Šta je novo?

Hram Svetog Save

Uroš, pola čovek pola Drugi vatikanski sabor ;) Šalim se naravno :)
Ako pogledaš dešavanja u Katoličkoj crkvi, veliki broj katolika se protivi okretanju ka narodu, i generalnom uništenju stare Latinske mise. Pa ih sve više prelazi u Grko-katolički obred, gde ih čeka i ikonostas i ikone. Tako da se slažem da trebamo učiti od braće katolika, na njihovim greškama u ovom slučaju :) Mada mislim da ograda oko ikonostasa u Hramu, nema nikakvo teološko značenje, već je tehnička stvar, da spreči narod da celiva i dodiruje prestone ikone. A možda bi neko od turista i krenuo da uđe u oltar, ne znajući praksu :) Ipak pravoslavna crkva posmatra crkvu (kao gradjevinu) kao "kopiju" Solomonovog hrama. Oltar je ipak mesto gde je Svetinja nad svetinjama. Pa i u najranijim crkvama taj predeo je bio pokriven zavesama i zastorima. Realno gledano, svako ko je bio makar na 10 liturgija po pevanjima i molitvama može zaključiti koja se "radjna" vrši u oltaru u datom trenutku.
Za mene, možda grešim, ikonostas je bio uvek nešto što spaja oltar i brod crkve, a ne nešto što razdvaja. Ne znam :)
Solomonov hram je starozavetni hram, kada je je Bog još uvek bio nelogičan, čudan, često neetičan i sl. Novi zavet i crkva u njemu je nešto sasvim novo i drugačije. Imamo punoću otkrivenja u Hristu. a mi se i dalje ponašamo kao da smo u Starom zavetu. Naravno da je to problem, veliki!

A što se ikonostasa tiče, to kad kažeš da on spaja naos i oltar a ne razdvaja ih - to je na istom nivou kao kad bi rekao da je Berlin baš bio lep dok je bio podeljen, i da je Berlnski zid zapravo spajao grad i građane, a nikako ih nije razdvajao. Mislim, čista nebuloza!
 
Prvi deo ne bih komentarisao, jer je ovo tema o arhitekturi Hrama. Ali ću reći da prvi odeljak koji si napisao je čista jeres zvana Markionstvo. I ako sebe smatraš hrišćaninom, obratićeš pažnju i posavetovati se sa sveštenikom :)

Berlinski zid je podugnut sa jasnim ciljem i funkcijom. I tu funkciju je služio. Upoređivati granicu na kojoj su poginule gomilje ljudi i ikonostas je suludo. Tebi je mozda ikonostas Berlinski zid, al za mene je kapija raja. Svakom svoje. Ne znam, možda grešim.

Bilo bi lepo da se vratimo temi, ovako smaramo ljude, a Igor će da dobije šećer. :D
 
Ikonostas treba da ima visinu jer kako onda odrzati iluziju da se tu nesto postize, radi, da bajanje ima ko zna kakvo dejstvo. Plebs da stoji ispred i iscekuje je funkcija.
 
:cool:
Funkcija je u plebesu , a izdignuto je zato što plebes ima razlicitu pojedinačnu visinu te ometa jednaku vizuru i akustiku. Samim time ,,tamo,, nema ni iluzije ni bajanja jer svaki pojedinac tog plebesa to isto izgovara u sebi.
Da nisi samo jedna šestica od šestica, to bi znao . Za početak da ti pripomognem u razumevanju
Arhiktektura ,enterijer hrama je jedno, Sveštena i dr. lica su drugo a sama vera je sasvim nešto trece
Lep pozdrav tebi
 
Poslednja izmena:
Не треба њему леп поздрав. Умреће од љубави.
 
Svaki put kada pročitam komentar od Sixto-a, spontano počnem da pevušim ovu pesmu. Zanimljiva pojava :p Šalim se naravno :D
 
Све, и нащив групе и песма, све се слаже :)
 
:cool:
Funkcija je u plebesu , a izdignuto je zato što plebes ima razlicitu pojedinačnu visinu te ometa jednaku vizuru i akustiku. Samim time ,,tamo,, nema ni iluzije ni bajanja jer svaki pojedinac tog plebesa to isto izgovara u sebi.
Da nisi samo jedna šestica od šestica, to bi znao . Za početak da ti pripomognem u razumevanju
Arhiktektura ,enterijer hrama je jedno, Sveštena i dr. lica su drugo a sama vera je sasvim nešto trece
Lep pozdrav tebi

Semanticka akrobatika sta je sta u ovom slucaju je prilicno besmislena. Sav taj plebs iako veruje u bajalice predje ulicu pa legne u magnetnu rezonancu kad je bolestan. Toliko o pouzdanju, veri i postojanju neceg 'nadcovecnog'. Razvoj crkvene arhitekture kroz vreme je neupitan, ali ne znaci da je potvrda opravdanosti verovanja.
Fantasticna je, verovatno nenamerna, simbolika u tome sto su glavna vrata hrama sa ikonom Hrista okrenuta ka i u liniji sa medicinskim fakultetom. Urbanisticko resenje sa zvucnom porukom.
 
Сиксто, можда би се распитао како ствари стоје а не добијао информацију из филмова о злим римокатолицима средњег века? Мало су ти изјаве мимо мете...
 
Neka ga.
Mozda ,,otkrije,, Fibonačijev broj.koj ce ga jednom i dovesti do hrama :)
 
Prvi deo ne bih komentarisao, jer je ovo tema o arhitekturi Hrama. Ali ću reći da prvi odeljak koji si napisao je čista jeres zvana Markionstvo. I ako sebe smatraš hrišćaninom, obratićeš pažnju i posavetovati se sa sveštenikom :)

Berlinski zid je podugnut sa jasnim ciljem i funkcijom. I tu funkciju je služio. Upoređivati granicu na kojoj su poginule gomilje ljudi i ikonostas je suludo. Tebi je mozda ikonostas Berlinski zid, al za mene je kapija raja. Svakom svoje. Ne znam, možda grešim.

Bilo bi lepo da se vratimo temi, ovako smaramo ljude, a Igor će da dobije šećer. :D
Baš bih voleo neku referencu o jeresi "Markionstvo" (!?!) :unsure:
Izvinjavam se što nije tema...

A što se drugog dela posta tiče, ne upoređujem ja funkciju dva zida nego si rekao da zid spaja nešto što je podeljeno, što je besmislica.
I ako su vrata na ikonostasu vrata raja, kako to u raj ulaze samo sveštenici? I jel to znači da ostatak crkve nije raj? - Drugim rečima, ti osnovne stvari o crkvi ne znaš. Žao mi je...
 
,, ... Drugim rečima, ti osnovne stvari o crkvi ne znaš. Žao mi je....,,
:(
Ne budi prestrog. Ne znanje nije greh. Budi plemenit i otkri mu bar delic sa idealnim primerom iz hrama Sv. Save. a ima ih mnogo.
:)
 
Za Markiona znam i za markinizam naravno. A "markionstvo" ne bih da komentarišem...
 
Назив те је збунио или се правиш Тоша?
 
Verujem da nisam ništa pogrešno rekao. Evo lepog magistarskog rada na temu "Apstraktne imenice u srpskom jeziku", na 126 strani imaš o imenicama na -stvo :)
Ne znam zašto si se zakačio za to, ovo je blog/tema o arhitekturi Hrama, a ne ranohrišćanskih jeresi. Bilo bi lepo kada bi se vratili temi Hrama. Izvini ako sam na neki način povredio tvoja osećanja, nije mi to bila namera :) Mogu razumeti da svako ima mišljenja o veri, al nekada je mozda opasno kada sa na forumu (javno) iznose neke misli koje druge ljude mogu odvesti na "mračno" mesto :) Bar što se religije tiče. Recimo, ja uvek kada komentarišem teologiju ovde, završim da rečenicom "Ne znam, možda grešim", čisto da bude meni duša mirnna :)
Ako baš imaš potrebu da nastaviš diskusiju, možemo nastaviti diskusiju u porukama, a ne da smaramo sirotinju raju :) Mada ne vidim potrebu za tim iskreno :)
 
Dakle jeres je markionizam i ima jasnu negativnu konotaciju, čak i kao reč - po svom obliku. Kao gnosticizam npr. Taj drugi oblik jednostavno ne postoji. Ali nebitno je; ako to ne možete da shvatite, jednostavno se nemojte time baviti...

Bitno je da sam ja diplomirani teolog i nema razloda da pišem "Ne znam, možda grešim", jer sam mnoge stvari ozibljno studirao i znam ih zasigurno.
 
Мда....

Доситеју, ма****.

1643069066348.png
 
Poslednja izmena od urednika:
Bitno je da sam ja diplomirani teolog i nema razloda da pišem "Ne znam, možda grešim", jer sam mnoge stvari ozibljno studirao i znam ih zasigurno.
Molim te saberi se, i ne brukaj se pred narodom. Svi imamo žute minute, al ga ti rođo prećera.
Evo izvini što sam te "nazvao jeretikom" jer kažeš da je Bog " još uvek bio nelogičan, čudan, često neetičan", oprosti mi što sam doveo u pitanje tvoju neizmernu mudrost i teološku potkovanost, koja nadsijava sjaj svih 7 Vaseljenskih sabora.
Iskreno molim dragog Boga da si ti zapravo Sixto koji nas sve troluje. Jer sve van toga mi je...
Poslušaću Igora, a savetujem to i tebi :) Lep pozdrav
 
Tako je. Bog u Starom zavetu je bio nelogičan, čudan i neetičan. I to na mnogim mestima. Ako hoćeš reference, nije problem da potražim, jer se dugo time nisam bavio podrobnije.

Nisam ja rekao da sam neizmerno mudar i sl. Niti da mnogo znam. To su neke osnovne stvari...

Još lepši pozdrav :)
 
Hoce li igde na nekoj fresci crkve Sv. Save biti i naš manje poznati Sv. Horacije ?
 
Poogreših ime sveca ... :(
al evo tačno za koga sam pitao u predhodnom postu :)

Jedinstvena među srpskim ikonama, predstava svetog Hristifora na fresci manastira Sukova kraj Pirota i danas začuđuje i zaprepašćuje mnoge u Srbiji. Naime ovaj neobični svetac prikazan je sa psećom glavom, dok je na drugim pravoslavnim ikonama njegova predstava više konjska ili magareća.
 

Prilozi

  • 262045_shutterstock-1683539662l-1000x0_f.jpg
    262045_shutterstock-1683539662l-1000x0_f.jpg
    452,8 KB · Pregleda: 91
Poogreših ime sveca ... :(
al evo tačno za koga sam pitao u predhodnom postu :)

Jedinstvena među srpskim ikonama, predstava svetog Hristifora na fresci manastira Sukova kraj Pirota i danas začuđuje i zaprepašćuje mnoge u Srbiji. Naime ovaj neobični svetac prikazan je sa psećom glavom, dok je na drugim pravoslavnim ikonama njegova predstava više konjska ili magareća.
Isti slučaj u manastiru Gradište u Buljarici (MNE).
Negde se pominje i da je u pitanju glava vuka. Suština je u tome da je bio izvanredno lep mladić pa je dobio takav izgled radi spasenja...
 
Vrh