Šta je novo?

Generalštab

Otvorene rane na zgradama u Ulici kneza Miloša zjape već deset godina
Nebriga nadležnih odlaže obnovu
Autor: Petar Blečić | Foto:Muzej grada Beograda | 22.03.2009. - 05:00

Deset godina od NATO bombardovanja, u centru Beograda još uvek zjape „otvorene rane“ na zgradama Generalštaba i Ministarstva odbrane. Iako je ovaj kompleks pre tri godine, kao najznačajnije delo moderne arhitekture u Srbiji, proglašen za spomenik kulture, čime je praktično okončana polemika oko toga da li ga treba srušiti ili obnoviti, Ministarstvo odbrane do danas nije izradilo ni elaborat o proceni troškova rekonstrukcije.
zgrada-x.jpg


Štaviše, sudeći po dopisu Ministarstva odbrane, Vojska ni ne razmišlja o rekonstrukciji ovih objekata jer za to, kako tvrde, nema novca.
– Najlogičnije rešenje problema je prodaja zgrada u viđenom stanju, s tim da se prihodovana sredstva usmere na izgradnju nove zgrade GŠ i MO na nekoj drugoj lokaciji – odgovorili su nam u ovom ministarstvu.

Nedugo pošto je kompleks 2005. proglašen spomenikom kulture, Ministarstvo odbrane podržalo je inicijativu Republičke direkcije za imovinu za „skidanje zaštite“ sa Generalštaba (uobičajeni skraćeni naziv celog kompleksa). Bez obzira na to što bi takvim potezom bio učinjen neviđeni presedan, jer dosad nijedan spomenik kulture nije dobio pa izgubio taj status, u Direkciji i dalje zastupaju isto stanovište.

– Naše mišljenje je da bi trebalo preispitati status Generalštaba kao spomenika kulture, jer taj status, istina, omogućava promenu namene, ali uslovljava potencijalnog investitora da zadrži spoljni oblik zgrada. Teško da ćete naći investitora koji će to prihvatiti. Zato zgrade treba srušiti i prodati prazan prostor. Iako je Direkcija, uz podršku Ministarstva odbrane, pre dve godine uputila dopis Ministarstvu kulture da preispitaju status Generalštaba, oni nam nikada nisu odgovorili – kaže Srboljub Panić, zamenik direktora Republičke direkcije za imovinu.

S druge strane, među arhitektama i kulturnim radnicima dominantan je stav da je odnos države prema zgradama Generalštaba skandalozan, i da je nemar glavni razlog što za 10 godina nije obezbeđen novac za rekonstrukciju. Bojan Kovačević, direktor Muzeja grada Beograda i autor monografije „Arhitektura zgrade Generalštaba“, ističe da je kompleks Generalštaba remek-delo moderne arhitekture u Srbiji i jedino ostvarenje čuvenog arhitekte Nikole Dobrovića u našoj zemlji, te da je vrednost ovog zdanja, u arhitektonskom smislu, neprocenjiva.
– Arhitekte insistiraju da se Dobrovićevom zdanju, u skladu sa zakonom, vrati prvobitni izgled, čak i ako mu se promeni namena. Sve drugo bilo bi kulturni zločin. Inače, zgrade nisu srušene, već urušene, i mogu se obnoviti. Jedino bi se moralo srušiti dvorišno krilo zgrade A, na levoj strani gledano uz Nemanjinu. Taj deo treba ponovo sazidati sa što vernijim spoljnim izgledom. Opet, na zgradi B stradalo je tek oko pet odsto od njene ukupne kvadrature. Koliko bi koštala obnova tih zgrada? Za onoliko para koliko košta samo jedan savremeni
lovac-bombarder, kakav je rušio Generalštab, daju se, sigurno, napraviti čitave dve nove zgrade A – kaže Kovačević, i dodaje da je sramotno što dosad nije urađen elaborat o proceni troškova rekonstrukcije zgrade Ministarstva odbrane, koja nije ozbiljnije oštećena.

Prema njegovim rečima, jedna od posledica toga je da se troškovi rekonstrukcije predstavljaju takvim kao da bi pola Srbije trebalo da dođe na mobu, što nije tačno.
– Da je obnovljena manje oštećena zgrada Ministarstva odbrane, porastao bi kredibilitet države pred javnošću, pa i ako nema novca za drugu zgradu, moglo bi se reći: evo, ovu zgradu smo sredili, a drugu ćemo srediti za dve, tri godine, kad bude novca. Najgora opcija je da se ništa ne čini, tim pre što borba za rekonstrukciju Generalštaba ima i nezanemarljivu simboličku dimenziju. A ako insistirate na ekonomiji, svako zna da je bolje kada prodajete celu zgradu, umesto urušene – objašnjava Kovačević, koji je svojevremeno pokrenuo inicijativu da se kompleks Generalštaba proglasi spomenikom kulture.

Kovačevićevo mišljenje deli i dr Igor Marić iz Društva arhitekata Beograda. Marić kaže da postoji puno načina da se obezbede sredstva za rekonstrukciju Dobrovićevog zdanja, a da to još nije učinjeno zbog generacijske nesposobnosti da se nađe rešenje ovog problema.
– Srbi izgledaju kao da stalno negde žure, a, na kraju, dođemo do toga da kasnimo godinama i decenijama. To je zlata vredna lokacija. Zaštita nameće investitoru obavezu da zadrži spoljni oblik zgrada, ali je dozvoljeno prepravljati njihovu unutrašnjost, pa bi se tu mogle smestiti kancelarije ili sve pretvoriti u hotel. Nešto slično je već učinjeno sa drugim starim zdanjima – kaže Marić.

Kamen sa Brača i Kosjerića
Zgrade Generalštaba građene su od 1956. do 1965. godine. Projektovao ih je akademik Nikola Dobrović, jedan od najcenjenijih arhitekata iz Srbije u 20. veku. Zgrada A ima 12.654 kvadrata, a zgrada B 36.581 kvadratni metar. NATO je u dva navrata gađao zdanje: u noći između 29. i 30. aprila, i u noći između 7. i 8. maja 1999. godine, iako su obe zgrade u to vreme bile ispražnjene. Osim ekspresivnih kaskadnih formi (koje se pogrešno poistovećuju sa kanjonom Sutjeske), građevina je prepoznatljiva po fasadi od robusnog kamena mrkocrvene boje iz okoline Kosjerića na koji su nalegle bele uglađene mermerne ploče sa ostrva Brač.
извор Блиц
линк http://www.blic.rs/beograd.php?id=84664
 
Na današnji dan u NATO bombardovanju pogođene zgrade Generalštaba
Ruševine koje svima vežu ruke
Autor: Dušan Milićević | Foto:J. vučetić | 30.04.2009. - 05:00

Na današnji dan se navršava tačno deset godina od kad su u NATO bombardovanju prvi put pogođene zgrade Generalštaba u Ulici kneza Miloša. Mišljenja šta treba uraditi sa ovim kompleksom u centru grada su podeljena. Neki smatraju da ih treba porušiti i prodati “lokaciju”, a drugi da ih treba rekonstruisati i vratiti im stari izgled. Međutim, činjenica je da se celu deceniju kasnije, te zgrade nalaze u potpuno istom stanju.

rusevine-x.jpg


Zgrade Generalštaba su gađane u bombardovanju prvi put 30. aprila, a zatim i 8. maja 1999. godine. Nalaze se u Ulici kneza Miloša pod brojevima 35 i 37 i njihova površina je oko 50.000 kvadrata. Od kad su sagrađene nisu menjane, a 2005. su stavljene pod zaštitu države, jer su, po mnogim stručnjacima, one jedno od najvrednijih arhitektonskih dostignuća u Beogradu.
Prva sagrađena zgrada u ovom kompleksu je zgrada “starog Generalštaba” u Kneza Miloša 33. Delo je ruskog arhitekte nemačkog porekla Vasilija Fjodorviča Baumgartena i radila se od 1921. do 1928. godine. Izgradnje druge dve zgrade u Kneza Miloša 35 i 37 počinje 1956. godine i to po projektu Nikole Dobrovića (1897 - 1967).
- Prvo je 1961. završena manja, odnosno zgrada A, koja je dobila i Oktobrasku nagradu grada Beograda, da bi se 1964. završila i veća, zgrada B. Manja je površine oko 12.000, a veća oko 38.000 kvadrata. Taj kompleks zgrada je u žargonu poznat i kao “Dobrovićev Generalštab” – kaže Bojan Kovačević, direktor Muzeja grada Beograda.
Zgrade su proglašene za kulturno dobro 2005. godine.
- Kad su gađane u NATO bombardovanju bile su prazne, a tokom bombardovanja nije pogođen nijedan objekat pod zaštitom države. Verujem da su ranije proglašene za spomenik da ni bile ni one – smatra Kovačević.
Đorđe Bobić, bivši gradski arhitekta, navodi da to što je Generalštab proglašen spomenikom kulture na neki način odbija potencijalne kupce.
- Pokušaj prodaje je propao dva puta. Pošto je zgrada stavljena pod zaštitu države ne sme da se ruši i onaj ko je kupi ne bi smeo da menja spoljašnji izgled, već samo unutrašnji. Zaštita države frustrira investitore, ne stimuliše ih to što im je ograničena kvadratura – smatra Bobić.
Pre dve godine bio je aktuelan predlog da se skine zaštita države i postojala je procena da je vrednost zemljišta u tom slučaju oko 100 miliona evra, dok bi u suprotnom bila 30 odsto manja.
- Da Generalštab nije proglašen kulturnim dobrom, rušenje bi bilo moguće i onda bi vrednost zemljišta bila neprocenjiva, pošto bi se onda u samom centru grada moglo izgraditi mnogo toga - smatra Đorđe Bobić
I Bobić i Kovačević se slažu u proceni da je da bi popravka bila skupa, ali da se vrednost tih zgrada ne meri novcem, jer su one proslavile arhitekturu Beograda.
- Na većoj zgradi, proporcionalno gledano, mnogo je manja šteta i ona se može lako popraviti. Na manjoj zgradi je veća šteta, ali da je bilo volje obe bi bile obnovljene. Te kuće nisu srušene, nego oštećene. Pogledajte sliku nekad i sad i prepoznaćete da su iste zgrade u pitanju. U bombardovanju je oštećena i zgrada Vlade, ali se toga niko i ne seća, pošto je odmah po završetku rata i popravljena – zaključuje Kovačević.
Iz Ministarstva odbrane redakciji „Blica“ poslali su saopštenje u kojem navode da oni nemaju novca za obnovu kompleksa i da je najrealnije da se zgrade prodaju u ovom stanju.

Kao centar kulture
Na Salonu arhitekture mladi arhitekta Ivko Rakić je izneo ideju po kojoj bi kompleks Generalštaba mogao da postane centar kulture. Po ovoj ideji menjao bi se samo enterijer, a plan je da kompleks postane glavni centar za sakupljanje dela savremene umetnosti, ali i za produkciju i istraživanje. Postojali bi i prostori za izlaganje umetničkih dela i za skladištenje različitih vrsta umetničkog materijala. Takođe, ideja je i da se u kuli koja se nalazi u zgradi B smesti hotel.

Atrakcija za strance
Pored Generalštaba se obavezno slikaju stranci kad dođu Beograd. Nije im normalno da u centru grada stoje ruševine i to za njih zaista predstavlja atrkciju. Mnogi ljudi su čak predlagali i da ih ostavimo takvima kakve su sada, ali iz samopoštovanja bi trebalo da ih obnovimo, kaže Bojan Kovačević, direktor muzeja Grada.

Šta mislite da treba uraditi sa zgradom Generalštaba?

SAVA MALEŠEVIĆ
vojni penzioner (58)
S obzirom na kvalitet objekta treba je obnoviti, ali promeniti joj namenu i stvoriti hotel. Nije potrebno da kasarna bude u centru zbog bezbednosti građana, jer nikad se ne zna kada će se ponovo zaratiti.

ĐORĐE DIMITRIJEVIĆ
student mašinstva (23)
Voleo bih da se što pre renovira, jer je zgrada bila prelepa, a ovako predstavlja samo ruglo grada. Nisam za to da se proda strancima, ali nema smisla ni da bude Generalštab jer nam je vojska u lošem stanju.

ANDRIJANA MILER
studentkinja (23)
Često prolazim Nemanjinom ulicom i uvek se zgrozim kad vidim ruševine tako da jedva čekam da se nešto uradi sa njima. Predlažem da se izgradi objekat indentičan prethodnom i da predstavlja muzej.

VUK VUKIĆEVIĆ
penzioner (51)
Glupo je držati ruševine u centru gde kvadrat košta milijarde. Ako već hoće da grade spomenik onda nek ga izgrade u manjoj veličini, na primer od tri kvadrata. Zgradu treba srušiti, a prostor prodati onome ko da najviše para.
STOJANKA GRUBIĆ
dipl. pravnik (52)
Sklanjanjem ostataka zgrade ukloniće se i ružne uspomene koje nam ne trebaju. Po meni onakva zgrada i ne odgovara okruženju, ali ne treba graditi hotele ni muzeje već toliki prostor iskoristiti za park sa trgom.

JELENA ĐORĐEVIĆ
ekonomista (35)
Volela bih da se zgrada obnovi. Nije bitno da li će izgledati isto ili ne samo da ne gledam onakvo ruglo. Nadam se da će nadležni promeniti namenu objektu pošto nisam za to da tu ostane Generalštab.

Izvor: Blic
http://www.blic.rs/beograd.php?id=90495

Arhitetka bi opet da ruši, sva sreća što više nema mogućnosti za tako nešto.
 
Drago mi je da su u anketi uglavnom mlađi ljudi za obnovu tih zgrada.
 
Da, većina ljudi je ovde ipak normalna, uprkos svemu. Te zgrade su deo naše istorije isto kao i Kalemegdan, hram, zgrade sajma ili spomenik Neznanom junaku. Ne moraju i ne treba svima da se sviđaju ali ih ne smemo rušiti jer tako gubimo i deo svog nasleđa.
 
Generalstab kao i sva vojska u centru grada ne znam sta trazi? na 50 metara od Beogradjanke je auto jedinica vojske i tu nesto razvode strazu? glume ludilo.. sve dok neki mucenik ne pogine kad se bude obrusila jadna zgrada .. cudo je kako se do sada nije odlomio neki
blok betona?? PS. zgrada je generalno ruzna kao i sve socijalisticke zgrade.
 
Mislim da stanje polako postaje zabrinjavajuće što se tiče statike manjeg dela generalštaba (na strani ulice gde je i stari generalštab). Danas sam video ekipu koja je postavila skele na delu generalštaba koji dodiruje zgradu kasarne VII puka (možda omaših naziv) i rekoh sigurno nešto rade na krovu kasarne, međutim kako sam pogledo usmerio ka vrhu generalštaba imao sam šta da vidim. Naime, deo generalštaba koji se nalazi iznad nivoa krova kasarne se odvojio nekih 20-40cm (teško je proceniti sa nivoa tla) i radnici su ga nekim čeličnim kablovima privezali za deo zgrade koji i dalje normalno stoji.

Možda je ovo postojalo i ranije, ali koliko pamtim, a dobro pamtim mislim da je ovo vrlo skora situacija.
 
:p ja bih tu memorijal na jednoj strani napravio, kao što su u Njujorku. Nekome ko prvi put to vidi bi bilo strašno, al mi smo izgleda navikli na to svaki dan. Eto ja se ni ne sećam kako su zgrade izgledale pre bombarovanja, 4.razred osnovne.
 
wi1phz.jpg


i ja sam baš skoro tražio sliku generalštaba pre bombardovanja u boji jer uopšte nisam mogao da se setim kako je zgrada izgledala.

nešto mi je palo na pamet da možda ne bi bilo loše da kada se generalštab obnovi, da se između dve zgrade izgradi jedna pasarela skroz u staklu iznad nemanjine. ne znam tačno čemu bi služila (osim kao neki mini vidikovac) ali mislim da ne bi loše izgledalo, kako za one u pasareli tako i za one koji idu nemanjinom :)
 
pokušaću da iskopam sa nekog diska slike pre bombardovanja pošto se sećam da sam skinuo par takvih sa neta

baš sam pre neko veče razgovarao sa drugaricom koja živi u blizini generalštaba o tome kako je dosadilo što te zgrade drže u takvom jadnom stanju na tako bitnom mestu
ja sam za vraćanje prvobitnog izgleda zgrada s tim što bi se unutrašnjost uredila za potrebe buduće firme koja bi se tu uselila :)
 
Eh,sve javne institucije bi trebale da imaju centralnu klimu kako i dolikuje,na pocetku je velika investicija ali se isplati.
 
Remont Generalštaba
N. V. B, 20.02.2010 20:58:51 Ocena: 2.20 (Glasova: 5) Komentara: 1
MAJSTORI, koji se ovih dana mogu videti oko zgrade Generalštaba u Ulici kneza Miloša 35, nagoveštavaju radove na ovom zdanju, dva puta pogođenom projektilima tokom NATO bombardovanja 1999. godine.
Kako saznajemo, urušeni deo zdanja trebalo bi da bude uklonjen u narednih 45 dana. U okviru pripremnih radova, koji su počeli pre dva dana, radnici su izmestili autobusko stajalište gradskog prevoza u Nemanjinoj ulici, a u subotu su postavljene skele.
Kapetan bojnog broda Petar Bošković, načelnik uprave za odnose sa javnošću Ministarstva odbrane, tvrdi da nije u pitanju rušenje ovog zdanja.
- Radnici izmeštaju stajališta - objašnjava Bošković. - Zgrada je oronula, pa to rade iz bezbednosnih razloga, radi sigurnosti prolaznika i građana koji čekaju gradski prevoz.
Iako zvanično nije potvrđeno, čini se da su vremenski uslovi i zub vremena iznudili sanaciju Generalštaba.
Zgrade Generalštaba u Ulici kneza Miloša 35 i 37 građene su od 1956. do 1965. godine, a pre pet godina stavljene su pod zaštitu države.

http://www.novosti.rs/code/navigate...add=Remont Generalštaba&kword_add=generalstab
 
zatvoren je levi deo nemanjine (kada se gleda od železničke ka slaviji) kompletno za pešake od ugla sa kneza miloša pa gore skoro do ugla sa resavskom
 
Ako potencijalnom investitoru smeta što su zgrade Dobrovićevog generalštaba pod zaštitom države ne treba skidati zaštitu već treba smanjiti cenu koja će na kraju biti prihvatljiva investitoru. I onda može graditi šta hoće pod uslovom da ne menja spoljašnji izgled Dobrovićevog remek dela i ukrasa Beograda.
 
zaffa":n266eogv je napisao(la):
http://i50.tinypic.com/wi1phz.jpg
nešto mi je palo na pamet da možda ne bi bilo loše da kada se generalštab obnovi, da se između dve zgrade izgradi jedna pasarela skroz u staklu iznad nemanjine. ne znam tačno čemu bi služila (osim kao neki mini vidikovac) ali mislim da ne bi loše izgledalo, kako za one u pasareli tako i za one koji idu nemanjinom :)
Ovo je fantastisna ideja, jedna od najboljih na forumu, za ovo dobijas +
Imalo bi vise funkcija, investitor bi povezao dve zgrade (mada sam siguran da postoji gomila podzemnih tunela, ipak je to vojni objekat) , vidikovac bi bio fantastican sa pogledom na Savu i Nbg......

Sto se tice spoljasnjeg izgleda zgrade, nikako ne bi smeo da se menja, ovo je remek delo posleratne moderne....
 
Po meni bi trebalo da se iskoristi sansa i napravi nesta novo na tom mestu...ovaj generalstab je bas ruzan.
 
ma nije ružan, čini ti se :)
po mom mišljenju bilo bi lepo kada bi se obnovio pređašnji oblik i sve i da se doda spolja proziran zid kao što je na JDP-u dodat i taman taj zid da se nastavlja u koridor koji spaja te zgrade iznad Nemanjine kao što reče zaffa.
 
Mnogo je lepsi od staklenih kocki Nbg-a...... a JDP su unakazili staklom,jedna divna predratna arhitektura je stavljena pod stakleno zvono kao neki bolesnik. I na sav uzas dolazi ono ruglo od fontane, koja curi po plocniku. Pa zamislite da Versaj stave pod staklo.
 
Kako je neko ovo mogao da stavi pod zastitu, kada je zgrada u ovom stanju. Jasnije bi mi bilo da je zgrada bila pod zastitom pre bombardovanja koje je bilo pre 10 godina., a neko se nasao pametan i zastitio je pre 5 godina!
Zanima me koji je cilj, i ako ga neko kapira neka mi objasni o cemu se radi...ja izgleda nisam dovoljno :grand:
 
Nikika, ako je zgrada pod zastitom drzave, ona moze da se rusi ako je u ocajnom stanju, ali se na tom mestu mora podici identicna zgrada. Spoljni izgled zgrade se nikako ne sme menjati, za razliku od enterijera.
Generalstab je u ocajnom stanju i neki delovi moraju da se ruse, jer su noseci zidovi osteceni, ali investitor je u obavezi da vrati predjasnje stanje.
 
Archangel":12wv45xz je napisao(la):
ma nije ružan, čini ti se :)
po mom mišljenju bilo bi lepo kada bi se obnovio pređašnji oblik i sve i da se doda spolja proziran zid kao što je na JDP-u dodat i taman taj zid da se nastavlja u koridor koji spaja te zgrade iznad Nemanjine kao što reče zaffa.
Ne cini mi se, pogledaj sliku: http://i50.tinypic.com/wi1phz.jpg

Ovo je na brzinu sklepano negde nakon 2 sr, bolje bi bilo da sad naprave neke zgrade sa lepom arhitekturom, mogu biti ili u starom obliku ili neke nove sa lepim linijama, oblikom i sarama kamene zgrade (mislim ne-staklene).
 
Ruše zbog prolaznika
P. JANJATOVIĆ , 24.02.2010 20:53:07 Ocena: -.-- (Glasova: 0) Komentara: 0
DEO zgrade Generalštaba u Ulici kneza Miloša, preko puta Vlade Srbije, biće srušen narednih dana kako se, zbog popuštanja konstrukcije, ne bi ugrozila bezbednost prolaznika i saobraćaja. Radnici će za najviše mesec i po srušiti oko 150 kvadratnih metara koji se prostiru na četiri sprata, ukupne visine od 12 metara.
Znak "Opasnost - rušenje u toku", zatvoren trotoar u Nemanjinoj ulici i izmešteno autobusko stajalište, zbunili su ovih dana mnoge Beograđane. Kako kažu u Ministarstvu odbrane, na delu zgrade popustila je stabilnost, pa je neophodno srušiti jedan deo.
- Priprema za rušenje otpočeta je 25. januara, ali je prekidana usled lošeg vremena u kome nije moguće izvoditi ovakve radove - navode u Ministarstvu odbrane. - Zbog bezbednosti prolaznika, postojeća autobuska stanica u zoni rušenja je izmeštena za oko 20 metara prema Resavskoj ulici, što je dozvolio Sekretarijat za saobraćaj. Gradilišna zona je propisno obezbeđena zaštitnom ogradom i znakovima.
Kako kažu u Ministarstvu odbrane, sa izvođačem radova ugovoreno je da se fasadni kamen u toku rušenja posebno odvoji i uskladišti. Izvršena su i sva potrebna snimanja postojećeg stanja, za potrebe rekonstrukcije i vraćanja objekta u prvobitno stanje, kada se steknu uslovi za izvođenje radova na celom objektu Generalštaba.
U Ministastvu ističu i da se radovi izvode po usvojenoj tehničkoj dokumentaciji i tehnologiji rušenja, uz primenu svih propisanih mera zaštite.

UGOVOR
U MINISTARSTVU kažu da radove izvodi beogradsko preduzeće "Elita-kop". Sa njima je, u postupku javne nabavke, sklopljen ugovor na iznos od 9.259.604,08 dinara, sa uračunatim PDV. Preduzeće se obavezalo da će radove izvesti u roku od 45 dana od početka posla.

http://www.novosti.rs/code/navigate...nika &kword_add=nemanjina ulica, generalastab
 
Generalstab mnogi nazivaju remek delom posleratne arhitekture, mozda i jeste ali meni se iskreno nikada nije dopadao...
Dobrovic je trebao da ga smesti negde na NBGD, a ovom prostoru je trebao da se vrati predratni izgled, i dva zdanja porusena u toku WW2, a to su staro ministarstvo vojske i mornarice i zdanje stare vojne akademije.

Da ne kazem tzv. reo-soc arhitektura je bila izuzetno agresivna prema starom jezgru grada potpuno bespotrebno :rolleyes: pa tako i prema ovom prostoru prepunom monumentalnih zdanja.
 
Vrh