Šta je novo?

Forumski kviz

Kirjos je bolji, bar je jedno vreme bio.
Čini mi se i neki italijan još...
 
Има их 10 или 11 са позитивним скором против Нолета:

Карловић (2:1)
Сафин (2:0)
Гонзалез (2:0)
Родик (5:4)
Кирјос (2:1)
Воландри (1:0)

Флиген, Данијел, Весели, Чунг би могли да имају 1:0 или 1:1.

И заблокирао сам за даље...

Едит: Сетио сам се да је победио Гонзалеса и то баш у мечу за олимпијску бронзу, па је ту 2:1, и да Веселог дефинитивно није никад победио.
 
Poslednja izmena:
Ето, има их 11. Дао сам прилично прецизан одговор. Ту су дакле још и:

Весели (2:0)
Еванс (1:0)
Данијел (1:0)
и два анонимуса са почетка каријере.
 
Објаснити појам релативне влажности ваздуха.
 
Uh, kratka digresija. U stanu nam je zimi baš suv vazduh i kupismo mi i neki ovlaživač vazduha. E sad ja kao matematičar, hajde da izračunam koliko taj ovlaživač može da digne vlažnost u prostoriji i krenem da tražim formulu i shvatim da to uopšte nije tako lako upravo zbog samog pojma relativne vlažnosti vazduha.

Ima neke veze sa zasićenjem, ali sigurno nije samo procenat vlažnosti u vazduhu (jer bi onda 100% bila voda)
 
razlika između nekih vrednosti vlažnosti, da ne guglam :D
 
možda u odnosu na koncetraciju vlage koja dovodi do zasićenja na pritisku od 1000 mb koja se uzima kao 100%, opet lupam.
 
Па.. ту сте негде. Ајде да кажемо да је @paradox polje најближи тачном одговору. Релативна влажност ваздуха се узима као проценат између 0 и 100, где 100% одговара максималној апсолутној вредности у том тренутку (при том притиску и температури). На пример, на 30 степени, при притиску од 1000mb, максимална апсолутна влажност ваздуха је 20 грама воде (лупио сам) по кубном метру ваздуха. Све количине воде, преко тог износа се претварају у конденз и хватају на оближње површине, или падају на тло. Тада је ваздух максимално засићен и као релативна влажност узима се број од 100%, Уколико је количина воде по кубном метру 5 грама, онда је релативна влажност 25%...

Ту имамо и додатни параметар, звани "тачка росе", а то је она температура на којој би се сва влага у посматраном делу ваздуха претворила у росу (конденз), а да притисак остане исти. При влажности од 100%, када је ваздух засићен, тачка росе, једнака је температури ваздуха.
 
Претпостављам да је онда ред на мене. Имали смо питање о највишем врху у "де јуре" Србији. Ај да видимо који је највиши врх у "де факто" Србији, тј највиш врх Србије који није на територији АП КиМ. Име и висина са признавањем ако је грешка мања од 50м :)
 
офкорс, сувише лако за тебе, могао си барем форе ради да промашиш 50м :) .
 
Који број се добија када се од регистарске ознаке Париза одузме регистарска ознака Истанбула?
 
Merçi beaucoup.

Navesti bar dve pariske reke (le hint: na manje poznatoj je bila vrlo poznata bitka Velikog rata).
 
Сена и Сома? Немам појма да ли Сома протиче кроз Париз, али је близу Белгије, и била је домаћица попришта у ВР.
 
Mislim da je Diznilend kod stanice RER-a Marne-la-Vallee, pa bi odgovor mogao da bude Sena i Marna (mada ona, ako je tačno i ako bismo cepidlačili, i nije u Parizu).
 
Сена и Марна, да. Не може бити предмет цепидлачења, јер је ствар административне поделе по којој Париз званично има 2, а не стварних 14 милиона становника, а да се круг повуче ту где се Марна улива у Сену, имао би 3.

Треће река би била Оаза, која је такође пловна (и којом ће ићи нови пловни пут до белгијске обале, пошто је стари малог капацитета.)

Постоји и прстен пловних канала (са подземним деоницама са преводницама кроз град).
 
Da, jedan od tih kanala je moj omiljeni Sen Martan, uz koji Pariz najmanje liči na sebe, te zbog razigranosti venaca (visina zgrada) i mešavine stilova najviše podseća na Beograd. :)
 
Pošto me bije glas da postavljam preteška pitanja, evo jednog uvredljivo lakog: u kojoj američkoj državi se nalazi Pariz, proslavljen istoimenim filmom Vima Vendersa?
 
Vrh