iz italije.
https://www.nasiusvetu.com/vesti/90790/ ... Uydw3tbFJA

Ja nemam te cifre da li se 300-400 ili 500k ljudi vratilo ali ono sto mogu da kazem jeste da definitivno ima zainteresovanih za povratak u velikom broju.

Ovaj masovni povratak ljudi iz inostranstva svakako moze da utice na rezultate izbora.
Na proslim izborima u Saratogi je za Vucica glasalo ukupno 3 osobe i sve tri su bile turisti koji su tu bili na kracem odmoru.
Najvise je bilo za DS. Ako dodjemo do cifre od 1M povratnika to bi bilo izuzetno veliki znacaj a i promena ne samo na izborima nego generalno i u zivotu u Srbiji.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=721989#p721989:zfeuqga0 je napisao(la):
direktor » 29 Mar 2020 10:23 pm[/url]":zfeuqga0]Cekamo mi vradovic da se vrati u bg i vodi biznis iz svog stana u bg na vodi

Danas su svi remote tako da ne vidim neki problem u tome. :)
 
Какав утицај на живот у Србији ако се 90 одсто њих у наредних годину или две поново врати одакле је дошло, што је највероватније?
 
pa dobro barem privremeno ce se videti kako izgleda kad je pun autobus :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=721836#p721836:7wqi51qa je napisao(la):
Tza3 » 29 Mar 2020, 08:28[/url]":7wqi51qa]Evo da se javim kao još jedna osoba koja nema nameru da se vrati u Srbiju. Zapravo, posle svega ovoga, još više volim i poštujem zemlju u kojoj sam trenutno i želim ovde zauvek da ostanem, radim i plaćam porez.

+1

Još jedan ovde. Ni u najcrnjim mislima mi ne bi palo na pamet da se vratim u Srbiju.

Slavim dan kada sam otišao u Kanadu kao svoj drugi rođendan.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=725104#p725104:1uk64uus je napisao(la):
Vračar » 07 Apr 2020 05:18 pm[/url]":1uk64uus]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=721836#p721836:1uk64uus je napisao(la):
Tza3 » 29 Mar 2020, 08:28[/url]":1uk64uus]Evo da se javim kao još jedna osoba koja nema nameru da se vrati u Srbiju. Zapravo, posle svega ovoga, još više volim i poštujem zemlju u kojoj sam trenutno i želim ovde zauvek da ostanem, radim i plaćam porez.

+1

Još jedan ovde. Ni u najcrnjim mislima mi ne bi palo na pamet da se vratim u Srbiju.

Slavim dan kada sam otišao u Kanadu kao svoj drugi rođendan.

Ти си један од оних на које смо ми који смо живели у иностранству били гадљиви. Сви ми смо ма колико добро живели и даље волели своју отаџбину и град, а такве као ти табали. За такве нема среће нигде.
Мада волиш да завириш у догађаје back home. Значи није све изгубљено, за тебе.
 
Zivim preko....ne mislim se vracati uskoro,ali nekad da, makar u penziji. Sad da se vratim ...jos mi je ovde lakse da nesto obezbedim deci...u Srbiji nemam nikakve nekretnine,jos. Ali ovo pljuvanje na svoju zemlju ili inace pljuvacina....to mi je bas onako....dno duse. Zao mi je ljudi koji su nesigurni u sebe pa izlaz traze u tome.
 
cika pero, kritika nije nuzno pljuvanje, gledajte na kritiku kao pokusaj da se ukaze na ocigledne propuste sa ciljem ne da se otadzbina unizi nego da se ucini boljom.

svako dobro, zelim vam da se vratite u srbiju kriticara a ne u onu istu iz koje ste otisli pokusavajuci da obezbedite nesto deci a koju brane oni kojima je bas takva dobra posto bi u boljoj srbiji bili na margini drustva, kako dolikuje. evo ga jedan se bas javio
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=725178#p725178:2bmzgous je napisao(la):
razgradjevinar » Uto Apr 07, 2020 2:14 pm[/url]":2bmzgous]cika pero, kritika nije nuzno pljuvanje, gledajte na kritiku kao pokusaj da se ukaze na ocigledne propuste sa ciljem ne da se otadzbina unizi nego da se ucini boljom.

svako dobro, zelim vam da se vratite u srbiju kriticara a ne u onu istu iz koje ste otisli pokusavajuci da obezbedite nesto deci a koju brane oni kojima je bas takva dobra posto bi u boljoj srbiji bili na margini drustva, kako dolikuje. evo ga jedan se bas javio
Ma imam i godinai muke dovoljno da znam razliku izmedju kritike i neceg drugog ali ovo vise nije nivo odraslih zrelih osoba. Tolika zasleplenost nekih sa bilo koje strane i uzivanje u mrznji, podmetanju,pljuvacini,posipanje pepelom... Ne ljuti se, ali nema smisla. Otadzbina se cini boljom pozitivnim stvarima a ne vredjanjem. Kritika da...dobronamerna... kritiziranje ne hvala. Da samo cujes kako neki nasi pricaju ruzno o Srbiji , posebno pred strancima, misleci kako ce im se vise dopasti,i kako su eto oni dobri, moderni,slobodoumni,demokrate. Stranci ih gledaju i obicno ih i nista ne razumeju samo se cude jer je takvo ponasanje ovde neshvatljivo i ne moze se naci nikod koga nebitno iz koje drzave dolazi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=725266#p725266:136u4dys je napisao(la):
Cika Pera » Уто Апр 07, 2020 10:38 pm[/url]":136u4dys]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=725178#p725178:136u4dys je napisao(la):
razgradjevinar » Uto Apr 07, 2020 2:14 pm[/url]":136u4dys]cika pero, kritika nije nuzno pljuvanje, gledajte na kritiku kao pokusaj da se ukaze na ocigledne propuste sa ciljem ne da se otadzbina unizi nego da se ucini boljom.

svako dobro, zelim vam da se vratite u srbiju kriticara a ne u onu istu iz koje ste otisli pokusavajuci da obezbedite nesto deci a koju brane oni kojima je bas takva dobra posto bi u boljoj srbiji bili na margini drustva, kako dolikuje. evo ga jedan se bas javio
Ma imam i godinai muke dovoljno da znam razliku izmedju kritike i neceg drugog ali ovo vise nije nivo odraslih zrelih osoba. Tolika zasleplenost nekih sa bilo koje strane i uzivanje u mrznji, podmetanju,pljuvacini,posipanje pepelom... Ne ljuti se, ali nema smisla. Otadzbina se cini boljom pozitivnim stvarima a ne vredjanjem. Kritika da...dobronamerna... kritiziranje ne hvala. Da samo cujes kako neki nasi pricaju ruzno o Srbiji , posebno pred strancima, misleci kako ce im se vise dopasti,i kako su eto oni dobri, moderni,slobodoumni,demokrate. Stranci ih gledaju i obicno ih i nista ne razumeju samo se cude jer je takvo ponasanje ovde neshvatljivo i ne moze se naci nikod koga nebitno iz koje drzave dolazi.

:kk: :kk: :kk:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=725266#p725266:16y9oc9l je napisao(la):
Cika Pera » Tue Apr 07, 2020 11:38 pm[/url]":16y9oc9l]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=725178#p725178:16y9oc9l je napisao(la):
razgradjevinar » Uto Apr 07, 2020 2:14 pm[/url]":16y9oc9l]cika pero, kritika nije nuzno pljuvanje, gledajte na kritiku kao pokusaj da se ukaze na ocigledne propuste sa ciljem ne da se otadzbina unizi nego da se ucini boljom.

svako dobro, zelim vam da se vratite u srbiju kriticara a ne u onu istu iz koje ste otisli pokusavajuci da obezbedite nesto deci a koju brane oni kojima je bas takva dobra posto bi u boljoj srbiji bili na margini drustva, kako dolikuje. evo ga jedan se bas javio
Ma imam i godinai muke dovoljno da znam razliku izmedju kritike i neceg drugog ali ovo vise nije nivo odraslih zrelih osoba. Tolika zasleplenost nekih sa bilo koje strane i uzivanje u mrznji, podmetanju,pljuvacini,posipanje pepelom... Ne ljuti se, ali nema smisla. Otadzbina se cini boljom pozitivnim stvarima a ne vredjanjem. Kritika da...dobronamerna... kritiziranje ne hvala. Da samo cujes kako neki nasi pricaju ruzno o Srbiji , posebno pred strancima, misleci kako ce im se vise dopasti,i kako su eto oni dobri, moderni,slobodoumni,demokrate. Stranci ih gledaju i obicno ih i nista ne razumeju samo se cude jer je takvo ponasanje ovde neshvatljivo i ne moze se naci nikod koga nebitno iz koje drzave dolazi.

Sve zavisi kakvim ste ljudima okruženi, te je zbog toga teško generalizovati. Na kraju, ja potpuno razumem i neke ljude koji pljuju zbog svega što su prošli u Srbiji, Bosni... U mom okruženju procenat koji "pljuju" po Srbiji je jako mali, a procenat onih koji kritikuju je ogroman i to je prirodno. Svi smo se verovatno preselili u sisteme koji u najmanju ruku funkcionišu bolje i potpuno je u redu reći da dole nešto ne funkcioniše kako bi trebalo.

No, sve i da je to stvarno pljuvanje i mržnja to sa državom nema veze jer su se ti ljudi iselili i vrlo verovatno se nikada neće vratiti. Mnogo pogubnije po razvoj društva dole je to što su ostali uglavnom oni koji ne pitaju, ne kritikuju i što je još gore misle da im je super i da napreduju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=725298#p725298:resw6g8f je napisao(la):
milaki990 » Sre Apr 08, 2020 2:18 am[/url]":resw6g8f]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=725266#p725266:resw6g8f je napisao(la):
Cika Pera » Tue Apr 07, 2020 11:38 pm[/url]":resw6g8f]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=725178#p725178:resw6g8f je napisao(la):
razgradjevinar » Uto Apr 07, 2020 2:14 pm[/url]":resw6g8f]cika pero, kritika nije nuzno pljuvanje, gledajte na kritiku kao pokusaj da se ukaze na ocigledne propuste sa ciljem ne da se otadzbina unizi nego da se ucini boljom.

svako dobro, zelim vam da se vratite u srbiju kriticara a ne u onu istu iz koje ste otisli pokusavajuci da obezbedite nesto deci a koju brane oni kojima je bas takva dobra posto bi u boljoj srbiji bili na margini drustva, kako dolikuje. evo ga jedan se bas javio
Ma imam i godinai muke dovoljno da znam razliku izmedju kritike i neceg drugog ali ovo vise nije nivo odraslih zrelih osoba. Tolika zasleplenost nekih sa bilo koje strane i uzivanje u mrznji, podmetanju,pljuvacini,posipanje pepelom... Ne ljuti se, ali nema smisla. Otadzbina se cini boljom pozitivnim stvarima a ne vredjanjem. Kritika da...dobronamerna... kritiziranje ne hvala. Da samo cujes kako neki nasi pricaju ruzno o Srbiji , posebno pred strancima, misleci kako ce im se vise dopasti,i kako su eto oni dobri, moderni,slobodoumni,demokrate. Stranci ih gledaju i obicno ih i nista ne razumeju samo se cude jer je takvo ponasanje ovde neshvatljivo i ne moze se naci nikod koga nebitno iz koje drzave dolazi.

Sve zavisi kakvim ste ljudima okruženi, te je zbog toga teško generalizovati. Na kraju, ja potpuno razumem i neke ljude koji pljuju zbog svega što su prošli u Srbiji, Bosni... U mom okruženju procenat koji "pljuju" po Srbiji je jako mali, a procenat onih koji kritikuju je ogroman i to je prirodno. Svi smo se verovatno preselili u sisteme koji u najmanju ruku funkcionišu bolje i potpuno je u redu reći da dole nešto ne funkcioniše kako bi trebalo.

No, sve i da je to stvarno pljuvanje i mržnja to sa državom nema veze jer su se ti ljudi iselili i vrlo verovatno se nikada neće vratiti. Mnogo pogubnije po razvoj društva dole je to što su ostali uglavnom oni koji ne pitaju, ne kritikuju i što je još gore misle da im je super i da napreduju.
Ova tvoja zadnja recenica je u najmanju ruku...kompromituje te kao "neostrascenog sagovornika".... Ono u stilu1948...ko drukcije kaze~taj klevece i laze..Nije lepo...a tako i dajes argumente onima koji ne misle kao ti. Radis na stetu svojih ubedjenja. Mislim da je trenutno bas nas najveci problem sto ne radimo na sebi vec protiv drugih, uz veliku dozu mrznje, nekulture i vredjanja. To se uvek opravda onim drugima. Izvinjavam se. Raspricao sam se. Evo necu vise. .
 
Ja sam ziveo u jednoj zapadnoevropskoj drzavi puno godina.
Vratio sam se u Srbiju. Hteo sam da dec aimaju babe i dede.

Medjutim, sada mi se cini da sam pogresio, mada u Srbiji imam svoj stan i ne placam kiriju.
Mozda sam zaista trebao da napustim Zap. Evropu, ali Srbija je cini mi se osudjena na stalno ponavljanje istorije.
Vecina stanovnika je infantilna.
 
Нажалост наше друштво је прошло кроз колективну психозу и ја се надам да ће се ситуација променити са стасавањем млађих генерација, 2000их које ће бити мање оптерећене блиском прошлошћу, надам се.
 
https://www.021.rs/story/Info/Srbija/23 ... nstva.html
Masovni povratak radnika sa Zapada koji su ostali bez posla u jeku pandemije za države na Balkanu, među kojima je i Srbija, znači i manje doznaka ubuduće, odnosno novca koji su oni svojim bližnjima slali tokom boravka u inostranstvu.

Sta mislite da li je ovaj "masovan" povratak radnika sa Zapada dobro ili lose za Srbiju?
 
Moje mišljenje je da je kratkoročno (nekoliko nedelja ili meseci) dobro. Ti ljudi su svakako uglavnom došli sa nekim novcem sa kojim mogu da zive dole odredjeno vreme.

Sa druge strane problem moze nastati kada tog novca ne bude više, jer niti će Srbija moći da im ponudi poslove niti će biti toliko poslova na zapadu.
 
Ljudi su najveće bogatstvo koje ima država, ostalo nije toliko bitno. 90-ih je bila mnogo teža ekonomska situacija pa smo se opet nekako izvukli...
 
Apsolutno se slažem. 90-ih jeste bilo mnogo gore, ali smo tada imali više stanovnika nego sada i radjalo se više dece nego danas. Ljudi koji su se vratili sada će sigurno tražiti bilo kakvu mogucnost da ponovo odu napolje, pitanje je samo da li će napolju biti toliko posla kao ranije.

Izvukli se jesmo, ali je pitanje do kada. Ovim tempom našem narodu preti nestajanje u budućnosti i to nije neka crna procena pojedinca već to govore demografi. 90-e jesmo preživeli ali je i bilo više optimizma u narodu nakon promene vlasti. Šta sada može da donese optimizam ljudima?
 
90 tih je mnogo vise ljudi zivelo od poljoprivrede, pa zato i nismo ostali gladni u tim ludim vremenima. Da nije bilo doznaka iz inostranstva pitanje kako bismo pregurali to vreme. Sada drasticno manje ljudi zivi od poljoprivrede jer uvozimo kojesta od hrane sto bi se moglo proizvoditi u Srbiji a doznake ce biti manje i to drasticno jer ce jednostavno plate/primanja biti manje svuda pa ce se to dobro osetiti u Srbiji. Od 90 thi do danas je kod nas bilo lose, sada ce lose biti svuda, ali kao po pravilu u Srbiji uvek losije nego u ostatku sveta. I to zbog korumpirane vlasti i debilnog naroda. (ovo se odnosi na period od 1990 do dana danasnjeg, nikakva eksluziva koja ide samo uz ovu vlast)
 
90tih godina puno ljudi je otislo ali je i ostalo, znam puno sredovecnih koji su otisli posle 2000tih a i sada. Dobar deo nasih koji se vracaju su radili ilegalno na zapadu. Recimo svi nasi predavaci kineskog ilegalnog rade u Kini jer engleski mogu da predaju samo oni iz zemalja kojima je engleski maternji jezik.
 
Vrh