Šta je novo?

Hram Svetog Save

To je i moja prva reakcija, al ne bih da govorim napamet. Poslednje ozbiljne pare uložene u hram je dao Đinđić pre 15 godina. Potpuno mi je neverovatno da u 15 godina crkva nije imala novca da završi ovo. Zato sam se nadao da na forumu možda ima nekog s bogoslovije ili nekog od teoloških fakulteta ko bi mogao biti bolje upoznat. Neko? Bilo ko? :D
 
Toliko para nema da bi ulozila u hram sve. A mislim da do kraja im treba 50 miliona evra da sve srede. Nazalost uglavnom se vide ti bahati svestenici, a ostalih 95% zaista nema para po unutrasnjosti Srbije, i onda prma njima svi misle da je crkva prepuna para.
 
50 miliona??? Pa ne mora baš svaki krst od zlata da bude :D Mislim da je Delta siti koštao 70 miliona, nisam pojma imao da hram može biti 50.
 
Samo freske tj mozaik ce da izadje 30 miliona, tako se vest provlacila po novinama. Nije skupo zbog zlata vec drugih stvari.
 
Nikada mi se nisu svidjali ovi venci uspod kupola sto su oblozeni tamnim mermerom. Trebala je cela crkva da bude bela:
hram-svetog-save.jpg


Takodje ne mogu sada da nadjem originalni projekat zvonici su trebali da budu uradjeni sa mnogo vise ornamentike, a ne ove rupcage da stoje.
 
Волео бих да нису 'осавременили' спољашњи дизајн храма, јер су неки од изворних предлога били далеко лепши.
 
20150916211324.jpg


20150915232907.jpg


Moje fotke 1990 sjetih se drzava se zvala sfrj niko nije mislo da ce mo zglibiti
 
TranspoWarrior":83jtweif je napisao(la):
To je i moja prva reakcija, al ne bih da govorim napamet. Poslednje ozbiljne pare uložene u hram je dao Đinđić pre 15 godina. Potpuno mi je neverovatno da u 15 godina crkva nije imala novca da završi ovo. Zato sam se nadao da na forumu možda ima nekog s bogoslovije ili nekog od teoloških fakulteta ko bi mogao biti bolje upoznat. Neko? Bilo ko? :D

У последњих петнаест година Црква је обновила и саградила бројне друге храмове, које не би могла саградити да је улагала у овак један храм. Не заборавите колико је цркава страдало током погрома српског становништва из Хрватске, БиХ и КиМ. Храм Светог Саве јесте од велике важности, али главна мисија Цркве није да гради споменике. Обезбеђивање основних услова за одвијање црквеног живота заједнице је важније од изградње једног храма, ма колико он био важан. Не заборавите да је такође у току и реконструкција манастира Хиландара. Све то кошта.
 
A koji su to "osnovni uslovi za odvijanje crkvenog zivota"?
 
praguc":1pyuxmp0 je napisao(la):
RioBL":1pyuxmp0 je napisao(la):
A koji su to "osnovni uslovi za odvijanje crkvenog zivota"?
Audi sa zatamnjenim staklima.
Не знам ко ти даде два плуса а од мене имаш два минуса.
 
Шта ли се то тиче једног злонамерног неверника. Ето, ја дајем прилог Цркви, и аудији ме уопште не сметају.
 
毋不敬,儼若思,安定辭":2hdyhn99 je napisao(la):
Шта ли се то тиче једног злонамерног неверника. Ето, ја дајем прилог Цркви, и аудији ме уопште не сметају.

докле год се цркви буду давале паре од наших пореза дотле ће нас се тицати шта она ради са својим парама

- злонамерни неверник
 
Што нећу оспоравати док не покажете исту ревност у односу према свима осталима који примају паре од ваших пореза, а после тога, и доказ да су аудији купљени од истих - а знајте да нису.

Овде није ствар у самом поседовању луксузних аутомобила од стране свештених лица, што заслужује критику, већ проширавању те критике на целу Цркву и злонамерности која се крије иза паравана увређеног пореског обвезника. Већина свештених лица није ни налик овим аудијашима, а корова има свугде, па тако и на црквеној ливади.
 
Ne bih da odemo predaleko u kritici Crkve.
Moje je misljenje da je jedan od osnovnih uslova za odvijanje vjerskog zivota (ili pogresno receno "crkvenog zivota") upravo hram kao objekat u kom se upraznjavaju vjerski obredi i odvija vjerski zivot. Nekad su ti hramovi veci, nekad manji ali pored svoje osnovne funkcije "objekta za upraznjavanje vjerskog zivota" imaju i funkciju slavljenja Boga. Zato se nerijetko graditelji hramova takmice u velicini i ljepoti hramova koje grade jer na taj nacin proslavljaju i svog Tvorca.
Svi se pametni narodi u svijetu ponose velelepnim hramovima pa to mogu i srbi. Imaju i puno pravo i pun razlog da budu ponosni i na Svetog Savu i na hram posvecen njemu.
 
Treba biti vernik zbog sebe a ne zbog sveštenika. Ako on se vozi u audiju šta to ima veze ? Njegov je problem. Ako vi verujete u što verujete, idite u crkvu zbog sebe a ne zbog sveštenika koji se vozi u audiju...
 
A ako si vernik i želiš da imaš popa na slavi/krštenje/sahrani šta onda? Svi mi sigurno znamo priče kako popovi uzimaju pare.


I to je kao ok.


Ne idu ljudi u popove da se spasu nego da se napasu.

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
Не, не знамо 'приче', већ познајемо праксу. Да ли си свестан да ти попови који долазе на славе/крштења/сахране имају породице, и да немају никакву другу плату осим те коју добијају на славама/крштењима/сахранама? А то да ли неки од њих искориштавају поверено им стадо, и понашају се као вукови, а не пастири, њима је на душу, и није неретка мета критике истинских пастира.

О злонамерној последњој реченици нећу рећи на више од тога да говори више о вама него мети ваше критике.
 
Ima svuda raznih ljudi pa i medju svestenicima, u manjini su ali izgleda da jedino zapadaju automobili svima u oci. Koliko kosta audi, 30 000? Zasto ne bi mogao da a kupi neko za 10 god? Ok je da direktor ima audi da pumpa sekretarice unutra jer mu to sleduje, ali je odvratno da svestenik vozi dobar auto. Da nece mozda da jase na magaretu da bi neki ljudi bili zadovoljni. Trebalo bi svuda da se ujednace takse za vencanje i krstenje i ostale obrede, ali me cudi kako se ljudi bune ako treba da daju 50 evra svesteniku za vencanje ali im nije zao da 500 evra zakite u sise pevacici posle.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Што нећу оспоравати док не покажете исту ревност у односу према свима осталима који примају паре од ваших пореза, а после тога, и доказ да су аудији купљени од истих - а знајте да нису.

Овде није ствар у самом поседовању луксузних аутомобила од стране свештених лица, што заслужује критику, већ проширавању те критике на целу Цркву и злонамерности која се крије иза паравана увређеног пореског обвезника. Већина свештених лица није ни налик овим аудијашима, а корова има свугде, па тако и на црквеној ливади.

Одакле ти да не показујем исту ревност према свим лицемерима и пијавицама? Немам апсолутно икакав проблем са тим да људи купују Аудије, али када то чине особе које тобоже проповедају неку скромност и (бар у Србији) су толико кренуле да се поистовећују са целим православљем и (самим тим) хришћанством апсолутно ћу да се наругам таквом бахаћењу. Реч не бих рекао да су у питању приватници или људи који су луксузна кола купили својим предузетништвом и поштеним радом али овде то није случај, реч је о организацији која успешно годинама уназад избегава пореске службе, инспекције и законе, која убира огромне паре од народа преко разних донација а онда као додатак на то из буџета који уплаћују и атеисти и муслимани и Јевреји и агностици (итд.) добијају велике суме новце које опет народ не може да прати и да зна шта са истим раде. То је шамар мени као невернику и то је шамар мени као особи која је дужна да поштује законе који очигледно не важе за појединце који су блиски власти и могу да газе по Уставом гарантоване секуларности земље како им је воља, да испирају мозак младима да је мој етнички идентитет једнак са њиховом религијом и свим осталим религиозним особама у Србији шаљу поруку да су грађани другог реда и да је њихова вера мање важна за земљу у којој су се родили.

Исус је био први да се побуни против лицемерних јеврејских свештеника који су се богатили продајући "средства за богослужење" осталима и називао их лицемерима и "окреченим гробовима" који споља глуме неку офарбану, лепу фасаду скромности и врлине а изнутра су пуни трулежи. Овај Храм се гради не само од донација него и са средствима из буџета и апсолутно као неко ко плаћа порез заслужујем да знам како неко располаже новцем који сам дао очекујући корист од државе за то (било да је у питању здравствена заштита, сигурност коју гарантује војска/полиција, бесплатно образовање итд.).

И да, сама чињеница да *појединци* могу да се бахате без икакве казне јер су у СПЦ-и је довољан доказ да нешто није у реду, могу сви остали да буду савршени и даље је непорециво да проблем постоји, као што може 90% јавног сектора да буде поштено и марљиво и даље постоји проблем ако 10% јавног сектора - политичара су лопуже који ојадише државу. Нико не правда лоповлук у политици реченицом "у сваком житу има кукоља" јер је то бесмислено, казна треба да постоји за свачији кукољ.
 
Moj komentar je iskljucivo jedna recenica i nema nikakve veza sa bilo kojom verom. Ako su tebi kao verniku potrebni odredjeni uslovi (poput broja svestenika, broja objekata), iskreno smatram da treba da se preispitas oko vere.
Ostavljam prostora da mi kazes da nemam pojma o cemu govorim, ali citiracu mog profesora veronauke iz srednje skole, a recenicu cu pamtiti ceo zivot: Niti su svi crkveni objekti sveta mesta, niti su sva sveta mesta crkveni objekti. -> naravno ovo je u prenesenom znacanju, mislim da ces shvatiti.
 
Dal popovi zive zivot pravednika ili gresnika, njihov je pro lem a ne moj ili tvoj.
Pop nije mesija, nije nikakav apostol, nije svetac. On je obican covek kao i svi drugi.

Sto se tice tvoje zabrinutosti gde ide novac koji i ti ateista, (kao i ja vernik) placas u budzet, bojim se da ces ostati uskracen za tu informaciju.
Sa druge strane i meni smeta sto jedna, druga treca NVO koja ne omasi ni jedan dan da pljune po ovoj zemlji takodje dobija lovu od drzave.
Smeta mi i da neko od mog poreza paradira po gradu samo zato sto mu je eto bas doslo da nam saopsti da se drugacije tuca od ostalih (kao da je to nekome bitno).
Smeta mi i sto se od govana po parkovima i od zimi izgladnelih i podivljalih pasa ne sme proci pored copora, a silna drustva 'ljubitelja' muzu budzet.

Smeta mi i sto se iz budzeta finansiraju i exit i guca, a i jedno i drugo su cisto komercijalne manifestacije koje zaradjuju ogroman novac, i se ipak na krajnjem racunu ispostavi kako su na nuli ili u minusu.

Smeta mi, ali zivim sa tim. Trpim. E pa prijatelju istrpi i ti nas vernike, i nemoj da ri toliko smeta sto se vladike voze u Audiju. Jer niti je Audi toliko luksuzan i skup, niti su kujeni iz budzeta..
A kao sto vec na ovoj temi napisah ranije, proveri koliku imovinu je ova drzava otela SPC, pa razmisli samo kolika je trzisna vrednost recimo samo zemljista od Meser - tehnogasa ispod banjice pa do manastira Rakovica?
Da mi isplatimo SPC, pa onda da ih 'izbacimo iz budzeta i ubacimo ih u sistem PDV-a? Moze?
Ali i sve druge krvopije koji muzu kumulativno mnogo vise...
 
@Kailan

Износиш низ логички недоследних аргумената, искривљених чињеница и неистина, и задиреш у оно што те се апсолутно не тиче, при том дајући јасне индикације да се иза твоје тобож моралне ревности и увређености крије малоциозност и пристрасност. Кажеш да те не би занимало да су аудије "купили својим предузетништвом и поштеним радом", чиме у старту омаловажаваш њихов рад, иако као неко ко није члан Цркве о том раду не знаш ништа, наспрам рада предузетника - који, узгред буди речено, у овој земљи представљају групу најчешћих пореских преступника.

Помињеш да "проповедају неку скромност", а не помињеш да је проповедају верницима, а не теби, па самим тим и да се то не тиче тебе, већ искључиво Цркве и верника. Кад један од аудијашима закуца на твоја врата, или те на силу увуче у порту цркве, и почне да ти проповеда о скромности коју сам не поседује, онда ти слободно удари по њему дрвљем и камењем. У противном, молим престани да глумиш и не мисли да си успео било кога да завараш.

У теолошку дискусију са тобом не намеравам да се упуштам, нити намеравам да дубље залазим у анализу твоје злоупотребе речи Господа Исиса Христа како би указао на "трун у оку брата свога".

Што се тиче "разноразних донација", те донације не дајеш ти, већ их даје верујући народ, који, хтели то ви или не, уједно чини и већину међу пореским обвезницима.

А то нас доводи до кључне теме пореза. Порез који помињете свакако "уплаћују и атеисти и муслимани и Јевреји и агностици", али на правом месту православни Срби, чија права не одлепршају у ваздух само зато што порез уплаћују и сви остали.

Додатак од државе добијају примају бројне невладине организације, од верских заједница, до политичких партија, удружења грађана, апортских омладинских организација, непрофитних институција и Црвеног крста, чиме се покрива идеолошки и верски крајолик целокупног становништва, и то са јасном позитивном дискриминацијом мањине. Мислиш ли ти да нама одговара све оно друго за шта се једнако одваја новац из буџета, а што ти можда подржаваш?

Од тога, све(!) верске заједнице добијају укупно 11.1%, а политичке странке, 8.6%. (извор: http://www.crnps.org.rs/2010/najvise-iz ... avna-crkva) Где је твоја критика и бес поводом поседовања луксузних аутомобила од стране челника политичких странака, које такође финансирамо? Где је критика чињенице да ова земља финансира којекакве Кандићке и остале професионалне србомрсце и фукаре, који за разлику од Цркве које овај народ задужила више него све његове државе заједно, овој земљи и народу наносе свакодневну и немериву штету? Где је критика чињенице да ова држава даје новац Тонију Блеру и осталим учесницима здруженог злочиначког подухвата бомбардовања неше земље, коај би свакако требала претходити критици наводног спонзорисања аудијаша? Ето одакле ми то "да не показујеш исту ревност према свим лицемерима и пијавицама". Од свега могућег што ова држава финансира, вама смета што она одваја за обнову једног Хиландара, или цркве посвећене једном Светом Сави, без којих данас не би било ни српског којим пишеш, нити буџета и државе о којима тако срдачно бринеш. Кроз које су само муке прошли твоји преци да би сачували веру коју ти данас, не само да не исповедаш - што је твоје право -, већ и прогониш, што је зе плакање.

Разобличен си и дискредитован, заједно са са истомишљеницима. Завршимо на овоме. Извињавам се због употребе јарких боја и дебелих слова.
 
Vrh