Šta je novo?

Hram Svetog Save

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=791199#p791199:saefkp2c je napisao(la):
Vox91 » 08 Nov 2020 09:06 am[/url]":saefkp2c]Sarajevska, kako napreduje pod i kako ti izgleda? Da nisi pitao nekoga od radnika za uklanjanje romboida?

Нисам разговарао ни са ким. Под добро напредује, доста се проширио изван оне централне звезде, нарочито ка западу.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=791090#p791090:r5d2wt0l je napisao(la):
Igor » Ned Nov 08, 2020 7:47 am[/url]":r5d2wt0l]Iz arhive.

vratamod.jpg

Odustali od ovoga i bacili tablu bronze na CNC masinu pa odradili vrata za nekoliko sati. Covece. :bash:
 
Sa čim bi se ovakva vrata uklopila na modernoj i jednostavnoj fasadi Hrama? Bolje što su od toga odustali.
 
Ромбоиди се неће скидати, али Мухин хоће да их прекрије сивим мермером
Ту информацију сам добио од архитекте који ради на храму
Е сада, да ли ће се то и остварити ни они не знају
 
Врло могуће. Прво ће потамнети, а позеленети много касније.
 
Радови на постављању пода полако напредују
 

Prilozi

  • Screenshot_20201108_225831.jpg
    Screenshot_20201108_225831.jpg
    131 KB · Pregleda: 3.683
Bogami,izgleda velelepno, a i komplikovano.

Послато са F3311 помоћу Тапатока
 
Izgleda da je i pod jedna vrsta mozaika. Treba sloziti sve ovo.

Послато са F3311 помоћу Тапатока
 
Osmokraka zvezda u centru upućuje na 8. dan - nezalazni dan Carstva Božijeg.
7 je broj punoće, ali na ovom svetu i u ovom veku - istorijskom. 7 dana u nedelji, 7 dana stvaranja sveta, 7x7 godina su Jevreji brojali do 50. oprosne godine, kad se sva imovina vraćala u posed originalnog vlasnika; otuda i broj od 7 svetih tajni i td.

8. dan je onaj koji nadilazi 7 istorijskih dana i upućuje na novu realnost posle II Hristovog dolaska. Jer će to biti novo preobraženo vreme i prostor koje nadilaze istoriju kakvu je sad poznajemo. Zato je Hristos vaskrsao u 1. dan nedelje - u nedelju (subota je 7. dan). Zato liturgiju služimo tog dana. Svakako i zbog Vaskrsenja, ali i zato što je liturgija projava Carstva Božijeg ovde i sada - pričešće je sjedinjenje da Bogom koje ćemo u svoj punoći imati u Carstvu Božijem.

Dakle, nije Vitlejemska zvezda u pitanju. Mislim da ona ima 14 krakova...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=791437#p791437:nzy8fu6b je napisao(la):
Uroš985 » Пон Нов 09, 2020 12:28 am[/url]":nzy8fu6b]
Dakle, nije Vitlejemska zvezda u pitanju. Mislim da ona ima 14 krakova...
Витлејемска звезда се често представља са 8 кракова:
AtolgWt.jpg

QGVv9lG.jpg
 
U redu. Razlog je isti - simbolika koju sam naveo. Ta zvezda ukazuje na mesiju koji donosi večni mir u svome Carstvu, koje nadilazi istoriju.

Ali vitlejemska zvezda koja označava mesto Hristovog rođenja u vitlejemskoj pećini (sada kripta u velikoj sabornoj crkvi u Vitlejemu) ima 14 krakova.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=791278#p791278:2zqepg5i je napisao(la):
Agiorites » Ned Nov 08, 2020 1:54 pm[/url]":2zqepg5i]Ромбоиди се неће скидати, али Мухин хоће да их прекрије сивим мермером
Ту информацију сам добио од архитекте који ради на храму
Е сада, да ли ће се то и остварити ни они не знају

Kako to tačno bi trebalo da izgleda ? Da li si možda dobio neki opisân odgovor ? :D

Inače, ne znam zašto, al mene će ovaj bordo mermer uvek podsećati na arhitekturu '90tih; 2000tih. Valjda zato što se tada često koristio, pa mi je to nekako jedino što mi se ne dopada u Hramu, al nek podseća na vreme kada je postavljeno.
 
Има у црквама у Риму много детаља баш ове "црвене" и "зелене" боје, претпостављам да је то неки стандард, црвена се углавном увек комбинује са златном и изгледа моћно, зелена обично са белим мермером, претпостављам да им је првобитна намера била да преко тих ромбоида ураде неке шаре.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=791761#p791761:161w23xx je napisao(la):
Baston » Pon Nov 09, 2020 11:42 pm[/url]":161w23xx]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=791278#p791278:161w23xx je napisao(la):
Agiorites » Ned Nov 08, 2020 1:54 pm[/url]":161w23xx]Ромбоиди се неће скидати, али Мухин хоће да их прекрије сивим мермером
Ту информацију сам добио од архитекте који ради на храму
Е сада, да ли ће се то и остварити ни они не знају

Kako to tačno bi trebalo da izgleda ? Da li si možda dobio neki opisân odgovor ? :D

Inače, ne znam zašto, al mene će ovaj bordo mermer uvek podsećati na arhitekturu '90tih; 2000tih. Valjda zato što se tada često koristio, pa mi je to nekako jedino što mi se ne dopada u Hramu, al nek podseća na vreme kada je postavljeno.


Ништа не знам, а вероватно ни они не знају :)
 
Bio sam danas do Hrama. Prelepo izgleda sve, a biće nestvarno kad se kompletno završi i očisti. Pod lepo napreduje, postavljaju ga kao slagalicu. Crveni romboidi uopšte ne izgledaju neusklađeno sa mozaikom, mislim da bi bilo sasvim u redu i da ostanu.

Ikonostas odlično deluje, proporcije su taman, a i ciborijum je pri kraju i lepo izgleda. Trebalo je i tronove da urade od istog kamena od koga je pravljen ikonostas. Ovako odskaču.

Minus je što golubovi lete kroz Hram, bojim se da će biti nereda i o tome treba da povedu računa. Ne znam ni koliko je novopostavljeni beli kamen u porti dobro rešenje. Već je sada prljav i teško će to da se održava.
 
Ја био јуче, лепо напредује.
 

Prilozi

  • IMG_20201110_185622.jpg
    IMG_20201110_185622.jpg
    618,7 KB · Pregleda: 2.238
Заиста, са оваквим подом, већ ромбоиди мање одоударају.

Голубове ће морати да одлове, или ће већ сам поцркати од глади...

А маермер на поду је јако лоше решење, наша клима није за то... Али ајде, можда је неко донирао..
 
Не знам, не свиђа ми се црно-жута комбинација, рендери су ми колоритно били лепши, али нисам видео под уживо па судим по фотографијама.
 
Нећу да формирам мишљење док све не буде готово али по сликама бих рекао да ово већ превазилази ионако натегнуту границу укуса

Ништа не би фалило да је под обичне беле боје како би све остало дошло да изражаја, сада испада да дословно неће бити површине у целом храму која није накићена и шарена до безумља, осећам као да би почела да ме боли глава после 5 минута стајања у храму. Мислим да нисам видео ниједан храм ниједне религије да оволико иде у крајност, чак и индијски храмови имају бар неку меру.
 
Kailan":1f1ubn4a je napisao(la):
испада да дословно неће бити површине у целом храму која није накићена и шарена до безумља, осећам као да би почела да ме боли глава после 5 минута стајања у храму. Мислим да нисам видео ниједан храм ниједне религије да оволико иде у крајност, чак и индијски храмови имају бар неку меру.

Није баш тако, погледајте Рим, ево например Базилика свете Марије Велике:

lTvHiPP.jpg
 
Uživo ništa ne izgleda ni nakićeno, ni kičasto, barem meni.

Muhinu bi jedino zamerio što ni kriptu nije dekorisao.

A što se tiče šarenih podova - evo primera iz Venecije i Rima:
interior-view-of-saint-marks-basilica-or-the-basilica-di-san-marco-D71XFT.jpg
b1cc8840f020fe57bed19ee3387ca28b.jpg
 
то само доказује да су се и најгорим ерама ватиканског разбацивања богатством фокусирали на пар комплементарних боја за разлику од овог храма који се гради у 21. веку и нема апсолутно никакву визуелну кохезивност

претерали су
 
Vrh