Šta je novo?

Hram Svetog Save

Haha, i meni je delovalo da su u večerašnjoj epizodi iskopirali Hram, ali sam mislio da sam se istripovao :D

Neverovatno: Hram iz serije "Igra prestola" rađen po modelu Hrama Svetog Save?
Autor: N.M. 05.05.2014. - 20:52 20:55 Komentara (1)
Čitalac "24 sata", Milan Dunjić, očigledno ima dobru moć zapažanja čim mu je ova fotografija "zapala za oko".
1264618-1921109-10154074349030655-8835253182876975800-o.jpg


Fotografija će sigurno razveseliti mnoge ljubitelje popularne HBO serije "Igra prestola".

Naime, utvrđenje na vrhu brda kao da je "modifikovan" Hram Svetog Save. Sličnost je očigledna pa zato obratite pažnju.

Izvor: 24 sata

Samo što u seriji nije reč o hramu, već o neosvojivoj tvrđavi Eyrie.
 
Pravoslavna crkva je NACIONALNA za razliku od napr. katoličke. Ukoliko su Makedonci i Crnogorci posebni narodi onda imaju i pravo na svoje posebne pravoslavne crkve (što ne značu da one treba da budu suprotstavljene). Borčanac LAŽEŠ štono narod kaže "kad zineš". U mojim postovima (a pišem ih već 7 godina) nema ni trunke mržnje. Patrijarha Pavla izuzetno poštujem ali smatram da je za vreme rata trebao da se malo više zauzme protiv rušenja džamija kojih je u BiH i Sandžaku (Raška oblast) srušeno oko 1.500. Za to vreme u BiH, na teritoriji koju sudržale muslimanske snage srušeno (na znam tačno) 2 do 3 pravoslavne crlkve.
 
Opravu makedonaca i crnogoraca za svojim crkvama necu trositi rijeci samo kratno postoji poredak medju patrijarsijam tacno se zna koja se po redu cita u jektiniji kad se nabraja carigradska pa redom, ove dvije mogu postti nezavisne samo i samo ako im SPC dozvoli a njima to nepada napamet da rade i potvrdjuju nesto sto su crveni izmislili u svojoj kuhinji
Sto se tioce rusenja dzamija procitaj malo sta je izazvalo njihovo rusenjei i kad se desilo neopravdavam samo kazem da je to bila rekcija recimo dzamije u bjelijini su bile citave do 1993 godine
Koje su to dzamjie srusene u raskoj oblasti i nije bilo 1500 dzamija u cijeloj sfrj a ne u bosni iako su ih gradili za vrijeme kumunizma kad srbi nisu smjeli ni da krov poprave na postojecim crkvama
Broj dzamija u bih 1.144 na dan 1.01.1991. A sto se tice crkava u bih sruseno je 130 crkva .I dosta off topika tema je hram u bg i njegov zavrsetak
 
Дедиње, ружно је да се тако обраћаш. Где ја то лажем?
Рекао сам да ваши постови јесу повод за даљу мржњу. Помињеш те џамије као да то некога треба да занима. Ране су свеже и све што можеш да изазовеш је рушење још неке, а не чување или градња нових.
Помињеш их без реда и обзира на задату тему. Џамије на теми БГД на води, џамије на храм Светог Саве, ко зна где ће та листа завршити...
На оваквој једној теми делиш лекције о моралу једне величине каква је покојни Патријарх био, коментар другог колеге да не помињем. А чудиш се како то може изазвати даљу мржњу и још ме називаш и лажовом?
Схвати да нико није дужан да суди и осуђује, посебно не за џамије и посебно не неко попут Павла. То су лични чинови. Зашто би то замерао. Ни тада па ни сада се о црквама, које се нама још увек руше, не утркује нико са осудама.
Ја не замерам, свако има своја питања. Посебно необично би било залагати се за правду некоме ко ти наноси неправду.

Православна црква није национална, ето имаш и кинезе чланове СПЦ, мислим чак и Ескиме, за Европљане и Амере да не причам. Као што имаш у Србији и Грчке, Руске...храмове. Српски храмови у Румунији, Америци...
Једино ако не мислиш да је територијално/административно, организована/подељена по националном кључу.
Територија СПЦ обухвата ЦГ, М, БиХ, што говори и о националностима које си поменуо.
Ако ниси био злонамеран још ћу ти једном прецизно рећи, да не буде забуне. Мене вређа, а веруј ми и многе друге, такво писање. Сада када то знаш, а верујем и да си до сада знао, престани да вређаш. Јер управо такве провокације стављају у фокус непријатељства и директно доводе до реакција.
Све то сам и прошли пут најкултурније што умем хтео да поручим. Све и да није намерно писана порука, да делује као увреда и провокација. Да је то само нехотична последица разних ствари. Мало верујем, али ипак зато нисам оштрије реаговао, нити вређао.
Ако сте људи, нећете ме терати да показујем како то изгледа у другом смеру. Нем да останем...не умем, не могу, свакако нећу.
 
dedinje":1e6ikvaj je napisao(la):
Pravoslavna crkva je NACIONALNA za razliku od napr. katoličke. Ukoliko su Makedonci i Crnogorci posebni narodi onda imaju i pravo na svoje posebne pravoslavne crkve (što ne značu da one treba da budu suprotstavljene). Borčanac LAŽEŠ štono narod kaže "kad zineš". U mojim postovima (a pišem ih već 7 godina) nema ni trunke mržnje. Patrijarha Pavla izuzetno poštujem ali smatram da je za vreme rata trebao da se malo više zauzme protiv rušenja džamija kojih je u BiH i Sandžaku (Raška oblast) srušeno oko 1.500. Za to vreme u BiH, na teritoriji koju sudržale muslimanske snage srušeno (na znam tačno) 2 do 3 pravoslavne crlkve.
Pitanje autokefalnosti je znatno starije nego koncept samobitnosti naroda koje je formulisano u 19. veku. Stoga se nipočemu ne može primeniti moderan koncept jedan narod jedna crkva. Formiranje novog naroda na teritoriji Crne gore je politički proces, koji nema veze sa realnim postojanjem društvene grupe koja se razlikuje od Srba koji žive u Crnoj gori.
 
"Pravoslavna crkva je NACIONALNA za razliku od napr. katoličke. Ukoliko su Makedonci i Crnogorci posebni narodi onda imaju i pravo na svoje posebne pravoslavne crkve"

Ово је потпуно нетачно. Реагујем иако мислим да нема смисла реаговати на текстове овог члана једино из разлога да овакве грубе повреде истине не би остале неодговорене.
Православна црква НИЈЕ национална. Православна црква је (уосталом као и римокатоличка) устројена по обласном принципу и то је тако још од времена светих апостола, а потврђено је на Другом васељенском сабору крајем четвртог века. Обласни (месни) принцип је једини канонски основ за оснивање аутокефалија и аутономија.

Нове аутономне и аутокефалне цркве су кроз историју често настајале тако што им је матична црква давала благослов. Рецимо, да би епархије на територији данашње БЈРМ могле да се административно окупе под јединственим именом (рецимо Охридска архиепископија или Македопнска православна црква или како год) и да добију одређени степен самоуправе, потребно је да такав чин благослови СПЦ.
Међутим, данас међу православним патријашијама (аутокефалним црквама) постоји сагласност за измену овог принципа. У будућности ће бити потребно да се са новом аутокефалијом сагласе све постојеће аутокефалије на принципу консенсуса. Овакав принцип ће вероватно бити озваничен на предстојећем свеправославном сабору који је у припреми.

Такође, поменуо бих да је национализам у крилу цркве (тзв. етнофилетизам) осуђен као јерес више пута на саборима помесних цркава.
 
Borčanac me je pitao "gde on tu laže". Laže kad kaže da su moji postovi povod za dalju mržnju. Istina je obrnuta moji postovi imaju za cilj pomirenje naroda. Ako muslimana ima mnogo u Srbiji i ako oni žele da imaju džamiju gde je tu mržnja? Kaže da džamije nikog ne zanimaju. I to je laž - one zanimaju muslimane vernike a i one koji nisu muslimani podotovu ako su to objekti od arhitektonske vrednosti. Na kojoj temi su džamije pomenute to zaista nije važno. Na jednom ovakvom forumu neizbežan je povremeni "off top" i šta je tu tako loše ako je post napisan sa dobrim namerama i pracizno. Nikom nisam delio lekcije o moralu tako da je i to LAŽ. Kažeš da niko nije dužan da sudi i osuđuje, i to je neistina svako treba da osudi kad su u pitanju strašni zločini. Možda po tebi niko ne treba i nije dužan da osuđuje Jasenovac, Aušvic, Buhenvald i dr. Ako te ovakve teme vređaju to je tvoj problem i posledica nedovoljniog obrazovanja. Da li te vređa rušenje pravoslavnih groblja na Kosovu? Bio sam u severnom (srpskom) delu Kosovske Mitrovice i video sam netaknuto i potpuno očuvano muslimansko (albansko) groblje. I bilo mi je drago.
 
BEAVER kaže da je potpuno netačna moja tvrdnja da je pravoslavna crkva nacionalna. Mislim da je tu prvi problem što se termin "nacionalna" često (pogotovu kod nas) shvata kao "nacionalistička". Crkvena pitanja su dosta komplikovana i teška. Samo bi napomenuo da često čujemo "Srpska pravoslavna crkva", "Bugarska pravoslavna crkva" i sl. Nikad ne čujemo "Poljska katolička crkva" ili "Italijanska katolička crkva". Znači neka razlika ipak postoji. Tačno je da nova (autokefalna pravoslavna crkva) nastaje uz blagoslov matične crkve od koje je postala. Ali problem nastaje što mnogi vernici ( napr. Crnogorci, Makedonci) smatraju da mogu da proglase svoju crkve bez odobrenja i blagoslova matične ( u ovom primeru Srpske pravoslavne crlve). Lično mi je veoma drago što druge autokefalne pravoslavne crlve daju podršku Srpskoj. Ali i u Makedoniji a pogotovu Crnoj Gori dosta su jake snage koje žele posebnu autokefalnost pa ćak i nameravaju da preuzmu neke objekte SPC (ekstremisti pominju i silu). Naravno, Njegoš i Kralj Nikola se prevrću u grobu i videćemo šta će biti.
 
dedinje":2hfd91q7 je napisao(la):
Borčanac me je pitao "gde on tu laže". Laže kad kaže da su moji postovi povod za dalju mržnju. Istina je obrnuta moji postovi imaju za cilj pomirenje naroda. Ako muslimana ima mnogo u Srbiji i ako oni žele da imaju džamiju gde je tu mržnja? Kaže da džamije nikog ne zanimaju. I to je laž - one zanimaju muslimane vernike a i one koji nisu muslimani podotovu ako su to objekti od arhitektonske vrednosti. Na kojoj temi su džamije pomenute to zaista nije važno. Na jednom ovakvom forumu neizbežan je povremeni "off top" i šta je tu tako loše ako je post napisan sa dobrim namerama i pracizno. Nikom nisam delio lekcije o moralu tako da je i to LAŽ. Kažeš da niko nije dužan da sudi i osuđuje, i to je neistina svako treba da osudi kad su u pitanju strašni zločini. Možda po tebi niko ne treba i nije dužan da osuđuje Jasenovac, Aušvic, Buhenvald i dr. Ako te ovakve teme vređaju to je tvoj problem i posledica nedovoljniog obrazovanja. Da li te vređa rušenje pravoslavnih groblja na Kosovu? Bio sam u severnom (srpskom) delu Kosovske Mitrovice i video sam netaknuto i potpuno očuvano muslimansko (albansko) groblje. I bilo mi je drago.


Хоћу да пробам још једном...
Џамије не занимају само муслиманске вернике већ све који воле своја места у којима их има. Пропорционално становништву у Тутину има више истих него у Лесковцу. То је нормално. Где има муслимана у већем броју они лако налазе начин да саграде своје објекте. То значи да у Србији има пуно слуха за то, за разлику од западне Европе где има више муслимана али и више кочница и бунта.
Пост кажеш да је написан са добрим намерама, да је нормално повремено скретање са теме. ОК. Али ако је то скретање на разним темама, то је већ кампања. Још ако је џамија тема код наслова ХРАМ СВЕТОГ САВЕ, па се још помиње у негативном контексту омиљена личност у већинској популацији. То је заиста проблем, сигурно изазива револт код великог броја Срба, којих ипак има и на овом форуму доста. Негодовање си могао да приметиш не само код мене, па ако си човек схватићеш да у ствари провоцираш. Одговори теби могу да ти послуже као потврда. Можда ти јесте циљ помирење, само што тако постижеш оно супротно циљу.
Нећу да се препирем, само обрати пажњу да ли се ја теби обраћам са покушајем да те увредим, а да ли таквих тежњи има у твојим текстовима. Нека, нема везе.

Око осуде не разумем исто како ти није јасно. Ако СПЦ треба да осуди нешто то је у циљу заштите својих верника и објеката. Све преко тога је ванредан чин, а било је и таквих за дивно чудо.

Знаш ли колико ми је драго што си био у северној Митровици!? Заиста отворена мултинационална и културна средина мешаних утицаја, разних слобода. Зар не?
Гробље које си видео налази се између Звечана и Митровице са десне стране на улазу у Митровицу. Срби га чувају, претежно не шиканирају ни Албански као ни Бошњачки мањински живаљ међу њима.
Други пут имаш за задатак да пређеш Ибар. Ја сам и то радио, био сам у јужном делу и видео православно гробље, цркву...број људи који нису Албанци је готово непостојећи. Све Српско узурпирано, спаљено, гробље готово преорано и сваке године се додатно мрве остаци. Нека ти твој пример буде и најбољи да се запиташ шта радиш и да ли производиш жељене циљеве!
То те молим управо са циљем да се ради на помирењу народа. И нећу те вређати, не желим да враћам истом мером. Чак молим да размислиш о свему, па ако мислиш да није тако, ти настави када се већ дозвољава.
 
2012. ГОДИНА

6. јануара. – Албански екстремисти блокирали приступ манастиру Дечани, каменовали колону возила са председником Србије и малтретирали вернике.

21. јануара. – Косовска поверилачка агенција најавила је да ће приватизовати Господарску кућу – сарај, важан културно историјски споменик Срба у Великој Хочи, општина Ораховац.

14. фебруара. – Опљачкана црква Св. Николаја у Косовској Каменици.

25. фебруара. – У акцији специјалне јединице Косовске полиције на простору општине Гњилане ухапшено шесторо Срба и испољене бруталности према цивилима међу којима су седамдесетогодишњи Живојин Стојановић из Шилова и једно малолетно дете.

3. марта. – Обијена и оскрнављена православна црква Св. Георгија у селу Станишор, у Косовском поморављу.

31. марта. – На манастирском зиду Високих Дечана освануо натпис „Својина UCK“, као подршка намери албанских власти да изграде саобраћајну магистралу преко земљишта српског манастира из 14. века.

4. априла. – У селу Пејчић, у области Средска, из ватреног оружја пуцано на православни храм Успења Пресвете Богородице са почетка 18. века.

5. априла. – Поруке мржње исписане на зиду цркве Св. апостола Петра и Павла у селу Брод, општина Штрпце.

12. маја. – Инцидент у горњем, српском делу Ораховца, који је изазвао албански младић дошавши са аутоматском пушком у рукама и пиштољем за појасом у српски део града, малтретирао и застрашивао Србе на које је наишао.

13. јуна. – Монах манастира Црна Река Митрофан Булајић претучен у јужном делу Косовске Митровице.

28. јуна. – У одвојеним инцидентима повређено више од тридесет Срба; двадесет особа повређено је у сукобу са припадницима Косовске полиције на прелазу Мердаре, а при нападу на аутобусе који су, у повратку са Газиместана, пролазили кроз Приштину повређено 16 путника.

7. јула. – Пронађена тела двоје мртвих Срба у повратничком селу Талиновц код Урошевца.

19. јула. – Оскрнављена и опљачкана црква Св. Арханђела Михајла у Штимљу.

21. јула. – Нови апад на храм Светог Архангела Михаила у Штимљу, са храма је однет оловни кров и продат на отпаду.

30. јула. – Регионална дирекција Косовске полиције донела одлуку да од 26. 7. 2012. преузима просторије Центра за мир и толеранцију у Приштини, који постоји од 1999.године, и у чијем оквиру је радила амбуланта у којој су Срби, који су остали да живе у Приштини (њих 40-так од 40.000 колико их је раније живело у том граду), добијали основне медицинске услуге.

2. августа. – Напад на српске повратнике у селу Грабац, општина Клина.

8. августа. – Осамдесетогодишњи Србин претучен код села Пасијане. Пуцњи на српске повратнике у Жачу код Истока.

14. августа. – Бачена експлозивна направа на српски ресторан „Тиха ноћ“ у северном делу Косовске Митровице.

15. августа. – Србин Милош Чукић (65) претучен у центру Пећи.

16. августа. – У Ракановцу код Штрпца оскрнављен споменик српским родољубима стрељаним 1944. године.

28. августа. – Око 60 расељених Срба из Мушутишта код Суве Реке, који су посетили порушене домове и имање, узнемирила је снажна експлозија након литургије одржане на рушевинама сесоске цркве.

30. августа. – У селу Жач, општина Исток, каменована кућа Срба повратника.

5. септембра. – Бачена експлозивна направа у двориште куће др Милана Јаковљевића у Звечану.

6. септембра. -- У Лепосавићу бачена експлозивна направа у двориште породичне куће Бојана Јаковљевића, члана Општинског већа у истој општини и челне личности СНС у Покрајини.

9. септембра. – Пуцано на шесторицу Срба из Пасјана код Гњилана док су у оближњој шуми секли дрва за огрев.

10. септембра. – Пуцано на двојицу Срба из села Осојане.

20. септембра. – Куће Срба повратника у селу Бича, у општини Клина, поново на мети пљачкаша.

27. септембра. – Каменована зграда СО Косовска Митровица.

2. октобра. – На седници Сената Универзитета у Приштини предложено да се недовршена српска православна црква у том граду или сруши, или претвори у „музеј патње косовских Албанаца“ (извор албански лист „Коха диторе“).

6. октобра. – Оскрнављено српско гробље у Жачу.

3. новембра. – Истакнута албанска застава на српској цркви у близини Штрпца.

10. новембра. – У општини Исток рањен Момир Пантић; из аутомобила који је препречио пут изашао је маскирани нападач и пуцао из ватреног оружја.

12. новембра. – Поновни напад на Србе у Сувом Долу.

26. новембра. – Пуцњи на дежурну смену Ватрогасног дома у северном делу Косовске Митровице.

28. новембра. – Каменована кућа Ралета Петронијевића у Сувом Долу надомак Косовске Митровице.

30. новембра. – Каменована ОШ „Браћа Аксић” у Липљану у којој се налазио и објекат предшколске установе.

19. децембра. – Запаљен аутомобил посланика Демократске странке Србије Марка Јакшића у Косовској Митровици, на паркингу испред зграде у којој станује.

20. децембра. – Група албанске деце претукла дечака Марка Станојевића испред Основне школе „Десанка Максимововић“ у Косовској Каменици.

24. децембра. – На улазу у село Суви До каменован аутобус који је превозио Србе из правца Косовске Митровице.

2013. ГОДИНА

6. јанура. – Албански екстремисти покушали да онемогуће долазак Срба у храм Пресвете Богородице у Ђаковици ради обележавања Бадњег дана.

7. јанура. – После божићне литургије у Грачаници Косовска полиција, без стварних разлога, привела девет младића српске националности.

14. јанура. – Порушено преко педесет надгробних споменика на српском гробљу у Косову Пољу.

20. јанура. – Порушено 27 надгробних споменика на српском гробљу у Клокоту; демонстрације Албанаца пред црквом у Ђаковици; на зграду општине Косовска Митровица бачена два „молотовљева коктела“.

21. јануара. – Оскрнављена српска гробља у Прилужју и Племетини; срушен споменик антифашистичкој борби у Витини, у присуству Косовске полиције; запаљена кућа Миодрага Петровића, повратника у село Бело Поље код Пећи; у селу Бабљак, између Приштине и Урошевца, група Албанаца провалила у локалну српску цркву, затим обила и три куће сазидане за Србе повратнике.

22. јанура. – Оштећено 7 споменика у српском гробљу код храма Светог Николе у Приштини, од којих неки датирају из 1903. године; оскранављена четири гроба на српском гробљу у селу Суво Грло, општина Србица; домаћинство браће Александра и Небојше Јовановић из Бресја у општини Косово Поље нападнуто са два „молотовљева коктела“.

23. јануара. – Двојица Албанаца из Заблаћа пуцала су на жену у селу Осојане.

24. јануара. – Поломљени надгробни крстови у Сувом Грлу, општина Исток; припадница Косовске полиције оптужили свештенике у храму Св. Николе у Приштини да су сами ломили гробљанска обележја.

29. јануара. – Протести против одлуке Врховног суда Косова да потврди имовинска права манастира Високи Дечани.

1. фебруара. – У току три дана обијене две српске цркве – у Штрпцу и Биначу код Витине.

2. фебруара. – Поново обијена црква у Клокоту, у Косовском поморављу.

3. фебруара. – Обијена и оскрнављења српска црква у Доњој Будризи ког Гњилана, четврти пут у протеких недељу дана.

4. фебруара. – Рањено двоје српске деце у бомбашком нападу у Бошњачкој махали, Косовска Митровица.

8. фебруара. – Косовска полиција и КФОР кордонима спречили покушај албанских екстремиста да блокирају манастир Високи Дечани.

9. фебруара. – Организатори демонстрација код Високих Дечана прете да ће упасти у манастирско имање.

17. фебруара. – У насељу Бошњачка махала у Косовској Митровици, из два возила у покрету, окићена албанским заставама, бачене две експлозивне направе на кућу Слободана Машића, прогнаника из Истока.

18. фебруара. – У општини Штрпце, на путу од куће до школе, група Албанаца претукла Петра Ивановића (9 година), ученик трећег разреда из села Доња Битиња.

20. фебруара. – На путу Косовска Митровица–Суви До у селу Муађере, настањено Албанцима, каменован комби који је превозио ђаке српске националности.

24. фебруара. – Напад на зграду филијале Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање у Косовској Митровици.

5. марта. – Детонација експлозивне направе постављене поред мотела „Бели двор“ у северном делу Косовке Митровице.

20. марта. – Срушена два надгробна споменика у српском селу Скуланево, у општини Липљан.

7. априла. – Каменоване су просторија Српске напредне странке у Косовској Митровици.

11. априла. – Напад ручним бацачем на кућу Жарка Ђурића у Истоку.

13. априла. – Бачена експлозивна направа на кућу породице Ђаковић у насељу Колонија у Звечану.

16. априла. – Пуцњава на зграду Радио-Колашина у Зубином Потоку.

23. априла. – Ученици осмог разреда Филип Здравковић и Горанац Албин Шерифи избодени ножем у леђа од стране Албанаца у насељу Бошњачка махала у северном делу Косовске Митровице.

7. маја. – У васкршњој ноћи група албанских екстремиста узвикивала антисрпске пароле пред српском црквом у Ђаковици.

3. јуна. – Каменована кућа Радоње Магића, повратника у селу Грабац, општини Клина.

18. јуна. – У двориште школе „Бранко Радичевић“ у Косовској Митровици бачена је експлозивна направа.

28. јуна. – Албанци каменовали аутобусе са Србима који су се враћали у Грачаницу са прославе Видовдана на Газиместану.

26. августа. – Маскирани нападачи претукли Марка Станковића из Горњег Кусца код Гњилана.

13. септембра. – Проваљен храм Св. Спаса у Призрену, 14. век.

2. октобра. – Албанаци вербално напали оца Дионисија, монаха манастира Свети Врачи у Зочишту; командир полицијске станице Ораховац оптужио монаха да провоцира децу.

5. октобра. – Петоро Срба у селу Гојбуља, општина Вучитрн, нападнуто од веће групе Албанаца из суседног села Мироче.

8. октобра. – У повратничком селу Бело Поље код Пећи запаљена је кућа Славомира Грубановића.

8. октобра. – Каменована некадашњеа зграда СО Косовска Митровица.

19. октобра. – У северном делу Косовске Митровице на терасу Нинослава Ђерића бачена је бомба.

19. октобра. – Двојица Албанаца напала деветнаестогодишњег младића српске националности у северно делу Косовске Митровице, у мултиетничком насељу Бошњачка махала.

30. октобра. – Косовска полиција привела тројицу радника, запослених у српским институцијама у Партешу, током посете кориснику социјалне помоћи, и одредила им притвор од 48 сати.

19. новембра. – Основној школи „Браћа Аксић“, у селу Суви До код Липљана данима се искључује електрична струја.

26. новембра. – У полицијску станицу у Гњилану приведен без образложења Зоран Стојановић из Пасјана, члан бирачког одбора испред Грађанске иницијативе „Српска“.

27. новембра. – Косовске полицијске службе привеле на инфомативни разговор Ненада Филиповића, носиоца листе Грађанска иницијатива „Српска“ у Штрпцу и двоје активиста „Српске“, Јулијана Добросављевић и Милан Русимовић.

10. децембра. – Покушај крађе два трактора у повратничком селу Кош код Истока, власништво породица Обрадовић и Савић.

13. децембра. – Припадници специјалне јединице Косовске полиције РОСУ упали у куће Слађана Младеновића и Драгана Максимовића у Пасјану, активиста Грађанске иницијативе „Српска“, на основу наводне дојаве да поседују илегално оружје.

29. децембра. – Министарства образовања Косова донело одлуку о рушењу школе у селу Драјчићи, општна Призрен, основане пре више од једног века, у којој се настава одвијала на српском језику.

2014. ГОДИНА

6. јануара. – Две стотине албанских демонстраната спречило обележавање Бадњег дана у Ђаковици.

7. јануара. – Срушен споменик српском песнику Лазару Вучковићу у Горњем Селу код Пизрена.

27. јануара. – Уочи великог хришћанског празника Светог Саве оскрнављена и опљачкана цркве Свете Петке у Лапљем Селу код Грачанице.

1. фебруара. – Напади на имовину Срба повратника; опљачканa je кућa Предрага Сташића; на кући Душана Микића полупани врата и прозори.

3. фебруара. – Опљачкана црква Покрова пресвете Богородице и Парохијски дом у Бабином Мосту код Обилића.

Монахиње у Пећкој патријаршији већ двадесет дана без воде по 12 сати дневно...

Зашто се задржати мало са лекцијама о осудама и захтевима неким... ето толико!
 
U CG nepostoji veliki broj nijti jak uticaj nvo cpc registrovane u mup cetinje vec cascica kojia ima novcani interes ,imaju 3 nazovi crkve privatne kuce pretvorene u crkve, Siv ostali pravoslavni hramovi imaju svog zakonitog vlasnnika i titulara a to je SPC mitropolija crnogorsko primorska , tako se vode u katastru , zemljisnim knjigama .kraj price
 
Antisrpstvo je nažalost u C.G. dosta jako. Ima puno primera, što je zaista neshvatljivo s obzirom na činjenicu da je Srbija uvek obilno pomagala tu zemlju. Evo moje sitno iskustvo koje je od onih koja ostavljaju osećaj mučnine. Kad sam konobaricu u kafani u Tivtu upitao da li primaju evre (zaboravivši da oni ustvari samo evre i primaju) balavica koja jedva ima 18 godina drsko je odbrusila "Primamo sve osim poganih dinara". Naravno oćutao sam. To i jeste i nije sitnica. Šta ona zna? Ali, neko ju je naučio. Čuo sam još puno mnogo gorih primera od poznanika koji su letovali u Montenegro ( kako ju sve više i naziva, pogotovu omladina, CG)Čudi me što nikad ne reaguju beogradski Crnogorci, koji kako znamo, vrlo teško i s mukom prave karijeru u Beogradu i svim gradovima Srbije.
 
Da li neko ima sliku vece rezolucije pravoslavne crkve/hrama iz Tirane? Sto sam pronasao su samo male rezolucije a bas mi se dopada spoljni izgled.
 
Мени се не свиђа фасада - мислим на фасадно платно Храма, превише је једноставно, јефтино и монохромно. Порта се не одржава како треба - поломљене и запрљане плоче, поломљене светиљке. Прилазна поплочана стаза поред Библиотеке је превише уска, као да не води ка нашем највећем и најважнијем храму, има назубљене ивице о које се може спотакнути и у којима расте трава. Фонтана је неугледна, у потпуном нескладу с обликом и значајем Храма.
Унутрашњост је боља, али, како је већ неко запазио, квалитет изведених радова је неуједначен. Неке плоче се мимоилазе, фуге су неједнаке и лоше попуњене.
Штета је што се комади камене чипке раде у Словенији. Могла је да се увезе ласерска машина коју они имају, исплатила би се за толике радове.

..............

Био сам пре десетак дана у Подгорици, тамошњи Саборни храм је изнутра завршен и одлично изгледа, богато, с много позлате, сија се. Баш како треба Саборна црква да изгледа, и како су некада цркве биле велике, у свему величанствене грађевине које одузимају дах.
Све је урађено за кратко време (!), квалитетно, и, очигледно, много је коштало. Али, нашле су се паре брзо. Порта, ограда, крипта и подземни део с леве и десне стране улаза тек треба да се заврше и уреде.
Фреске су добре, има и ликова локалних светаца, што је, исто тако, добро, нових (међу њима и Св. Вукашин Клепачки) и свесрпских. Ту је и она фреска (десно од улаза) с ликовима који побуђују знатижељу шире јавности, ал, не мари, она је ту као одраз садашњости. Снимио сам унутрашњост камером, објавићу филм на Јутјубу у догледно време.

Био сам у истом раздобљу и у старој Саборној цркви у Требињу, у лепом, старом градском парку преко пута Трга платана и споменика Његошу и Дучићу. Унутрашњост се наново осликава, доста фресака је завршено, али има и већих делова који још нису, који носе само цртеже. Веома су ми се допале готове фреске: сем класичних тема, и српских светаца (међу њима и Св. Вукашин Клепачки), ту су сјајне велике композиције које носе и локална обележја, и фреске српских научника (Тесла, Миланковић, Пупин), песника (Шантић, Дучић, Његош), војсковођа и ратника. Дивно, квалитетно, величанствено, срце вам игра и застаје вам дах!
 
Саша
+1
Pošteno napisano sta je tvojem okom vidjeno :)
 
sa ssc lazaretstd
Zna li neko nesto vise o ovome http://archi.ru/contests/10821/vnutr...vvy-v-belgrade
http://rah.ru/exhibitions/detail.php?ID=29124
Ruski konkurs za resenje enterijera Hrama Svetog Save u Beogradu, organizuje ga Ministarstvo kulture Rusije, Akadmija umetnosti Rusije i Ministarstvo inostranih poslova Srbije. U tekstu kazu da ce to biti poklon srpskom narodu, konkurs se organizuje po nalogu predsednika Rusije. Od 15 do 30 septembra ce biti izlozba pobednickih radova u prostorijama Akademije umetnosti Rusije. Takodje u jednom od priloga za konkurs kazu da je konacno usvojeno da ce unutrasnjost hrama biti resena tehnikom mozaik.
https://yadi.sk/d/XoVTk7L6WPqiL
http://archi.ru/contests/10821/vnutrenn ... v-belgrade
 
Vrh