Šta je novo?

Hram Svetog Save

Para ima samo se razbacuju na gluposti to je vec dokazano za 5 mil evra moze da se napravi super zgrada sa sve i za muzej i za mauzolej koje mogu biti povezane toplom vezom
U ostalom pare se mogu skpiti iz donacija ,veliki broj ljudi iz svijeta bi sigurno dao koji euro ,mozda bi se naso neki filantrop da isfinansira cjelu zgradu
Da poniovim nije predvidjena kripta hrama VEC LIVADA KOD FONTANE ispred NBS na nacin na koji sam opisao
Niko na nista nije pristo a pogotovo se nesto ovako neradi na precac pred izbore vec se trazi kosenzus , recimo niko se nije bunio portiv sahranjivanja kardjordjeivca u svojoj zaduzbini mauzoleju na oplencu
 
Тесла

Готово су симпатични напори појединих да своју мржњу и злобу представите као објективност. Другачије се и не може очекивати од особа које су продукт времена у коме је милитантни атеизам био званична религија, а испирање мозга увелико на снази.

Никола Тесла је сам одлучио како је желео бити сахрањен - по православном обреду. Тако је било и учињено, док неко није одлучио да га ископа, спали и од пепела му направи музејски експонат - мерило поштовања које су имали не само према једном великану, већ и човеку уопште.

С тога, било каква даља дискусија је неоснована, и само последица хватања за сламке од стране оних које Теслине жеље не занимају, баш као ни сам Тесла, а који ово доживљавају као идеолошки дуел - дуел који су, узгред, изгубили на свим пољима, од моралног до интелектуалног. Све њихове приче и аргументи су без икаквог основа. 'Он је превелик за (нама мрску) СПЦ' - ништа до пуке предсрасуде у мржња. То није аргумент. 'Његови најближи потомци су рекли итд.' - половична истина, па и лаж. Било како било, људско биће је мало више од претка својих потомака, а колико знам, није пракса да се људско биће третира као 'заоставштина' и иметак својих предака, па су наводне жеље и 'жеље' његових најближих - а свакако не веома блиских - 'потомака', небитне у светлу постојања тестамента и Теслине изричите жеље да буде сахрањен по православном обреду.

Зато, молимо престаните са овом представом, јер сте невешти глумци.

Потрошња, владике и скупоцена возила

Још један пример мржње под ореолом забринутости и поштења. Новац који се користи је највећим делом новац верника, или директно, или путем пореза који је од нас убрајан, а који политичари - великодушно, по правилу пред изборе - на сламчицу дају за изградњу овог објекта. Можда некима смета што се државни новац користи за изградњу верског објекта верске тела које им није мило, али, шта да се ради. И мени је мрако што моји порези финансирају издајнике на власти. Но, то је стварност. Они су изабрани (од стране идиота, али свакако изабрани), баш као што је овај народ, на мое се убраја порез - хтео то неко или не - православан. Реалност на терену је таква, па жалимо.

'Расипништво' самих владика је, наравно, преувеличано и сасвим споредно. Никога не занима у чему се владике воде, већ како дискредитовати цркву, па да се не лажемо. Разуме се, владике требају служити као пример у друштву, па је расипнтво појединих свакако за прекор. Али, оно што чине, чине на своју духовну штету, и штету цркве. Цркве, као верског тела, па самим тим је на нама верницима и члановима тог верског тела да се бринемо о том проблему - то није проблем оних који у цркву не улазе и не дају прилог.

И, као што је неко већ поменуо, било би нам вредније дискутовати о расипништву државних функционера, који би, супротно стварности, такође требали служити као узор. У овој земљи не постоји концепт служења држави и народу међу онима на најодговорнијим државним функцијама - то је стваран и знатно већи проблем од стварног или умишљеног проблема епископских Аудија.

Изглед храма

Верски објекти нису у истој равни као остала здања. Они служе у одређене сврхе, и за те сврхе су вековима обликовани, попримио свој препознатљив облик. Свакако да верски објекти не морају бити кич остварења разноразних нео- архитектонских смерова, али јесте чињеница - доказана на Западу, где је од Ватикана II наступио период модернистичке архитектуре у изградњи храмова - да архитектура тржних центара и стамбених блокова није у стању реплицирати атмосферу верских објеката какви су нама познати.

Из тога следи да, иако се можда не ради о архитектонски најбољим решењима, са естетске тачке гледишта - мада и ту има доста пристрасности и злонамерног приступа - , наше цркве врше своју функцију боље него предложени алтернативи. Свакако да треба имати укуса кад је реч о употреби архитектуре минулих времена (мада, и не ради се само о минулим временима ако се иста архитектура примењује и данас), али јасно је да тренутно нема ваљане замене за досадашњу праксу.

Сам Храм је споља поприлично лепо здање. Свакако да је могло бити и лепше, имавши у види неке од других предлога, али касно је сада мењати ствари. Усресредимо се на унутрашњи изглед. Мозаик ће изгледати прелепо у унутрашњости храма. Да ли и онај бели мермер лепо изгледа? Не знам.. Мени се не допада баш толико, али видећемо.
 
毋不敬,儼若思,安定辭":8lsc6eoo je napisao(la):
Изглед храма

Верски објекти нису у истој равни као остала здања. Они служе у одређене сврхе, и за те сврхе су вековима обликовани, попримио свој препознатљив облик. Свакако да верски објекти не морају бити кич остварења разноразних нео- архитектонских смерова, али јесте чињеница - доказана на Западу, где је од Ватикана II наступио период модернистичке архитектуре у изградњи храмова - да архитектура тржних центара и стамбених блокова није у стању реплицирати атмосферу верских објеката какви су нама познати.

Нетачно, потврђујем из личног искуства као верник и архитекта.

Био сам у цркви Светог Петра у Ватикану и иако је подигнута "по вековима дефинисаном облику" на мене није оставила никакав духовни утисак нити има икакав енергетски потпис. Величанствена јесте, али се у њој нисам осетио као у верском објекту.

Био сам у малој цркви Светог Диониса на Закинтосу која је прожета невероватном енергијом и духом која се скоро може физички сећи. У буквалном смислу - свето место.

Био сам у манастиру Градац. Потпуно исти енергетски ефекат као у цркви Св. Диониса

Тај енергетски ефекат и духовна снага верског објекта нимало нема везе са његовом архитектуром.
 
^^^
Изванредно, свеобухватно, браво! Односи се на Кинеза :) јер је испао по неки пост у међувремену.
Свега овог сам се на овој теми и ја дохватио, део по део. Али је ово прави пакет у разобличењу злонамерног деловања око ствари за које се интересовање има, само за уништење истог. За нестајање темељних и миленијумима сакупљаних вредности. А све под паролом просветљења и ослобађања од непостојећих стега, наводно ретроградних организација.

Само сам ја још и за то да држава више ни једним динаром не учествује у финансирању религиозних организација. Да се заврне чесма, замишљеног извора, са којег се захвата повод за нападе. А тако омогући и реалан поглед на рад и залагање верских лица. И не бих улазио у ефектност градње и духовног доживљаја ствари, остатка хришћанства. Друго све за 5. Браво
 
@ѕtf

Али, зар се ту не ради о односу католичко-православно и удаљавању од црквене архитектонске праксе? Наиме, и сама црква Светог Петра, коју наводите као пример - величанствена грађевина, слажем се - представља одступање од црквене праксе. Она може бити вековима стара, али није 'традиционална' црквена грађевина - у смислу, грађевина која садржи архитектонске карактеристике које ми обично везујемо са црквеном традицијом. Друго је то што је таква архитектура касније постала традиционална на западу.

Колорит саме цркве, величина, минијатурност свих црквених елемената (ликови светих и друга верска обележја) у односу на саму грађевину - чиме се стиче утисак да сте у некој галерији са пар црквених експоната, а не цркви - је управо разлог за то одсуство верског осећања.

Ја не кажем да црквене грађевине не требају или не смеју имати 'савремен' (и то је мало обојен термин, јер сама чињеница да се грађевине граде у одређеном стилу чини тај стил 'савременим', али добро) облик - само то да такав приступ не одговара свим верницима, и мора бити условљен очувањем свих оних елемената која побуђују та верска осећања, која и сами помињете.
 
MilisaV":mpszq72e je napisao(la):
ovaj kinez je neki pravoslavni taliban.

То више говори о вама него мени, имавши у виду да било какав помол верскх осећања код неке особе проузрокује потребу да их изједначите са убицама.
 
Тражи и Бог ће подарити(Пујо Шотка)

1924533_273922326105912_387438348_n.jpg
 
'Коментар' на нивоу адолесцента, што је и очекивано, и доказ свега што је наведено изнад. Нема потребе даље дискутовати.
 
Борчанац":30296t5s je napisao(la):
^^^
Изванредно, свеобухватно, браво! Односи се на Кинеза :) јер је испао по неки пост у међувремену.
Свега овог сам се на овој теми и ја дохватио, део по део. Али је ово прави пакет у разобличењу злонамерног деловања око ствари за које се интересовање има, само за уништење истог. За нестајање темељних и миленијумима сакупљаних вредности. А све под паролом просветљења и ослобађања од непостојећих стега, наводно ретроградних организација.

Само сам ја још и за то да држава више ни једним динаром не учествује у финансирању религиозних организација. Да се заврне чесма, замишљеног извора, са којег се захвата повод за нападе. А тако омогући и реалан поглед на рад и залагање верских лица. И не бих улазио у ефектност градње и духовног доживљаја ствари, остатка хришћанства. Друго све за 5. Браво

Хвала и слажем се. Држава (тачније, политичари који се расипају државним новцем у приватне и партијске сврхе) је замишљен извор, чији допринос се преувеличава, а свакако је и враћен од стране Цркве, што повећањем рејтинга политичара, што губитком на свом угледу. Црква треба да одбије помоћ ове и овакве државе, у свему осим случајевима обнове споменика културе - а то, не зато што и ту политичари не искоришћавају Цркву, већ зато што тиме барем део државног новца иде у одговарајуће сврхе.
 
Молим обришите овај коментар, јер сам случајно направио два. Мислим да постоји грешка на форуми.. Добио сам обавештење да је 'у међувремену је послат други коментар итд.', заједно са непослатом поруком испод, па сам мислио да опет требам кликнути на 'Прихвати'.
 
Борчанац":2ilaslqv je napisao(la):
^^^

Само сам ја још и за то да држава више ни једним динаром не учествује у финансирању религиозних организација.

Може, али пре тога да ни једним динаром не учествује у финанасираљу политичких партија и сијасет НВО!
 
rasho62":19qmqrjm je napisao(la):
Борчанац":19qmqrjm je napisao(la):
^^^

Само сам ја још и за то да држава више ни једним динаром не учествује у финансирању религиозних организација.

Може, али пре тога да ни једним динаром не учествује у финанасираљу политичких партија и сијасет НВО!

Амин. То и пре и после - ово за Цркву је првенствено ради саме Цркве. Да је политички врх нормалан, не бисмо имали проблема са тим да држава делом помаже у изградњи верских објеката, исто као што помажу у изградњи спортских. Овако, све се своди на мизерну 'помоћ' и искоришћавање Цркве у политичке сврхе. Неко можда мисли, 'па зашто Црква допушта да је искоришћавају?'. Баш, зашто? Биће да је делом из хришћанске љубави, делом из наивности, а делом из чисте глупости. Није довољно речи, 'барем нешто помажу, а оно остало нека им је на душу', јер срозавање угледа Цркве има директне последице на верски живот народа.
 
ftj":13gwog5z je napisao(la):
Тражи и Бог ће подарити(Пујо Шотка)

1924533_273922326105912_387438348_n.jpg

А што ниси сликао Николића или било којег другог "гузо.." поред њихових лимузина и написао поспрдни текст?
Срам те било!
 
:shok: :oops:
rasho 72 je napisao: .... А што ниси сликао Николића или било којег другог "гузо.." поред њихових лимузина и написао поспрдни текст? Срам те било!...
pročitah prehodna pisanija ( hajde može i ovako i onako) :kafa:
lepo je braniti ali ovde su prisutni pozitivni i vrlo umni članovi foruma koj barataju najpribližnijom istinom a imaju pravo da iznesu s l o b o d n o svoje vidjenje,
složiceš se, da ne sudiš drugima jer nije to na tebi
poz :)

ftj
Oprosti, dobro je što si postavio fotografiju :kk:
Duhovni prvenac treba da je moralno daleko ispred politićkog predstavnika
dokle god postoji sirotinje u nj. stadu, ne bi smeo da se preda zadovoljstvima luksuza
vec nužnim i dostojnim potrebama.
poz :)
 
boca-ica":1x153nw2 je napisao(la):
:shok: :oops:
毋不敬,儼若思,安定辭 (bez uvrede...) wrote: .... Срам те било!...
pročitah prehodna pisanija ( hajde može i ovako i onako) :kafa:
lepo je braniti ali ovde su prisutni pozitivni i vrlo umni članovi foruma koj barataju najpribližnijom istinom a imaju pravo da iznesu s l o b o d n o svoje vidjenje,
složiceš se, da ne sudiš drugima jer nije to na tebi
poz :)


Мислим да нисте добро цитирали, ако се ово односи на мене. Ја нисам никоме рекао "Срам те било'".
 
MilisaV":162zr5z6 je napisao(la):
ne ide čovek u popove da se spase nego da se napase.

Пошто је ово форум за архитектуру, грађевинско и сродне дисциплине, сложимо се да даљу дискусију сведемо на те теме, а да фекалије оставимо за тоалете.
 
mekbejn":20n3j0tb je napisao(la):
Pa si ti građevinsko-arhitektonski našao da braniš SPC?

Не, нашао сам да браним исту од претходних не-грађевинско-архитектонских напада. Ако треба, наставићу, али то зависи од вас (множина).
 
毋不敬,儼若思,安定辭 (bez uvrede...)
tačno pogrešno ime u citatu a ono mi je ostalo u memoriji
jer su postovi bili interesantni i malo ne ubičajeni za ovaj forum
ako može, moje veliko izvinjenje, već je ispravljena greška
poz i dobro došao na forum :)
 
毋不敬,儼若思,安定辭":2p37q13b je napisao(la):
mekbejn":2p37q13b je napisao(la):
Pa si ti građevinsko-arhitektonski našao da braniš SPC?

Не, нашао сам да браним исту од претходних не-грађевинско-архитектонских напада. Ако треба, наставићу, али то зависи од вас (множина).

Ok, ja se slažem da ovaj događaj nije za temu Hrama.
Što se mene tiče, Crna strana medalje
 
boca-ica":1ho7o0r8 je napisao(la):
毋不敬,儼若思,安定辭

по Гуглу се зове "Без увреде, ако Иан мисли, говор и стабилност", тако да мислим да треба да га зовемо Иан :)

елем, апропо цркве и свега осталог. ДРЖИТЕ СЕ ТЕМЕ ХРАМ СВЕТОГ САВЕ! хвала :)

и Тесла не треба да стоји у Храму. њему је место на гробљу, као и сваком другом крштеном човеку. ни у музеју, ни у цркви, већ на гробљу. нека му на Новом гробљу, у Алеји заслужних грађана, направе споменик и у њега нека положе његову урну (кад су га већ спалили)
 
Vrh