Šta je novo?

Generalštab

Smeta mi brate dokle misle da to stoji onako, sto vec jednom nesto ne urade sa tim, samo nesto trucaju godinama, pametuju, ko ce pametniju izjavu da da a nista se ne dogadja ... pre bi ja odlucio i zavrsio stim nego ti "svetski strucnjaci i vrhunske arhitekte", nemaju bre pojma .........
 
Vrlo jednostavno - rekonstrukcija je skupa, kako za drzavu, tako i za privatnike. Druga solucija je da se zgradi oduzme status spomenika kulture i da se ona srusi i tu izgradi nesto drugo.

Pitam se koliko nam stvarno gori pod nogama, kolika je zaista navala investitora i kolika je potraznja za zemljistem i nekretninama u Beogradu da moramo da srusimo Generalstab!?

Mozda se tebi licno zgrada ne dopada, ali ne moze se osporiti da je ona od izuzetne istorijske i kulturne vrednosti.

Istorijski gledano bila je Generalstab JNA, najjace institucije u bivsoj nam zemlji (pored Broza, razume se), a stradala je u bombardovanju sto se ne moze tek tako izbrisati i zanemariti.

Kulturno gledano - jedan je od najboljih primeraka jugoslovenske posleratne arhitekture i ono sto je jako bitno - jedina zgrada arhitekte Nikole Dobrovica u Beogradu.


Ako mislis da sve to nije vazno, stvarno ne znam sta da ti kazem...
 
Samo da ne naprave neko stakleno cudo u ovoj izuzetno vrednoj i RETKOJ ambijentalnoj celini...
 
Поента је да постоји гомила нових објеката на НБГ-у који су веће естетско ругло од Генералштаба у садашњем стању. То је поражавајућа чињеница.

Све те одвратности пре треба срушити него ову руину. Мени те одвратности по НБГ више сметају од ове руине, а чак ми је и савезни МУП пријатнији доживљај од десетак нових пословних објеката на НБГ-у.

Толико о вредности Генералштаба, као здања.
 
Slazem se STF, zato me i plasi da izgrade nesto novo na tom mestu, pre bi voleo da naprave zgradu kakav je bila pre drugog svetskog rata, bar bi se uklopila u ovo postojece.
 
Zgrada Generalstaba je jedan od simbola stradanja Srbije i Beograda pod rezimom Slobodana Milosevica, a ta stradanja i patnje kulminirale su upravo besmislenim NATO bombardovanjem Beograda i Srbije. Uz Avalu ne znam sta vise u Beogradu podseca na neslavno vreme sunovrata Srbije koje ne sme da se zaboravi... Ja licno sam ponosan kada vidim toranj na Avali, obnovljen kako se sjaji dok se prilazi Beogradu.

Bas zato ova nesretna zgrada je dvostruki spomenik kulture i treba je ocuvati, a ne napraviti jos jedan Shopping Mall u kome ce se jesti McDonalds junk-food i piti Coca-Cola iz kartonske ambalaze...

Da bi vas neko drugi cenio prvo morate sami da cenite sebe. Ako je drzava sada na kolenima i nema sredstava za rekonstrukciju, to ne znaci da treba prodati zgradu tim istim koji su je divljacki srusili obracunavajuci se sa Milosevicem i njegovim psihopatama.

Najrazumnije mi zvuci predlog Grada, da se fasada konzervira i rekonstrukcija ostavi za neko bolje vreme, a kasnije se tu moze napraviti neka ustanova kulture (mozda delom i muzej stradanja Srbije pod Milosevicevim rezimom 1989-2000).

Idite u Sarajevo u Hotel Radon Plaza, pa pogledajte galeriju iz hodnika - nista spektakularno, ali jedan primera kako se postuju sopstvene patnje i odaje im se pocast... a onda na recepciji imate i zastavu Srbije, pored ostalih. Za respect.
 
Ala si ti prolupao sa tim "besmislenim NATO bombardovanjem Beograda i Srbije"... :laugh:

Bilo je to veoma smisleno ne brini se nista... Nemoj pokvareno podmetati onu ldp/ovsku sami smo krivi i ostale fore...

Jos ti nasao da pricas o samopostovanju... :bash:
 
Ako je tebi "smisleno" da ti dodju sa drugog kraja sveta i ruse ti rodni grad, onda svaka ti cast. Bombardovanje time zapravo dobija smisao.

Moja poenta je da ono sto je radio Milosevic daleko je od necega cime treba da se ponosimo, ali ne moze se opravdati time rusenje Beograda. Medjutim, ko ne razume - ne razume. Kada vidim te rusevine - osecam podjednak prezir i prema tadasnjem rezimu i prema onima koji su bombardovali Beograd. Medju, takvim bolesnicima nema mnogo razlike.
 
ako je spomenik kulture da se onda kao prema takvom i ophode, ako nije, da se ruši i gradi novo, ovako je to samo ruglo i opasna ruševina u sred centra
 
Ja to upravo sve vreme i pricam, godine prolaze a ono tamo stoji ..... ?????? nemaju resenje sta sa tim, ovamo spomenik kulture a niko nema finansije za rekonstrukciju. Pa ako je spomenik kulture znaci moze jos 20 godina da stoji onako kao neka konzervirana avet u sred grada ????? meni je to totalno van svakog smisla.
Pre krize bilo je zainteresovanih za gradnju hotela koliko se secam.
 
Tebi je generalstab simbol stradanja naroda pod Milosevicem a ne stradanje od NATO/a... I tebi je bombardovanje bilo besmisleno sto navodi na to da smo krivi mi i Milosevic...

NEma niceg besmislenog u napadu na jednu suverenu zemlju zarad nekih svojih ciljeva... Bila to droga, vojna baza, prirodni resursi, obnova zemlje...

Time se zapad SMISLENO bavi decenijama ako ne i vekovima...

Ne zelim da skrecem temu na politiku ali moram da reagujem kad neko insinuira da smo mi ili Milosevic krivi za bombardovanje 99.
 
Homer Jay":tzfb524e je napisao(la):
Vrlo jednostavno - rekonstrukcija je skupa, kako za drzavu, tako i za privatnike. Druga solucija je da se zgradi oduzme status spomenika kulture i da se ona srusi i tu izgradi nesto drugo.

Pitam se koliko nam stvarno gori pod nogama, kolika je zaista navala investitora i kolika je potraznja za zemljistem i nekretninama u Beogradu da moramo da srusimo Generalstab!?

Mozda se tebi licno zgrada ne dopada, ali ne moze se osporiti da je ona od izuzetne istorijske i kulturne vrednosti.

Istorijski gledano bila je Generalstab JNA, najjace institucije u bivsoj nam zemlji (pored Broza, razume se), a stradala je u bombardovanju sto se ne moze tek tako izbrisati i zanemariti.

Kulturno gledano - jedan je od najboljih primeraka jugoslovenske posleratne arhitekture i ono sto je jako bitno - jedina zgrada arhitekte Nikole Dobrovica u Beogradu.


Ako mislis da sve to nije vazno, stvarno ne znam sta da ti kazem...

Ja tu vidim dve mogucnosti, ali tu vrednu zgradu svakako treba obnoviti. Meni je ona uvek jako lepo lezala u kontekstu Nemanjine gde su sve zgrade nekako prave monumentalnosti (jos da je ta nesrecna Narodna banka gore neki veci domet a ne mediokritet, eh... :-(, ali dobro...)

(1) Dati joj neku novu (potrebnu) drzavnu namenu. Zasto drzava gradi novu zgradu suda malo nize dole u Kneza Milosa ako bi ovo moglo da se prenamenuje u tu svrhu? OK, kostalo bi vise ali po meni ovo MORA da se makne sa mrtve tacke. A ako moze gradnja mosta da se ubrzava za silne pare zasto ne bi moglo nesto da se da za ovo?

(2) Pretvoriti u hotel ili poslovni prostor (ili cak i stanove?) preko tendera, naravno uz uslov da se eksterijer a mozda i delovi enterijera vrate u prvobitno stanje. Ako je cena takve rekonstrukcije toliko velika da niko nece, zasto ga ne osloboditi placanja poreza na nekretnine na 10 ili 20 godina da bi se investitor ipak privukao? Cak i da neko vreme ne prikupljas te poreze i dazbine opet je to bolje resenje nego da ti u centru grada zvrji jedna sablasna rusevina. Da ne pricam da se tako nesto otvori koliko bi ceo taj deo grada zivnuo, jer je to stvarno EKSTRA lokacija.

Mislim da je za ovo drugo najveci problem ova reketaska vlast, izgleda se puno investitora opeklo pokusavsi nesto pa onda shvatilo koliko je kod nas SVE zakukuljeno. A zakukuljeno je da bi neki mogli SVE a svi drugi prakticno nista. Ako hoces da privlacis investitore onda mora da bude sve jasno od pocetka i da nema dodatnog kamcenja i reketasenja. Kazes im lepo, restauracija spoljnog izgleda, poreske olaksice na toliko godina, i onda dalje nema, da ne moze neki Pera ili Zika iz opstine da dodje da ih zaje*******ava sa dodatnim naknadama, tipa "isticanje firme" i druge gluposti. Ili ako neko hoce da to pretvara u kondominijume da se pojavi pobesneli ortoped ili gazda Misko i zaje*******ava oko visine klozetske solje ili neke druge gluposti zato sto on nije prodao svoje stanove.
 
Jedan investitor je trazio od ministarastva odbrane da za jednu kasarnu u kojoj je htjreo da podigne proizvodni pogon umjesto kesa renovira manjre osteceno krilo zgrade i tako da izvrse kompenzaciju ali je ministar sluntavi to odbio jer je htjeo kes :kafa:
 
A sada citko i jasno druze direktor,nista vas nismo razumeli.
 
На крају крајева, зар никоме није чудно да токва зграда на таквој локацији не може да се реновира ма у коју год сврху?

Размислите мало.....Генералштаб Титове Југославије, на месту некадашњег Генералштаба Краљевине, прекопута зграде Владе и судова......па ко зна шта има испод земље....

Мислим да је исувише опасно продати то било коме, на исувише је важном месту и повезана као крвни судови вероватно и са Старим двором и Скупштином.....

Могуће је да је то и главна кочница, јер да је обнове немају пара, а да је продају не смеју.
 
Sve je moguce, mnoge stvari i mesta u ovoj drzavi su velo vecitih tajni i znakova pitanja, tako da ne bi se ni malo iznenadio da u nekom podrumu dole igraju sah zivi i zdravi Osama Bin Laden, Arkan, Slobodan Milosevic i Boza zvani pub, a povremeno navrati i Karic uz pratnju Gadafija i Sadama ..
 
stf":2k7wh8np je napisao(la):
На крају крајева, зар никоме није чудно да токва зграда на таквој локацији не може да се реновира ма у коју год сврху?

Размислите мало.....Генералштаб Титове Југославије, на месту некадашњег Генералштаба Краљевине, прекопута зграде Владе и судова......па ко зна шта има испод земље....

Мислим да је исувише опасно продати то било коме, на исувише је важном месту и повезана као крвни судови вероватно и са Старим двором и Скупштином.....

Могуће је да је то и главна кочница, јер да је обнове немају пара, а да је продају не смеју.

Posle raspada SFRJ, i odlaska generalštabnih i inženjerijskih oficira hrvatske, slovenačke, muslimanske i makedonske nacionalnosti, kao i bombardovanja 1999, mislim da se to ostala tajna samo za nas obične građane Srbije.

A možda je baš to problem? :p
 
pretvoriti to u narodi muzej. mislim da bi se adaptacija tog prostora u narodni muzej koštala manje nego rekonstrukcija postojećeg koja još nije ni počela.
 
relja":36rfvy89 je napisao(la):
stf":36rfvy89 je napisao(la):
На крају крајева, зар никоме није чудно да токва зграда на таквој локацији не може да се реновира ма у коју год сврху?

Размислите мало.....Генералштаб Титове Југославије, на месту некадашњег Генералштаба Краљевине, прекопута зграде Владе и судова......па ко зна шта има испод земље....

Мислим да је исувише опасно продати то било коме, на исувише је важном месту и повезана као крвни судови вероватно и са Старим двором и Скупштином.....

Могуће је да је то и главна кочница, јер да је обнове немају пара, а да је продају не смеју.

Posle raspada SFRJ, i odlaska generalštabnih i inženjerijskih oficira hrvatske, slovenačke, muslimanske i makedonske nacionalnosti, kao i bombardovanja 1999, mislim da se to ostala tajna samo za nas obične građane Srbije.
Није проблем што за те инсталације зна одређени број нежељених људи, већ је проблем у повезаности тих зграда са свим осталим владиним зградама у централном делу града. Ако неко купи ту зграду, има директан приступ Влади, Председништву итд.....то је опасно.
A možda je baš to problem? :p
 
relja":1e44613z je napisao(la):
stf":1e44613z je napisao(la):
На крају крајева, зар никоме није чудно да токва зграда на таквој локацији не може да се реновира ма у коју год сврху?

Размислите мало.....Генералштаб Титове Југославије, на месту некадашњег Генералштаба Краљевине, прекопута зграде Владе и судова......па ко зна шта има испод земље....

Мислим да је исувише опасно продати то било коме, на исувише је важном месту и повезана као крвни судови вероватно и са Старим двором и Скупштином.....

Могуће је да је то и главна кочница, јер да је обнове немају пара, а да је продају не смеју.

Posle raspada SFRJ, i odlaska generalštabnih i inženjerijskih oficira hrvatske, slovenačke, muslimanske i makedonske nacionalnosti, kao i bombardovanja 1999, mislim da se to ostala tajna samo za nas obične građane Srbije.

A možda je baš to problem? :p
Није проблем што за те инсталације зна одређени број нежељених људи, већ је проблем у повезаности тих зграда са свим осталим владиним зградама у централном делу града. Ако неко купи ту зграду, има директан приступ Влади, Председништву итд.....то је опасно.
 
Bez obzira na sve objektivne i subkjektivne okolnosti, SRAMOTA je da već 12 godina stoji tako. Koliko god da je jadna ova naša država, za ovo se moralo naći para, daleko pre nego za betonski falus od 200 metara.
 
Zapravo prava sramota bi bilo prodati tu zgradu bilo kome ko ce napraviti Hotel, Soping mol ili bilo koju piz*u materinu, posle svega sto su nam imperijalisti uradili. Nije sramota sto stoji zgrada sa rupom vec je sramota sto su nam srusili pola grada. Sramota je i sto na mestu jos jedne ''rusevine'' imamo sad ERSTE Bank fasadu.

Zgradu treba renovirati i tu useliti neku drzavnu upravu, kad vec vise nemamo vojsku...e to je nasa sramota...
 
stf":qr7friw8 je napisao(la):
relja":qr7friw8 je napisao(la):
stf":qr7friw8 je napisao(la):
На крају крајева, зар никоме није чудно да токва зграда на таквој локацији не може да се реновира ма у коју год сврху?

Размислите мало.....Генералштаб Титове Југославије, на месту некадашњег Генералштаба Краљевине, прекопута зграде Владе и судова......па ко зна шта има испод земље....

Мислим да је исувише опасно продати то било коме, на исувише је важном месту и повезана као крвни судови вероватно и са Старим двором и Скупштином.....

Могуће је да је то и главна кочница, јер да је обнове немају пара, а да је продају не смеју.

Posle raspada SFRJ, i odlaska generalštabnih i inženjerijskih oficira hrvatske, slovenačke, muslimanske i makedonske nacionalnosti, kao i bombardovanja 1999, mislim da se to ostala tajna samo za nas obične građane Srbije.

A možda je baš to problem? :p
Није проблем што за те инсталације зна одређени број нежељених људи, већ је проблем у повезаности тих зграда са свим осталим владиним зградама у централном делу града. Ако неко купи ту зграду, има директан приступ Влади, Председништву итд.....то је опасно.

Ako je to problem, onda i nije problem - kolik je laguma i hodnika po Beogradu do sada zazidano? Taman da za 50 godina opet neko ostavlja nerešenim "misterije" šta se nalazi iza zazidanih hodnika? :p
 
Vrh