Šta je novo?

Forumski kviz

ево једно лагано питање. које године је изграђена Миленијумска кула на Гардошу?
 

тачно. имаш част

Izgrađenja je valjda povodom jednog milenijuma postojanja mađarske države na svakom kraju imperije te neke godine.

седам их је изграђено. поред ове наше, две у данашњој Мађарској у местима Опустасер и Панонхалм, две су Словачкој у Нитри и Девину, једна у Мукачеву у Украјини и једна у Румунији код Брашова
 
Главно обележје миленијумског мађарског присуства у Панонији је Хешек-тер, Трг хероја, а изградили су укупно седам обележја (за седам племена), од којих је Гардош кула на најјужнијој тачки.

Наши односи су онако баш поприлично испреплетани.

Како се звала група из које су "потекле" Бојана Вунтуришевић, Констракта и Зое Кида (а није Земља грува)?
 
I ja bih prvo rekao Svi na pod, ali setio sam se da postoji Mistake, koji nikad nisam sluša, znam sa Wikipedije :D

PItanje:
Koliko mostova na Reci Lim je bombardovano 1999. godine i koji su to mostovi?

Revijalno pitanje, gde je prekinuta pruga BG -Bar 1999.godine?
 
ревијално: на Бистрици.

главно питање: колико се ја сећам, поред моста на Бистрици бомбардован је и друмски на магистрали у Пријепољу. тако да бих рекао два
 
Има беше још неки код Бистрице друмски, је ли рушен?
 
Da ne držim dalje kviz.

1. Ukupno je srušeno 4 mosta.

Na Bistrici Železnički i dva drumska. Jedan na putu za Priboj, drugi za selo Džurovo. U Prijepolju na magistrali most u Šehovića Polju i u Murinu u Crnoj gori.
Jedan drumski most na Bistrici je na ušću Bistrice u Lim ali Lim ne protiče ispod njega. Tako da je ukupno 4 mosta iako taj peti često nazivaju most preko Lima, što zapravo nije.

2. Revijalno, pruga prekinuta u Bistrici i u Štrpcima BiH pri miniranju pruge od strne Sfora da bi onemogućili transport vojske vozovima.


@Вожд је био најближи па нек изволи у салону.

 
онда ћу ја као другопласирани. у којој цркви се налази Микеланђелово дело Страшни суд?
 
Фан фект: багрем је најагресивнија врста, коју не можеш да искорениш. Поломио сам их на хиљаде...

Али, лепо иде у стих.

Сећам се да је Ђоле причао да је био инспирисан неким мученим чикицом са Косова који је доживео неправде, које никако није могао да реши преко институција. Типични проблеми малог човека.
 
Priča kaže (a ima i intervju sa Đoletom) da je došla neka grupa sa Kosova da se žali kod nekog funkcionera u Sava Centru gde je on imao probu za koncert. Naravno, žalili su se jer je već tada postojao progon i nasilje na Srbima od strane Albanaca.

edit https://www.novosti.rs/kultura/vest...evica-otkrio-kako-nastala-kultna-numera-video
a svojevremeno sam i našao baš Đoletov intervju gde je pričao o tome.
 
Главно обележје миленијумског мађарског присуства у Панонији је Хешек-тер, Трг хероја, а изградили су укупно седам обележја (за седам племена), од којих је Гардош кула на најјужнијој тачки.
И представља остварење великонационалне мађарске политике у Хабзбуршкој држави после револуције. Ипак није пуно остало од тих споменика, напротив.

Нешто не поменуше на тим обележијима словенска племена која су живела у Панонији пре њиховог доласка.
 
Poslednja izmena:
Vrh