Šta je novo?

Forumski kviz

Свазиленд, или Есватини како се сад зове се граничи са ЈАР и Мозамбиком, мада је и мени то била прва асоцијација када сам видео питање.
Нисам гуглао, нити гуглмаповао, већ играм често неку географску игрицу па ми та питања леже.
 
И краљ Мсвати 3. који је игнорисао Ковид 19 све док му премијер није умро, а он сам тешко оболео.
 
Гамбија буквално представља доњи ток истоимене реке са неколико километара леве и десне обале.

Моје питање се односи на Европску руту Е75, где почиње и где се завршава? Ако може мало приближније од имена Држава.
 
50% што се тиче држава, a рекох ако може и мало приближније од чисто имена Држава.
 
У Београду се секу Е70 и Е75. Е70 је практично пут братства и јединства од Загреба, али у Београду продужава ка Вршцу, док Е75 иде од Хоргоша ка Нишу. То је интересантно, јер не прати нашу путну мрежу и номенклатуру. У Нишу се од Е75 одваја крак Е80 ка Стамболу, а Е75 наставља ка Солуну и Атини.

Остаје северозападни крак, који креће ваљда из Залцбурга, преко Линца, Беча, Ђера, Кечкемета и Хоргоша1. :) Дакле Залцбург - Солун, ако се не варам.
 
У Београду се секу Е70 и Е75. Е70 је практично пут братства и јединства од Загреба, али у Београду продужава ка Вршцу, док Е75 иде од Хоргоша ка Нишу. То је интересантно, јер не прати нашу путну мрежу и номенклатуру. У Нишу се од Е75 одваја крак Е80 ка Стамболу, а Е75 наставља ка Солуну и Атини.

Остаје северозападни крак, који креће ваљда из Залцбурга, преко Линца, Беча, Ђера, Кечкемета и Хоргоша1. :) Дакле Залцбург - Солун, ако се не варам.
Mnogo si ga zakomplikovao sad, a i nema Austrije na ruti E75.
 
То је врло занимљиво, јер у животу и послу тежим једноставности.

Али, кад се тражи квизашко знање, волим да га брзоплето и обилато проспем, па макар било и нетачно. ;)
 
Poslednja izmena:
Локално ти путеви имају различите ознаке али по номенклатуру Европске мреже међународних путева тачно се знају крајње тачке и цела путања. Ти си промашио обе тачке, мада је једна крајња тачка у доброј држави :)
 
То је врло занимљиво, јер у животу и послу тежим једноставности.

Али, кад се тражи квизашко знање, волим да га брзоплето и обилато проспем, па макар било и нетачно. ;)
Ti si zapravo opisao korior 10, on ima krakove i odvajanja. A put E75 ide od tacke A do tacke B.
 
Као постављач питања имам право да гуглам (барем по мојих схватањима Нокијевих правила квиза) па могу да се правим паметан. Иначе, мислио сам да сам крстарио већим делом ове трасе, али кад сам одлучио да поставим питање везано за Е75 и мало прогуглао схватио сам да сам у заблуди и да сам крстарио свега трећином исте. Једну крајњу тачку сам знао и до ње сам ишао а до друге свакако нећу, тамо дан траје 6 месеци :) .
 
Bio sam prilicno siguran da je tacka A Atina, ali sam guglao da vidim gde je tacka B i onda shvatio da ni Atina nije tacan odgovor. :D
 
па не би ја поставио да је нешто логично, тј да нема нека зачкољица или интересантност. Мислим Атина или Солун, било би сувише очигледно.
 
ОК, Хелсинки/Хелсингфош - Патрас/Патра?

Кад размислим, да није прво полазиште Трумзе (Tromso)? Север Норвешке свакако.
 
Poslednja izmena:
aj ako si guglao, da li je kraj na grčkom ostrvu nekom?

aj nek početak bude Tromso, norveška :D
 
Па њихов главни пут је ПАТХЕ. П је за Патру (Пелопонез). Вероватно је то.
 
sad sam tek skontao da si stavio Tromso. Jbg, prelećem postove s posla, brzo ali zato ne pročitam :)
 
Север Норвешке признајем, прецизније је Vardø.
Већ одавно је јасно да је Грчка друга тачка али није Патра. Мел је на доборм путу.
 
ne mogu ja da guglam za to li je ostrvo ili ne bez da saznam koje je ostrvo ako je ostrvo :)
 
Vrh