Šta je novo?

Gde živeti u Srbiji?

Ljudi se sa pravom plase da ce se pojaviti ''investitori'' koji ce unakaziti Sombor kao sto su uradili NS-u ili kao sto rade Pancevu pa i Subotic
Не мислим на стамбену градњу него на све остало. То да су делови већих градова трајно уништени инвеститорским урбанизмом је тужна чињеница и јесте тачно. Што се стамбене градње тиче, када инвеститор понуди два стана за оронулу кућу са већим плацем сви власници некако напрасно одмах забораве на "дух старог Сомбора" и пристану тако да... А и то што град за свашта издаје грађевинске дозволе је исто посебна прича.
 
Koliko ovi ljudi, seljaci, deluju srećno.. sela puna naroda, pašnjaci puni stoke, sada pustinja..
 
Други људи, друго време. Почетком 20. века рурално становништво чинило је 80% становништва, данас чини 40%. Миграције село - град започете су још почетком 20. века а у другој половини су посебно изражене. То не чуди ако се узме у обзир да су многа села струју добила тек шездесетих и седамдесетих година, до села је асфалт стизао најкасније а и данас постоје села и заосеоци који немају асфалт. О другој инфраструктури да не говоримо. Ово су неки од релативно свежих података везано за села, јако тужна слика.
 
Tako otprilike izgledaju centralne i periferne ulice prosečnog vojvođanskog grada, dok je uobičajena slika ispod Save i Dunava ovo:
Pogledajte prilog 150176
Pogledajte prilog 150173Pogledajte prilog 150174Pogledajte prilog 150175
Ružne zgrade, kuće bez fasade i zelenilo u pokušaju.. Žao mi je, istorijske okolnosti su bile kakve su bile, ali to nam je to.

20221210_075607.jpg

Pančevo

Izvini brate morao sam za ovaj Kruševac da ti odgovorim 😋😋😋
 
Hm, Noki, kažeš da voliš Pančevo, a ovamo otkrivaš njegove slabe strane.. nisam to očekivao od tebe...
 
20221210_100516.jpg

Pančevo 😋

Hehehe... Volim ga Voxe i jutros sam baš lepo prošetao i tako je mirno bilo, nestvarno... Pa osetiš miris sveže ispečenog hleba iz nekih pekara, pa malo dalje dopire miris nedeljnog ručka koji se sprema u nekom domaćinstvu, a sve je to ispresecano nekom gareži da li od individualnih ložišta ili hemijskih postrojenja, ne znam... Malo me grebe grlo sada 😊 Ali mir i tišina me kupuju skroz, čak ni na buvljaku nema bre neke buke, dreke... Sve normalno...

Namerno sam ga danas slikao tako kako sam ga slikao... Malo da ti udaram kontru 😊 Na ovoj ispod slici mi čak zaličio na Kruševac...

Ali činjenica jeste da sam danas lepše delove zaobišao, kojih svakako ima, ostavio sam ih za neki drugi put 🙂

Mnogo mi se sviđa što je sva nova gradnja do 4 srpata... i nema je puno, baš ogromna razlika u odnosu na NS...

20221210_082942.jpg
 
Ja na tim slikama vidim jednu srednjoevropsku harmoniju nesavršenosti.. Crno-žuti stubići (boje naše nekadašnje, neprežaljene države), kvalitetan kolovoz i trotoar, Kutkova neorenesansna zelenkasta palata i par tipično balkanskih pojava- iskrivljen saobraćajni Znak, neuređeno zelenilo itd... Sve u svemu, lepa ilustracija tipičnog jesenjeg dana u mome kraju 😁
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Predomislio sam se, tako da post može da se obriše. Ili da kažem ovako - svaka strana ima ponešto u čemu se s njom slažem, ali mi nije do aktivnog učestvovanja u raspravi.
 
Poslednja izmena:
Надам се да је ово сарказам 😄
Pa razne kulture su u Vojvodini ostavile svoj trag.. Eto i taj Nokijev slikani buvljak je primer naše tradicionalne gostoljubivosti i tolerancije raznih vera i nacija.. svi trguju i druže se- braća Kinezi, Bugari, Rumuni itd.. gde na drugom mestu u Srbiji to imaš? :D
 
Па ја и даље мислим да си саркастичан 😄 Некако не иде исту ствар називати различитим именима, не може буквално иста ствар бити и "хаос" и "средњоевропска хармонија несавршености". Црно-жути стубићи су црно-жути и у другим градовима, прилично сам сигуран да нема везе са бојама заставе осим људима код којих изазива такве асоцијације 😄 Можда је до мене али нисам овде нешто наилазио на превише људи који жале за црно-жутом државом/царством. Панчевачки бувљак јесте једна од ствари по којима је град препознатљив али рећи да слична ствар не постоји и у другим градовима...не иде.
 
Vrh