Šta je novo?

Generalštab

Zgrade su lepe ali ta ,,roze,, - boja nije mi ni lepa niti se uklapa pa prilikom ,,rekonstrukcije,,
glas dajem da se ukloni - zameni (ali ne žutom :laugh: ) jer politike se menjaju a zgrade ostaju
bez namere razglabanja o polit. uslovljenosti i zaštiti arh. dela jer ono je praktičo bombardovanjem uništeno
bar bojom uklopiti u postojece okruženje
ili neka ubace cvetiće na to roze :lool:
Edit
Vec sam negde napisao da se građevinska zaštitna ograda povuće bliže zgradi
kako bi postojeca lepa zelena površina ,koliko toliko ponovo upristojila izgled bitne raskrsnice
zelena površina nije opasna pa nek je o s l o b o d e
 
Nebojsa":1gw2orfw je napisao(la):
Smeta mi brate dokle misle da to stoji onako, sto vec jednom nesto ne urade sa tim, samo nesto trucaju godinama, pametuju, ko ce pametniju izjavu da da a nista se ne dogadja ... pre bi ja odlucio i zavrsio stim nego ti "svetski strucnjaci i vrhunske arhitekte", nemaju bre pojma .........


nekada je mnogo bolje da se ne radi nista... nego da se stalno brisu tragovi
 
boca-ica":17kt9hfd je napisao(la):
Zgrade su lepe ali ta ,,roze,, - boja nije mi ni lepa niti se uklapa pa prilikom ,,rekonstrukcije,,
glas dajem da se ukloni - zameni (ali ne žutom :laugh: ) jer politike se menjaju a zgrade ostaju
bez namere razglabanja o polit. uslovljenosti i zaštiti arh. dela jer ono je praktičo bombardovanjem uništeno
bar bojom uklopiti u postojece okruženje
ili neka ubace cvetiće na to roze :lool:
Edit
Vec sam negde napisao da se građevinska zaštitna ograda povuće bliže zgradi
kako bi postojeca lepa zelena površina ,koliko toliko ponovo upristojila izgled bitne raskrsnice
zelena površina nije opasna pa nek je o s l o b o d e


Dobrovic je cesto koristio tu vrstu crvenog kamena na svojim projektima (kosjericki mrko crveni kamen, koji nazalost menja boju tokom vremena), nije to bas tako....
 
gospodin Johanson":3dfgk3p6 je napisao(la):
Meni je ovo takva grana u oku, redovno prolazim tuda, ako mi nesto bas smeta u bg-u, onda su to te rusevine....moze gradonacelnik da napravi jos trideset mostova ali DZABA sve ako nesto tako jezivo i unisteno jos stoji u centralnom bg-u.

pa nije to jedini primer rusevina u centru metropola koje opstaju do povoljnije ekonomske situacije... http://en.wikipedia.org/wiki/Reichstag_(building)
uostalom svuda pise da je to sada turisticka atrakcija... ne vidim zasto smetaju... bolje nego da na silu nikne nesto "starije"...
 
qora":237rcrba je napisao(la):
gospodin Johanson":237rcrba je napisao(la):
Meni je ovo takva grana u oku, redovno prolazim tuda, ako mi nesto bas smeta u bg-u, onda su to te rusevine....moze gradonacelnik da napravi jos trideset mostova ali DZABA sve ako nesto tako jezivo i unisteno jos stoji u centralnom bg-u.

pa nije to jedini primer rusevina u centru metropola koje opstaju do povoljnije ekonomske situacije... http://en.wikipedia.org/wiki/Reichstag_(building)
uostalom svuda pise da je to sada turisticka atrakcija... ne vidim zasto smetaju... bolje nego da na silu nikne nesto "starije"...

АЛО! Проверимо бар линк који дајемо. Рајхстаг је ЛЕПО СРЕЂЕН и изнутра и около и неће га дирати ма каква им била економска ситуација. То се лепо види да овом линку на викију. Да је неко конзервирао рушевине у Кнеза Милоша и од тога направио музеј ни ја се не бих бунио. Мада би ми наравно било драже да се то лепо обнови.
 
Džoni, piše ti lepo na linku da je Rajhstag čekao na rekonstrukciju od rata do 1961..
 
medjutim":2qlkagbd je napisao(la):
Džoni, piše ti lepo na linku da je Rajhstag čekao na rekonstrukciju od rata do 1961..

Da, da, par metara od Berlinskog zida i to jos za vreme blokade! Nije to cekalo bolja ekonomska vremena nego kraj najzesceg hladnog rata dok se jos nije ni znalo sta ce da bude sa zapadnim Berlinom. A ove rusevine nama zvrje u sred grada vec vise od decenije.

Da je neki objekat u Krnjaci na pet metara od granice sa Vojvodinom pa ne znamo da li ce danas-sutra da tu bude granica i jos da nas od tamo napadaju... :rolleyes:
 
JohnyBgood":2entll78 je napisao(la):
medjutim":2entll78 je napisao(la):
Džoni, piše ti lepo na linku da je Rajhstag čekao na rekonstrukciju od rata do 1961..

Da, da, par metara od Berlinskog zida i to jos za vreme blokade! Nije to cekalo bolja ekonomska vremena nego kraj najzesceg hladnog rata dok se jos nije ni znalo sta ce da bude sa zapadnim Berlinom. A ove rusevine nama zvrje u sred grada vec vise od decenije.

Da je neki objekat u Krnjaci na pet metara od granice sa Vojvodinom pa ne znamo da li ce danas-sutra da tu bude granica i jos da nas od tamo napadaju... :rolleyes:

Upravo tako. Bolje da sruše ono ruglo i zmijarnik koje nijedan normalan investitor neće vraćati u prvobitno stanje i naprave park dok se ne smisli neko pametnije rešenje.

Ako hoće spomenik iz ere bombardovanja postoji toliko načina kako to može da se obeleži.

Ovako je to spomenik javašluku, nesposobnosti i birokratskoj sumanutosti (srušena zgrada dobije status spomenika kulture). Van svake pameti.
 
Ima ona taj status valjda jos odavno, dok je bila citava. Problem je sto jos ne mogu da se dogovore sta ce snjom sada nakon svega. Sigurno je bilo zainteresovanih investitora ali su odbijeni jer je preovladalo misljenje da se sacuva kao spomenik kulture. Ma i tu se nesto valja ...
 
Dakle NATO i ameri bomarduju,prodamo njima i svi srecni?Osacovao mile lokaciju,pa neka mu je?

Tako cu ja komsiji koji ima super lokaciju da dok je na poslu srusim kucu i kasnije nudim da je otkupim za nekoliko hiljada eura,a on posto ja imam veze nece moci da me tuzi sto sam je srusio.
 
Nebojsa":3fkur69o je napisao(la):
Ima ona taj status valjda jos odavno, dok je bila citava. Problem je sto jos ne mogu da se dogovore sta ce snjom sada nakon svega. Sigurno je bilo zainteresovanih investitora ali su odbijeni jer je preovladalo misljenje da se sacuva kao spomenik kulture. Ma i tu se nesto valja ...

Nema. Verovao ili ne, taj status su joj dodelili šest godina nakon bombardovanja.

To je kao kada bi Zavod za zaštitu spomenika Njujorka (ZZZSNJ) dodelio kulama bliznakinjama status spomenika kulture dve godine posle uletanja boinga u iste.
 
Onda je jasno da je namera grada da lokaciju zastiti od komercijalizacije koja bi prodajom usledila. Mislim da prvenstveno zele da ocuvaju samu lokaciju, jer ocigledno i od restauracije nema nista. Videcemo sta ce biti.


@ vucko naravno da se ne treba prodati u bescenje, bilo kome, ali za 12 godina je trebalo naci neko resenje.
 
Та зграда заслужује да буде споменик културе, молим да се више не призива њено рушење.

То је као када бисте тражили да се сравни са земљом Народни музеј, јер је зграда у лошем стаљу, а немају пара за реконструкцију.

.....а...да, не заборавим. Уместо Народног музеја, обавезно неку кулу са 536893 спратова да излечимо комплексе.... :rolleyes:
 
@stf
U Beogradu, takvo opravdanje ne samo da nije neuobicajeno, vec je pribliznije reci da je osnova tradicije naseg urbanizma.
 
Ostaci starog generalštaba nisu odmah srušeni, za mene do sada nepoznat podatak.

20120113058.jpg


Na jednoj američkoj aero fotografiji iz 1944 se vidi potpuno zaravnjen plac.
 
Delija":3ughzusl je napisao(la):
...........

Ево шта је ту било ту до 41е.

Resizeof004Ministarstvovojskeimorna.jpg


Resizeof005Ministarstvovojskeimorna.jpg
............

.

Sad moram da uletim sa jednom ispravkom - da ispravim i sebe i druge zbog greške koju često pravimo.
Danas me je jedan stariji gospodin, koji se još uvek seća ove zgrade, lepo ispravio: do 1941 se u ovoj zgradi nalazilo Ministarstvo Vojske i Mornarice, a ne Generalštab. Generalštab se nalazio u zgradi koja i danas postoji i koju zovemo "stari generalštab".
Samo bi trebalo proveriti šta se nalazilo u zgradi ministarstva do 1915 (generalštab ili...?)
 
Pa na nekoj boljoj slici se moze cak i procitati natpis iznad ulaza na zgradi,Zgrada koju mi danas znamo kao vlada bila je ministarstvo finansija ,a zgrada MIP je bilo ministarstvo suma voda poljprivrede tako nesto :)
 
Ja kad vidim zgradu NBS (Narodne Banke Srbije) i kad mi neko posle kaze da je zgrada generalstaba ruzna i da treba da se srusi u momentu mi dodje da se ispovracam.

Ono cudo (NBS) je takvo ruglo Beograda da nemam reci...
 
Jel to mislis na novu zgradu na Slaviji? A sta to fali toj zgradi pa je "ruglo"? Upravo takva moderna "rugla" su preko potrebna BGu da osvezi oronula sivila u starom delu, kad se vec nema sredstava ili volje za rekonstrukciju fasada. Zgrada je fantasticno uklopljena u Slaviju, a nadam se da ce sto pre doci na red udzerice prema JDPu i realizacija plana na tom potezu na osnovu onog rendera koji je izradjen pre par godina.
 
@Relja
+1 :) za sličice
vidi se i ona lepa velika kapija iz Resavske

Ovde na BB ima tema o povezivanju zelenog pojasa od Savskog trga upravo preko te kapije do Slavije
predivna zamisao a zaboravio sam i gde je - možda stariji članovi se sećaju pa da je ,,iskopamo,,
tako da sve ovo može da dobije i totalno novu dimenziju . Koliko se sećam upravo je genralštab bio prepreka tog projekta
 
Nebojsa":3sd5zh34 je napisao(la):
Jel to mislis na novu zgradu na Slaviji? A sta to fali toj zgradi pa je "ruglo"? Upravo takva moderna "rugla" su preko potrebna BGu da osvezi oronula sivila u starom delu, kad se vec nema sredstava ili volje za rekonstrukciju fasada. Zgrada je fantasticno uklopljena u Slaviju, a nadam se da ce sto pre doci na red udzerice prema JDPu i realizacija plana na tom potezu na osnovu onog rendera koji je izradjen pre par godina.

Mesto joj nije tamo, takva zgrada nema sta da trazi na Slaviji. Naravno ovo je moje misljenje i misljenje nekih mojih poznanika stranaca koje sam doveo u Beograd...
 
Па, добро, у Софији нисте навикли на таква здања, али ћете се и ви једног дана навићи да свако време даје неки свој мање или више успешан допринос коначној слици града. Знам да ви у старом градском језгру више преферирате нешто овако:

sofija-perform-biznis-ce.jpg


Укуси су, наравно, различити. Али, дозволићеш, у односу на овај Перформ Бизнис Центар (кажу кандидат за једно од најуспешнијих архитектонских остварења у Бугарској) НБС је дах свежине.
 
@sizif

Daleko je to od centra, a nije ni gradsko jezgro. U Sofiji se vrlo malo gradi u centru bas iz razloga sto je tamo neki drugi stil pa bi mesanje bilo nakaradno iako ima pokusaja da se to izmeni do toga nece doci. Ovo sto si linkovao jeste zgrada koja je u nekoj levoj ulici gde uopste nema skoro saobracaja i retko koji turista moze i da dodje tamo slucajno.

Postoje mesta gde moze da se pusti "dah svezine" a to nije staro jezgro grada i centar. Eno ceo NBG pa neka grade.
 
А шта саградити на Славији ако ништа модерно не треба?

Жао ми је што романтичаре морам разочарати, али Славија није никакав староградски блок, јер су око ње све празни плацеви, или модерне зграде (Хотел Славија, Славија лукс, НБС).

НА Славији нема ничега што што би требало бити заштићено.Славија може бити ултрамодерни трг окружен старијим градским целинама. Може бити јако занимљиво, ако локација оде на ненамештен међународни конкурс.
 
Vrh