Šta je novo?

Hram Svetog Save

Čudi me da nisu prebacili mošti Stefana Nemanje na Savski trg, al ajde ćutim znam da posećuju forum i ne želim da im dajem ideje.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=819382#p819382:20xnveal je napisao(la):
Labud » Pon Feb 01, 2021 1:55 pm[/url]":20xnveal]Vladika Stefan je otkrio da prebacuju posmrtne ostatke Tesle i Pupina na svetosavski plato kad se završi i Stojičić je to potvrdio. Izvor: Intervju gradskog urbaniste sa informerom

Koliko sam upućen Pupin je sahranjen u Njujorku dok je Teslina urna u muzeju Nikole Tesle.

Da prebacim samo s prethodne strane
 
Labud":22a9770k je napisao(la):
Vladika Stefan je otkrio da prebacuju posmrtne ostatke Tesle i Pupina na svetosavski plato kad se završi i Stojičić je to potvrdio. Izvor: Intervju gradskog urbaniste sa informerom

Koliko sam upućen Pupin je sahranjen u Njujorku dok je Teslina urna u muzeju Nikole Tesle.

Ideja da se Pupin prebaci u Srbiju je duga. Bila je emisija gde se pojavila žena iz Amerike i rekla da je želja da se prenese Pupin velika, ali da američki zakon zahteva da se to uradi u saglasnosti sa članom porodice, pa su rekli da pokušavaju da nadju dve rodjake u Srbiji za koje se zna, ali da ne mogu da ih pronadju tačno gde žive. Pa kada se to reši biće prenet. Valjda mu je to bila i želja...
A za Teslu mislim da je veliko dizanje prašine bez razloga, i čemu tolika želja u Crkvi za tim. Bolje nek prenesu deo moštiju svetog Simeona ili delić moštiju sv. Stefana Dečanskog i ostalih svetih Nemanjića, ima većeg smisla, nego gurati Teslu i Pupina. Ne znam...
 
Шта ће Тесла и Пупин на Врачару испред храма?! Какве они имају везе са црквом ? Ја не могу да вјерујем да таква идеја некоме уопште пада на памет па макар такав приједлог потекао и од блаженопочишег патријарха Иринеја кога изнимно поштујем и цијеним и тако ће бити и у будуће, али није ми јасно заиста....
Јесу обојица највећи српски синови, научници свјетског гласа и имена, српски народ им је вјечно дужан и захвалан али немојте да мијешамо бабе и жабе! Моје скромно мишљење је да би земни остаци Николе Тесле требало да почивају у новом музеју Николе Тесле у старој електричној централи на Дорћолу, која ће бити преуређена за ту намјену и која ће изгледати величанствено (линк у наставку). И ако је био србин по рођељу и свештенички син не сматрам да је нешто претјерано био религиозан или пак да је био неки велики српски националиста ( бар нема података о томе) . Неколико пута је јасно нагласио да је србин по националности , само једном је допутовао у посјету Београду (1. јуна 1892) гдје га је примио тадашњи краљ Александар Обреновић и то је то што се тиче његовог србовања. И на томе му хвала, учинио је много за мали српски народ што се јасно и гласно изјаснио као србин по чему нас и данас многи препознају у свијету.
Михаило Пупин , такође познати и поштовани српски научник , проналазач, професор, добитник "Пулицерове награде", био је нешто већи националиста и родољуб од Тесле, био је почасни конзул Србије у САД с тога му се може приписати да је био и дипломата, велики пријатељ тадашњег америчког предсједника Вудроа Вилсона с којим је радио на подубљибању веза и пријатељства између америчког и српског народа. Упркос свему томе мислим да он нема никакве везе са СПЦ осим што је вјероватно био вјерник као и већина српског народа. Његови земни остаци свакако треба да буду пренесени у Србију али да почивају испред неке научне или културне установе (јер је био донатор и добротвор тадашњег Народног Музеја у Београду, САНУ и тд.) али никако испред Храма Светог Саве , јер и он као и Тесла нема никакве везе ни са Храмом нити са СПЦ.Да ме не би неко погрешно разумио, понављам моје мишљење је да нема већих српских синова од њих двojицe нити ће се у скорије вријеме родити неко ко ће више задужити српски народ али ми смета када се мијешају двије неспојиве ствари.
Највише ми је засметало што неко хоће да искористи земне остатке горе поменутих цијењних научника како би се што већи број туриста концентисао на Врачару и како би се то што више и боље уновчило! Опет се све своди на паре. Бог нека ми опрости, волио бих да нисам у праву али тако ми се чини....

http://www.politika.rs/scc/clanak/46953 ... kole-Tesle
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=819325#p819325:2kns5igu je napisao(la):
Srdjan1984 » Pon Feb 01, 2021 11:02 am[/url]":2kns5igu]Zapadna strana :)
file.php

Ovo je istočna strana, ne zapadna. Oltarski prostor pravoslavnih crkava je okrenut ka istoku, a glavni ulaz u crkvu je na zapadu građevine.

Kao što su pravoslavni grobovi okrenuti ka istoku, odnosno spomenik se nalazi na zapadnoj strani grobnog mesta.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=819401#p819401:2u73z6wm je napisao(la):
Elnamor » Pon Feb 01, 2021 2:38 pm[/url]":2u73z6wm]
Labud":2u73z6wm je napisao(la):
Vladika Stefan je otkrio da prebacuju posmrtne ostatke Tesle i Pupina na svetosavski plato kad se završi i Stojičić je to potvrdio. Izvor: Intervju gradskog urbaniste sa informerom

Koliko sam upućen Pupin je sahranjen u Njujorku dok je Teslina urna u muzeju Nikole Tesle.

Ideja da se Pupin prebaci u Srbiju je duga. Bila je emisija gde se pojavila žena iz Amerike i rekla da je želja da se prenese Pupin velika, ali da američki zakon zahteva da se to uradi u saglasnosti sa članom porodice, pa su rekli da pokušavaju da nadju dve rodjake u Srbiji za koje se zna, ali da ne mogu da ih pronadju tačno gde žive. Pa kada se to reši biće prenet. Valjda mu je to bila i želja...
A za Teslu mislim da je veliko dizanje prašine bez razloga, i čemu tolika želja u Crkvi za tim. Bolje nek prenesu deo moštiju svetog Simeona ili delić moštiju sv. Stefana Dečanskog i ostalih svetih Nemanjića, ima većeg smisla, nego gurati Teslu i Pupina. Ne znam...

Ta žena koja se pojavila u emisiji i govorila o prenosu zemnih ostataka Pupina u Srbiju je Radmila Milentijević, velika dobrotvorka Saborne crkve u Beogradu i Prvog beogradskog pevačkog družtva - hora Saborne crkve.
I inače dosta pomaže naš narod u otadžbini. A mislim da je 90-ih bila ministarka ili tako nešto.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=819493#p819493:1yhcxfc8 je napisao(la):
Srdjan1984 » Pon Feb 01, 2021 7:33 pm[/url]":1yhcxfc8]Шта ће Тесла и Пупин на Врачару испред храма?! Какве они имају везе са црквом ? Ја не могу да вјерујем да таква идеја некоме уопште пада на памет па макар такав приједлог потекао и од блаженопочишег патријарха Иринеја кога изнимно поштујем и цијеним и тако ће бити и у будуће, али није ми јасно заиста....
Јесу обојица највећи српски синови, научници свјетског гласа и имена, српски народ им је вјечно дужан и захвалан али немојте да мијешамо бабе и жабе! Моје скромно мишљење је да би земни остаци Николе Тесле требало да почивају у новом музеју Николе Тесле у старој електричној централи на Дорћолу, која ће бити преуређена за ту намјену и која ће изгледати величанствено (линк у наставку). И ако је био србин по рођељу и свештенички син не сматрам да је нешто претјерано био религиозан или пак да је био неки велики српски националиста ( бар нема података о томе) . Неколико пута је јасно нагласио да је србин по националности , само једном је допутовао у посјету Београду (1. јуна 1892) гдје га је примио тадашњи краљ Александар Обреновић и то је то што се тиче његовог србовања. И на томе му хвала, учинио је много за мали српски народ што се јасно и гласно изјаснио као србин по чему нас и данас многи препознају у свијету.
Михаило Пупин , такође познати и поштовани српски научник , проналазач, професор, добитник "Пулицерове награде", био је нешто већи националиста и родољуб од Тесле, био је почасни конзул Србије у САД с тога му се може приписати да је био и дипломата, велики пријатељ тадашњег америчког предсједника Вудроа Вилсона с којим је радио на подубљибању веза и пријатељства између америчког и српског народа. Упркос свему томе мислим да он нема никакве везе са СПЦ осим што је вјероватно био вјерник као и већина српског народа. Његови земни остаци свакако треба да буду пренесени у Србију али да почивају испред неке научне или културне установе (јер је био донатор и добротвор тадашњег Народног Музеја у Београду, САНУ и тд.) али никако испред Храма Светог Саве , јер и он као и Тесла нема никакве везе ни са Храмом нити са СПЦ.Да ме не би неко погрешно разумио, понављам моје мишљење је да нема већих српских синова од њих двojицe нити ће се у скорије вријеме родити неко ко ће више задужити српски народ али ми смета када се мијешају двије неспојиве ствари.
Највише ми је засметало што неко хоће да искористи земне остатке горе поменутих цијењних научника како би се што већи број туриста концентисао на Врачару и како би се то што више и боље уновчило! Опет се све своди на паре. Бог нека ми опрости, волио бих да нисам у праву али тако ми се чини....

http://www.politika.rs/scc/clanak/46953 ... kole-Tesle

Hram Svetog Save je svakako jedna od top turističkih destinacija u Beogradu. Mislim da je više nego glupo pomisliti da je Hramu potrebno da ga reklamiraju Tesla i Pupin.

Drugo, čak i da Tesla i Pupin nisu bili pravoslavci ili članovi SPC, oni će biti sahranjeni ispred najvećeg zavetnog hrama celog srpskog naroda i svih građana Srbije, kao i svih ljudi dobre volje koji su dali prilog za izgradnju Hrama. Mislim da je jasno da Hram prevazilazi okvire SPC i da predstavljaju ceo naš narod i državu (ma koje vere ili nevere da su).
Dakle, oni neće biti sahranjeni unutar Hrama, što bi možda bio neki načni prisvajanja, nego ispred njega - čime im se čini najveća čast!

I treće, već imamo taj lep običaj. Ispred Saborne crkve u Beogradu sahranjeni su Vuk i Dositej. Najveći novovekovni prosvetitelji našeg naroda.
Mislim da bi bilo prelepo da Tesla i Pupin dobiju takav položaj za večno počivanje na Vračaru.

Da ne pominjemo sadašnje blasfemično predstavljanje Teslinih zemnih ostataka - nasred sobe u muzeju. I Pupinovo zaveštanje da bude preneg i sahranjen u Srbiji.
 
Dositej i Vuk Karadzic su bili veliki kriticari crkve pa su sahranjeni pored saborne crkve u BG niko ih nije ni pitao.Tako ce da urade i sa Teslom i Pupinom.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=819512#p819512:364yxdft je napisao(la):
trialin » Pon Feb 01, 2021 8:28 pm[/url]":364yxdft]Dositej i Vuk Karadzic su bili veliki kriticari crkve pa su sahranjeni pored saborne crkve u BG niko ih nije ni pitao.Tako ce da urade i sa Teslom i Pupinom.

Nisu oni bili kritičari crkve, nego onoga što je tada bilo loše u njoj. Dakle onoga što je dekadentno u crkvi toga vremena.

Dositej je bio zamonašen. Dakle, bio je oduševljen učenjem crkve. Jedino što je sve u praksi malo drugačije.
Ali to ne znači da Hristovo učenje gubi na vrednosti. Ono se isunjava pre svega na ličnom planu pojedinca. Koje se preliva na društvo...
 
Dositej jeste bio ali se okrenuo reformaciji mislio sam kriticar SPC a Vuk je svestenstvo SPC lepo opisao u Crven Banu.Pupin je isto bio sklon reformaciji nikako ga ne vidim u porti hrama SPC .Cak ni Teslu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=819505#p819505:1oasxs2z je napisao(la):
Uroš985 » Pon Feb 01, 2021 8:07 pm[/url]":1oasxs2z]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=819493#p819493:1oasxs2z je napisao(la):
Srdjan1984 » Pon Feb 01, 2021 7:33 pm[/url]":1oasxs2z]Шта ће Тесла и Пупин на Врачару испред храма?! Какве они имају везе са црквом ? Ја не могу да вјерујем да таква идеја некоме уопште пада на памет па макар такав приједлог потекао и од блаженопочишег патријарха Иринеја кога изнимно поштујем и цијеним и тако ће бити и у будуће, али није ми јасно заиста....
Јесу обојица највећи српски синови, научници свјетског гласа и имена, српски народ им је вјечно дужан и захвалан али немојте да мијешамо бабе и жабе! Моје скромно мишљење је да би земни остаци Николе Тесле требало да почивају у новом музеју Николе Тесле у старој електричној централи на Дорћолу, која ће бити преуређена за ту намјену и која ће изгледати величанствено (линк у наставку). И ако је био србин по рођељу и свештенички син не сматрам да је нешто претјерано био религиозан или пак да је био неки велики српски националиста ( бар нема података о томе) . Неколико пута је јасно нагласио да је србин по националности , само једном је допутовао у посјету Београду (1. јуна 1892) гдје га је примио тадашњи краљ Александар Обреновић и то је то што се тиче његовог србовања. И на томе му хвала, учинио је много за мали српски народ што се јасно и гласно изјаснио као србин по чему нас и данас многи препознају у свијету.
Михаило Пупин , такође познати и поштовани српски научник , проналазач, професор, добитник "Пулицерове награде", био је нешто већи националиста и родољуб од Тесле, био је почасни конзул Србије у САД с тога му се може приписати да је био и дипломата, велики пријатељ тадашњег америчког предсједника Вудроа Вилсона с којим је радио на подубљибању веза и пријатељства између америчког и српског народа. Упркос свему томе мислим да он нема никакве везе са СПЦ осим што је вјероватно био вјерник као и већина српског народа. Његови земни остаци свакако треба да буду пренесени у Србију али да почивају испред неке научне или културне установе (јер је био донатор и добротвор тадашњег Народног Музеја у Београду, САНУ и тд.) али никако испред Храма Светог Саве , јер и он као и Тесла нема никакве везе ни са Храмом нити са СПЦ.Да ме не би неко погрешно разумио, понављам моје мишљење је да нема већих српских синова од њих двojицe нити ће се у скорије вријеме родити неко ко ће више задужити српски народ али ми смета када се мијешају двије неспојиве ствари.
Највише ми је засметало што неко хоће да искористи земне остатке горе поменутих цијењних научника како би се што већи број туриста концентисао на Врачару и како би се то што више и боље уновчило! Опет се све своди на паре. Бог нека ми опрости, волио бих да нисам у праву али тако ми се чини....

http://www.politika.rs/scc/clanak/46953 ... kole-Tesle

Hram Svetog Save je svakako jedna od top turističkih destinacija u Beogradu. Mislim da je više nego glupo pomisliti da je Hramu potrebno da ga reklamiraju Tesla i Pupin.

Drugo, čak i da Tesla i Pupin nisu bili pravoslavci ili članovi SPC, oni će biti sahranjeni ispred najvećeg zavetnog hrama celog srpskog naroda i svih građana Srbije, kao i svih ljudi dobre volje koji su dali prilog za izgradnju Hrama. Mislim da je jasno da Hram prevazilazi okvire SPC i da predstavljaju ceo naš narod i državu (ma koje vere ili nevere da su).
Dakle, oni neće biti sahranjeni unutar Hrama, što bi možda bio neki načni prisvajanja, nego ispred njega - čime im se čini najveća čast!

I treće, već imamo taj lep običaj. Ispred Saborne crkve u Beogradu sahranjeni su Vuk i Dositej. Najveći novovekovni prosvetitelji našeg naroda.
Mislim da bi bilo prelepo da Tesla i Pupin dobiju takav položaj za večno počivanje na Vračaru.

Da ne pominjemo sadašnje blasfemično predstavljanje Teslinih zemnih ostataka - nasred sobe u muzeju. I Pupinovo zaveštanje da bude preneg i sahranjen u Srbiji.

Прво не можете наводити да је нешто ГЛУПО ако се ви с тим не слажете, нигдје не пише да је Храму потребно да га ова два научника рекламирају како Ви имплицирате, јасно наводим да сматрам да је основни мотив тога да се од њихових гробова направе туристичка стецичшта (што и није лоше осим ако нема скривених разлога за метријалну корист ) ЗБОГ ЧЕГА СЕ ЈА И БУНИМ, Друго ја нисам ни помислио а ни навео да ће бити сахрањени у самом храму, дакле мислим да им није мјесто у порти храма тј на Врачару! Треће не слажем се с тим да је лијепо што су Вук и Доситеј сахрањени испред саборне цркве јер ни један (понављам) нису имали директне везе са црквом осим што су били вјерници, чак су се и бунили против тадашње црквене власти како је неко и навео у коментарима и при том уважавам Ваше мишљење да је Вама то лијепо и не сматрам да је ГЛУПО! Много прикладније би било да су нпр. обојица сахрањени у Тршићу и Четврто - наравно да је оскрвнуће то што су Теслини земни остаци изложени у Урни, мислим да наравно треба да буду сахрањени уз православно опело и све државне почасти али не испред храма!
Опет кажем ОВО ЈЕ МОЈЕ МИШЉЕЊЕ. Лп.
 
СПЦ као национална српска црква се може најбоље упоредити с Енглеском црквом као енглеском националном црквом.

У Вестминстерској опатији у Лондону сахрањено је око 3.300 лица (некима само делови, као срце) - сем краљева, краљица, принчева, принцеза и другог племства, тамо су сахрањени и бројни песници, писци, уметници, научници, војсковође, чак и Незнани јунак.

Ево неколико имена: Џефри Чосер, Чарлс Дикенс, Џон Драјден, Георг Ф. Хендл (композитор), Томас Харди, Радјард Киплинг, Џон Милтон, Лоренс Оливије (глумац), Алфред Тенисон, Исак Њутн, Чарлс Дарвин, Стивен Хокинг.
Готово да нема веће части него бити сахрањен у њој.

На бројним плочама оних који нису тамо сахрањени су имена В. Шекспира, Лорда Бајрона, В. Черчила, сестара Бронте, Ф. Дрејка, Б. Дизраелија, О. Вајлда, Д. Томаса, Џ. Остин.
 
Poznajući nas, da krenemo da tretiramo Hram kao Aleju velikana, pored Tesle bi ležale starlete.
 
Labud":2mcdikag je napisao(la):
Poznajući nas, da krenemo da tretiramo Hram kao Aleju velikana, pored Tesle bi ležale starlete.
Upravo tako. Pa i Karići su htelu u kriptu, ako daju pare za završetak. Mislim da ako Hram postane mauzolej velikih i "velikih" članova našeg naroda, gubi svoju prvobitnu svhu i namenu, ili ona pada u drugi plan. Kao što je Panteon u Parizu od crkve posvećenoj zaštitnici Pariza postao običan mauzolej. Naravno zbog revolucije i svega, al mislim da je dovoljno da Hram bude samo sa kriptom patrijaraha... Ne znam...
 
A i uostalom ne znam koga bi tu sahranjivali, niko živ mi trenutno ne pada napamet, a da davno mrtve izmeštamo bez opravdanja je bezobrazluk.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=819382#p819382:3w2lzois je napisao(la):
Labud » Pon Feb 01, 2021 11:55 pm[/url]":3w2lzois]Vladika Stefan je otkrio da prebacuju posmrtne ostatke Tesle i Pupina na svetosavski plato kad se završi i Stojičić je to potvrdio. Izvor: Intervju gradskog urbaniste sa informerom

Koliko sam upućen Pupin je sahranjen u Njujorku dok je Teslina urna u muzeju Nikole Tesle.

Porucite Stefanu manje tamjana i vise vina :kafa:
 
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=u64dAp8rt_8[/youtube]

Zanimljiv prikaz kako se ukrašava unutrašnjost velikih lukova u hramu, konkretno istočni luk, moram da priznam da je nekako "čudno" ili neobično.
Ne znam šta da mislim, nisam video ovo uživo, nekako sam samo zatečen, nešto mi je neobično jako...
Kakva je uopšte to tehnika oslikavanja fresaka na platna pa potom prebacivanje na zidove konkretno beton? Nije mi nikako jasno. Zar se freske ne nanose direktno na svež malter/kreč? Imali koga stručnog da objasni malo ovo? Podseća malo da lepljenje tapeta ili strip nemam pojma.

Uglavnom, ne znam šta da mislim:D
 
To je standardna praksa danas, freske se prvo urade u ateljeu pa se lepe-a standard je iz prostog razloga sto je to najjeftiniji i najbrzi nacin da se oslika prostor. Ne znam da li je iko koristio krec u poslednjih 100 godina za freske jer krec ne moze na betonski zid - (beton upija vlagu iz kreca i samim tim puca) A i kada postoji mogucnost za krec (ako je podloga od cigle npr) onda se opet radi ovako kao u snimku jer oslikavanje originalnom fresko tehnikom je uzasno skupo i dugo traje.
 
Lepljenje oslikanog platna je vrlo korisno iz dva razloga.

1: Umetniku je mnogo lakše da naslika rad u ateljeu nego na visokim skelama, gde je izokrenut pod ko zna kojim uglom... Dakle zbog nedostupnosti površina koje treba da budu oslikane.

2: Usled pojave vlage i propadanja zidova, platno se može skinuti. Nakon tretiranja i obnavljanja zidova, platna se mogu vratiti i urediti ponovo na isti način.
 
Изгледа да ће се радити мермер на зидовима јер је иконостас прекривен... ;)
 

Prilozi

  • ikonostas.png
    ikonostas.png
    857,5 KB · Pregleda: 1.270
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=820048#p820048:3rhc9b82 je napisao(la):
Srdjan1984 » Sre Feb 03, 2021 7:06 pm[/url]":3rhc9b82]Изгледа да ће се радити мермер на зидовима јер је иконостас прекривен... ;)
file.php

Đe, na kojim zidovima?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=820082#p820082:5aexuyzm je napisao(la):
cooyseeteam88 » Sre Feb 03, 2021 8:43 pm[/url]":5aexuyzm]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=820048#p820048:5aexuyzm je napisao(la):
Srdjan1984 » Sre Feb 03, 2021 7:06 pm[/url]":5aexuyzm]Изгледа да ће се радити мермер на зидовима јер је иконостас прекривен... ;)
file.php

Đe, na kojim zidovima?

Svi zidovi u hramu - od poda pa do visine nekih 2-3m (otprilike) (odakle naviše počinje mozaik) su oblozeni mermerom koji je bio ukrašen takođe mermernim romboidima. Oni su ogrebani i pripremljeni da budu obloženi nekim drugim mermerom jer se akademiku Muhinu očigledno nisu svidjeli.
Na ovoj slici se vidi vrlo mali dio tih mermernih obloga na zidovima kod samog ikonostasa.
 
Nek stave Pupina i Teslu na Savski trg tj. u zgradu zel. stanice, taman tamo da privuku turiste, ne verujem da strance mnogo interesuje srednjovekovna Srbija i loza Nemanjica. Hram ce svakako obici jer je to glavna znamenitost, tamo mogu da vide podosta sto se tice istorije i starijih vremena, a sa druge strane na savskom trgu (u zgradi stanice) taman mogu da vide neku noviju istoriju, tesline tehnologije, itd... Ionako se nalazi u BG na vodi, iza su visoke zgrade, moderna prica, nekako se vise uklapa da dodju tu i tesla pupin... Verovatno bi i madi turisti iz inostranstva radije dosli da vide teslu nego nemanjice. (Nemam nista protiv Nemanjica samo razmisljam iz turistickog ugla) Naravno moze da bude deo i za Nemanjice tu (za nase gradjane), ali po meni bezveze je da budu samo oni. Pisem zbrda zdola u zurbi sam, nadam se da je razumljivo sta sam hteo da kazem.
 
Vrh