Šta je novo?

Forumski kviz

1868. године исковани су први новчићи за коришћење у модерној Србији. Који је био највећи од три апоена пуштених у оптицај?
 
Можда динар? Пошто прочитах негде (непоуздан извор) да је основна јединица била - пара.
 
nešto bih rekao da je naziv dinar uveden kasnije, da je prvo po inerciji bio groš.
pola, jedan i dva apoeni, pretpostavka.
 
Три пута не. Ампак, Панта је на добром трагу.
 
Изгледа да ми добро иде спуштање цене. Још је то скупо!
 
1710856581471.jpeg

Те године су у оптицај пуштене кованице од 1, 5 и 10 пара. Интересантно је да је ковница (аустријска), направила 2 варијанте новчића од 1 паре, тако да у првој пише "СРБСКИ", а у другој "СРЋСКИ". Наравно, у својој колекцији имам такав примерак (да, поред пива скупљам и новац).

Пантограф кује следеће питање.
 
Занимљиво, новим правописом, а уведен је те године, једно месец дана пред убиство књаза. Има ту нечега :grand:

Да се надовежем: како се, до реформе негде у новије време (типа, пре 50 година), на ситније комаде делила 1 британска фунта?
 
Реформа је била 1973. чини ми се. Пре ње су постојали новчићи од пола (мислим чак и четврт) пенија. 24 пенија је ваљда био 1 шилинг, заборавих једну јединицу између њих. Заборавих колико шилинга је била златна гинеја. Тешко мени.
 
Svi apoeni u moderno vreme se izdaju po sistemu 1 2 5, zato sam i pomislio da je 5 para najveći iznos.

Za Funtu bi po tom sistemu bilo 1 2 5 10 20 50
 
Није било децимално, Гоје је на добром путу, ал` није баш тако.
 
Сигурно сам изгрешио, јер знао сам раније десетак назива за све међујединице, као и тачне претворнике међу њима. Обрнуо сам бар два туцета календара, од тада.
 
Сигурно сам изгрешио, јер знао сам раније десетак назива за све међујединице, као и тачне претворнике међу њима. Обрнуо сам бар два туцета календара, од тада.
Ма само су две подјединице биле кад је укинуто.

Сетите се израза за ситну пару из британских филмова и серија...
 
Vrh