Šta je novo?

Hram Svetog Save

Izgleda da su zamenili crne zvucnike sa belim :) Veoma me to raduje, al ovde izgleda vidimo klasični primer srpskog mentaliteta, tri+ glave odlučuju, svaka se pita, svaka "nagoni" na svoju vodenicu. Prvo sa svetlećim ikonama, pa sa rombovima, sad i ovo. Al dobro, nadam se da ta trenja unutar odbora za izgradnju nisu velika. Znam da smo mi pravoslavci, al bilo bi lepo da bar u nečemu imamo "glavnog" čoveka na čelu čija je reč uvek zadnja (poslednja :roll: ) :D
Google-Search.jpg
 
Jako mi je drago sto su izmenjene mnoge stvari u Hramu, kao nabrojani rombovi, zvucnici, lose osvetljenje i ostalo, sve su to promene na bolje po mom misljenju. Jedina stvar koja mi jos smeta, koju cini mi se niko drugi ne primecuje pa je mozda moj utisak estetike cudan, jesu delovi mozaika sa svecima koji stoje/sede na stubovima, to mi deluje kao nepotrebno popunjavanje prostora izmedju velikih kompozicija mozaika, deluju jeftino i van konteksta jer su ostale figure vece i sa zlatnom pozadinom. Imam utisak da je autor mozaika imao strah od cistog prostora i imao je potrebu da unese sto je vise detalja moguce sto je dovelo do prezasicenja. Jednostavno pokrivanje tih uskih stubova na uglovima zlatnim mozaikom bez ikakvih dodatnih ukrasa bi naglasilo glavne mozaicke kompozicije, dalo bi osecaj uzvisenosti i elegancije, slicno kao meni omiljeni deo mozaika u oltarskom delu, reprodukcija Bogorodice sa Isusom iz Aja Sofije koja je mozda i najlepsi deo mozaika u nasem Hramu, iako kao pozadinu ima samo ogromnu zlatnu povrsinu.
 
Sweet Dee":2pluanun je napisao(la):
Jako mi je drago sto su izmenjene mnoge stvari u Hramu, kao nabrojani rombovi, zvucnici, lose osvetljenje i ostalo, sve su to promene na bolje po mom misljenju. Jedina stvar koja mi jos smeta, koju cini mi se niko drugi ne primecuje pa je mozda moj utisak estetike cudan, jesu delovi mozaika sa svecima koji stoje/sede na stubovima, to mi deluje kao nepotrebno popunjavanje prostora izmedju velikih kompozicija mozaika, deluju jeftino i van konteksta jer su ostale figure vece i sa zlatnom pozadinom. Imam utisak da je autor mozaika imao strah od cistog prostora i imao je potrebu da unese sto je vise detalja moguce sto je dovelo do prezasicenja. Jednostavno pokrivanje tih uskih stubova na uglovima zlatnim mozaikom bez ikakvih dodatnih ukrasa bi naglasilo glavne mozaicke kompozicije, dalo bi osecaj uzvisenosti i elegancije, slicno kao meni omiljeni deo mozaika u oltarskom delu, reprodukcija Bogorodice sa Isusom iz Aja Sofije koja je mozda i najlepsi deo mozaika u nasem Hramu, iako kao pozadinu ima samo ogromnu zlatnu povrsinu.

Pa prosto to je način na koji se svetitelji Stolpnici predstavljaju. https://en.wikipedia.org/wiki/Stylite
Meni je drago što su stavljeni u Hram, jer je medju njima zaista bilo dosta velikih svetitelja. E sad znam šta govoriš u vezi praznog prostora i estetike, al opet freske,ikone itd. imaju više slojeva važnosti i uloga, kao što je estetika, obrazovnje (Sv pismo u slikama), bogoslužbena uloga i na kraju potvrda ovaploćena Logosa kao Bogočoveka i pokazivanja da je čovek ikona Gospodnja. Drugim rečima, estetika, u očima hrišćanina, je poslednji i "najmanje važan" sloj kada govorimo o ikonama. Što ne znači da nije važna i poželjna, ali je uvek podređena teologiji i bogoslužbenoj praksi :)
E sad možemo tvrditi da su se na bolji način mogli predstaviti sv. Stolpnici, to je do umetnika...
EVo nekih primera iz tradicije:
 

Prilozi

  • 282N2515.jpg
    282N2515.jpg
    445 KB · Pregleda: 3.635
  • 4623233842_5d4e7a7918_b.jpg
    4623233842_5d4e7a7918_b.jpg
    400,1 KB · Pregleda: 3.575
Hvala ti na primerima, ne mogu da kazem da sam znao mnogo o predstavljanju svetaca na taj nacin, prvobitni utisak mi je bio da su samo zeleli da popune prazan prostor :) No i sa tom sitnicom Hram je zaista prelep, kao i kripta. Ostaje mi samo zelja da se kupole prekriju zlatnim listicima, kao sto je prvobitno planirano, secam se nacrta koje sam video kao dete i izgledalo je fascinantno, zlatne kupole iznad belog mermera. Mozda to i urade jednog dana.
 
To na kupolama nisu zlatni listići već poseban metalni pokrivač u toj boji, govorili smo o tome. Ima ga i u plavoj boji npr.

Slažem se da bi bilo lepo ostvariti te rendere za "zlatnim" kupolama jednog dana.
Ali bi isto tako bilo lepo napraviti neku kombinaciju sa srebrnom bojom kao na već postavljenoj sabornoj crkvi u Kronštatu (prethodna strana). Ili baš sa tom plavom bojom. Sada toliko mogućnosti ima. Mislim da bi to bio jedan poseban projekat - prepokrivanje i ukrašavanje kupola Hrama-
 
Мислим да то неће бити, јер је бакар ипак племенитији од нерђајућег челика са титан нитридом. А и изгледа примереније Београду због те зелене матиране боје. Ипак, ништа није вечно, за 100ак година може и друга боја
 
Naravno, ne insistiram. Samo kažem da bi moglo jednog dana da dođe na red. I da - naročito zato jer bakar ima svoj vek trajanja...
 
Kad pogledam "crkvene" spomenike u Beogradu, od patrijarha Pavla kod svetog Marka, pa do svetog Save ispred Hrama, po meni, svi imaju neke čudne momente. Meni se iskreno mnogo svidja spomenik‚patrijarhu Grigoriju 5 ispred Atinskog univerziteta. Dosta se oslanja na Grcku umetnost, al je po meni bolji od naseg sedeceg Patrijarha. Ne znam. Bilo bi lepo kada bi u ovom stilu podigli spomenik i patrijarhu Germanu ispred Hrama, 80+ molbi nije mala stvar :)
 

Prilozi

  • 1024px-Πατριάρχης_Γρηγόριος_Ε΄,_Πανεπιστήμιο_Αθηνών_6622.jpg
    1024px-Πατριάρχης_Γρηγόριος_Ε΄,_Πανεπιστήμιο_Αθηνών_6622.jpg
    145,5 KB · Pregleda: 3.171
Интересатно, мермер за тело и бронза за штап. За грке је логично решење, и мислим да је урађено лепо. За нас не бих хтео да видим патријарха Пава у овој пози (класичној, споменичкој) јер је то човек не земаљске већ небеске Србије. Идеја која је покушана испред храма св Марка је у основи добра, али је изведба више него упитна.
 
Мислим да би споменик патријарху Павлу изгледао много боље да се поплоча један полукруг од белог гранита и посади цвеће око споменика и уради боље осветљење.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=899775#p899775:3nj1njtq je napisao(la):
Elnamor » Чет Нов 18, 2021 11:14 am[/url]":3nj1njtq]Kad pogledam "crkvene" spomenike u Beogradu, od patrijarha Pavla kod svetog Marka, pa do svetog Save ispred Hrama, po meni, svi imaju neke čudne momente. Meni se iskreno mnogo svidja spomenik‚patrijarhu Grigoriju 5 ispred Atinskog univerziteta. Dosta se oslanja na Grcku umetnost, al je po meni bolji od naseg sedeceg Patrijarha. Ne znam. Bilo bi lepo kada bi u ovom stilu podigli spomenik i patrijarhu Germanu ispred Hrama, 80+ molbi nije mala stvar :)
Одлична скулптура али уметничко решење једноставно није у српској вајарској традицији, баш као ни споменик великом жупану Стефану Немањи.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=899825#p899825:fwtcgnad je napisao(la):
Садко » Чет Нов 18, 2021 3:14 pm[/url]":fwtcgnad]Мислим да би споменик патријарху Павлу изгледао много боље да се поплоча један полукруг од белог гранита и посади цвеће око споменика и уради боље осветљење.

Да, свакако би благоустројство око споменика допринело и бољој перцепцији споменика. Жао ми је, има перспективу, али фали ту још елемената да би испричали причу.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=899827#p899827:fwtcgnad je napisao(la):
Садко » Чет Нов 18, 2021 3:15 pm[/url]":fwtcgnad]
Одлична скулптура али уметничко решење једноставно није у српској вајарској традицији, баш као ни споменик великом жупану Стефану Немањи.

Ја никако да схватим која је то српска вајарска традиција?
 
U Beogradu malo čega ima a da je izgrađeno u izvornom srpskom stilu, tako da je ne bih odbacivao ideju izgradnje spomenika u "grčkom stilu" kao što je statua Patrijarha Grigorija. Najlepše zgrade u Beogradu podsećaju na grčku arhitekturu, skupština grada, kao i zgrada bivša zgrada AIK Banke na uglu Kralja Milana i Kneza Miloša ima statue koje su odevene u grčkom stilu, ništa im ne fali, mi smo Evropljani, evropski stil gradnje je i naš stil, samo neka se gradi, meni se sve dopada sem onih turskih šupa, jer mi je njihova gradnja blago rečeno odvratna.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=899839#p899839:66wniwiu je napisao(la):
Прле » Чет Нов 18, 2021 2:05 pm[/url]":66wniwiu]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=899825#p899825:66wniwiu je napisao(la):
Садко » Чет Нов 18, 2021 3:14 pm[/url]":66wniwiu]Мислим да би споменик патријарху Павлу изгледао много боље да се поплоча један полукруг од белог гранита и посади цвеће око споменика и уради боље осветљење.

Да, свакако би благоустројство око споменика допринело и бољој перцепцији споменика. Жао ми је, има перспективу, али фали ту још елемената да би испричали причу.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=899827#p899827:66wniwiu je napisao(la):
Садко » Чет Нов 18, 2021 3:15 pm[/url]":66wniwiu]
Одлична скулптура али уметничко решење једноставно није у српској вајарској традицији, баш као ни споменик великом жупану Стефану Немањи.

Ја никако да схватим која је то српска вајарска традиција?
Имао сам прилику да видим неколико споменика патријарху Павлу по Републици Српској. Конвенционалније су реализовани али нисам приметио да су ишта супериорнији спрам решења испред Цркве Светог Марка. Ваља нам уредити околину споменика и детаље; ништа му не фали. Наш народ мало шта из уметничких области коментарише једнако критички као јавне споменике.

Не постоји једноставан одговор на питање. Српска вајарска традиција једнако обухвата средњовековно наслеђе, дела Ђоке Јовановића, Сретена Стојановића, Олге Јеврић и Небојше Митрића. Оставио бих стручнијим од мене да дају конкретнији одговор. Свакако је значајно лакше рећи - шта није.

Исто тако не предлажем да квалитетан уметнички рад буде одбачен због неприпадања току наше уметничке традиције али мислим да је важно развијати и афирмисати српске вајаре, без обзира на што што постоји неколико народа у Европи и нашем суседству који се имају подичити далеко значајним бројем изузетних вајарских дела од нас. Сликарство нам је значајно доминантније, што није ни чудо будући да смо народ уметнички и идентитетски форматиран фрескосликарством.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=899864#p899864:66wniwiu je napisao(la):
cooyseeteam88 » Чет Нов 18, 2021 3:29 pm[/url]":66wniwiu]U Beogradu malo čega ima a da je izgrađeno u izvornom srpskom stilu, tako da je ne bih odbacivao ideju izgradnje spomenika u "grčkom stilu" kao što je statua Patrijarha Grigorija. Najlepše zgrade u Beogradu podsećaju na grčku arhitekturu, skupština grada, kao i zgrada bivša zgrada AIK Banke na uglu Kralja Milana i Kneza Miloša ima statue koje su odevene u grčkom stilu, ništa im ne fali, mi smo Evropljani, evropski stil gradnje je i naš stil, samo neka se gradi, meni se sve dopada sem onih turskih šupa, jer mi je njihova gradnja blago rečeno odvratna.
Античко наслеђе инкорпорирано односно реинтерпретирано у неокласицизму, необароку и другим правцима ипак има ограничену везу са грчком културом.

Поента је управо супротна, требамо развијати савремени српски стил у архитектури. Пример пројекта који прати идеју за коју се залажем - https://www.gradnja.rs/ambasada-srbije- ... hitektura/
 
Volim kad neko istice 'srpsko' pridodajuci ga svemu i svacemu pokusavajuci da nas odvoji od svetskih trendova i pravaca kroz istoriju. Obicno bude prikacen link ili ime ka tipicnom predstavniku neke od estetika velikih evropskih umetnickih perioda. To insistiranje na posebnosti i i odvojenosti od sveta, a zapravo kulturno smo toliko oslonjeni na kontinent na kom se Srbija nalazi.
 
Ovo kao da mi miriše da bi i novi Patrijaršijski dvor, odnosno njegova realizacija, mogla da se podvede pod potrebu "savremenog čitanja tradicionalnih elemenata".

Ono što je rezultat tog koncepta a što vidim na ovom linku naše ambasade u Kanberi mi se nikako ne dopada...
 
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=LYN6XWx2k_A[/youtube]

Biće dosta stepenica do platoa oko Hrama. Znači da će verovatno spustiti nivo zemlje na toj strani oko njega.
 
Ima li radova na fasadama u vezi sa kamenom plastikom?

Da li je predložena ornamentika uopšte usvojena?
 
Uroš985":2s4bovcv je napisao(la):
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=LYN6XWx2k_A[/youtube]

Biće dosta stepenica do platoa oko Hrama. Znači da će verovatno spustiti nivo zemlje na toj strani oko njega.
Zašto to rade. Komplikuju pristup invalidima i mamama sa kolicima.

Poslano sa mog M2007J3SG koristeći Tapatalk
 
Izgleda da su počeli ukrašavanje stubova. Ili je možda nešto drugo. ne znam
 

Prilozi

  • temple-of-saint-sava-Google-Search.jpg
    temple-of-saint-sava-Google-Search.jpg
    297,7 KB · Pregleda: 847
Da poceli su da ukrasavaju prostor pored ulaza sa ornamentima u mermeru koliko se meni cini.
 
Vrh