Šta je novo?

Hram Svetog Save

Rusko zlatno je mnogo bledo i nema taj sjaj kao Venecijansko
 
Da, da, svaka čast Muhinu, ali ovaj mozaik u Crkvi Svetog Marka mi je mnogo lepši, likovi svetaca prirodniji, kompozicije su življe i da- mozaik ima onaj sjaj na koji smo navikli kod nas.. Još mi je draže što ga rade naši ljudi, svaka im čast:
 
Da, da, svaka čast Muhinu, ali ovaj mozaik u Crkvi Svetog Marka mi je mnogo lepši, likovi svetaca prirodniji, kompozicije su življe i da- mozaik ima onaj sjaj na koji smo navikli kod nas.. Još mi je draže što ga rade naši ljudi, svaka im čast:
Mozaik je prelep. Stvarno svaka cast nasim umetnicima. Malo je kompozicijski problematican, al dobro :) Krivo mi je samo stop nece cela crkva biti u mozaiku. Al dobro, lepe su I freske. Vreme je bilo da SE uredi crkva 😊
 
Kakvi su uopšte planovi za freske/mozaike u Crkvi Svetog Marka? Hoće li biti cela prekrivena kad se jednom steknu sredstva za to?
 
Mozaik je prelep. Stvarno svaka cast nasim umetnicima. Malo je kompozicijski problematican, al dobro :) Krivo mi je samo stop nece cela crkva biti u mozaiku. Al dobro, lepe su I freske. Vreme je bilo da SE uredi crkva 😊
Ja sam čuo da će ipak biti sva crkva u mozaiku.
 
Ja sam čuo da će ipak biti sva crkva u mozaiku.
Pa super onda. Ja sam gledao intervju sa nekim sveštenikom i on reče samo apsida u mozaiku, a ostalo freske. Još bolje ako bude mozaik, da drugovima Rusima pokazemo da i mi umemo 😄
што? Где?
Odnos figura Isusa i Bogorodice je glavni problem. Slične su veličine, a jedno iznad drugog. Al hajde da sačekamo skidanje skela. Možda utisak bude bolji. Idealno bi bilo da imamo jednu figuru koja dominira, a oko nje manje kompozicije. Primer je apsida u Hramu 😊
 
Аха, капирам. У светог Марка се све даје видети нема скела? Планирам почетком септембра у Београд, хтео бих да видим и св Марка и Св Саве
 
Pa super onda. Ja sam gledao intervju sa nekim sveštenikom i on reče samo apsida u mozaiku, a ostalo freske. Još bolje ako bude mozaik, da drugovima Rusima pokazemo da i mi umemo 😄

Odnos figura Isusa i Bogorodice je glavni problem. Slične su veličine, a jedno iznad drugog. Al hajde da sačekamo skidanje skela. Možda utisak bude bolji. Idealno bi bilo da imamo jednu figuru koja dominira, a oko nje manje kompozicije. Primer je apsida u Hramu 😊

Nije valjda da u mozaiku ovoga stila trazis proporciju. Ili cepidlacimo do kraja il nikako. Sto se zaustaviti samo na tome.
 
Није написао пропорцију јер она одуствује као таква. Рекао је о односу фугура. И још је рекао да није сигуран. Тако да не цепидлачимо уопште, тим пре кад не плаћамо израду, нисмо мајстори да направимо ни коцкице нити да их сложимо у једно и потом поставимо на место.
Гледамо и уживамо или се молимо, ко шта уме.
 
Ne znam da li je bilo, al evo za svaki slučaj 😊
IMG_20220805_182527.jpg
 
Аааа, екстра фотка, браво cooyseeteam88! Јеси ти фоткао? Какви су утисци?
Да, јесам. Све прелепо изгледа. 😊 Полако се завршавају мозаици на четири галерије (то су ваљда галерије, не знам како се другачије зову)
 
Ne znam da li je bilo, al evo za svaki slučaj 😊
Pogledajte prilog 142604

Skidam kapu arhitekti-dizajneru koji je projektovao šare na podu!

Sjajno je izbegao pojavljivanje krsta na koji se po kanonima ne aplicira na podu svetinje. Što se nažalost vrlo često dešava po našim crkvama. Vrlo nespretno i nesmotreno.

Ovo je po meni maestralno!
Mislim da je na Oplencu Krasnov takođe odradio vrhunski posao po tom pitanju.
 
Film "Vrane", 1969 ("crni talas", scena snimana - na napuštenom gradilištu hrama)
 
Film "Uloga moje porodice u Svetskoj revoluciji", 1971, komunisti se obračunavaju sa bogom na napuštenom gradilištu hrama :)
 
Vrh