Šta je novo?

Gde živeti u Srbiji?

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=894202#p894202:1qu7dipm je napisao(la):
Earthmoving » Thu Oct 28, 2021 7:59 pm[/url]":1qu7dipm]Po meni je najbolje uzeti plac 1-2 hektara, i bar pola hektara ostaviti za šumu za ogrev, eventualno hrast, orah, voćke, 30tak ari za kuću, okućnicu, sportsko igralište, i ostalo za povrće, u mom novom kraju Valjevske Kamenice i maline. Bitno je imati vodu, i sunca za solarne panele sutra. Meni je najbolji kraj početak Dinarida, a to je okolina Valjeva, ima većih placeva, cene su još ok (uzeo sam 3,5 ha za 11.000, a skoro prodali na Divčibarama 40 ari za 160.000), biće dobra povezanost autoputevima, ima i dosta potencijala turizma (Divčibare, Rajac, Povlen, Medvednik...). Takođe kraj duž Moravskog koridora, uključujući Vrnjačku banju je dobar i živ, u dolini je plodna zemlja, a okolo ima lepe planine, pa nema ni velikih vrućina leti, sparina, voda kvalitetna itd.

Podeli sa nama neke oglase za takve placeve. Mislim da je za ljude sa porodicom bitno i da u mestu postoji makar osnova škola, što je nedostatak većine sela.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=894220#p894220:16lz40vm je napisao(la):
Вожд » Čet Okt 28, 2021 7:54 pm[/url]":16lz40vm]MC,
ништа није црно - бело,

на 12:42 Ратко Дражевић један од оснивача "Генералекспорта" о нпр. "шверцу цигарета у Немачку и Италију.."

https://www.youtube.com/watch?v=Owiw5-Jo-To&t=948s

То су засади културе чије смо плодове касније жњели.

Pa, da, bio je drzavni sverc cigareta u evropske zemlje.
Svi su znali za to. Nemacka i Italija nisu se ni usudjivale da optuzuju Jugoslaviju.
Sada se mi ne usudjujemo da se zalimo na bilo koga.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=894202#p894202:h32323ls je napisao(la):
Earthmoving » Čet Okt 28, 2021 7:59 pm[/url]":h32323ls]Po meni je najbolje uzeti plac 1-2 hektara, i bar pola hektara ostaviti za šumu za ogrev, eventualno hrast, orah, voćke, 30tak ari za kuću, okućnicu, sportsko igralište, i ostalo za povrće, u mom novom kraju Valjevske Kamenice i maline. Bitno je imati vodu, i sunca za solarne panele sutra. Meni je najbolji kraj početak Dinarida, a to je okolina Valjeva, ima većih placeva, cene su još ok (uzeo sam 3,5 ha za 11.000, a skoro prodali na Divčibarama 40 ari za 160.000), biće dobra povezanost autoputevima, ima i dosta potencijala turizma (Divčibare, Rajac, Povlen, Medvednik...). Takođe kraj duž Moravskog koridora, uključujući Vrnjačku banju je dobar i živ, u dolini je plodna zemlja, a okolo ima lepe planine, pa nema ni velikih vrućina leti, sparina, voda kvalitetna itd.


Svaka čast, mi smo o nečem sličnom razmišljali u mačvanskom ili kolubarskom kraju ali nas je malo prikočio Rio Tinto, dosta je nejasana situacija oko njega. Definitivno dobar kraj zbog mreže autoputeva kao i blizine granica sa BIH i HR.

Razmišljali smo pokreniti agroturizam, pa nam znači blizina granice sobzirom na naš narod tamo koji bi bio na 2-3 sata autom + domaći iz NS, BG, Šapca, Mitrovice...
 
Реванширале су се оне подршком насилном распаду Југославије.

Elem..

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=CHNI1sO2_Uo[/youtube]
 
Milaki, evo otprilike kako to kod mene izgleda. To je kraj ispod pocetka Dinarida (Medvednik, Povlen, Divcibare), znaci Kamenica, Pricevic, Zlataric, Bukovica, Pecka itd. To je za one koji za razliku od npr vojvodjanskih naselja koja su skoncentrisana u kvadrat, a okolo atar, vole rastrkana domacinstva gde svako ima po par hektara, ne mora da ide izvan sela po svoje resurse, ali je manje gusto naseljeno. Ovo kod mene je umereno naseljeno, a vamo iza brda ka Koceljevi, Ubu, Sabcu je naseljenije, dok sa druge strane ka planinama (Medvednik, Povlen...) je manje naseljeno. Taj kraj ima izbora od ravnijih delova oko Babine Luke, Uba, Mionice... pa preko valovitijih ali i dalje pitomih poput ovog kod mene, do planinaskih koje sam naveo gde su visine i do 1500m. Ima dobrih placeva na prodaju , recimo jedan u Kamenici 400m od centra i radnje 0,6 hektara a ima izlaz na zivu vodu tj reku, kao i par drugih koje sam obilazio jer su me neki poznanici ovde pitali jer im se svidelo kako to izgleda na ovom mom snimku. Kamenica je nekada bila opstina te ima skolu (mini busevi razvode decu), ambulantu, postu, radnju, otkup maline, kafanu i sl. Inace, ima u tom kraju i novopridoslih ljudi iz Bga, neki su rodom odatle, a neki su kao ja padobranci i prave neka etno domacinstva, eko poljoprivredu, brane, zasade vocki i sl, evo kako to ukratko izgleda

https://www.youtube.com/watch?v=ax7eicCQlxc
 
Odlično, lepo ti je tu. Želim ti mnogo sreće u daljim radovima i uređivanju imanja!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=894174#p894174:1zsn58uw je napisao(la):
MC_ » Čet Okt 28, 2021 6:35 pm[/url]":1zsn58uw]U Vrscu je trenutno zagadjenje pm2.5 na nivou od 95, narandazsto. Kovacica 137, Padina 172. Alibunar 119.
Vracar 170 Borca i Cukarica u ljubicastom, 247.... Zaista je bolje nego u Beogardu, ali ne mnogo dobro.

Narod zna da kupovinom otrovnog uglja moze da na godisnjem nivou ustedi za 10 litara rakije ili dva dana satatusnog letovanja u Grckoj, ili skuplje cigarete.
Svi se nadaju da nece dobiti rak, nego komsija.

Сигуран сам да је Борча најзагађеније насеље у Београду. Има велики број индивидуалних ложишта где грађани неретко ложе буквално отпад (и стварно неретко се осећам као да сам поред ћумуркане). Ситуацију додатно погоршава што се насеље налази у равници и отров се без великих проблема шири.

Иначе чим сам погледао ову тему Сремски Карловци су ми пали на памет. Примарно због одличне позиције, између Београда и Новог Сада. Ова одлична позиција ће тек да буде истакнута када се коначно заврши изградња брзе пруге од Београда до Новог Сада. Из Карловаца ће бити потребно око двадесетак минута до Београда и десетак минута до Новог Сада, што је поприлично сјајно за српске услове. Секундарно зато што су Карловци једно лепо, историјско место, пријатно, налазе се у близини Фрушке Горе и Дунава. У Карловцима се налази и најстарија гимназија у Србији (Карловачка гимназија) која је позната по свом квалитету. Стварно Карловци могу постати идеално место за живот. Са друге стране не сумњам да ће "инвеститори" увидети ово и можда извршити девастацију града.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=894279#p894279:2nhljjiw je napisao(la):
Earthmoving » Čet Okt 28, 2021 11:18 pm[/url]":2nhljjiw]Milaki, evo otprilike kako to kod mene izgleda. To je kraj ispod pocetka Dinarida (Medvednik, Povlen, Divcibare), znaci Kamenica, Pricevic, Zlataric, Bukovica, Pecka itd. To je za one koji za razliku od npr vojvodjanskih naselja koja su skoncentrisana u kvadrat, a okolo atar, vole rastrkana domacinstva gde svako ima po par hektara, ne mora da ide izvan sela po svoje resurse, ali je manje gusto naseljeno. Ovo kod mene je umereno naseljeno, a vamo iza brda ka Koceljevi, Ubu, Sabcu je naseljenije, dok sa druge strane ka planinama (Medvednik, Povlen...) je manje naseljeno. Taj kraj ima izbora od ravnijih delova oko Babine Luke, Uba, Mionice... pa preko valovitijih ali i dalje pitomih poput ovog kod mene, do planinaskih koje sam naveo gde su visine i do 1500m. Ima dobrih placeva na prodaju , recimo jedan u Kamenici 400m od centra i radnje 0,6 hektara a ima izlaz na zivu vodu tj reku, kao i par drugih koje sam obilazio jer su me neki poznanici ovde pitali jer im se svidelo kako to izgleda na ovom mom snimku. Kamenica je nekada bila opstina te ima skolu (mini busevi razvode decu), ambulantu, postu, radnju, otkup maline, kafanu i sl. Inace, ima u tom kraju i novopridoslih ljudi iz Bga, neki su rodom odatle, a neki su kao ja padobranci i prave neka etno domacinstva, eko poljoprivredu, brane, zasade vocki i sl, evo kako to ukratko izgleda

https://www.youtube.com/watch?v=ax7eicCQlxc

Zelim ti puno uspeha.
Kako domaci prihvataju pridosle?
 
ček, ček, on pominje nekakve BRANE....pretpostavljam na potocima, koliko je to uopšte legalno? I za šta koriste tu struju, za rudarenje BTC? Ako je za struju, naravno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=894279#p894279:22ghtp8j je napisao(la):
Earthmoving » Čet Okt 28, 2021 11:18 pm[/url]":22ghtp8j]Milaki, evo otprilike kako to kod mene izgleda. To je kraj ispod pocetka Dinarida (Medvednik, Povlen, Divcibare), znaci Kamenica, Pricevic, Zlataric, Bukovica, Pecka itd. To je za one koji za razliku od npr vojvodjanskih naselja koja su skoncentrisana u kvadrat, a okolo atar, vole rastrkana domacinstva gde svako ima po par hektara, ne mora da ide izvan sela po svoje resurse, ali je manje gusto naseljeno. Ovo kod mene je umereno naseljeno, a vamo iza brda ka Koceljevi, Ubu, Sabcu je naseljenije, dok sa druge strane ka planinama (Medvednik, Povlen...) je manje naseljeno. Taj kraj ima izbora od ravnijih delova oko Babine Luke, Uba, Mionice... pa preko valovitijih ali i dalje pitomih poput ovog kod mene, do planinaskih koje sam naveo gde su visine i do 1500m. Ima dobrih placeva na prodaju , recimo jedan u Kamenici 400m od centra i radnje 0,6 hektara a ima izlaz na zivu vodu tj reku, kao i par drugih koje sam obilazio jer su me neki poznanici ovde pitali jer im se svidelo kako to izgleda na ovom mom snimku. Kamenica je nekada bila opstina te ima skolu (mini busevi razvode decu), ambulantu, postu, radnju, otkup maline, kafanu i sl. Inace, ima u tom kraju i novopridoslih ljudi iz Bga, neki su rodom odatle, a neki su kao ja padobranci i prave neka etno domacinstva, eko poljoprivredu, brane, zasade vocki i sl, evo kako to ukratko izgleda

https://www.youtube.com/watch?v=ax7eicCQlxc
Svaka čast, samo piči.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=894279#p894279:q4vhqsxh je napisao(la):
Earthmoving » Čet Okt 28, 2021 11:18 pm[/url]":q4vhqsxh]Milaki, evo otprilike kako to kod mene izgleda. To je kraj ispod pocetka Dinarida (Medvednik, Povlen, Divcibare), znaci Kamenica, Pricevic, Zlataric, Bukovica, Pecka itd. To je za one koji za razliku od npr vojvodjanskih naselja koja su skoncentrisana u kvadrat, a okolo atar, vole rastrkana domacinstva gde svako ima po par hektara, ne mora da ide izvan sela po svoje resurse, ali je manje gusto naseljeno. Ovo kod mene je umereno naseljeno, a vamo iza brda ka Koceljevi, Ubu, Sabcu je naseljenije, dok sa druge strane ka planinama (Medvednik, Povlen...) je manje naseljeno. Taj kraj ima izbora od ravnijih delova oko Babine Luke, Uba, Mionice... pa preko valovitijih ali i dalje pitomih poput ovog kod mene, do planinaskih koje sam naveo gde su visine i do 1500m. Ima dobrih placeva na prodaju , recimo jedan u Kamenici 400m od centra i radnje 0,6 hektara a ima izlaz na zivu vodu tj reku, kao i par drugih koje sam obilazio jer su me neki poznanici ovde pitali jer im se svidelo kako to izgleda na ovom mom snimku. Kamenica je nekada bila opstina te ima skolu (mini busevi razvode decu), ambulantu, postu, radnju, otkup maline, kafanu i sl. Inace, ima u tom kraju i novopridoslih ljudi iz Bga, neki su rodom odatle, a neki su kao ja padobranci i prave neka etno domacinstva, eko poljoprivredu, brane, zasade vocki i sl, evo kako to ukratko izgleda

https://www.youtube.com/watch?v=ax7eicCQlxc

Odgledao snimak. Zaista izuzetno. Kakvo je zagdjenje zimi?
 
Evo i mog pogleda na stvari: :)

20210926_063417.jpg


Ničeg lepšeg od zore nad Dunavom. Jutarnja izmaglica se lagano podiže, i kad dođe do mene, donese i dah zagađenja iz naselja ispod. Dole, u Grockoj, bukvalno ne može da se diše tokom grejne sezone, a tako je u svim mestima u Srbiji, koja su u dolini. Ako želite čist vazduh, jedino rešenje je otići malo van naselja, i malo u visinu.

Samo, to "van naselja, i malo u visinu", često znači da nećete imati vodu, kanalizaciju, kvalitetno EE snabdevanje, dobar put i ostale stvari koje često uzimamo zdravo za gotovo.
 
Pretpostavljam da je za te visine automobil apsolutno neophodan zbog donosenja stvari.
 
Meni svakako jeste. Mada je to individualna stvar, a u blizini prolaze autobuske linije. Još da ima kakvog voza... gde bi nam bio kraj.
 
Jes' vala. Još ove čačkalice da malo ojačaju, pa da se ubere i poneki plod.
 
Kako prihvataju pridošle? Pa ja gledam svoja posla, ako imamo neki međusobni interes mogu platim ja njima za uslugu, ili sutra oni meni u otkupnoj stanici, i to je to. Do sad sam sve plaćao, sutra kad kupim traktor za košenje, eventualnu prodaju sena ili sl, nikom ne dugujem ništa, ako neko hoće uslugu platiće i on meni, čist račun duga ljubav. Ako treba nešto zajednički se odradi tipa makadamski put da participiram, vodovod i sl, tu sam. Ako me neko nečim besplatno zaduži, i ja ću njemu činiti besplatno, a ko komunicira parama, nije ni to problem. Ja sam angažovao kolko sam mogo lokalce za poslove uređenja imanja, ali suštinski ja sam došao da budem što nezavisniji, jer to sa plaćanjem i zavisnošću imam i u gradu.
Brana. Ne, stvaraju se potočići između brdašaca koji leti presuše, i nekim likovima iz Bga je taj potok u okviru placa pa prave branu 5m za akumulaciju vode za navodnjavanje 10tak hektara. Ispod mog drugog placa ima 10tak placeva koji izlaze na potok pa ako neko bude prodavao, eto i mene na vodi, makar široko svega koja desetina metara.
Zagađenje je na ovoj visini koju sam uzeo, 460m, minimalno, a opet visina nije prevelika za poljoprivredu. Ta visina je dobra jer je leti svežije, nema sparine, a vazduh sa okolnih hladnijih planina nije idealan za komarce, krompirovu zlaticu itd.
Super slika Goje :kk:
 
Kad ustaneš zorom, radiš kao konj, pogoniš se rakijicom (s merom), i u 17:00h 'mesto da jedeš i odmaraš - pereš alat, a lepo ti.... onda ukapiraš neke stvari, koje je trebalo mnogo ranije.
 
Pitajte takve ljude koliki je indeks zagadjenja danas.
 
Nije samo pitaje gde živeti nego i čime se baviti. Ruralna područija sama nameću mogućnost bavljenja proizvodnjom i preradom voća, povrća, mesa, mleka, vina... Uz to nameće se i seoski turizam kojeg mnogi neshvaćaju ozbiljno a onda se žale kada u pojedinim delovima zemlje nema ništa čestito da se iznajmi ili da se stane nešto domaće pojesti.

Već sam otvarala temu Bavljenje turizmom u Srbiji ali izgleda da nema zainteresiranih za ovu delatnost:
https://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?t=5002

Opcija je mnogo, gde god se okreneš ima napuštenih seoskih imanja. Evo dva kontrasta, ne znaš koje je lepše, vojvođanski stil Boganovog salaša i vinarije ili Rajačke pimnice...

Putovala sam po Italiji dosta, šta ljudi rade s agroturizmom, a mi ni kopirati ne znamo... Seoska domaćinstva napuštena, objekti ruinirani, stari dvorci u raspadu, i ove Rajačke pimnice isto, takav potencijal a stanje dosta loše...
 

Prilozi

  • RAJAČKE PIMNICE.jpg
    RAJAČKE PIMNICE.jpg
    71,7 KB · Pregleda: 399
  • nova-featured-05-HDR.jpg
    nova-featured-05-HDR.jpg
    147,4 KB · Pregleda: 406
Ova diskusija će daleko da ode, ali reći ću da mislim da je stanje takvo zato što je većini teško zasukati rukave i raditi..lakše je raskućiti sve što su ti preci sticali i "uživati" u 50 kvadrata beogradskog stančića, nego obnavljati imanja, proizvoditi zdravu hranu itd.

Šta se propagira u ovoj zemlji sa svih strana? Nerad, lagodan život, kupovina diploma, kriminal, laka lova, prečicom do cilja itd.. Samo, tako neće moći doveka, što kaže Tanasije Uzunović u onoj seriji-prvo moraš da sadiš, da okopavaš, zalivaš, pa onda da ubireš plod. U svim životnim sferama. Ali danas se nema strpljenja, daj sve i odmah, ali samo da se ne pomučim oko nečega.

Zašto država više ne ulaže u infrastrukturu ruralnih krajeva? Je l' preče da se troše pare iz budžeta na gluposti, ili da se izgradi put nekim mučenicima koji su ostali u selima, koji se bave poljoprivredom i hrane ovu zemlju? Izgleda da je preče, ko j.. neku budalu sa sela, mi ćemo da uvezemo povrće i meso iz Argentine, a ovaj neka crkne.

A kad iz d.. u glavu dođe da je preče i bitnije da svom detetu u tanjir staviš zdravu hranu, a ne da mu kupiš telefon od 1000 evra i patike od 300, a za doručak i užinu da jede pice i čipseve... ee, biće kasno.
 
Mislim da od poljoprivrede vec sada moze lepo da se zivi, naravno ko uspe da plasira svoje proizvode u grad.
Niko normalan vise ne misli da je paradajiz iz Maxija jestiv za ljude.
Ja licno bi platio mnogo vise za pravi seoski paradajiz, po mogucstvu nase stare sorte, a isto misli i dosta ljudi koje znam. Pre bih pojeo jedan pravi paradajiz nego gajbu ovog plasticnog.

Tako da vec danas sposobni majstori i poljoprivrednici mlate dobre pare, a u bliskoj buducnosti ce jos vise.
Pogotovu sto cene kvalietetne hrane mogu da idu samo gore.

A ovi sto beze u grad i zavrsavaju fakseve pa idu u neka drzavna (a bogami i dosta privatnih) preduzeca ce biti sirotinja u odnosu na domacine sa sela.
I onda ce kukati kako su oni zavrsili faks i moraju da rade za sitne pare.

Znaci za selo nema zime, ko hoce da posteno radi, buducnost je svetla.
 
Sto se tice zasto je stanje takvo kakvo jeste i sto se tice domacinstava, naselja itd: Ovde je bilo veeelikih pretumbacija stanovnistva zadnjih par vekova, zapravo ne znam dal ima mesta u Srbiji gde su ljudi tu starosedeoci duze od 300 godina. Znaci u tom konstantnom haosu se ne samo ne stignu srediti naselja nego i mnogo lose karme nakupi koja se posle prenosi na mladje generacije nesvesno i gde dolazi do raznih raspada. Evo recimo ja jesam znao da Zlatiborski kraj jesu Ere po Hercegovini ali sada tek saznah da su cak i ovde kod mene oko Valjeva uglavnom dosljaci pre 100-200 godina iz juznih krajeva Hercegovine i danas CG. Tako da do sad nisam uspeo naci neke starosedeoce duze od 200 godina. Recimo od moje zene majka je daljim rodom iz tog kraja ali ti Nenadovici su otisli za Vojvodinu davno. Sa druge strane za nas radi jedan Musliman u Sarajevu, oko 65 godina, lep viskok covek sa plavim ocima ko Hickokovi glumci, i slucajno pre par godina kad sam pricao sa njim on mi rece da su njegovi poreklom iz Valjeva, znaci verovatno odselili za Bosnu posle pada Turske u Srbiji pre 200 godina. Tako da nasao sam jednog starog starosedeoca tog kraja, ali on nije Srbin :) Na to mi dodase da je u Valjevu bilo 12 džamija, u Beogradu od ranije znam da ih je bilo oko 120. Takodje od ranije znam da su u Bosni bile te muslimanske porodice iz Srbije i neretko su dobijala imena po mestima u Srbiji tipa: Cerić, Valjevac, Užičanin itd. Čak i onaj Murga drot iz pesme Zabranjenog pusenja u Sarajevu sam nasao selo Murga oko Uba, ne znam dal je slucajno ali moguce da nije. Takodje, odavno sam primetio da moji rodjaci u Mostaru govore isto kao zapadna Srbija sve do Cacka, Kosjerica, Valjeva... a i da je genetika I2 haplogrupe ista (samo sam mislio da su starosedeoci u zap Srbiji, ali ispade da su doselili skorije, sto ne znaci da se ranije pred Turcima odatle nisu povlacili ka planinama, pa se sad samo vratili). Tako da je tu mnogo cega u istoriji sakriveno, ispretumbano, pa nije cudo sto je rezultanta sadasnje ovakvo haoticno stanje. Treba nam jedno par vekova mira da se to stalozi. Medjutim posto volim muziku, pocinjem da verujem da Srbija ima neke geomagnetne moci sto se tice proizvodnje muzicara, eto recimo iz ovog kraja koji ja spominjem su dva giganta pisanja hitova: Zahar (Krupanj) i Djodrdje Novkovic (Vladimirci, koji je posle postao "Hrvat" i otac Borisa Novkovica) ciji hitovi su po meni u svetskom vrhu.
 
Mnogi koji proizvode poljoprivredne proizvode kazu da nije toliki problem u proizvodnji, nego u prodaji.
Postoje monopoli, klike, razne seme za sprecavanje konkurencije.
I onda ne mozes da prodas.
 
Vrh