Šta je novo?

Forumski kviz

Јесте Крит, мало даље од Ираклиона, близу Агиос Николауса.
1710771701399.png

Ја сам ишао делом од Будимпеште од Агиос Николауса. Иначе пут се на два места пресеце морем, горе Балтичким, а доле се иде до Пиреја, задим трајектом до Хање и даље се наставља до Ситије.

Панто постављаш питање.
 
Да, на Криту, колико знам, постоји и аутопут.

Ево мог питања: наведите макар једну социјалистичку државу из друге половине прошлог века која је формално била вишепартијска.
 
nešto mi nagonju diktature jugoistočne azije na tu stranu, Laos recimo.
 
Па за то бих сад морао да гуглам... ако има и тамо. Питање није најсрећније постављено, јер не могу бити сигуран за сваку државу. али нисам мислио на Лаос, а ни не верујем да је то случај, тамо је био онај покрет Патет Лао, тежак рат.

Познатије су земље у питању. Знам за три сигурно, па сад једна од њих.
 
skoro sam u nekoj diskusiji čuo da Kina formalno ne zabranjuje osnivanje partija.

a ako treba birati od evropskih, Bugarska mi deluje da nije bila dosledna do kraja :)
 
Јесте, погодили сте обојица... Кина је формално вишепартијска држава - постоји чак и Куоминтанг - али све друге партије признају вођство КП :)

Слично је било и у ДДР-у, где је постојала чак и њихова ЦДУ, која се после уједињења ујединила са правим ЦДУ-ом...

Још ми је познат пример Пољске.
 
moj procenat uspešnosti u zadnjem odgovoru je 50%, tako da Oliver može da nastavi.
 
Ljudsko uho ima jednu osobinu gde se neki tonovi ne čuju pod određenim uslovima, i to svojstvo koristi .mp3 način kompresije. Kakva je to osobina uha i koji su to uslovi pri slušanju zvuka?
 
Ухо је најмање осетљиво на фреквенције око и изнад 20kHz a mp3 компресија највише погађа део између 20 и 44kHz?
 
Uzima se da je opseg uha od 20 do 20k u hertzima, gornja granica pada s godinama, ali nema veze s tim. Kompresija se obavlja na celom opsegu.
 
Nisam koristio Gugl već drugara koji radi u Fraunhofer instititu koji je patentirao mp3, tako da ću sačekati sa davanjem odgovora ;)
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: Mel
Auditory masking

A ono čega se ja sećam je da se ta činjenica koristi da se frekvencije koje nam nisu potrebne kompresuju sa vrlo niskim kvalitetom, pa time smanjujemo veličinu fajla.
 
Da, to je maskiranje meni bilo na umu. Za svaki intezivan ton koji ima određenu f, svi tonovi nižeg inteziteta koji su na malom frekvencijskom opsegu okoline intezivnog tona su maskirani, tj. uho ih ne registruje u tom trenutku.

tu se može igrati sa tim, koliko niže intezitete i koliki f opseg se zahvata ili odstranjuje, pa dobijamo veći ili manji gubitak kvaliteta.

A kao što si rekao, umesto odsecanja, možda je u pitanju i neko jako kompresovanje, nisam siguran.

Pitaj.
 
Baš dugo nisam gledao Alo alo. Kako se zove lik koji stalno hoće da provoza Renea u svom tenkiću? 😄
 
Kako se zove vredna umetnička slika u seriji? Bonus, kako se zove slikar?
 
Vrh