Šta je novo?

Hram Svetog Save

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=884961#p884961:3bff395p je napisao(la):
Elnamor » 30 Sep 2021 12:40 am[/url]":3bff395p]

Mozda je na prvoj slici onaj kruzni deo iza Oltara. U gotici se to zove аmbulatorium, ne znam kako je kod nas :)
Mnogo mi sse svidjaju ovi drveni detalji. Unose toplinu u prostor, i boja je mnogo lepsa od onih vrata u samom Hramu koja su dosta svetlij, a i drvo deluje nekako "jeftino". Drago mi je da freske rade naši umetnici :)

Да, вероватно си у праву да је ипак онај полукруг око олтара. :)
 
Лаички, ова техника ми делује да ликови могу да буду много насићенииј и детаљнији него што то фреска дозвољава јер је ипак подлога равнија а и сликати је удобиније у студију него на лицу места.
Опет, фреске су показале своју трајност када су храмови били откривени вековима (Сопоћани на пример). или Пирликом пожара (Богородица Љевишка). Питање је како ће се понашати ова техника ако се сличне ствари буду дешавале... Не дај Боже, али балкан је то...
 
Прле":38u2g68y je napisao(la):
Лаички, ова техника ми делује да ликови могу да буду много насићенииј и детаљнији него што то фреска дозвољава јер је ипак подлога равнија а и сликати је удобиније у студију него на лицу места.
Опет, фреске су показале своју трајност када су храмови били откривени вековима (Сопоћани на пример). или Пирликом пожара (Богородица Љевишка). Питање је како ће се понашати ова техника ако се сличне ствари буду дешавале... Не дај Боже, али балкан је то...

Jednom sam razgovarao sa sveštenikom koji je planirao da oslika crkvu u mom rodnom gradu ovom tehnikom, i tada mi je rekao da je navodno dobra stvar što te "freske" mogu i da se skinu sa zida, jer su na platnu, u slučaju oštećenja ili ne daj Bože čega. E sad ne znam koliko je to tačno.
Ono po čemu su freske dobre je što hemijskim procesom pri sušenju maltera i boja, dolazi do spajanja pigmenta sa malterom i na površini se formira "kristalna" prevlaka. Zato tehnika buon fresco traje po 800 godina i više na kiši i vremenu, dok fresco secco (većina savremenih crkava kod nas) do 200 godina, a sa delovanjem vremena i vlage čak i manje. Al verujem da nadležni u Hramu razmatraju najbolje tehnike za naše prilike. Nemaju razloga da fušere. Valjda :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=885140#p885140:2spwl4tq je napisao(la):
Elnamor » Чет Сеп 30, 2021 3:57 pm[/url]":2spwl4tq]
Прле":2spwl4tq je napisao(la):
Лаички, ова техника ми делује да ликови могу да буду много насићенииј и детаљнији него што то фреска дозвољава јер је ипак подлога равнија а и сликати је удобиније у студију него на лицу места.
Опет, фреске су показале своју трајност када су храмови били откривени вековима (Сопоћани на пример). или Пирликом пожара (Богородица Љевишка). Питање је како ће се понашати ова техника ако се сличне ствари буду дешавале... Не дај Боже, али балкан је то...

Jednom sam razgovarao sa sveštenikom koji je planirao da oslika crkvu u mom rodnom gradu ovom tehnikom, i tada mi je rekao da je navodno dobra stvar što te "freske" mogu i da se skinu sa zida, jer su na platnu, u slučaju oštećenja ili ne daj Bože čega. E sad ne znam koliko je to tačno.
Ono po čemu su freske dobre je što hemijskim procesom pri sušenju maltera i boja, dolazi do spajanja pigmenta sa malterom i na površini se formira "kristalna" prevlaka. Zato tehnika buon fresco traje po 800 godina i više na kiši i vremenu, dok fresco secco (većina savremenih crkava kod nas) do 200 godina, a sa delovanjem vremena i vlage čak i manje. Al verujem da nadležni u Hramu razmatraju najbolje tehnike za naše prilike. Nemaju razloga da fušere. Valjda :D

Meni ovo malo smeta, jer su boje previše zasićene, i sve previše blješti nekako, to ne volim da vidim kad uđem u neku ckrvu ako je reč o freskama, naravno ne treba uvek upoređivati sa manastirima od 800 godina i njihovim freskama jer one su dobile tu finu patinu, i malo izbledele i sve to, ali prosto ne znam ne prija mi toliko za oko kada vidim freske u ovoj tehnici, i ako verujem i da je lakše za umetnike i da je vrv praktičnije.
 
Miloš Đuran, koji radi na mozaicima u Hramu, reče u današnjem intervjuu u Blicu da će radovi na unutrašnjem ukrašavanju biti završeni do sledećeg septembra.
 
Видео садржи леп приказ Храма и разговор са Мухином

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=zc_LZ9WzkIY[/youtube]
 
Danas jedno 30 auta isparkiranih na novom platou. Koja je poanta sređivanja kad i popovi parkiraju na njemu.

Sve crno od guma
 
I spy with my little eye - усликах у понедељак, иако замало да ми промакне, кренули су нешто да експериментишу са орнаментиком екстеријера:



 
Надам се да је то припрема за нешто што је било предвиђано раније, а не финална верзија. Превише је "модерна"
 
Ова два дрвата су најмлађа и најмања у дрвореду, а ипак потпуно заклањају поглед на Споменик и Храм, као намерно:

IMG-20211016-204602.jpg


IMG-20211016-224100.jpg


IMG-20211016-223809.jpg


IMG-20211016-205535.jpg


IMG-20211016-205141.jpg


IMG-20211016-205035.jpg


IMG-20211016-204933.jpg


Припреме за осликавање крипте патријарха:

IMG-20211016-180405.jpg


IMG-20211016-180833.jpg


IMG-20211016-182345.jpg


IMG-20211016-204812.jpg
 
Prelepo! Sa istočne strane bi mogao da se zasadi drvored čempresa, da odvoji hram od ulice, bilo bi veoma dekorativno i podsecalo bi na svetogorske manastire.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=889309#p889309:2vx6c5r1 je napisao(la):
Sarajevska » Sre Okt 13, 2021 3:26 pm[/url]":2vx6c5r1]I spy with my little eye - усликах у понедељак, иако замало да ми промакне, кренули су нешто да експериментишу са орнаментиком екстеријера:




Meni ovo izgleda odlično. Konačno da se i spolja razigraju linije malo...

Biće mnogo lepše, već osećam nekako ;)
 
Још неколико слика Цркве као сведочанства о дометима једне културе и времена у областима духовног, материјалног, организационог, грађевинског и уметничког:


IMG-20211016-173221.jpg


IMG-20211016-205950.jpg


IMG-20211016-223413.jpg


IMG-20211016-223350.jpg


IMG-20211016-182725.jpg


IMG-20211016-182638.jpg


IMG-20211016-180433.jpg


IMG-20211016-204650.jpg


IMG-20211016-180720.jpg


IMG-20211016-182417.jpg
 
Levi zvonik, tj. ukrasna rešetka na zvoniku je zastakljena?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=894001#p894001:33v72hy0 je napisao(la):
Саша » Čet Okt 28, 2021 11:05 am[/url]":33v72hy0]

IMG-20211016-205950.jpg

Odlične su nove brušene dekoracije na rubu.
Dovoljno prošarano da se uklapa sa tradicionalnim ornamentima a dovoljno kockast za moderne: vrata i fasadu, okolinu.

Ako postoji kompromis to je ovo! Izvukli su se. :D

Isto zastakljeni zvonik izgleda odlično, do sada je bez onih starih predviđenih stubića praktično bila neobećavajuća praznina.
Ovi potezi baš ulivaju povjerenje. :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=885982#p885982:hyhsjpqe je napisao(la):
Veliki Vracar » Ned Okt 03, 2021 6:37 pm[/url]":hyhsjpqe]Видео садржи леп приказ Храма и разговор са Мухином

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=zc_LZ9WzkIY[/youtube]
Ovi Rusi izginuse sredjivajuci unutrasnjost, a onda dodje Brana Mitrovic i u skecapu za 15 minuta nacrta kako ce plato da izgleda :laugh: Nedostojno je preslaba rec da se opise spoljasnost i okolina Hrama u odnosu na unutrasnjost.
 
Ja i dalje nisam svario činjenicu da hoće da betoniraju park oko hrama
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=894958#p894958:17pmsy4e je napisao(la):
Myah » Ned Okt 31, 2021 2:04 pm[/url]":17pmsy4e]Ja i dalje nisam svario činjenicu da hoće da betoniraju park oko hrama
To nikad nije trebao da bude park tako da je nebitna ta cinjenica.
 
S tim što je kada je taj plan donet, sve okolo bilo "park". Nenormalno je 2021. godine u jednom od redovno najzagađenijih gradova na svetu, čupati drveće i betonirati parkove. Plato postoji oko hrama, postoji ispred, potpuno je nehumano i van pameti da se počupaju trava, drveće i dečija igrališta da bi SPC mogao da postavi više štandova za božićni vašar. U ostalom, pitajte ljude koji tu žive šta im više znači, plato ili park.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=895186#p895186:3aknd0pd je napisao(la):
Myah » Pon Nov 01, 2021 11:44 am[/url]":3aknd0pd]S tim što je kada je taj plan donet, sve okolo bilo "park". Nenormalno je 2021. godine u jednom od redovno najzagađenijih gradova na svetu, čupati drveće i betonirati parkove. Plato postoji oko hrama, postoji ispred, potpuno je nehumano i van pameti da se počupaju trava, drveće i dečija igrališta da bi SPC mogao da postavi više štandova za božićni vašar. U ostalom, pitajte ljude koji tu žive šta im više znači, plato ili park.
Ja zivim nedaleko od Hrama i vise ima staraca i ljudi koji setaju dzukele tuda nego djece. Sigurno necu pitate ljude koji su se doselili na Vracar nakon "oslobodjenja stanova" i koji nisu u Crkvu jednom usli sto nije mali broj na Vracaru. Park trenutno je jedno ruglo i sta ce SPC napraviti ne treba da bude tvoj problem. Ako ti je toliko stalo do zelenila imaces sanse da to pokazes kod miticeve rupe.
 
Ако је тако, онда треба исфорсирати и проширење Скерлићеве и Боре Станковића у саобраћајнице 2+2 које би се надовезале на трансферзалу од Булевара ослобођења до Прокопа.
 
Vrh