Šta je novo?

Hram Svetog Save

Ipak ima mnogo prečih stvari. Da sam na mestu Malog založio bi se za obnovu Korunovićeve pošte pored ž. stanice. A, zatim,naravno, general štab.
 
Гледај шта ти и твоје комшије можете урадити, грађанска иницијатива је чудо, а Дедиње ипак има пуно нерешених проблема, од дивље градње до непостојања објеката који су грађанима потребни, између осталих и цркве..
 
Divlje gradnje više nema. inače, Dedinje je "najcrveniji" deo Beograda. Ima dosta vojske, tu su Viša i Niža vojna akademija, Garda i sl. Komunisti su otišli ali su ostavili jak antireligijski trag. Četiri decenije sve generacije su vaspitavane u antireligijskom duhu (1945-1985). Ja bih voleo da se na Dedinju izgradi omanje pozorište napr. kao "Zvezdara teatar" ili kao ono na Slaviji u ulici Svetog Save. Crkve na Dedinju neće biti još dosta godina. Idealno mesto za novu crkvu je Vidikovac i Kanarevo Brdo a to je relativno blizu Dedinja.
 
Mozaik Isusa u kupoli nije pantokrator (npr. u grckim manastirima Daphni i Hosios Loukas) u Hramu Svetog Save je izabran tipus Anastasis (npr. Andrej Rubljov Christ the Saviour, ili manastir Chora u Carigradu)
 
Tacno ali bilo se odustalo od hrista htjeli su da vrate stariji poredak u pocetku ni u vizantiji nije u kupoli bio hrist za uzor se uzima sv sofija u carigradu
 
Jednu crkvu sam zaboravio. Podignuta je pre nekoliko godina i nalazi se u krugu bolnice u Maglajskoj ulici, na Dedinju, blizu stadiona Rajko Mitić. Bolnica se zove "Dr. Miroslav Zotović".
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=421273#p421273:1dxjz94h je napisao(la):
dedinje » 05 Dec 2016 10:43 am[/url]":1dxjz94h]Jednu crkvu sam zaboravio. Podignuta je pre nekoliko godina i nalazi se u krugu bolnice u Maglajskoj ulici, na Dedinju, blizu stadiona Rajko Mitić. Bolnica se zove "Dr. Miroslav Zotović".
Sokobanjskoj, ne Maglajskoj.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=421243#p421243:2e68uedt je napisao(la):
Вожд » 05 Дец 2016, 02:44[/url]":2e68uedt]Да, али се оне не налазе на Дедињу. Ето, можда би ти могао да се ангажујеш..

нека сруше Пинк, и на његовом месту нека изграде цркву. свакако би оплеменило тај крај
 
Tesko, Pink je mnogima postao religija :roll:
 
Tema je hram a ne pink. Ako hoćete da vidite kako izgleda pravi fresko mozaik otiđite na Oplenac. Rađen je nekoliko godina, ne znam tačno. Radili su ga specijalni majstori. Ovaj u hramu biće gotov za nekoliko meseci. Vremenska razlika odgovara razlici u kvalitetu.
 
Дивље градње и урбанистичког хаоса је горе било и биће. Веоватно мислиш на ВА и ЦВВШ, војска нема никакве везе са изградњом цркве, осим у случају да буде расположена уступити део земљишта за ту намену.
Управо због тих година обезбожења треба изградити црквени објекат. Наравно, потребно је такође проширити дом здравља у Лопудској, вртић у Виле Равијојле.. А за позориште, тешко да би било публике, н'о.. Зато и кажем да је потребна иницијатива грађана.
Написао сам јавне, чиме сам искључио болничку капелу Светог Апостола Луке и дворску капелу посвећену Светом Апостолу Андреју Првозваном.
Црква Светог Ђорђа на Опленцу је једно, храм Светог Саве нешто друго. Уколико поредиш технику израде мозаика, не брини, свакако није назадовала, а ни знање руских ментора од Краснова тада до Мухина данас.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=421314#p421314:119w8pdo je napisao(la):
dedinje » 05 Dec 2016 02:08 pm[/url]":119w8pdo]Tema je hram a ne pink. Ako hoćete da vidite kako izgleda pravi fresko mozaik otiđite na Oplenac. Rađen je nekoliko godina, ne znam tačno. Radili su ga specijalni majstori. Ovaj u hramu biće gotov za nekoliko meseci. Vremenska razlika odgovara razlici u kvalitetu.
Deda mi je sluzbovao na Oplencu kada se radio mozaik. Bilo je to tridesetih godina. Bio je kapetan prve klase kraljevske garde i posecivao je crkvu kada su majstori unutri radili. Mozaik su radili iskljucivo italijani i doneli su ih mislim iz venecije. Pricao mi je puno toga i rekao je da se koristilo najskuplji materijal. Koliko me sluzi pamcenje je i rekao da su mozaici bili prefabrikovani i samo ovde u crkvi obeseni.
Nece mozaik hram izgledati nista losije. Obim je drugciji sto su mozaici na Oplencu malog formata a sada se rade monumentalne figure u kupoli, pendentifima i polakupolama.
 
Mozaici u crkvi se prilično razlikuju među sobom. Ima ih luksuznih i skupih ali ima i onih jednostavnijih i jeftinih. Iznenadio sam se kad sam čuo da će oslikavanje hrama biti gotovo za nekoliko meseci. Kvalitetno i bogato mozaićko oslikavanje kakvo hram zaslužuje trajalo bi barem 6 do 8 godina. Mada znam da su svi nestrpljivi da vide završen hram treba se odlučiti za ovu drugu varijantu. Inače davno jedan poznanik mi je pričao kako je postavljanje mozaika izuzetno delikatna, komplikovana stvar koja je skupa, radi se ručno i zhteva veliko strpljenje.
 
Bice uradjena kupola samo za tih 6 mjeseci a ne cjeli hram
 
Evo znao sam da su i nemci na Oplencu nesto radili:

Ugovor o izradi je sklopljen sa Berlinskom firmom Pulvagner, povezanom sa Venecijanskim radionicama bez kojih se nebi postiglo prelivanje boja mozaika u hiljade nijansi. Zahvaljujući takvoj raznovrsnosti izvedeni mozaici su koloristički raskošniji od predloženih nacrta i slika.
http://www.360vr.rs/verski-objekti/crkv ... plenac.php
 
Jedan od najuzbudljivijih tekstova koje sam u životu pročitao. Zahvljujem gospodinu orijenu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=421245#p421245:19lwpypf je napisao(la):
dedinje » 05 Дец 2016 02:45 am[/url]":19lwpypf]Zašto je moj post izašao "duplo" ? Kako da izbrišem duplikat?
Не можеш никако, то само може Игор. Пошаљи му поруку на ПП да он то обрише.
 
Gospodine Gago, ti me precenjuješ. Eh, kad bi ja znao šta je to PP.
 
PP je Privatna Poruka u okviru foruma. Obrisao sam ja dupli post
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=421614#p421614:bu5s0ftj je napisao(la):
dedinje » 07 Дец 2016 02:57 am[/url]":bu5s0ftj]Gospodine Gago, ti me precenjuješ. Eh, kad bi ja znao šta je to PP.
Сад кад знаш шта је још да ти кажемо како се шаље. Са леве стране, испод имена и слике налога имаш ставку "контакт" и три тачкице поред, кликнеш на те три тачкице и изабереш "пошаљи приватну поруку". Тако директно том члану пошаљеш приватну поруку :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=421614#p421614:2s0vzpsq je napisao(la):
dedinje » 07 Дец 2016 02:57 am[/url]":2s0vzpsq]Gospodine Gago, ti me precenjuješ. Eh, kad bi ja znao šta je to PP.
@Дедиње, Игор и Шоми су рекли све шта треба.
Хвала за ово "господине" , али нема потребе за тим, на форуму смо сви исти, значи нема персирања и титулисања, сви смо на ТИ. :kk:
 
sigurno je bilo na starijim stranama al da potsetimo i mladje članove na dr. verziju priče...
...predanja izvesnog Slepog Laze koji je pamtio predanje predaka i ispričao mu sledeće: „Od oltara hrama Svetog Marka (koji je podigao knez Miloš), odbroj, na istok, sedamdeset koraka. Doći ćeš do jednog uzvišenja. Pogledaj odatle levo i desno! Vidiš li Beograd, Savu i Dunav? E, tu, na tom vidikovcu, spaljen je Sveti Sava. Taj brežuljak zove se ,,Čupina umka“.....

Danas otprilike onaj plato ispred dečijeg pozoriša ,,Duško Radović,,
:sesir:
 
Neka mala moja skica. Mislim da su autori ovog hrama imali ne svakidasnji smisao za dimenzije. Vrlo je harmonicna gradevina.
 
Orjen bravo za trud i rad. Ja sam isto dosta vremena proveo studirajuci proporcije hrama. Iskreno ne mislim da je hram lep i zao mi je zbog toga. Ono sto smatram da urusava njegovu lepotu su kupole sa zvonicima.

Kada bi se pogledao sam skelet gradjevine, kao na tvojoj skici, primecuje se da su osnovne proporcije dobre. Vise puta sam cimao rodjenog brata da skine u Photoshopu zvonike hrama ili da ih spusti u horizontalne linije tako da ne strce. Medjutim nikad nije imao vremena za to.

Unitrasnjost je isto dobra, zato sto nema tih zvonika. Na tvojim skicama ih isto nema, zato su proporcije dobre.
 
Vrh