Šta je novo?

Hram Svetog Save

Можда је ово само за прилике са ВИП гостима, као што је Весић скоро био?
 
Мени је баш драго што видим ове детекторе. Тако се води рачуна о једној од највећих светиња у земљи. И да сви који се овде саблажњавају на сличне ствари, схвате да то није обична црква...

У московски Храм Христа Спаситеља не можеш да уђеш без пропуснице. Додуше, не знам да ли је тако стално. Али ригорозне су контроле, свуда је обезбеђење. Имаш пропуснице за сваки део храма, њоме овараш лифтове. Ако твоја попусница није за 3. спрат у храму рецимо, лифт те неће одвести горе, не може. И сл. А да, то је било још пре више од 10 година када сам ишао...
 
Meни ови детектори нису спорни, једино ако би могли да се замаскирају неким драперјем нпр.
 
Kad se ulazi u Hram Hrista Spasitelja u Moskvi, što je jedna od poznatijih pravoslavnih crkvi rekao bih, postoje ne samo detektori, već i obezbeđenje koje pretresa i prepipava svakog ko ulazi. Jeste "nestandardno" iskustvo ulaženja u crkvu, ali ni taj hram nije standardna lokalna crkvica (isto kao i naš)
 
Unutrasnjost hrama od 6:56

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=8cdayQDypFo[/youtube]
 
Evo par detalja iz Hrama :)
 

Prilozi

  • IMG_20210911_171043.jpg
    IMG_20210911_171043.jpg
    293,4 KB · Pregleda: 5.143
  • IMG_20210911_171029.jpg
    IMG_20210911_171029.jpg
    301,2 KB · Pregleda: 5.137
  • IMG_20210911_171009.jpg
    IMG_20210911_171009.jpg
    346,3 KB · Pregleda: 5.127
Autor:Dimitrije Ostojić
 

Prilozi

  • IMG_20210915_212201.jpg
    IMG_20210915_212201.jpg
    336,2 KB · Pregleda: 4.420
Zašto su betonirali pločnik ispred hrama gde je ispucao pored biblioteke?
 
Браничевску су претворили у узак и дубок кањон, уских тротоара, без дрвећа и зеленила. Штета.
 
Из ове тачке гледишта, велика је штета што није направљен Врачарски булевар.

svetosavski-park-Urbanisti%C4%8Dki-plan-iz-1990.-godine-sa-re%C5%A1enjem-arhitekata-%C4%90or%C4%91a-Bobi%C4%87a-i-Vladimira-Macure.jpg
 
Јел то беше грађанска иницијатива спречила?
 
Да, чими ми се удруженим снагама председница општине Врачар која је бранила баште и покојни Амфилохије који је бранио миран амбијент.
 
Evo par lepih detalja iz Hrama :)
 

Prilozi

  • bogorodica.jpg
    bogorodica.jpg
    858,8 KB · Pregleda: 2.757
  • dveri.jpg
    dveri.jpg
    955,8 KB · Pregleda: 2.757
  • ikonostas.jpg
    ikonostas.jpg
    623,4 KB · Pregleda: 2.747
  • oltar.jpg
    oltar.jpg
    410,5 KB · Pregleda: 2.748
  • oltar2.jpg
    oltar2.jpg
    721,8 KB · Pregleda: 2.755
  • oltar3.jpg
    oltar3.jpg
    550,6 KB · Pregleda: 2.750
Чему служе ова два буздована поред царских двери?
 
Све ми се свиђа, само та два детаља не. Да ли зато што сам их виђао у неокласицизму поред ока у троуглу. Не волем
 
Neko je pitao zašto su betonirali pločnik gde je ispucao: kao privremeno rešenje da ljudi ne izlome noge, ako se dobro sećam to su uradili uoči Putinovog dolaska, uz izgovor da je plan da svakako raskopaju ceo plato i park pa nije bitno jer će to svakako da se menja uskoro
 
Prvo su ga asfaltirali kad je bio Putin. Sad je beton. U svakom slučaju dobro da je išta jer je stvarno opasno po mnogobrojne šetače i djecu
 
Готов под горње галерије, постављене и заштитне провидне ограде. Мислим да се ради живопис у старој крипти на првој фотографији, али нисам сигуран:





 
Sarajevska":1u4tn41e je napisao(la):
Готов под горње галерије, постављене и заштитне провидне ограде. Мислим да се ради живопис у старој крипти на првој фотографији, али нисам сигуран:


Mozda je na prvoj slici onaj kruzni deo iza Oltara. U gotici se to zove аmbulatorium, ne znam kako je kod nas :)
Mnogo mi sse svidjaju ovi drveni detalji. Unose toplinu u prostor, i boja je mnogo lepsa od onih vrata u samom Hramu koja su dosta svetlij, a i drvo deluje nekako "jeftino". Drago mi je da freske rade naši umetnici :)
 
Bio za vikend sa porodicom , posle dužeg vremena...utisci su fantastični.
Vodilo se računa o detaljima , hram izgleda monumentalno , zaista. Presrećan sam i ponosan. :)
 
Колико схватам живописање се не ради методом алфреско (фреска по нашем) тј сликање на свежем малтеру, већ се раде.у студији на некаквој подлози па се све то преноси и поставља на место. Не знам како се зове технологија.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=884971#p884971:3aq095r0 je napisao(la):
Прле » Чет Сеп 30, 2021 8:40 am[/url]":3aq095r0]Колико схватам живописање се не ради методом алфреско (фреска по нашем) тј сликање на свежем малтеру, већ се раде.у студији на некаквој подлози па се све то преноси и поставља на место. Не знам како се зове технологија.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=u64dAp8rt_8[/youtube]
Da, evo ovde možeš videti sam proces oslikavanja, šta znam ja mislim da se vidi razlika, mada nisam bio ovo da vidim uživo, pa se ne usuđujem do kraja da sudim. A ima tu i mnogo tehničkih detalja, ne znam da li je uopšte bilo moguće da se izvodi klasičnim tehnikama,(ovo je čist debeli beton), verovatno je 10x radno intenzivnije, a i pitanje je koliko se koristi generalno ta tehnika u oslikavanju hramova danas.
Ako ima nekog stručnog, mogao bi malo da razjasni nama laicima te razlike, i prednosti i mane obe tehnike:)
 
Vrh