Šta je novo?

Generalštab

Možda je moj stav radikalan i u manjini, ali mislim da su i pre oštećenja 1999. Dobrovićeve zgrade bile ruglo, a sada pogotovu. Smatram da bi ih trebalo srušiti i napraviti nove sa fasadama po ugledu na zgrade starog generalštaba od pre II sv. rata (videti slike koje je kačio Relja) koje bi bile u skladu sa zgradama Vlade i MIP, koje su nekada činile kompleks državnih zgrada na u Nemanjinoj i Kneza Miloša. U mnogim drugim zemljama, naročito istočnim u zadnje 2 decenije česta je praksa da se urade zgrade sa fasadom kakva je nekada bila. Iza fasade, neka rade šta hoće. Arhitekte to iz nekog razloga ne vole, smatraju za kič itd. ali bolje i to, nego krezubo grdilo.
 
Meni se jako dopada paralela koju te zgrade stvaraju sa zgradov vlade i ministarstva preko kneza miloša... Ne bih gradio staru zgradu jer mislim da je to veći i neisplativiji trošak od rekonstrukcije postojeće zgrade, a ništa se bolje ne dobija osim još jedne obične zgrade kakve već imamo po gradu
 
Koalicija za razvoj stvarnosti
Predstavljamo: Projekat Yutopia / kako reanimirati generalštab / deo prvi

13a8592559953731b0e0b0ca79faa316536536.png


Jasno je da Generalštab privlači poglede. Ali, šta ljudi misle dok ga gledaju?

Za većinu ljudi u Srbiji sećanje na bombardovanje je upravo to: sećanje – nešto što je ostalo u prošlostii, zajedno sa osećajem gorčine i bespomoćnosti. Ali, svaki prolazak kraj Generalštaba taj osećaj oživljava u današnjosti jer srušena zgrada je tu pred nama, te su samim tim i posledice bombardovanja još uvek tu, bolno očigledne i vrlo monumentalne.

Ako želimo da to vreme ostavimo u prošlosti, moramo nešto da preduzmemo sa Generalštabom. Potpuno nam je jasno da je trajno rešenje tog pitanja previše komplikovano i previše skupo, ali smo uvereni da znamo kako da na najpragmatičniji način napravimo prvi korak ka menjanju načina na koji Beograđani doživljavaju Generalštab, jedan od simbola Beograda.

Oko srušenog Generalštaba se već godinama nalazi ograda koju prekrivaju različiti natpisi ispisani sprejevima kao i plakati za razne manifestacije. Razlog zašto je ta zgrada tako privlačno autorima svih tih poruka (kao i nama, uostalom) je što se nalazi na ćošku jedne od najprometnijih gradskih raskrsnica i što – kao i svaka druga ograda koja postoji već celu deceniju– deluje kao da ne pripada nikome.

Mi žellimo da na toj ogradi ispričamo istoriju Jugoslavije. Istorija će biti prikazana kroz tridesetak slika, po jedna za svaki bitan istorijski događaj. Autori slika će biti najpoznatiji ulični umetnici iz regiona. Uz svaku sliku će se nalaziti i kratak informativan tekst o prikazanom događaju, na srpskom i engleskom jeziku. Poređane jedna pored druge, one će ispričati istoriju Jugoslavije.

Nastaviće se....

Izvor: http://www.internetrepublika.rs/sta...yutopia---kako-reanimirati-generalstab--deo-i
 
Генералштаб треба да остане нетакнут... јер треба да опомиње све људе на страшан период који је преживео Српски народ!!! као и сви што га виде тако и странци треба да знају шта је то! а не да га препустимо неком инвеститору (поготову не из Америке) да за неколико месеци избрише тај споменик који је под заштитом!!! некао остане такав какв јесте уз редовне прегледе безбедности по околину :)
 
Naprotiv!Zgradu treba obnoviti u najvećem delu a sadržaji u zgradi mogu biti razni i izložbeni i komercijalni i hotel itd.
Niko ne želi da u centru grada ima ruševinu. pa tako ni Ameri koji posle bliznakinja podižu novi centar sa memorijalnim parkom taj slučaj treba slediti,
U bilateralnim odnosima insistirati da nam nato,eu,sad finansiraju obnovu zdanja ili na drugi način,zdanje bi trebalo da u najvećoj meri spolja da bude kao nekada uz neke modifikacije i sl.
Tako bi se odužili i arhitekti i gradu da ne gledamo ruševine,jer da je tako kako Bosko kaže posle 2.sv rata trebali bi da gledamo razrušene Terazije--što je nonsens-- :kafa:
 
Sta ciniti sa bombardovanim zgradama ( ukljucujuci, vala, i one iz 2 sv.rata) se pretvorilo u jednu od domacih 'civilizacijskih dilema'.

Mislim da je resenje ici kombinovanom metodom.
Zgrade obnoviti u svakom slucaju, ali neke srusene delove treba ostaviti u momentima kao 'podsetnik', jer jedan deo gradjana to zeli, a i postali su atrakcija u medjuvremenu. Dovoljno onoliko da bi svakom prolazniku pretstavilo enigmu u jednom pogledu bez da priilazi event. memorijalnom centru.

Recimo; jedan unisteni deo ostaviti oronulim, prividno zapustenim, degradiranim i izraslim u 'korov', dok je ostatak zgrade svez, nov i u savrsenom arhitektonskom skladu ...

Beograd je, ipak, oduvek imao drugaciji pristup unistenom za razliku od pomenutog Nju Jorka u kome je oduvek besomucno ruseno staro da bi se gradilo novo, klako se cini - bez trunke zaljenja.


Mislim da bi jedan stakleni most izmedju 'bliznakinja' generalstaba , kao 'kapija' centru, bio dobro resenje.
 
Pa bolje je napraviti od tih zdanja deo koji je unutar objekta memorijalni centar,spomenik,park...recimo ako se levo krilo pretvori u hotel ili objekat neke javne namene da se ispred objekta ili unutar novog hola napravi na centralnom mestu spomenik, umetnicko delo u stili Mesrtrovica ili pak poseban deo unutar zgrade kao galerija sa slikama srusenog zdanja tj.instalacija slicnao onoj kao u kuli Nebojsa..ima toliko ideja kako bi se obelezilo razaranje...ali ostaviti rusevine bi znacilo da su pobedili ovi zgradu.Fenix je uvek prijatnije resenje za sve Beogradjane,poput Avalskog tornja..sad je jos i lepsi..
 
Mi žellimo da na toj ogradi ispričamo istoriju Jugoslavije. Istorija će biti prikazana kroz tridesetak slika, po jedna za svaki bitan istorijski događaj. Autori slika će biti najpoznatiji ulični umetnici iz regiona.

Море мрш багро једна!!! Бомбардовање 99е је је била чисто "српска ствар" а регион је тада са великим задовољством удомио агресорске авионе. "Регион" са нама никада није делио страдања али увек су ту били да се покупи кајмак.

Тако да последња ствар која би требала да се уради од Генераштаба који је притом преко пута владе и министарства спољних послова је да се од тога направи "регионална прича".

ЕДИТ: Имам и ја идеју за причу на огради Генералштаба

http://www.vesti-online.com/data/images/2010-05-18/62616_nato-bombardovanje_f.jpg?ver=1330345399

http://1.bp.blogspot.com/-cGuDTk_hf...0RQ/s1600/3155933044061996c941eb654464667.jpg

http://1.bp.blogspot.com/-u9O7AUeTt.../s400/663e8d78940b8d4a9673f7056fd4_grande.jpg

http://www.juznevesti.com/uploads/assets/2012/03/24/11641/490x370_bomb.jpg

Итд...
 
Kakva bre istorija Jugoslavije na tom mestu..ta zgrada je gadjana zato sto je Srpska..ko je bre taj sto je smislio :notok: Zar zaista misle da smo toliki moroni.. :shok:
 
све што се сакрије унутар обновљеног генералштаба не би привлачило пажњу као што сада привлачи.Сваки сранац који види ово здање,пита :"шта је то??"....дно дна би било да се направи хотел у који би долазили једном годишње .разне "познате и утицајне" личности....неке Мадоне,Гаге,Клинтонке,Обаме,Шредери,Саркози....а осталих 364 дана би хотел био празан....Генералштаб оставити таквог какав јесте!
 
Ako već ne misle da je ruše, onda neka urade isto što i sa SKC-om:

Sagrađen je za vojsku Kraljevine Srbije kao "Oficirski dom"(ceo kvart je tada bio vojni), posle rata zgradu je preuzela UDB-a, a od 1968 se u njoj nalazi SKC.

Neka je prepuste nekim kreativnim ljudima.
Pa koliko samo muzeja i muzejskih eksponata, zatim raznih arhiva, zbirki... koje nemaju prostor za čuvanje i izlaganje?
Pa nama je i Narodni muzej smešten u zgradi koja je bila podignuta za - banku.
 
Bosko":vgox1zcp je napisao(la):
све што се сакрије унутар обновљеног генералштаба не би привлачило пажњу као што сада привлачи.Сваки сранац који види ово здање,пита :"шта је то??"....дно дна би било да се направи хотел у који би долазили једном годишње .разне "познате и утицајне" личности....неке Мадоне,Гаге,Клинтонке,Обаме,Шредери,Саркози....а осталих 364 дана би хотел био празан....Генералштаб оставити таквог какав јесте!

Па нећеш ваљда да тима што су те бомбардовали допустиш да ти трајно испуне рушевинама два значајна блока у самом центру града!? Друго, полусрушена зграда ако се на неки начин не санира може само да настави да се урушава и представља опасност за околину.

Али потпуно се слажем са идејом да се то дивљачко бомбардовање трајно обележи и не сакрива. Ја сам за то да се та (мени лепа и драга, и некако пријатно монументална) зграда реконструише али тако да се за делове који су уништени користи некаква јасна визуелна ознака, рецимо другачија боја фасадног камена. И криво ми је што тако није урађено са солитером на Ушћу који је тотално прешминкан.

Што се тиче станара/намене, то је супер локација тако да би ту сигурно било пуно приватних/комерцијалних интересената а и разних институција. Мислим да су проблем као и увек паре, чини ми се да би неко да се то најрађе сруши јер би онада било најјефтиније, или у преводу, они који ту контролишу шта ће са тим плацом да се деси би се највише омастили.

Што се тиче бомбардовања које се по мени не сме гурати под тепих, а и да би се направила врло примерена паралела са Другим светским ратом, мислим да изложбене поставке посвећене и једном и другом рушењу Београда треба спојити у реконструисаној згради Народне библиотеке на Косанчићевом венцу. По истом принципу да и реконструишеш своје а и обележиш шта су ти неки други радили.

ПС А поред ових зграда постоје лепи платои на које може да легне и неко спомен обележје које додатно обележава шта се све ту у близини рушило.
 
JohnyBgood":1jxltc5a je napisao(la):
Bosko":1jxltc5a je napisao(la):
све што се сакрије унутар обновљеног генералштаба не би привлачило пажњу као што сада привлачи.Сваки сранац који види ово здање,пита :"шта је то??"....дно дна би било да се направи хотел у који би долазили једном годишње .разне "познате и утицајне" личности....неке Мадоне,Гаге,Клинтонке,Обаме,Шредери,Саркози....а осталих 364 дана би хотел био празан....Генералштаб оставити таквог какав јесте!

Па нећеш ваљда да тима што су те бомбардовали допустиш да ти трајно испуне рушевинама два значајна блока у самом центру града!? Друго, полусрушена зграда ако се на неки начин не санира може само да настави да се урушава и представља опасност за околину.

Али потпуно се слажем са идејом да се то дивљачко бомбардовање трајно обележи и не сакрива. Ја сам за то да се та (мени лепа и драга, и некако пријатно монументална) зграда реконструише али тако да се за делове који су уништени користи некаква јасна визуелна ознака, рецимо другачија боја фасадног камена. И криво ми је што тако није урађено са солитером на Ушћу који је тотално прешминкан.

Што се тиче станара/намене, то је супер локација тако да би ту сигурно било пуно приватних/комерцијалних интересената а и разних институција. Мислим да су проблем као и увек паре, чини ми се да би неко да се то најрађе сруши јер би онада било најјефтиније, или у преводу, они који ту контролишу шта ће са тим плацом да се деси би се највише омастили.

Што се тиче бомбардовања које се по мени не сме гурати под тепих, а и да би се направила врло примерена паралела са Другим светским ратом, мислим да изложбене поставке посвећене и једном и другом рушењу Београда треба спојити у реконструисаној згради Народне библиотеке на Косанчићевом венцу. По истом принципу да и реконструишеш своје а и обележиш шта су ти неки други радили.

ПС А поред ових зграда постоје лепи платои на које може да легне и неко спомен обележје које додатно обележава шта се све ту у близини рушило.
не...ја само кажем да ово треба да остане такво какво јесте уз редовну контролу по безбедност околине...да има неку другу намену- не долази у обзир..за мене је то неприхватљиво..ја поштујем туђе мишљење,али мислим да реално размишљам...не сме се то тако лако заборавити!
 
Па не видим у чему је поента да зграда зврји празна и срушена?

Као што рече Џони, приликом реконструкције, јасно назначити шта се са њом десило, управо ради спречавања заборава.

А што се тиче саме зграде, она зврји празна јер владари немају средства да је обнове, војкса нам је оШунтавела, а продаја приватним страним инвеститорима опасна, јер је зграда повезана са свим, и апсолутно свим владиним зградама, а и ко зна још са чиме....
 
Укратко мој став

- Стари изглед мора да се очува и квалитетном реконструкцијом доведе у најбоље могуће стање.Поред тога,реконструисaти и ону кулу скроз десно која би сигурно изгледала фантастично када би се бар мало освежила.

- Онај разорени и и даље монументални портал испред десне зграде да се овакав какав јесте конзервира,евентуално заштити стакленом завесом и у склопу тога постави један краћи текст на прикладној табли,плочи или споменику са јаком поруком и објашњењем за све посетиоце о чему се ради.

- Одокативно 2/5 комплекса је и даље у функцији.Остатак би могла војска или држава да искористи за рационализацију бирократије. По мени никакви комерцијални садржаји нису достојни такве локације и објекта.
 
Sam bih se pridružio onima koji su za izmenu postojećeg stanja Generalštaba.
Prosto mi je neverovatno da neko kaže da bi trebali da ga ostavimo u ovakvom stanju, eto da nas podseća na težak period iz prošlosti.

Zamislite da su na Menhetnu ostavili porušene "Bliznakinje" da ih podsećaju na terorizam.
Ili su možda komunisti trebali posle WW II da sačuvaju "autentičan" izgled porušenog Beograda da podseća buduće naraštaje? :bash:

Veličina jednog naroda je upravo u tome da se izdigne, izvuče pouke iz prošlosti i okrene budućnosti.
Mi smo kao narod i upali u ćorsokak zato što smo se stalno vraćali prošlosti, a nikada na njoj nismo naučili i ponavljali smo iste greške.

Generalštab je zgrada(institucija) kojoj nije mesto u strogom centru grada. Ona je deo istorije jedne zemlje koja je bila 5x veća od sadašnje i koja je imala preglomaznu administraciju.
Pitanje je: Čak i da vratimo u prvobitno stanje kome trebaju tolike zgradurine?
Vojsku smo sveli na minimum, sudovi zauzimaju prostore ugašenih banaka, a vladi-ministarstvima i onako nije mesto tu. Napravi se haos u saobraćaju pri svakoj poseti stranih delegacija.

Po meni, treba dobro uklopiti staro i novo.
Sačuvati ono prepoznatljivo kod obe zgrade, ali napraviti novu formu.
Sa leve strane napraviti muzej-memorijalni kompleks, koji bi podsećao sve goste Beograda kroz šta smo prošli, a sa desne strane napraviti npr. poslovni kompleks kao simbol da se ovaj grad po ko zna koji put digao i okrenuo budućnosti.
 
@ fantom - Super ideje :kk:

- Онај разорени и и даље монументални портал испред десне зграде да се овакав какав јесте конзервира,евентуално заштити стакленом завесом и у склопу тога постави један краћи текст на прикладној табли,плочи или споменику са јаком поруком и објашњењем за све посетиоце о чему се ради.

I ovaj Delijin predlog je super ! Ulazni poruseni portal ogradjen stakelnom zavesom bi bio sasvim dovoljan spomenik tragediji koja se desila u toku 99e. Pravi memorijal.
 
добро..немојте ме погрешно схватити,уз малу дораду да остане какав јесте....а да се прода некоме да направи хотел,ПЦ,ТЦ..или нешто тако...ја лично нисам за то :(
 
Beogradski fan(tom)":35lmc3g9 je napisao(la):
......Ona je deo istorije jedne zemlje koja je bila 5x veća od sadašnje i koja je imala preglomaznu administraciju....

Mala digresija: SFRJ je imala manju administraciju nego danas Republika Srbija.
 
рељо, баш тако.
исти је пример и НБС И НБ(СФР)Ј.

ово ремек-дело мора да буде конзервирано, односно рестаурирано, најквалитентије могуће.

мора да постоји се обележи тадашњи злочин над целом државом и народом. ово је можда и једна од логичнијих циљева тада (мада су сви знали да је зграда исељена и да је гађана само као демонстрација моћи уништавања (што и јесте један од циљева тог рата, а и сваког америчког од тада).

такође сам имао идеју, као Делија, да се десни део претвори у музеј али неки прави, добар и упечатљив јер су само такви едукативни за ширу популацију (мада је у блоку министарства одбране, са те стране можда треба да остане њима).

Каква цррррна Југославија. Томе је место у 25. мају и Музеју историје Југославије.
За намену нисам сигуран, али мислим да је најбоље да остане под заставом Србије, и због безбедносних и симболичких разлога. Па нека скупе више служби, уосталом, њих је на претек.
 
relja":1ch7ethq je napisao(la):
Beogradski fan(tom)":1ch7ethq je napisao(la):
......Ona je deo istorije jedne zemlje koja je bila 5x veća od sadašnje i koja je imala preglomaznu administraciju....

Mala digresija: SFRJ je imala manju administraciju nego danas Republika Srbija.

Допуна дигресије: Не само Србија, него и све остале бивше републике, а сада државе, имају већу администрацију него што је имала СФРЈугославија.
 
Ok, ne čudi me ako i imamo veću administraciju danas nego 80-ih, ali tendencija je da će se smanjivati.
Vratio bih se na suštinu, a to je pitanje, da li ostaviti ruševinu kao memorijal, restaurirati zgradu i vratiti joj prvobitnu namenu ili nešto treće.

Kako da se nađe najbolje rešenje kada ne možemo da se dogovorimo ni oko spomen ploče na Savskom trgu.
Mora da se definiše šta se želi od tog prostora, ali da se gleda u budućnost da ne dobijemo neko rešenje
od kojeg će da nas bude sramota, više nego one koji su nas bombardovali.
A ovo danas je sramota, jer je zapušteno.
 
Delija":2op0qa75 je napisao(la):
- Онај разорени и и даље монументални портал испред десне зграде да се овакав какав јесте конзервира,евентуално заштити стакленом завесом и у склопу тога постави један краћи текст на прикладној табли,плочи или споменику са јаком поруком и објашњењем за све посетиоце о чему се ради.
Ако на неком делу зграде треба да се на неки начин остави последица рата, нисам за то да се у ту сврху искиристи портал. Улазни холови су најрепрезентативнији део здања и њих треба свакако у потпуности реконструисати.

Ја сам пре за то да се на левој згради она "рупа" покрије стаклом а остатак зграде реконструише. Када кажем покрије, мислио сам на стаклени зид увучен за тридесетак цм.
Десни комплекс у потпуности реконструисати.

Delija":2op0qa75 je napisao(la):
По мени никакви комерцијални садржаји нису достојни такве локације и објекта.
Слажем се. Никакви комерцијални садржаји никако нису за ову локацију. Ова локација има своју намену јако дуго, и на њој су институције страдале више пута на исти начин....
....продаја неком приватном инвеститору за хотел или Мол би представљало све негативно што се дешава у транзиционим државама....историја није и не треба да буде на продају.
 
Vrh