Šta je novo?

Hram Svetog Save

Pogresno sam exksortirao sliku pa se izduzila u vertikali. Sada sa odgovarajucim proporcijalnim dimenzijama. Lepo se vidi koliko je kompaktna gradevina. Sto se siluete tice, mozda ima mane (mislim da nema puno crkva ovakvih dimenzija da nemaju, meni licno se svida pristup ovom klasicnom crkvenom modelu). Unutrasnjosti je velicanstvena, svetlost kroz prozore, dimenzije kupole, kompaktnost prostra i intimnost Koje se tu stvara. Ovo je sakralna arhitektura za uporedenje sa velikim hramovima.
 
Komparacija plana Nestorovic-Deroko i doradnja plana od Pesica. Najvise razlike ima u konstrukciji (kupola, galerija, kripta). Inace je malo sustinsko izmenjeno. Mislim da je Pesic odradio vrlo dobar posao i ima velike zasluge da je hram dobio po funkcionalnosti, simetriji i lepoti. Autor je dvojne kupole i galerije ali i fasade u mermeru. Betonsku konstrukciju koji je on primenio za gredevinu u stilu istoricizma je sasvim neuobicajna (u Bukarestu grade vecu katedralu od ovog hrama iskljucivo opekom).
 
Jel trenutno grade samo opekom u bukurestu bila je i kod nas ta dilema
 
Da je gradevinska konstrukcija betonom dala neke posebne efekte hramom svetog save vidi se u povoljnoj kritici Paola Tamburellija
http://www.hramsvetogsave.com/Hram/ser/ ... omus-4.jpg
Za Tambruellija je unutrasnjost Hrama veliko otkrice. Sem arhitektonskog resenja pominje betonsku konstrukcija za izrazenu unutrasnju lepotu. (Tako se zove originalni clanak: "Hram Svetog Save-The Concrete Cathedral") Clanak je vredan procitati, a Tamburelli je danas poznati arhitekt i kriticar (ove godine je bio na Harvard shortlist finalista nagrade od 100.000 dollara)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=421134#p421134:2wv78ysa je napisao(la):
KartmenBG » 04 Dec 2016 04:49 pm[/url]":2wv78ysa]Bez da vredjam ali mi Hristosova faca mi izgleda nadrkano jos plus sto drzi dva prsta kao peace na kupoli a ne nekako blazeno vec bas izgleda hipsterski....kao da nas gleda i u fazonu je Na*ebali ste ga kad umrete....


Pa da treba da naslikaju ovog buddy Jesusa iz Dogme

Buddy_christ.jpg


Pravoslavlje je mnogo mracno za danasnje generacije... Nije im taj Isus vise kul da bi usli u crkvu...
 
Eх ти млади чак неће ни надркане идоле на зидовима храмова
 
Ja bas naprotiv, mislim da od pada komunizma mladi bas posecuju crkve.
 
Petar Anagnosti je uradio perspektivni pogled plana 1931. Mozda je vec bilo, cisto da podsecam
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=423104#p423104:3od84v7f je napisao(la):
spatiotecte » 15 Dec 2016 09:56 pm[/url]":3od84v7f]Ja bas naprotiv, mislim da od pada komunizma mladi bas posecuju crkve.

Haha! :lool:

Da baš. Ja recimo, uvek lakše nađem parking mesto u Ušću nego ispred crkve Sv. Marka gde je gužva od svih tih silnih mladih vernika prosto postala nepodnošljiva! 8)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=423662#p423662:3s7osdfx je napisao(la):
spatiotecte » 18 Dec 2016 02:07 pm[/url]":3s7osdfx]Pa udji u crkvu, bilo koju, videces da ima puno mladih ljudi.

Ne znam kako ili zašto ali ja kad uđem u crkvu (a da nije venčanje u pitanju) ne viđam mlade, već samo šačicu starijih (mahom) žena.
 
ink wrote: ....ne viđam mlade, već samo šačicu starijih (mahom) žena....
Ni sam ne verujom svojim očima , kad god vidim koliko ima mladih po Crkvama (o prazniku)
Probaj da izmeriš vreme čekanja u povorci da bi došao na red da se ,,brzinski,, prečestiš
e...sati su u pitanju....
a stariji zbog bolesti ne mogu da poste , ako nemaju neko od razrešenje a bez ukompletiranog
teško da se nalaze u tom redu , nego su samo prisutni na Liturgiji a povorku uglavnom čine mladji
:sesir:
 
Buduca unutrasnjosti Hrama. Maketa Mozaika je radena u Akademiji Umetnosti Russije, autori su Nikolaj Aleksandrovič Muhin i Jevegeniji Nikolajevič Maximov (Руководители рабочей группы академики РАХ Н.А. Мухин и Е.Н.Максимов).
Slike su odavde: http://rah.ru/exhibitions/detail.php?ID=31450

Pogledajte prilog 1
Pogledajte prilog 2
Pogledajte prilog 3
Pogledajte prilog 4
Pogledajte prilog 5
Pogledajte prilog 6
Pogledajte prilog 7
Pogledajte prilog 7
 
Je l' ima neko onu starinsku sliku Hrama (ranije je bila ovde na forumu i po internetu, a sad ne mogu nigde da je nađem) gde je hram prikazan po onom Deroko-Nestorović rešenju? Slika je bila u boji, videli su se neki detalji (koji su kasnije odbačeni) kao što su sitni prozori u srpsko-vizantijskom stilu i videlo se da je fasada od nekog žutog kamena - peščara. Kupola je na slici bila onako zagasito-zlatna ka narandžastoj, koliko me sećanje služi. Hvala!

Sećam se da sam teško žalio što to rešenje nije ostalo do kraja...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=427875#p427875:265asfjj je napisao(la):
Sarajevska » 13 Jan 2017 04:45 pm[/url]":265asfjj]Je l' ima neko onu starinsku sliku Hrama (ranije je bila ovde na forumu i po internetu, a sad ne mogu nigde da je nađem) gde je hram prikazan po onom Deroko-Nestorović rešenju? Slika je bila u boji, videli su se neki detalji (koji su kasnije odbačeni) kao što su sitni prozori u srpsko-vizantijskom stilu i videlo se da je fasada od nekog žutog kamena - peščara. Kupola je na slici bila onako zagasito-zlatna ka narandžastoj, koliko me sećanje služi. Hvala!

Sećam se da sam teško žalio što to rešenje nije ostalo do kraja...

Radi se o Nestorovicoj prvobitnoj skici iz 1931. Nije prosao sto je Hram bio veci od danasnjeg za 1000 m² sto ministarstvo gradevine nije odobrilo. Valjda i odbor za podizanje hrama ovaj plan nije u potpunosti podrzala. Preraden plan je po meni arhitektonski cistiji i ne lici na gradevine iz gothic stripova. U funkcionalnom i liturgicnom smislu ovo jednostavnije resenje potpuno odgovara potrebama crkve. Glava prostorija (naos) je inace ostao isti, samo su odklonili spoljasnje galerije koje nisu imali nikakve funkcije i zato su i bile nepotrebne. Akvarel prvobitne Nestorovice skice i prema tome napravljen model je ocuvan i u vlasnistvu njegove familije.
U prilogu Nestovovicev akvarel iz 31 god.
 
Koliko "mocnije" izgleda ova skica u odnosu na sadanji hram.
 
Mislim da je hram najvise uneredila fasada. Meni je cak bio lepsi i do je armirani beton bio od ovog izvodjenja.
 
Trenutni spoljasnji izgled hrama, odslikava period u kome je gradjen, 90-te. Tako je to u arhitekturi, vazdan je bila ogledalo civilizacije.
 
Nije. 90ih su prakticno zamrznuti radovi na hramu. Pocetkom 2000ih je pocelo spoljasnje uredjenje hrama.
 
Sve su to devedesete. Tako da nije pogrešio. I sad su devedesete.
 
Vrh