„Дунавска капија” затвара „Југославију”
http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/ ... ju.sr.html
Обнова хотела у чијем комплексу би требало да се нађу две куле од по 137 метара требало би да почне за две године и заврши се 2019. године. – Неизвесно је да ли ће урбанисти дозволити подизање облакодера те висине
Пројекат вредан 277 милиона евра у компјутерској анимацији
Најповољнија прогноза за реконструкцију хотела „Југославија” јесте да ће се завршити тек 2019. – тринаест година одкад је први пут најављена. Као да желе да докажу да ће се чекање исплатити, власници, грчки инвестициони фонд „QSinvestment”, сада обећавају, уместо само једне куле од 33 спрата, два торња те висине. Између њих требало би да буде обновљено здање хотела.
Зелено светло до сада није добио ни претходни пројекат који је предвиђао само једну кулу од 147 метара. Зато је питање да ли ће градски урбанисти одобрити двоструко већу екстраваганцију. Посебно ако се има у виду да на тој локацији, од око пет хектара, за сада није предвиђена градња објеката виших од 100 метара. Планирана 33 спрата захтевају већу висину, то јест 137 метара.
„Денјуб риверсајд”, локалну фирму која у име грчког власника води посао, то није обесхрабрило и кажу да „урбанистички прописи не познају такву врсту забране”. Постоји ипак студија високих објеката, која даје услове за изградњу облакодера и која је била главна препрека претходном пројекту. Пола године после усвајања студије, надлежни су наложили инвеститору да изради план детаљне регулације (ПДР) за ту локацију. Њиме може покушати да докаже да високо здање не би загушило саобраћај и угрозило визуре града и да би око њега могло да се обезбеди довољно паркинг места. Израда ПДР-а поверена је Центру за планирање урбаног развоја (ЦЕП) и бироу „Жугај”. Планери су завршили студију локације после које следи израда тог документа.
– Доказали смо да концепт „Дунавске капије”, који осим обнове постојеће зграде хотела предвиђа и подизање две високе куле са луксузним апартманима и шопинг молом, може да задовољи све урбанистичке параметре. На тој локацији ће бити сазидано 137.000 квадратних метара, што је мање од максимално дозвољене квадратуре. Високим објектима штеде се зелене површине и слободан простор на платоу, а истовремено се постиже атрактивност пројекта – истиче Вук Ђуровић из ЦЕП-а.
Инвеститор ће, уверава Рајан Рајичић, сувласник фирме „Рил холдинг”, која је од јуна прошле године закупац хотела „Југославија”, расписати међународни архитектонски конкурс за идејно решење кула.
– Он би могао да буде објављен за пола године. То није само обавеза коју прописује Генерални план Београда већ и наша жеља. Победничко решење биће основа за израду главног пројекта. Градња кула могла би почети у фебруару 2016. године, а прве госте у „Кемпински” хотелу са пет звездица очекујемо почетком 2019 – каже Рајичић.
Какве су шансе да се овај пројекат, вредан 277 милиона евра, из компјутерске анимације пресели у стваран простор и да ли су само урбанистички стандарди кочничари инвестиције, у Урбанистичком заводу Београда нису хтели да коментаришу. О томе ће се, како каже директор завода Небојша Стефановић, изјашњавати када план буде на јавном увиду.
До почетка реконструкције „Рил холдинг” ће наставити да издаје канцеларије, локале и магацине, које је преузео пре шест месеци и сабласно празан и закатанчен хотел после седам година претворио у место за изласке, пословне састанке, концерте...
– Идеја нам је била да пре почетка градње искористимо објекат и зарадимо. Два спрата са 44 собе и апартманима реновирали смо и отворили уочи Нове године. Два спрата са канцеларијама су издата, у хотелу ће бити седам угоститељских објеката, а иза њега башта са бином за концерте – појашњава Рајичић.
-----------------------------------------------------------------
ХРОНОЛОГИЈА
2006. Фирма „Алпе Адрија хотели” (име променила прошлог априла у „Денјуб риверсајд”) купила хотел „Југославија” за 31,3 милиона евра. Иза ње стојао је капитал бизнисмена из Сплита. Он је продао 25 одсто власничког удела грчком инвестиционом фонду „QSinvestment”и обавезао се да испоручи и грађевинску дозволу. У реконструкцију „Југославије” и градњу трговинског центра и стамбено-пословног здања од 147 метара – планирано је улагање 130 до 150 милиона евра и посао за 1.200 људи. За израду идејног решења ангажован је архитекта Горана Војводића.
2008. После добијања акта о урбанистичким условима „Алпе Адрија хотели” продаје још 25 одсто власништва фонду „QSinvestment”
2009. Секретаријату за урбанизам поднет захтев за добијање одобрења за изградњу
2010. Због недостатака техничко-правне документације секретаријат је одбацио предмет. Исте године инвеститор се жалио Министарству животне средине и просторног планирања које је предмет вратило секретаријату. Инвеститор је тада затражио да се поступак прекине док не прикупи имовинскоправну документацију и предмет је архивиран. Крајем године усвојена је Студија високих објеката. „QSinvestment” купује преосталих 50 одсто и постаје стопроцентни власник „Југославије”
2011. Комисија за планове одобрила израду плана детаљне регулације
2012. Инвеститор најављује отварање хотела у јуну 2015. године
2013. „Рил холдинг” издаје део просторија и отвара летњу башту
2014. Инвеститор најављује нови пројекат са две куле и улагање од 277 милиона евра
-----------------------------------------------------------------
Добит Београда
41,7 милиона евра од накнаде за уређење грађевинског земљишта (отприлике потребно за завршетак „Интерцептора”, капиталног пројекта београдске канализације)
9,6 милиона евра приход од накнада јавним комуналним предузећима за прикључење на комуналну инфраструктуру
34 милиона евра од ПДВ-а за период од седам година
1,1 милион евра од пореза на имовину
576.000 евра од пореза на лична примања 1200 запослених у току изградње
Далиборка Мучибабић
објављено: 10.02.2014.