Šta je novo?

Hram Svetog Save

Može da te interesuje u smislu koliko država daje para SPC, koliko za uzvrat zaposleni u SPC plaćaju poreza itd. i ako nisi vernik
 
Као што неко рече, финансирају се и друге верске организације, финансира се подужи низ НВО организације, финансирају се партије ... сложићеш се самном да ме 80% НВО скетора не занима у свом делању, 40% не подржавам па их опет буџет финансира.

Такође, од 20 партија, подржавам једну па се и остале финансирају из заједничког буџета.

На крају крајева, проценат становника који су верници СПЦ је далеко већи него све НВО и партије заједно ... према томе, ко није верник треба да га најмање интересује унутрашње пословање СПЦ јер је у мањини на нивоу статистичке грешке.

Немам ништа ни против кога, само се надам да разумеш о чему причам ... :)
 
nije baš tako.

zanima me bukvalno kako sve stranke troše svoje pare, kao i sve NVO, kao i svi budžetski korisnici.


sve me kao poreskog obveznika zanima.


i ako neko ko je na budžetu vozi skupe automobile, itekako mi smeta....

itekako mi smeta što za svako poslato pismo treba da izdvojim pare za doplatnu markicu za crkvu....
 
@stf

Razumem te. Samo mi se ne sviđa na svaku kritiku SPC, argument - pa i NVO troše.
Da, troše. I nemam ništa protiv da se to javno kaže, zna, kritikuje ako treba. A pogotovo partije i njihovo troškarenje novcem koji za kampanju dobijaju iz budžeta.
 
mekbejn":2lliz2sm je napisao(la):
Samo mi se ne sviđa na svaku kritiku SPC, argument - pa i NVO troše.
Ne na svaku kritiku, samo na one koje za cilj imaju da se sprdaju sa crkvom. To je degutantno i ološki.
 
Da oladimo diskusiju
444674_kripta-u-hramu-svetog-save110314ras-foto-djordje-kojadinovi58_ff.jpg

445092_kripta-u-hramu-svetog-save110314ras-foto-djordje-kojadinovi13_ff.jpg

445090_kripta-u-hramu-svetog-save110314ras-foto-djordje-kojadinovi11_ff.jpg

445094_kripta-u-hramu-svetog-save110314ras-foto-djordje-kojadinovi25_ff.jpg

445093_kripta-u-hramu-svetog-save110314ras-foto-djordje-kojadinovi24_ff.jpg

444675_kripta-u-hramu-svetog-save110314ras-foto-djordje-kojadinovi10_f.jpg

http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/449028 ... vetog-Save
 
Moram da priznam da sam ravnodušan spoljim izgledom Hrama (mislim da je Derokovim predratnim skicama Hram izgledao elegantnije i manje "zdepasto"), ali -
oduševljen sam unutrašnjim uređenjem! Vrhunski!
 
relja":2w43emcn je napisao(la):
Moram da priznam da sam ravnodušan spoljim izgledom Hrama (mislim da je Derokovim predratnim skicama Hram izgledao elegantnije i manje "zdepasto"), ali -
oduševljen sam unutrašnjim uređenjem! Vrhunski!

Слажем се. У спољној архитектури су покушали да споје елементе Рашког стила са облицима који му нису карактеристични, нити му одговарају, а све је додатно упрскано упрошћавањем Дероковог дизајна, у циљу 'осавремењивања'. То је била грешка. Ипак, коначни изглед спољашњости храма свакако није катастрофалан. Храм јесте леп, али је могао бити знатно бољи.

Најлепши део целог храма јесте овај подземни простор, са ризницом и криптом, који видимо изнад.
 
Знам да се то сад не би уклапало, али мислим да би комбинација непокривениг бетона у унутрашњости храма, који смо могли видети пре почетка радова на укрсшавању, изгледала прелепо у комбинацији са иконама са златном позадином (постављеним по зидовима целог храма, уместо фресака), и мноштвом кандила обешених о сајле које би висиле с плафона. То би створило леп спој традиционалног и савременог.

Ипак, то се не би уклапало у архитектуру садашњег храма, а и није место експериментима у храму од оволиког значаја.
 
Једна лепа прича о патријарху Павлу и његовој скромности

Ova priča patrijarha Pavla o hlebu nateraće vam suze na oči!

Patrijarh Pavle je ceo život imao veliko poštovanje prema hrani, o čemu postoje mnoga svedočanstva, a najpoznatije je ono kada je šokirao Kofija Anana tokom njegove posete Srbiji. On je tada ispričao priču o mrvicama hleba i šta one znače za svakog čoveka koji nema šta da jede, a niko nije ostao ravnodušan

Na prijemu kod Svetozara Marovića, tadašnjeg predsednika Srbije i Crne Gore, između ostalih, gosti su bili patrijarh Pavle i Kofi Anan.

Tokom večere, u vreme posta, za patrijarha su bili servirani riba, hleb i povrće. Kad je sve završio imao je salvetu ispred sebe na kojoj je bilo oko dvadesetak mrvica. On je tiho, ne obraćajući pažnju na ono što se dešava oko njega, svaku mrvu pokupio i pojeo.

Kad je završio, upitali su ga šta to radi, a on je odgovorio da svaki put tako jede i ispričao šta je mrva hleba za svakog čoveka i šta znače u odnosu na poštovanje čoveka, života, onih koji nemaju…

http://www.telegraf.rs/vesti/986639-ova ... uze-na-oci
 
Да ли је истина да први темељи и шипови храма (које су радили французи пре другог стетског рата) нису били добро урађени и да су крајем 80 - тих морали бити санирани јер не би издржали тежину саме грађевине (јер јој је повећама укупна тежина) а нарочито бетонске куполе?
 
rasho62":1v53vzbf je napisao(la):
Да ли је истина да први темељи и шипови храма (које су радили французи пре другог стетског рата) нису били добро урађени и да су крајем 80 - тих морали бити санирани јер не би издржали тежину саме грађевине (јер јој је повећама укупна тежина) а нарочито бетонске куполе?

http://politikin-zabavnik.rs/pz/content ... ment-73309
 
Да ли је тачно да је, на проблеме са темељима а нарочито са стубовима, Пешићу указао др Стева Стевановић? Зар нису носећи стубови били од серпентинита који није толико чврст да може издржати терет зидова и куполе? Да ли је то био главни разлог да се стубови ојачавају армираним бетоном?
 
Malo slika neznam da li su bile vrijedi ponoviti
dsc07268.jpg

dsc07267.jpg

dsc07266.jpg
 
Da, tako je to TREBALO da izgleda. A dobili smo ovo cudo sa kupatalskim plocicama.
 
svrca":3f5amu6m je napisao(la):
Da, tako je to TREBALO da izgleda. A dobili smo ovo cudo sa kupatalskim plocicama.

I ne samo sa pločicama (Deroko je zamislio da se zidovi oblažu belovodskim peščarom debljine dvadeset santimetara - to se vidi na poslednjoj fotografiji), već sa detaljima kao sekirom odrađenim, bravarijom od eloksiranog aluminijuma, improvizovanim enterijerom kakav ne postoji u originalnom projektu itd.

Nije ni čudo da se sam autor Aleksandar Deroko odrekao svog autorstva pred smrt govoreći da se crkve zidaju a ne izlivaju od betona "kao pokrivene pijace"...
 
Mislim da bi sa ovom fasadom dobilo na monumetalnosti , kada su odabrali bjeli mermer vodili su se nekim drugim principima , inace vrata trebaju da se opsiju intarzijama u bakru ovo sad sto gledamo nije konacan izgled
 
Нисмо у финансијској могућности да ишта од спољашњег изгледа променимо. Није идеалан, али није ни катастрофалан. Сада је битно да се не направе (додатне) грешке у унутрашњости.
 
mmilovan_pm":14336wyw je napisao(la):
svrca":14336wyw je napisao(la):
Da, tako je to TREBALO da izgleda. A dobili smo ovo cudo sa kupatalskim plocicama.

I ne samo sa pločicama (Deroko je zamislio da se zidovi oblažu belovodskim peščarom debljine dvadeset santimetara - to se vidi na poslednjoj fotografiji), već sa detaljima kao sekirom odrađenim, bravarijom od eloksiranog aluminijuma, improvizovanim enterijerom kakav ne postoji u originalnom projektu itd.

Nije ni čudo da se sam autor Aleksandar Deroko odrekao svog autorstva pred smrt govoreći da se crkve zidaju a ne izlivaju od betona "kao pokrivene pijace"...

Зар главни архиктекта није био Богдан Несторовић? Којег ауторства се Дероко одрекао?
 
direktor":1l5k5fnr je napisao(la):

Зар вам се не чини да је овде нешта намјерно изграђено да се заклони храм?
 
Vrh