Šta je novo?

Forumski kviz

Da ubrzam prelazak na narednog zagonetača, dopuniću svoju pitalicu malom pomoći: ovaj arhitekta nije s iberijskog poluostrva, već sa ostrvlja iz sevrnijih mora, ima titulu sera, a poznat je još po nadogradnji Rajhstaga/Bundestaga i londonskoj poslovnoj zgradi u Sitiju kojoj tepaju Krastavac (ali ne iz turšije). Trenutno se po projektu njegovog studija izvodi najviši helenski oblakoder u Glifadi, odmah pokraj Atine.
 
Знам да сае тај краставац из Ситија зове и Gherkin, али нисам сигуран има ли то везе са именом архитекте.
 
Gherkin nije u njegovom imenu, već u njegovom delu: on (ili neko od njegovih šegrta) je "uzgojio" taj Krastavac za svojim crtaćim stolom.

Ako baš ne ide, razrešićemo dilemu, a onda može neko drugi (ko je posebno nadahnut) da postavi pitanje.
 
Тек сам након твог поста провалио да је "Gherkin" заправо британски назив за мали краставац "pickled cucumber" те да је мој претходни одговор бесмислен :)
 
Po svemu sudeći, ja sam kočničar razvoja ovog podforuma, pa se kažnjavam tihovanjem. :D
Ser je Norman Foster, neka pita ko ne skita.
 
Хм, не знам баш да ли се пише "Гојету"... А могао бих да напишем туце+ врхова који нису највиши. На пример: Стубички вис, као најјужнији видиковац Београда, са висином од 393мнм, чини ми се. А за највиши врх Србије, мислим да скоро нико није ни чуо, и да ће тачан одговор изазвати шокове. Добро питање, свакако.
 
Naravno mislim na granice Srbije po Ustavu.

Dopunsko pitanje može da bude najviši vrh uže Srbije i Vojvodine (mislim da svi znamo da se najviši vrh Srbije nalazi na Kosovu).
 
Ако ме сећање још служи, Ђеравица (2,656мнм) јесте дуго био званично навођен као највиши врх Србије, али то заправо није тачно.
 
да останемо у националној географији. која је најкраћа река у Србији и колико је дугачка?
 
Новак Ђоковић је, играјући за Србију, освојио сва три екипна такмичења - Дејвис куп, АТП куп и ОИ. Колико је укупно пута у наступима за Србију победио неке од ТОП5 играча, (рачунајући и јучерашњи меч)?
 
365, лупам, подстакла ме ова најкраћа речица а и приближна је грубој рачуници: број активних година (око 20) Х број турнира (више од 10) Х број добијених ТОП5 мечева по турниру (рецимо 2)
 
Vrh