Šta je novo?

Hram Svetog Save

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=895203#p895203:3ivcgnuy je napisao(la):
Acko » Pon Nov 01, 2021 11:05 am[/url]":3ivcgnuy]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=895186#p895186:3ivcgnuy je napisao(la):
Myah » Pon Nov 01, 2021 11:44 am[/url]":3ivcgnuy]S tim što je kada je taj plan donet, sve okolo bilo "park". Nenormalno je 2021. godine u jednom od redovno najzagađenijih gradova na svetu, čupati drveće i betonirati parkove. Plato postoji oko hrama, postoji ispred, potpuno je nehumano i van pameti da se počupaju trava, drveće i dečija igrališta da bi SPC mogao da postavi više štandova za božićni vašar. U ostalom, pitajte ljude koji tu žive šta im više znači, plato ili park.
Ja zivim nedaleko od Hrama i vise ima staraca i ljudi koji setaju dzukele tuda nego djece. Sigurno necu pitate ljude koji su se doselili na Vracar nakon "oslobodjenja stanova" i koji nisu u Crkvu jednom usli sto nije mali broj na Vracaru. Park trenutno je jedno ruglo i sta ce SPC napraviti ne treba da bude tvoj problem. Ako ti je toliko stalo do zelenila imaces sanse da to pokazes kod miticeve rupe.

Znači samo deca smeju da se šetaju, stare ljude i vlasnike pasa u gasne komore? A moraću da da te razočaram, većina Svetosavskog platoa je u javnoj svojini, tako da se kao državljani Srbije i građani Beograda podjednako svi pitamo šta će tu da bude, bez obzira na to ko je koliko puta ušao u Hram. To što je park namerno prepušten propadanju u opšte nije argument za to da se ceo betonira. Pritom ja nemam ništa protiv sređivanja - naprotiv. Ali jedno je urediti park, a drugo ono što su oni namerili. A sama činjenica da pse nazivaš džukele i da se iz nekog razloga osećaš superiorno jer se tvoj deda doselio pre tuđeg dede govori mnogo, tako da ne nameravam više da trošim energiju na ovu raspravu.
 
Meni nema smisla da se plato sredjuje bez jasnog projekta Patrijaršije. Koliko god Hram bio težište celog prostora, ipak i zgrada Patrijaršije mora imati svoje mesto, a ne samo da se prilepi posle. Onda imate biblioteku Ive Kurtovića, što je neki "etno brutalizam", Hram u neo vizantijskom stilu, parohijski dom u "bože sakloni" stilu, malu crkvicu, plus novu Patrijaršiju i okolne zgrade. Dobro uređen plato je poslednja šansa da se nekako svemu tome da smisao. Veoma lako sve može izgledati kao neka izložba maketa, još samo tursko kupatilo fali pa da zaokružimo sve arhit. pravce kroz našu istoriju. Nadam se da će "vlasti" ozbiljnije prići problemu Svetosavskog platoa :) Ne znam
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=895289#p895289:2ixodxmu je napisao(la):
Myah » Pon Nov 01, 2021 4:03 pm[/url]":2ixodxmu]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=895203#p895203:2ixodxmu je napisao(la):
Acko » Pon Nov 01, 2021 11:05 am[/url]":2ixodxmu]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=895186#p895186:2ixodxmu je napisao(la):
Myah » Pon Nov 01, 2021 11:44 am[/url]":2ixodxmu]S tim što je kada je taj plan donet, sve okolo bilo "park". Nenormalno je 2021. godine u jednom od redovno najzagađenijih gradova na svetu, čupati drveće i betonirati parkove. Plato postoji oko hrama, postoji ispred, potpuno je nehumano i van pameti da se počupaju trava, drveće i dečija igrališta da bi SPC mogao da postavi više štandova za božićni vašar. U ostalom, pitajte ljude koji tu žive šta im više znači, plato ili park.
Ja zivim nedaleko od Hrama i vise ima staraca i ljudi koji setaju dzukele tuda nego djece. Sigurno necu pitate ljude koji su se doselili na Vracar nakon "oslobodjenja stanova" i koji nisu u Crkvu jednom usli sto nije mali broj na Vracaru. Park trenutno je jedno ruglo i sta ce SPC napraviti ne treba da bude tvoj problem. Ako ti je toliko stalo do zelenila imaces sanse da to pokazes kod miticeve rupe.

Znači samo deca smeju da se šetaju, stare ljude i vlasnike pasa u gasne komore? A moraću da da te razočaram, većina Svetosavskog platoa je u javnoj svojini, tako da se kao državljani Srbije i građani Beograda podjednako svi pitamo šta će tu da bude, bez obzira na to ko je koliko puta ušao u Hram. To što je park namerno prepušten propadanju u opšte nije argument za to da se ceo betonira. Pritom ja nemam ništa protiv sređivanja - naprotiv. Ali jedno je urediti park, a drugo ono što su oni namerili. A sama činjenica da pse nazivaš džukele i da se iz nekog razloga osećaš superiorno jer se tvoj deda doselio pre tuđeg dede govori mnogo, tako da ne nameravam više da trošim energiju na ovu raspravu.

Ti si spomenuo djeciji parkic zato sam i rekao da nema toliko djece vec vecinom ljudi koji setaju dzukele. Naravno da djeciji parkici trebaju da budu samo za djecu. Stari ljudi me ne intersuju jer nisu nikad znali da pociste za sobom a kamo li za dzukelama, i bili sebicni pa su nam doveli drzavu u ovakvo stanje da mladje generacije ispastaju. Ako je drzavljana Srbije ne interseuju me gradjani Beograda u ovoj situaciji (jer ovo nije njihov park nikada trebao da bude) onda treba Svetosavski plato da bude sredjen i reprezentativan kad dodju nasi ljudi iz okoline da imaju sta lijepo vidjeti a ne samo ono malo na sta su ga sveli. Nisam rekao da se moj djed doselio prije tudjeg naprotiv ja sam se doselio ne tako davno iz cg i bas zato znam tip ljudi koji su naseljavali Vracar od `45 pa na ovamo i sigurno necu pitati njih kako treba da se sredi bilo sta u vezi Hrama. Ako ikome treba park za starce i vlasnike pasa imaju kucu cvijeca ili nek ruse narodnu bilblioteku pa tu nek prave nesto, manite se vise necega sto treba da pripada crkvi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=895186#p895186:2khrez6g je napisao(la):
Myah » Пон Нов 01, 2021 11:44 am[/url]":2khrez6g]S tim što je kada je taj plan donet, sve okolo bilo "park". Nenormalno je 2021. godine u jednom od redovno najzagađenijih gradova na svetu, čupati drveće i betonirati parkove. Plato postoji oko hrama, postoji ispred, potpuno je nehumano i van pameti da se počupaju trava, drveće i dečija igrališta da bi SPC mogao da postavi više štandova za božićni vašar. U ostalom, pitajte ljude koji tu žive šta im više znači, plato ili park.

Moram opet da ponovim ono mišljenje sa druge teme vezano sa savski trg, bez da se iko uvredi. Beograđani baš ne znaju šta je trg, šta park, i ako ćemo da gledamo nema jednog poštenog trga u celom Beogradu, ali ni manje ni više upravo beograđani su se uhvatili mantre o "parkovima" i zelenim (neuređenim) površinama i tom svom tom šupljom pričom i zelenim populizmom.
Ja nisam za sečenje drveća i betoniranje, ali pričati da par drveća ispred platoa hrama prave bilo kakvu razliku je smehotresno.
Taj hram je najveći hram u celoj zemlji, u tom hramu, i oko hrama će biti stotine manifestacija, dešavanja i okupljanja koje dovode ogroman broj ljudi ispred, mali kružni plato ne može da primi toliki broj ljudi, onakva građevina MORA da ima uređen plato, i trg koji može da primi ogroman broj ljudi, a ne da dođe 1000 ljudi i onda krene masa da stoji i gazi po travi. I pored funkcionalne uloge, uređenje ima i estetsku, a ovo privremeno rešenje nije nikakav park, ni trg ni apsolutno ništa, nego jedna neuređena livada sa par nasumičnih stabala. I ceo taj jedan plato čini jednu organsku estetsku celinu sa hramom.

A ove političke poruke i pritajna histerija nije za komentarisanje, sve se može izgraditi i urediti negde drugde, idi pa napravi dečije igralište ispred crkve svetog Petra u Vatikanu...
 
Искрено, боље да се осмисли адекватнија пешачка веза од стајалишта јавног превоза Карађорђев парк у оравцу ка Аутокоманди са платоом испред храма, пошто је тренутна веома фрустрирајућа са веома узаним тротоарима.
 
Ja sam sad izbrojao jedno 50+ dece da se igra u parku (ipak je park sa uređenim drvoredom, a ne par drveća kako se zločesto konstruiše). I 5-6 kerova.

Istina, Hram zaslužuje trg, ali šteta divnog velikog Vračarskog parka

U konačnici će to ionako postat skejt i Bajs trg za stariju decu
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=895362#p895362:3ch7920r je napisao(la):
Igormartin » Пон Нов 01, 2021 8:49 pm[/url]":3ch7920r]Ja sam sad izbrojao jedno 50+ dece da se igra u parku (ipak je park sa uređenim drvoredom, a ne par drveća kako se zločesto konstruiše). I 5-6 kerova.

Istina, Hram zaslužuje trg, ali šteta divnog velikog Vračarskog parka

U konačnici će to ionako postat skejt i Bajs trg za stariju decu

https://www.gradnja.rs/rekonstrukcije-platoa-hrama-svetog-save-branislav-mitrovic-dejan-miljovic/
Evo jednog odličnog teksta, koji je dao mali istorijat urbanističkih rešenja oko hrama, istakao najbitnije funkcije i generalno sažeo sve ono što i ja mislim.
Ovakav hram prosto mora da ima uređen plato, i ne samo zbog estetike već i zbog funkcionalnosti celog prostora, bilo da je reč o letu, zimi, jeseni uvek isti problemi, ne može da primi veliki broj ljudi, onda ti ljudi gaze po travi/blatu/lišću, male granitne stazice ne omogućavaju ništa, ovo sadašnje rešenje nije ni livada, ni park, ni trg apsolutno ništa, i ne znam čemo toliko kontroverzi oko toga, ono je i onako bilo privremeno rešenje.

I autor je isto istakao problem onoga što ja nazivam "zelenim populizmom" i licemerjem javnosti, gde na jednom projektu negoduje što nema drveća i zelenila, na drugom negoduje zbog zelenila i slično.
Savski trg je po meni izrazito nefunkcionalan upravo, što ima neke male uske stazice koje bi trebale da prime veliki broj ljudi, (zbog budućeg muzeja, spomenika i sl) i već kad se okupi samo par stotina ljudi, oni kreću da gaze po travi, kao što je bilo za vreme otvaranja.. One zelene površinice prosto ničemu ne služe, a čovek ako ne želi da gazi po njima mora da navigira po uskim stazicama koje su projektantni napravili.

Ovo konkretno rešenje koje bi trebalo za hram da se pravi, je meni u redu, da li je moglo bolje i lepše, ne znam. Možda su mogli da naprave neki konkurs, pa da se onda vidimo uporedo više rešenja i zamislimo, ovako ne mogu. Ono što mi se sviđa jeste, što su pokušali sa mini šumicom u donjem delu platoa, da naprave simetriju sa narodnom bibliotekom, i tu jednu veliku celinu kako tako dovedu u određenu simetriju i red. Što je opet jedno iznuđeno rešenje i uklapanje u nešto, što ovde nije ni trebalo da bude. Hoću samo da kažem, ceo ovaj projekat je ustvari jedno veliko prilagođavanje na novonastale okolnosti i ne možemo da očekujemo previše. Svuda su kompromisi.

Što znači, da će budući plato, ako sve bude kako treba, pomiriti očekivanja (često iracionalna) i jedne i druge strane, biće stabala (čak i više nego sad), postojaće bolja i funkcionalnija celina, vizura hrama će se moći bolje sagledavati, deca pa i ljudi će se ipak moći igrati i sedeti u toj šumici ili oko nje...

Screenshot 2021-11-03 at 17-35-20 Šta zapravo predviđa rekonstrukcija platoa Hrama Svetog Save.png
 
Буквално једва чекам када ће галерије бити отворене за јавност. Јако су лепо средили.
 

Prilozi

  • IMG_20211103_182624.jpg
    IMG_20211103_182624.jpg
    492,1 KB · Pregleda: 3.410
  • FB_IMG_1635960418426.jpg
    FB_IMG_1635960418426.jpg
    73,7 KB · Pregleda: 3.419
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=895875#p895875:cf7xtenk je napisao(la):
Duleban97 » Sre Nov 03, 2021 5:36 pm[/url]":cf7xtenk]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=895362#p895362:cf7xtenk je napisao(la):
Igormartin » Пон Нов 01, 2021 8:49 pm[/url]":cf7xtenk]Ja sam sad izbrojao jedno 50+ dece da se igra u parku (ipak je park sa uređenim drvoredom, a ne par drveća kako se zločesto konstruiše). I 5-6 kerova.

Istina, Hram zaslužuje trg, ali šteta divnog velikog Vračarskog parka

U konačnici će to ionako postat skejt i Bajs trg za stariju decu

https://www.gradnja.rs/rekonstrukcije-platoa-hrama-svetog-save-branislav-mitrovic-dejan-miljovic/
Evo jednog odličnog teksta, koji je dao mali istorijat urbanističkih rešenja oko hrama, istakao najbitnije funkcije i generalno sažeo sve ono što i ja mislim.
Ovakav hram prosto mora da ima uređen plato, i ne samo zbog estetike već i zbog funkcionalnosti celog prostora, bilo da je reč o letu, zimi, jeseni uvek isti problemi, ne može da primi veliki broj ljudi, onda ti ljudi gaze po travi/blatu/lišću, male granitne stazice ne omogućavaju ništa, ovo sadašnje rešenje nije ni livada, ni park, ni trg apsolutno ništa, i ne znam čemo toliko kontroverzi oko toga, ono je i onako bilo privremeno rešenje.

I autor je isto istakao problem onoga što ja nazivam "zelenim populizmom" i licemerjem javnosti, gde na jednom projektu negoduje što nema drveća i zelenila, na drugom negoduje zbog zelenila i slično.
Savski trg je po meni izrazito nefunkcionalan upravo, što ima neke male uske stazice koje bi trebale da prime veliki broj ljudi, (zbog budućeg muzeja, spomenika i sl) i već kad se okupi samo par stotina ljudi, oni kreću da gaze po travi, kao što je bilo za vreme otvaranja.. One zelene površinice prosto ničemu ne služe, a čovek ako ne želi da gazi po njima mora da navigira po uskim stazicama koje su projektantni napravili.

Ovo konkretno rešenje koje bi trebalo za hram da se pravi, je meni u redu, da li je moglo bolje i lepše, ne znam. Možda su mogli da naprave neki konkurs, pa da se onda vidimo uporedo više rešenja i zamislimo, ovako ne mogu. Ono što mi se sviđa jeste, što su pokušali sa mini šumicom u donjem delu platoa, da naprave simetriju sa narodnom bibliotekom, i tu jednu veliku celinu kako tako dovedu u određenu simetriju i red. Što je opet jedno iznuđeno rešenje i uklapanje u nešto, što ovde nije ni trebalo da bude. Hoću samo da kažem, ceo ovaj projekat je ustvari jedno veliko prilagođavanje na novonastale okolnosti i ne možemo da očekujemo previše. Svuda su kompromisi.

Što znači, da će budući plato, ako sve bude kako treba, pomiriti očekivanja (često iracionalna) i jedne i druge strane, biće stabala (čak i više nego sad), postojaće bolja i funkcionalnija celina, vizura hrama će se moći bolje sagledavati, deca pa i ljudi će se ipak moći igrati i sedeti u toj šumici ili oko nje...


file.php

Sviđa mi se render, ali sumnjam da će ova šuma ikad biti tamo kao refleksija biblioteke. Inače u pravu si, ovo nije ni park ni trg šta je sad, i staze su ajme, ali se bojim da ne ostanemo bez zelenila i dobijemo samo beton i 5 stepeni više u kvartu leti.

Inače, biblioteka je isto remek delo, mog bračanina, i zaslužuje da joj se posveti sa druge strane rekonstrukcija (šta je valjda u planu sa garažom)
 
Тешка је двоумица између парка и трга.

Но, када се пође од тога чега Београд има мање, шта му је због тога потребније, лакше се донесе одлука: велики трг.

С одређеним бројем стабала, подразумева се.

Ради зеленила и боравка у природи се у савременим великим градовима иде на места као што су Кошутњак и Ада у Београду, и ван града.
Када је реч о свакодневним потребама, у близини, срећом, постоје два парка - Карађорђев и Миланковићев.

Штета би била запречити Храм дрвећем као што је то сада случај. Најмање што треба урадити је у садашњем парку отворити продор од улице преко Споменика ка Храму.
 
Mogu da razuemem logiku koju neki izlažu, da treba otvoriti poglede na hram na uštrb drveća. Ali na renderima koji su objavljeni se lepo vidi da je dobra količina drveća oko hrama ostavljena, tako da ne vidim kako planirano rešenje rešava problem zaklanjanja hrama. Znači neće se dobiti ni trg kakav neki žele, ni park kakav drugi žele.

Na renderu ispod, u gornjem desnom uglu, se vrlo jasno vidi da se u opšte neće otvoriti prodor od ulice preko spomenika ka Hramu. A kad montiraju one drvene kućice za prodaju suvenira, onda će tek da upotpune doživljaj.
2128541_collage35423435435_ff.jpg
 
Misli da se misli na koridor sa Bulevara, ovaj od ulice svetog Save su ionako ubili sa izmeštanjem pješačkih prelaza u Makenzijevoj.

Mada kako gledam svaki dan, dosta turista se upravo tu penje prema platou.
 
Ja sam mislio da je reč o spomeniku Svetom Savi, a ne Karađorđu. Ali opet, sve i da je reč o tome, ni to neće biti urađeno ovim projektom, nego će naprotiv biti zasađena šuma, da ga još više zakloni nego sada. Tako da opet niko nije zadovoljan.
A što se turista tiče, to je logično - dolaze iz pravca centra, duž Kralja Milana, pa je najlakše popeti se uz Svetog Save, i onda izbiju pravo tu. Desilo mi se nekoliko puta da usmeravam turiste tuda, baš jer me pitaju dok smo u Kralja Milana. A i tako sve vreme vide Hram dok ka njemu idu
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=896190#p896190:w8rm32o2 je napisao(la):
Myah » Чет Нов 04, 2021 8:19 pm[/url]":w8rm32o2]Ja sam mislio da je reč o spomeniku Svetom Savi, a ne Karađorđu. Ali opet, sve i da je reč o tome, ni to neće biti urađeno ovim projektom, nego će naprotiv biti zasađena šuma, da ga još više zakloni nego sada. Tako da opet niko nije zadovoljan.
A što se turista tiče, to je logično - dolaze iz pravca centra, duž Kralja Milana, pa je najlakše popeti se uz Svetog Save, i onda izbiju pravo tu. Desilo mi se nekoliko puta da usmeravam turiste tuda, baš jer me pitaju dok smo u Kralja Milana. A i tako sve vreme vide Hram dok ka njemu idu

Ne, reč je o spomeniku Karađorđu.
Pre svega ceo hram je okrenut ka Bulevaru oslobođenja i plato ispred hrama logično se treba i tako je zamišljeno pružati u tom pravcu, glavni zapadni ulaz hrama je upravo taj.
Prvo ta drveća koja će sačuvati mahom sa severne strane (kod spomenika Svetog Save) ona ne mogu da zaklone hram i ona nisu u fokusu niti ti možeš iz ulice svetog save da sagledaš hram pravilno, fokus je na zapadnoj strani i da se napravi određen prostor ispred samog zapadnog portala i da se napravi jedna traka takođe relativno velilka prema bulevaru, to je prosto glavna orijentacija hrama, bez obzira odakle sad turisti mahom dolaze.
Što se tiče one "šume" paralelno sa bibliotekom po meni je to i apsolutno najjači deo projekta jer uvodi određenu simetriju u okruženje i uklapa se sa bibliotekom (koja tu originalno i nije treba da bude) i na neki način dovodi ceo taj prostor kako tako u red i koliko je to moguće nakon svih gradnji i svega što se ovde vremenom izgradilo a nije trebalo u originalnom planu kada se počeo graditi hram.

Tako da ja imam potpuno drugačije mišljenje od tebe, stava sam da je ovo upravo jedno relativno dobro i uspelo rešenje jer ipak uzima u obzir različite zahteve i prilagođava se, i uspeva da zadovolji potrebe i zahteve da kažem više strana.
Sada će se ispred hrama i duž te široke trake ka bulevaru moći okupiti značajno veći broj ljudi i neće morati da gaze po travi, blatu, snegu, lišću i slično, a biće i mali pošumljeni deo u kojem će se moći sedeti, igrati sa decom itd. Ta šumica (doduše kojoj će trebati 20 godina da naraste) neće zaklanjati hram, ali će koliko toliko praviti simetriju sa bibliotekom i zaokružiti ceo taj prostor. (Ponavljam kako je tako je, sve je ovo iznuđeno).

Što se tiče ovog drveća kod spomenika sv. Savi, tu bi se čak i moglo poseći po koje, ne mora nužno da ostane baš svako, ali kao što rekoh glavni i jedini mogući pravac pružanja jeste zapad, hram je sa sve ostale 3 strane maltene skroz zatvoren.
I uzmite u obzir da je ovo samo redner, i da su ovo grube zamisli, ko zna koliko će se pridržavati, to svedočimo i sa renderom BNV.




Evo na brzaka, šta sam ja mislio, na prvoj slici ovo što je žuto išrafirano to je da kažemo glavni prostor za okupljanje vernika i ljudi, koji može sada da primi mnogo više ljudi, to je sve lepo popločano. A opet ima sasvim dovoljno zelenila i pogotovo ona šumica dole. Kao što vidimo glavni pa skoro i jedni pravac za puno sagledavanje hrama jeste taj zapadni od pravca bulevara, i kad se gleda odatle sva ona drveća (ako ih odluče sačuvati) ne zaklanjaju previše hram, jer se i maltene iz te pozicije ne vide. I da bi se ovoliki hram pravilno sagledao, mora se odmaći, a i to je jedino moguće na toj zapadnoj strani.
Lično sam stava, sad kako gledam da ova stabla koja sam zaokružio u žutu čak i mogu poseći, msm to se sve može još malo vagati i planirati možda i ne moraju, nemam više pojma.
Ali glavna zamisao je ipak tu, više prostora ispred samog hrama, "koridor" koji otvara hram i koji se pruža prema bulevaru, simetrična kubična forma paralelno sa bibliotekom zaokružuje ceo prostor vrlo lepo.
Samo se nadam da će sve to uraditi kvalitetno...
 
Ne znam da li ste primetili kako funkcioniše povorka ili litija (procesija) kada se sabor vladika okupi u današnjoj Arhiepiskopiji beogradsko-karlovačkoj (privremeno sedište Pećke patrijaršije, koja treba da se izgradi na Vračarskom platou) i krenu na bogosluženje u Sabornu crkvu Arhanđela Mihaila (odnedavno nazvanu Starom sabornom crkvom).
Dakle veliki broj mladića (čtečeva, svećenosaca i ripidonosaca), zatim đakoni, ipođakoni, i naravno vladike sa patrijarhom na čelu u punom odjejaniju (pod punom bogoslužbenom opremom) svečano uz zvuke zvona i bogoslužbene himne izlaze iz zgrade patrijaršije, prolaze najkraćom stazom i ulaze u crkvu.
U današnjem obliku oni imaju samo da pređu ulicu Kneza Sime Markovića i već su na kapiji crkvene porte. U tom smislu ne postoji mogućnost da ta litija istinski dobije na značaju, lepoti i snazi koju upravo ima. Tada bi vladike trebalo da pozdravljaju okupljeni narod, da dele blagoslov, pozivaju na bogosluženje i sl.

Zašto sve ovo pišem? Zato što sada kada bi trebalo da se gradi nova, odnosno prva zgrada Patrijaršiije srpske (odnosno Pećke, a najbolje i najrealnije Beogradske), mišljenja sam da bi za ovu svečanu litiju trebalo napravniti dostojan prolaz. Na kraju krajeva, zato i postoji trg ili plato ispred crkve - okupljanje naroda i prolazak svečane litije kroz okupljeni narod.
Po ovim renderima ispred Patrijaršije postoji uska staza, zatim travnjak bez ikakve pešačke veze sa "šumom" i ta zamišljena šuma. Pa tek onda dolazi ta glavna prostrana staza koja se pruža od Bulevara oslobođena sve do zapadnog ulaza u Hram koji je i glavni.
E sad - šta to znači? Jedna opcija je da svečana povorka koja je prilično velika i raskošna ide uskom stazom uz zgradu Patrijaršije, pa tek onda kod parohijskog doma skrene ka Hramu i tako zaobiđe travnjak i šumu (što je uglavnom na nivou sadašnje prakse jer se vladike kada služe u Hramu okupljaju upravo u parohijskom domu - dakle ništa nismo dobili u tom smislu da litija dostojno dobije svoju stazu). Druga pak opcija je da vladike prelaze preko travnjaka, onda kroz šumu (a tu je i veštački potok uz onu glavnu stazu-znači ako hoće najkraćim putem do glavne staze moraće i preko potoka), dakle kroz šumu bi morali ukoso,između drveća, najkraćim putem do ulaza u Hram.

Šta hoću da kažem? Projekat sa šumom kao kontrateži Narodnoj bilblioteci je interesantan, sa sve veštačkim potokom kroz nju. Ali se vidi da je projekat radio neko ko ne poznaje bogoslužbene potrebe oko Hrama, odnosno potrebu bogoslužbene veze Hrama sa zgradom Patrijaršiije!
Zato, po meni, ova šuma mora makar na pola da se proseče širo(ko)m stazom (ne mora baš kao ona glavna), te da se tako ostvari veza od izlaza iz Patrijaršije do one glavne pešačke staze koja vodi do Hrama... Jedino tako bi imalo nekog smisla i dobili bismo litijski koridor koji je neophodan za dostojno izvođenje ove prelepe prakse.
Eto, spomenik Karađorđu bi mogao da bude uz tu stazu kad se iziđe iz Patrijaršije i kad se prolazi do glavne staze. Tako bi i on dobio dodatni prostor oko sebe. A na ovaj način dobijamo i vezu Patrijaršije sa Narodnom bibliotekom. Bez toga, ispada da smo namerno posadili šumu da bismo ogradili jedno od drugog.
 
Koliko znam, nije poznato ni na koji način će se doći do projekta. Da li će biti neki konkurs možda?
 
Vlast će sama sebi zabiti ekser u kovčeg ako krenu da seku onoliki park. Park koristi mnogo ljudi i iz okoline i iz drugih delova grada koji prolaze tuda, a i iz cele Srbije koji dolaze u KC pa predahnu tu. Rešenjem sa šumom nestaće sva deca koja se ugraju tu i svi ljudi koji provode vreme u njemu jer nije isto igrati se u pravom parku i na velikoj kamenoj ploči. Potrebno je samo park upristojiti i osavremeniti sa možda sečom nekog drveća i sadnjom nekog drugog, ali sravnjivanje onako lepog parka sa zemljom može da sprovede samo bolesna osoba.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=898297#p898297:1iay38wb je napisao(la):
Biciklistkinja » Суб Нов 13, 2021 11:02 am[/url]":1iay38wb]Vlast će sama sebi zabiti ekser u kovčeg ako krenu da seku onoliki park. Park koristi mnogo ljudi i iz okoline i iz drugih delova grada koji prolaze tuda, a i iz cele Srbije koji dolaze u KC pa predahnu tu. Rešenjem sa šumom nestaće sva deca koja se ugraju tu i svi ljudi koji provode vreme u njemu jer nije isto igrati se u pravom parku i na velikoj kamenoj ploči. Potrebno je samo park upristojiti i osavremeniti sa možda sečom nekog drveća i sadnjom nekog drugog, ali sravnjivanje onako lepog parka sa zemljom može da sprovede samo bolesna osoba.

To nije park, već neuređena zelena površina ili skoro pa livada.
I stvarno moraš biti jako naivan da misliš da će vlast jednim uređenjem platoa zabiti sebi bilo kakav ekser, kada mogu da urade bukvalno šta žele, kao što su napravili BNV ili bilo šta drugo i to pričam za duboko pogrešne/sporne ili kontroverzne projekte, dok ovaj nije ništa od toga.

Tako da te patetične ocene, kako će plato da opusti i niko živ više neće ići tamo se ne zasnivaju na ama baš ničemu, sem tvojoj mašti.
 
Meni se svidja način razmišljanja u primeru mornaričke saborne crkve u Kronstadtu, Ru. Oni su iskoristili gusti drvored da naprave "ogradu oko platoa, a isprd ulaza u crkvu su stavili veliki otvoren trg, koji je takodje oivičen drvećem. Tako da su zaklonili drvoredom okolne zgrade, napravili iluziju da je crkva okruzena prirodom, dali joj "privatnost", a opet su i dodali parkove uz samu crkvu, ali nisu narušili funkciju platoa. Mislim da bi i kod nas lepo izgledalo da se napravi prsten drveća oko platoa, koje če da zaklanja "commy" zgrade, zaustavlja buku automobila, i stvara iluziju "bašte". Tako da bi onda mogli imati i drveće i park i plato. Naravno biblioteka ne bi mogla da se sakrije tako, al kada bi je renovirali to ne bi bio problem . Ne znam.
I budimo realni, 80% ljudi koji kroči nogom na plato to uradi jer hoće u Hram, a ne da vidi "park"...
 

Prilozi

  • korn.jpg
    korn.jpg
    181,7 KB · Pregleda: 1.202
  • wi3wotvl6ebbnwujinov-1922×1280-.jpg
    wi3wotvl6ebbnwujinov-1922×1280-.jpg
    229,1 KB · Pregleda: 1.195
Podseti me taj morski stil na Notre Dame d'Afrique u Alžiru. Neovizantijska takođe, ali interesantna mešavina stilova za katedralu.

Potpunose slažem da se može uraditi kombinacija platoa sa zelenim površinama, pa nek budu i ozbiljnije nego sada. Najbitnije je proširiti i centrirati , ukrasiti stazu koja dolazi do vrata Hrama.
 

Prilozi

  • notre_dame_dafrique2.jpg
    notre_dame_dafrique2.jpg
    982,3 KB · Pregleda: 990
Иначе, ко не зна, мозаик и даље стиже и поставља се у Храму. :D
 
Da li neko zna sta se desava iza zavese?
Ja sam mislio da su ti delovi zavrseni.
 

Prilozi

  • Saint-Sava-Temple-Google-Maps.jpg
    Saint-Sava-Temple-Google-Maps.jpg
    279,7 KB · Pregleda: 801
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=898628#p898628:1lndf99b je napisao(la):
Elnamor » 14 Nov 2021 04:48 pm[/url]":1lndf99b]Da li neko zna sta se desava iza zavese?
Ja sam mislio da su ti delovi zavrseni.

Ти делови јесу завршени, али у том простору се мозаици склапају и припремају за постављање у вишим деловима Храма. Снима "иза завесе" можете видети нпр на vojkan.sdv налогу на истаграму. :gobb:
 
Vrh