Šta je novo?

Iseljavanje iz Srbije

Ako SAD za nešto nisu dobar primer, to je sigurno sistem zdravstvene zaštite. Sve drugo su prazne priče..
 
Ко је рекао да америчко здравство ваља?
 
Управо тако. Нашле су теткаре (мушке, разуме се) повода да се распричају, и да проспу салву инсинуација и неистина. И то они исти који у другим приликама величају западноевропске производе и хвале једну марионетску подручну власт која ће Србији доћи главе.
 
Ja sam imao ubedjenje da ako se ima novac da se moze pristojno ziveti u Srbiji. Radio sam u inostranstvu, dodjemu ovde, po kafanama, kaficima, zubarima, milina. Onda mi se ozbiljno razbole roditelji, pa onda vidim svu bedu Srbije. Imam novca i dalje, ali je sve mizerija, potkradanje u bukvalnom smislu te reci, bilo da je drzavni ili privatni sistem u pitanju. Imam jako skupo strano osiguranje i cesto sam koristio Beomedic dok mi se nisu zgadili radeci jedne te iste analize jer im se tako moglo a i lepo se fakturise. I onda krenem da biram lekare po preporuci, ali to je opet veza (samo se placa privatnoj zdravstvenoj ustanovi) Zasto sam to radio u Bgd a ne vani, pa zato sto to ovde moze da se zakaze i uvece i vikendom, a to samo u malom broju zemalja moze. I da, radio sam uvek puno i dugo i nisam imao vremena za to. A onda vidim da vas u Srbiji profesori univerziteta vodaju i zavlace i nabijaju usluge a posto imate osiguranje zasto da ne. I onda sam uvideo da se ovde ne moze ziveti cak i kad imate novac. .. Naime, pozli mi prijatelju pre par meseci i oko 23 ga odvezem u Medigrup bolinciu na NBGD. Dezuran je samo profesor kardiolog, problemi prijatelja su gastroenteroloski. i oni kazu, nista, mi ne mozemo da Vam pomognemo, idite u Urgentni centar. Ja sam bio po bolnicama za siromasne po Aziji, tada je to meni licilo na slicne uslove higijene i nacin rada, Samo sto je u Aziji bilo humanije. Roditelji su mi zaista jako dugo bili ozbiljno bolesni, svasta sam video, ali pre deset godina Srbija je bila mnogo humanija. Ovo sada... America here we come.....samo sto ovde nikoga ne mozete da tuzite niti mozete da dobijete odstetu..I ako znate vrhunske doktore u Srbiji, da li znate ko se od njih operisao u Srbiji?
 
Gledam neke klipove iz Sopranovih, i ono što je specifično za publiku i komentatore te serije i The Wire, je da umeju bolje da analiziraju scene i skrivene poruke nego neki filmski kritičari i ''eksperti''. Elem, jedan komentar mi zapao za oko pa se setih i ove teme.

I loved this episode so much. It just shows how much they are posers back in USA with all their ''i am italian'' shit. They finally go back to mother land only to find out they are even bigger strangers there, that they are not really real italians. Paulie going around saying ''eh, commendatori?'' and other phrases and trying to fit in and feel like an original italian, but ultimately failing at it and knowing it...It is like that with all people who's parents or grandparents came to USA from some place. I have my cousins in america, born there, and they told me that perfectly: In america, we are russians, in russia we are americans. Native to nowhere.

Ovo se poklapa sa svedočenjima nekih Srba koje znam da su otišli van, i kako se osećaju kao da nigde ne pripadaju u potpunosti, ili kao da su zaglavljeni između dva sveta.

Ajd' da udarim i jednu napomenu, za svaki slučaj: ovo ne znači da neko ko sanja o drugoj zemlji, ne treba da juri svoje snove. Samo mislim da svako treba da se obrazuje, informiše i spremi se da zna šta sve da očekuje na tom putovanju. I dobre, i loše strane. Jer jedno ne ide bez drugog.
 
Biće da je to rešenje, da svi budemo Native to nowhere :unsure:
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ozu
kako neko može da oseća pripadnost tako zaostaloj i zajedljivoj gomili agresivnih inadžija kakvi su Srbi? Možda ih predstojeće utapanje u ruski etnički korpus malo ublaži, ako ih ne umuri glađu što je svakako realniji scenario.
 
Амбициозни користе, дугокућирани пате и кмече. Но нека, тако је вазда било, од бронзанога доба до сад.
 
Капитализам потискује хуманост из медицине.
Па то ми не делује баш капиталистички.

Ако хоћете да видите ПРАВИ капиталистички систем медицине, лепо у Сингапур. Нема бацања на мањине и мигранте (рахметли Ли Куан Ју, ресторатер расистиче и политичке науке), а свака клиника има лепо ценовник, а има их толико да се могу лепо и сортирати по цени, тако да сви имају барем најосновнији ниво здравствене неге, а не ко у Америци где прво одеш па смисле шта ће да ти наплате, од бомбоне из чиније до ваздуха што дишеш. То није капитализам управо јер се цена не формира тржишно, него тек после почињања трансакције. Значи мачка у џаку.

А што се тиче стања овде, то је стварно лако решиво. Неко ко има Вољу да види, и довољно је организован, буквално може за један дан да реши сваки извор проблема. Чак и краће, са довољно великом мрежом људи бих рекао и за пола сата. Само требате да размишљате ван ограничења.
 
kako neko može da oseća pripadnost tako zaostaloj i zajedljivoj gomili agresivnih inadžija kakvi su Srbi? Možda ih predstojeće utapanje u ruski etnički korpus malo ublaži, ako ih ne umuri glađu što je svakako realniji scenario.
Tvrdnja da smo mi svi zaostali i primitivni ovde više govori o tebi. Ako ti ne osećaš što se po tvojim postovima vidi, to je tvoje legitimno pravo. Ali mislim da je uzaludno bacati hejt. Probaj da živiš negde napolju par godina, pa ako ti se svidja ostaneš. Danas je makar to lako. Zapadni svet je gladan za radnom snagom, pogotovu belom radnom snagom.
 
a81zq1Y_460swp.webp
 
Sta mislite o Brazilu kao mestu za zivot?
 
Nebezbedno. Imam prijatelje koji su doživeli home invasion, najstrašnije su mučeni, mislili su da će ih lopovi poubijati. Sada žive u ograđenom i dobro čuvanom kompleksu.

Ako si ikad naleteo na neku brazilsku televiziju, njima je tamo jedan od najpopularnijih TV formata uživo praćenje raznih hapšenja, opsada, talačkih kriza, jurnjava... Tamo samo turistički :)
 
Nebezbedno. Imam prijatelje koji su doživeli home invasion, najstrašnije su mučeni, mislili su da će ih lopovi poubijati. Sada žive u ograđenom i dobro čuvanom kompleksu.

:)
Moj posl. partner mi je rekao da bogati ljudi zive van gradova gde nema kriminala, ali da u u gradu postoje te bande koje muce i ubijaju jude za male pare.
 
Od Brazila što dalje 😊 od komšije brazilca sam čuo svakojake priče i baš je zaj*b živeti u gradovima pored favela (koje su najveće leglo kriminala i gde se bukvalno odrasta sa tim)
Što bi on rekao - može lagano da ti se desi da kada te vide da koristiš mobilni posle 2min dotrče do tebe po isti 😁

Ne verujem da će se kod njih poboljšati bezbednost skorije - generacije odrastaju u takvom okruženju
 
Malta je baš kul.
A ima i dosta naših. I blizu je.
Ali mislim da je jako teško dobiti trajnu boravišnu vizu, ako se dobro sećam (možda i grešim).

E da, i jedino je problem što je u nekim delovima pretrpana i saobraćaj i javni prevoz su im katastrofa. To ne smeta toliko kad je neko turista u poseti ali da moram da svaki dan prolazim kroz to na putu do i od posla, odlepio bih. Naravno, ko voli rad od kuće, ne bi trebalo da ima taj problem.
 
Ima li ijedna država južnije od USA da je ok za emigraciju? Pod "ok" mislim na bezbednost sličnu kao kod nas i pristojan život, ništa više od toga.
 
Pristojan zivot vise nigde ne postoji.
To je socijaldemokratska kategorija 1955.-1990.
Cao, nema vise.

Kapital je svuda uzeo sve.
 
Vrh