Šta je novo?

Generalštab

zexlande imas li negde slike starog ministarstva vojnog i vojne akademije?
 
Naravno :)

Zdanje Ministarstva vojske i mornarice ( na danasnjem placu sa levom zgradom generalstaba)

Resizeof004Ministarstvovojskeimorna.jpg


Resizeof005Ministarstvovojskeimorna.jpg


dministarstvovojno67543ut5.jpg


Stara vojna akademija ( desna strana generalstaba)

vojnaakademija5415433m8wb6.jpg


vojnaakademija5415433m9wz1.jpg


vojnaakademija34154233b.jpg


Pre i posle nadogradnje izmedju dva rata

staraakademija0001.jpg
 
stf":189yon3o je napisao(la):
Nikika, ako je zgrada pod zastitom drzave, ona moze da se rusi ako je u ocajnom stanju, ali se na tom mestu mora podici identicna zgrada. Spoljni izgled zgrade se nikako ne sme menjati, za razliku od enterijera.
Generalstab je u ocajnom stanju i neki delovi moraju da se ruse, jer su noseci zidovi osteceni, ali investitor je u obavezi da vrati predjasnje stanje.
pa sada je rusenje u toku...neki delovi se ruse, a neki ce tek da budu sruseni obzirom da je u potpunoj fazi raspada
ps> zahvaljujem na odgovoru, nisam znao da se moze srusiti u potpunosti zasticeni objekat
 
Mislim da će me svi zbog ovoga osuditi, ali bilo bi najbolje da se to rekonstruiše sa ciljem da služi državnoj administraciji, ali više ne vojnoj već civilnoj. Tu je već u blizini niz zgrada koje su vlasništvo države pa da se "zaokruži dvorište" državnih zgrada. Možda bi manje severno krilo moglo biti prezidano u hotel, ali sa očuvanjem iste fasade.

Dok bi južno krilo, očuvanije, koje zauzima ceo jedan blok, računajući i starije zdanje koje izlazi na Resavsku, moglo biti državna zgrada. A u dvorištu tog zdanja ima prostora za veću višespratnu garažu za službena i VIP auta.
 
+1 trafikant Jedan politicar u poseti italiji kada je video spomenik sto je musolini podigao je rekao: Zasto niste Srusili Musolinijev spomenik? On prestavlja zlo tadasnjeg rezima. A ovaj drugi je rekao: Eh kada bi sve rusila nova vlast, danas turisti ne bi imali sta da vide, ukljucujuci i vas.

Ovo sam vec negde spomenuo ....
 
stf":3m7tmc71 je napisao(la):
zaffa":3m7tmc71 je napisao(la):
http://i50.tinypic.com/wi1phz.jpg
nešto mi je palo na pamet da možda ne bi bilo loše da kada se generalštab obnovi, da se između dve zgrade izgradi jedna pasarela skroz u staklu iznad nemanjine. ne znam tačno čemu bi služila (osim kao neki mini vidikovac) ali mislim da ne bi loše izgledalo, kako za one u pasareli tako i za one koji idu nemanjinom :)
Ovo je fantastisna ideja, jedna od najboljih na forumu, za ovo dobijas +
Imalo bi vise funkcija, investitor bi povezao dve zgrade (mada sam siguran da postoji gomila podzemnih tunela, ipak je to vojni objekat) , vidikovac bi bio fantastican sa pogledom na Savu i Nbg......

Sto se tice spoljasnjeg izgleda zgrade, nikako ne bi smeo da se menja, ovo je remek delo posleratne moderne....
Apsolutno se slazem. Na ovu ideju sam i ja dosao pre mnogo godina setajuci se niz nemanjinu.

Takodje, mislim da bi trebalo da se ostavi deo zgrade u "bombardovanom stanju" za uspomenu i dugo secanje,
jer je ova zgrada nekako ostala simbol bombardovanog beograda '99.
 
Drakche":17enjcd9 je napisao(la):
Takodje, mislim da bi trebalo da se ostavi deo zgrade u "bombardovanom stanju" za uspomenu i dugo secanje,
jer je ova zgrada nekako ostala simbol bombardovanog beograda '99.
То може фантастично да се одради, а да зграда буде потпуно функционална. Нпр. да се "рупе" настале од пројектила "закрпе" стакленим зидом. Таман би то био архитектонски спој са стакленом пасарелом изнад Немањине. Можда да Зекс уради рендер...
 
Pasarela nikako. Ona bi presecala sada lepe vizure sa Slavije. Kao što verovatno znate od Meka pa preko stare ž. stanice vidi se Novi Beograd i deo Brankovog mosta. Zgrade generalštaba u Nemanjinoj treba obnoviti kakve su bile. Interesantno ali zato se zalažu apsolutno arhitekti Beograda svih generacija. Ne samo iz poštovanja prema Dobroviću već i zbog izvanredno uspele arhitekture tih zgrada. Ako nema novca za to (a sigurno nema) treba ih pokloniti nekom pod uslovom da ih obnovi. Šta će biti u njima manje je važno. Bitan je njihov impresivan spoljni izgled. Priče da je kanjon Sutjeske bio inspiracija Dobroviću su obične izmišljotine.
 
Generalštab je vrhunska zgrada moderne arhitekture jedne ozbiljne države. Sutjeska i ostale gluposti nemaju veze sa tim kako ona izgleda, Dobrovićeva inspiracija je bila muzička (o ovome vam dosta može ispričati g. Bojan Kovačević, potpredsednik DAB-a, koji se zgradom veoma ozbiljno bavio).
Pasarela je davno ispričana tema, još u vreme kada je zgrada projektovana. Dedinje je objasnio zašto se od nadzemne veze odustalo, pa su zrade povezane pod zemljom.
Zgradu, nažalost, danas ne bi bilo moguće obnoviti, da navedem samo jedan razlog: nema više ko da obradi i ugradi kamen kojim je bila obložena, da ne pominjem crtanje detalja. Opet, g. Kovačević vam može održati predavanje vezano za suptilne varijacije u dimenzijama i obliku kamenih ploča kojima je bila obložena... O tome kako arhitekta (ne odgovorni projektant arhitekture) tretira detalje na svom objektu. Pitajte ga, stavite post na DAB- ov site, zvrji prazan ionako.
Vezano za pasarele, oblaganje staklom i ostale sveže ideje: pre nego što se počne sa radovima, možda ne bi bilo loše da se analizira Dobrovićev pristup uglu, odnosno kako je moderan, hoće reći u svojoj biti slobodnostojeći objekat, interpoliran u gradsko tkivo, kako se diskretno povukao u unutrašnjost parcele, formirajući onaj lepi zeleni prostor ispred zgrade, kako je tretirao ulaze, kako se igrao perspektivom na kuli, kako je sve to uradio bez 3D-a, kako se vezao za postojeće objekte, i da ne idem dalje.
Na kraju, pitanje obnavljanja kompleksa Generalštaba zavisi od mnogo bitnih faktora, od kojih najmanje jedan ne može da se pojavi u raspravama koje pretenduju na profesionalni integritet: njeno oblačenje u staklo i čuvanje u sadašnjem stanju, zbog toga što bi to moglo da se *odradi extra*, a sve zbog bombardovanja u kome je zgrada oštećena i u čije ime, generacijama u budućnost, sama sobom treba da svedoči...?
Pa, šta su trebali u Drezdenu da urade, da ga celog stave u staklenu kocku i tako sačuvaju svedočanstvo na to da je sravnjen sa zemljom, jel (al, da ima kafić na krovu)?!
 
nelecaster":3vm4moxe je napisao(la):
Pa, šta su trebali u Drezdenu da urade, da ga celog stave u staklenu kocku i tako sačuvaju svedočanstvo na to da je sravnjen sa zemljom, jel (al, da ima kafić na krovu)?!
Реци то овима што су ЈДП ставили под стакло.
 
JDP.. da, takozvani prezervativ pristup arhitekturi. Najveći problem srpske arhitekture je prepisivanje bez razumevanja, te je tako jedna zgrada Jeana Nouvela prilično uticala na lokalnu zajednicu odgovornih projektanata. Verovatno najnesrećnija primena pristupa o kome govorimo je idejno rešenje pok. prof. Stojanovića za blok koji formiraju Skadarska, Zetska i Cetinjska, gde je u staklo obukao onu nesrećnu kafanu...
Kada već pričamo o tome, kompjuteri su verovatno najveći razlog zbog koga se arhitektura pretvorila u pitanje dizajna. Ti realistični prikazi objekata su se oteli i odveli sve u jedan prerealan svet u kome je najbitnija refleksija, radiosity, textura, transparencija.... Ono što zovu dobrim renderom je ostalo sinonim za dobru zgradu, osnove, preseke (kao najvažniji deo projekta) teško da iko i gleda, fasade da i ne pominjem.... Senke sa zgrada su nestale, zgrade su postale providne, isto kao i ljudi, automobili.
Prezervativ pristup je i poslednji stupanj nemoći u arhitekturi. Koristiš materijal čija je osnovna namena da kroz njega prođe svetlo i da se kroz njega gleda, da obložiš kuću koja već ima propisnu fasadu, sposobnu da se nosi sa elementima, samo zbog wow efecta. Pri tom, to nabiješ uz jednu od najzagađenijih ulica u Beogradu, tako da ono što bi krštenoj fasadi vremenom dodavalo na karakteru, a to su tragovi vode, neujednačenost boje i ostale nesavršenosti, ovde izgleda kao najobičnija štroka.
na kraju, ni po jada da je to najći problem JDP- a. Ulaz se teško nalazi i prilazi mu e sa strane (iako se relativno lako pogodi na kom je kraju zgrade), a u pauzama predstava ti treba ručna kočnica zbog one rampe u foajeu. Rešenje plafona, koje podseća na kafiće da ne pominjem....
 
Suviše strogo sudite o JDP. Zgrada je sada sigurno lepša nego što je bila pre požara.
 
dedinje":3e9441v6 je napisao(la):
Suviše strogo sudite o JDP. Zgrada je sada sigurno lepša nego što je bila pre požara.
Verovatno si u pravu. Moguće je da ne možemo da dobacimo daleko, pa onda pričamo velike priče sa onim što imamo.
 
Cao :)

posto mi ovo prvi post hajde da se samo kratko predstavim... zovem se Daniel i zivim od septembra u beogradu... inace rodjen sam u Becu a i studiram urbano planiranje u 2. godini tamo...posle fakulteta sam razmisljao da se preselim u bg posto vidim da ima dosta posla sta treba das se radi hehe...a moje pitanje je...

Jel zna neko dal postoji neki masterplan ili nesto slicno za te srusene zgrade?! bas me zanima posto vidim da stoji godinama u mesto i bas bzv da se tu nista desava..

Pozdrav
Daniel
 
dobro došao daniele.

ako si mislio na zgrade sutjeska 1 i 2 one su pod zaštitom države i one se neće menjati što se izgleda tiče. i dalje su vlasništvo vojske i ne zna šta će biti.

ako misliš na savezni sup ima cela tema na beobuildu. uglavnom tu lokaciju je kupio plaza ali nemaju dozvole za ono što su zamislili jer je tu ograničena spratnost i eto...

tema: http://www.beobuild.rs/forum/viewtopic.php?id=224
 
MilisaV":n0ohvpdk je napisao(la):
dobro došao daniele.

ako si mislio na zgrade sutjeska 1 i 2 one su pod zaštitom države i one se neće menjati što se izgleda tiče. i dalje su vlasništvo vojske i ne zna šta će biti.

ako misliš na savezni sup ima cela tema na beobuildu. uglavnom tu lokaciju je kupio plaza ali nemaju dozvole za ono što su zamislili jer je tu ograničena spratnost i eto...

tema: http://www.beobuild.rs/forum/viewtopic.php?id=224


ne mislio sam bas na sutjeska 1 i 2... a bzv znaci i ti neznas sta su planirali itd...mozda zna neko drugi ;)

poz
 
Koliko znam ne zna se nista.Te zgrade su zamrznute do daljnjeg,ne znaju da li ce ih rusiti,sredjivati,deliti placeve.Totalni rebus a i rekao bih prevelik zalogaj za trenutnu politicku i ekonomsku situaciju u zemlji.
 
Sta god i kad god . . . .
ali pod hitno da uvuku zaštitnu građevinsku ogradu bliže zgradi
kako bi zelena površina postala ponovo vidljiva
jer time vojska ruži izgled važne gradske raskrsnice
a zelenilo nije opasno
pa može da bude lepo kao i pre :)
 
sigurno neće rušiti. to je pod zaštitom države i zgrada mora da se vrati u prvobitno stanje. a da li će u njoj biti vojska, telekom, muzej, hotel ili nešto sasvim drugo je manje bitna stvar
 
MilisaV":3tvuz0k3 je napisao(la):
sigurno neće rušiti. to je pod zaštitom države i zgrada mora da se vrati u prvobitno stanje. a da li će u njoj biti vojska, telekom, muzej, hotel ili nešto sasvim drugo je manje bitna stvar

pa da....nije ni bitno sta se tacno da bude...najbitnije je da se tu nesto desava..a ne da stoji u mesto godinama...moje misljenje je to..
 
http://www.smedia.rs/vesti/vest/79579/

Šta će biti sa Generalštabom
Drastičan primer je zgrada Generalštaba, sa kojom država ni 12 godina nakon oštećenja u NATO bombardovanju ne zna šta da radi. Grad je predložio "kamuflažu" kroz originalan izgled fasade, dok se ne pronađe investitor. Ministarstvo odbrane očekuje cifru koja će biti dovoljna da se napravi nova, moderna zgrada Generalštaba na Banjici. To je, zapravo, jedno od rešenja gde bi novac od prodaje bio utrošen. U Direkciji za imovinu kažu da dok postoji ograničenje u vidu zaštite spomenika kulture, što znači da zdanje nakon rekonstrukcije mora da ima prvobitni spoljašnji izgled, investitora neće biti. Tačnije, ne može se postići prihvatljiva cena. A koja je cifra prihvatljiva za državu, odnosno Ministarstvo odbrane, javnosti nikada nije saopšteno.

Jedino poređenje možda može da se napravi sa zgradom saveznog MUP, koju je država prodala u avgustu 2007. za 29,1 milion evra.
 
Jos jedan temeljan primer da se u ovoj drzavi ne zna ko pije ko placa i sta, gde, kuda, kako, sta se hoce, sta se nece, s kim se hoce, s kim se nece ....... e, e, e, ..... :lol: nema sta, mamac za investitore kakvog nema nigde .. najbolje da ostane ovako, sto bi se menjalo pa to su vrhunski spomenici kulture! :grand:
 
Zelja da se Generalstab sravni sa zemljom je samo slag na torti sacinjenoj od ocena o ruznoci Bigza i Beogradjanke i filovanoj zeljama da se poruse beogradske "udzerice". I posle ti isti forumasi pricaju kako vlast mrzi Beograd!? Pa, nek' se zapitaju zasto!
 
Vrh