Šta je novo?

Finansijska tržišta (trgovina akcijama, obveznicama i dr. instrumentima)

Откуд у Бугарској и Румунији није завладало благостање и економски просперитет након уласка у НАТО?
Пронашао си најгори могући пример, а ни то није лако и треба честитати. Румунија је, према неким изворима, чак, земља која је у последњих 40 година највише економски напредовала на читавом свету (укључујући Кину нпр.).

Списак развијених (high income) земаља светске банке:

High income UN members​

  • 22px-Flag_of_Andorra.svg.png
    Andorra (1990–present)
  • 23px-Flag_of_Antigua_and_Barbuda.svg.png
    Antigua and Barbuda (2002, 2005–08, 2012–present)
  • 23px-Flag_of_Australia_%28converted%29.svg.png
    Australia (1987–present)
  • 23px-Flag_of_Austria.svg.png
    Austria (1987–present)
  • 23px-Flag_of_the_Bahamas.svg.png
    The Bahamas (1987–present)
  • 23px-Flag_of_Bahrain.svg.png
    Bahrain (1987–89, 2001–present)
  • 23px-Flag_of_Barbados.svg.png
    Barbados (1989, 2000, 2002, 2006–present)
  • 23px-Flag_of_Belgium_%28civil%29.svg.png
    Belgium (1987–present)
  • 23px-Flag_of_Brunei.svg.png
    Brunei (1987, 1990–present)
  • 23px-Flag_of_Canada_%28Pantone%29.svg.png
    Canada (1987–present)
  • 23px-Flag_of_Chile.svg.png
    Chile (2012–present)
  • 23px-Flag_of_Croatia.svg.png
    Croatia (2008–2015, 2017–present)
  • 23px-Flag_of_Cyprus.svg.png
    Cyprus (1988–present)
  • 23px-Flag_of_the_Czech_Republic.svg.png
    Czech Republic (2006–present)
  • 20px-Flag_of_Denmark.svg.png
    Denmark (1987–present)
  • 23px-Flag_of_Estonia.svg.png
    Estonia (2006–present)
  • 23px-Flag_of_Finland.svg.png
    Finland (1987–present)
  • 23px-Flag_of_France.svg.png
    France (1987–present)
  • 23px-Flag_of_Germany.svg.png
    Germany (1987–present)
  • ...
  • 23px-Flag_of_Poland.svg.png
    Poland (2009–present)
  • ...
  • 23px-Flag_of_Romania.svg.png
    Romania (2019, 2021–present)
  • ...
  • 23px-Flag_of_Slovenia.svg.png
    Slovenia (1997–present)
  • ...
Треба приметити да су ту и Хрвати - Бугари нису још, али ће за годину две, па ће Црна Гора и тек онда, једном, Србија - као и нпр. Чиле (кога је Пиноче спасао од нашег друга Аљендеа, иначе би сад били мало бољи него Чад).

Дивим се овом форуму, овако са дистанце. Збрка полузнања и погрешних закључака (срећа Чилеанца... Словенаца, Хрвата... Румуна, Чеха, Словака, Пољака... што нису пили знање са овдашњих кладенаца). Ограничићу се на један пост дневно у наредних месец дана, уз помно праћење. Вероватно један паралелан ток јаке симболике, у квалитетном роману може да се напише само од беобилдске аргументације. Добар експеримент, свакако.
 
Poslednja izmena:
Kako GDP u jednoj godini poraste sa 70 na 85 milijardi dolara? Za istu godinu je i kod nas nesrazmerno veliki rast u odnosu na ostale godine.
 
Kako GDP u jednoj godini poraste sa 70 na 85 milijardi dolara? Za istu godinu je i kod nas nesrazmerno veliki rast u odnosu na ostale godine.
Inflacija, gdp se valjda meri u trenutnim cenama. Kada se meri u fiksnim onda je taj skok manji. Cifra rasta koja se obicno navodi je realna, odnosno uzima u obzir inflaciju, pa se zato kaze da je gdp porastao 2% cak i kada je nominalno 15% veci.
 
Naravno, u nominalnim, tekućim cenama vidimo skok, u realnim to je ispod 1% i to ako prihvatimo model statističkog zavoda da je inflacija bila 15%. Ljudi nikako da shvate da nominalne vrednosti koje čitaju sa grafika ništa ne znače. Neki klinac bi, nesvestan dešavanja iz '93-e npr, gledajući grafike zaključio da je bilo zlatno doba, videvši nominalni skok od 1000000%.

Kad smo već kod toga, subjektivno sam osećao neki proces dezinflacije (sporiji rast inflacije), sad idemo ka novom inflatornom piku. Ode energija, hrana i ostalo će. Dekada se za sada odvija baš onako kako sam očekivao, sa još uvek prilično negativnim realnim kamatama. Ne radi se o tome ko će zaraditi, nego ko će manje izgubiti, u realnoj vrednosti, poredeći sa drugim dobrima. Svakako su poverioci i štediše satrani (i taj proces traje, uprkos rastu referentnih kamata), finansijski marketi rastu uprkos opkladi našeg drugara sa foruma Mikija (opet ne prateći cpi), real estate iz balona prelazi u neku normalnu proporciju sa drugim dobrima, tj ima realan pad, ali ne nominalni kako se ovde gomila nada (pa i ja), nego prosto stagnacijom, ne prateći inflaciju.

Realno obezvređivanje dugova za kolonizatore po ceni nešto malo nižeg standarda, a to oni neće ni osetiti za sada, a koje ćemo indirektno mi plaćati najviše, zemlje trećeg sveta. Plate koje rastu, ali koje U PROSEKU ne prate inflaciju. Ja to zovem realna recesija, ne i nominalna, u brojkama. Alternativa je nova 2008. Kraduckanje i transfer bogatsva VS totalna katastrofa, ne valja ni jedno ni drugo.
 
Drugim rečima, svetska ekonomija s ovim tempom i ovim školama misli i ovim uređenjem ima fore još nekih 20 godina u vrh glave.

Svaka čast zaista.
 
Škola misli ima različitih, problem je što malo ima pametnih koji zaista razmišljaju! Ekonomiju treba da vodi briljantan logičar sa nekim ekonomskim obrazovanjem, a ne populistička banda, što lepo Pantograf reče gore, Aljendisti mesto Pinočista... (a daleko da imam simpatije prema licemerju zapada).
 
Komunisti:
"Komunizam zapravo može da uspe na duge staze, samo što moraju da ga vode pošteni i sposobni ljudi. Do sad nije uspevao jer su ga vodili pogrešni ljudi. Ali biće bolje već za par godina. Strpite se i videćete."

Kapitalisti:
"Kapitalizam zapravo može da uspe na duge staze, samo što moraju da ga vode pošteni i sposobni ljudi. Do sad nije uspevao jer su ga vodili pogrešni ljudi. Ali biće bolje već za par godina. Strpite se i videćete."

In d mintajm...
wall-street-journal-skip-breakfast-7.png
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_

Pogledajte prilog 168813

Ako se narod malo opameti, pa počne da razmišlja šta koliko plaća, možda dođemo i do deflacije...
Podsetilo me na razne kvazi-ekološke fore i hohštapleraje koje danas izvode najmasnije kapitaljare širom sveta. Na primer - plaćajte nam za najlonsku kesu i svima će nam biti bolje a planeta će biti čistija. Nekoliko godina kasnije, niti je svima bolje, niti je planeta čistija, niti je dinar ili peni od tih dodatnih profita uložen u ekologiju ili humanost. Samo su masni hohštapleri još masniji za još par miliona ili milijardi.

Takođe ne treba izostaviti činjenicu da je od 2008. do danas bilo tri svetske ekonomske krize (i još nekoliko manjih pratećih) a da su nakon svake od njih liste milijardera porasle, a postojeći prethodni milijarderi otežali za dodatnih par milijardi.

I onda posle kao ekonomija je nauka, biće bolje, strpite sd još malo, pustite nas da vas vodimo, boljitak je iza ćoška, uradićemo Veliki reset, trte mrte...
 
Pa ne vode svet bas ekonomisti. Oni su vise zrtvena jagnjad za neuspesne politicke odluke.

Ekonomija je drustvena nauka koja se maskira kao prirodna, pri tom je u njoj jako tesko naucnom metodom testirati teorije, pogotovo na tom makroekonomskom nivou. Sve se zato otkriva, testira i desava usput. Svi smo zamorcici ukljucujuci i one koji testiraju.
 
Jbg, In d mintajm ti Bugari, Rumuni, pa i Grci koji su nas gledali kao velike šmekere po priči starije generacije oko mene, žive opet bolje nego drug Rodrigez iz predgrađa Havane ili Li iz Pjongjanga, a vala i od prosečnog Srbe. A i ljudi često smetnu sa uma činjenicu da su nas baš te komšije gledale kao careve zbog bespovratnih kredita koji bi osigurali da baš mi u nekom trenutku preuzmemo ulogu topovskog mesa, koju su danas preuzeli nesrećnici iz Ukrajine.

Neka pravda je da će se centar sveta pomeriti sa zapada, a to ćemo osetiti mi još više (neki poseban mazohizam u vidu kompleksa nebeskog naroda koji se u meni javlja kad navijam za pravedniju opciju koja mi ne ide u korist :ROFLMAO: , jbg uvek sam bio Indijanac, antikauboj) . Ipak, zapad je svim ovim dešavanjima sebi kupio još bar dekadu ili dve ovog sistema! Mi ćemo to indirektno plaćati više nego oni! Za početak prodajom zlatnih koka. E sad, ja koliko god mislio da je to katastrofa, nekako mi je preferentan izbor manjeg zla da dođe profesionalac i najuri razne Grčiće, ali i one niže oblike koji kreiraju javno mnenje botujuću na raznim portalima. Na moju veliku žalost, mesto da pokupimo ono najbolje što zapad nudi (a nudi više), ova klika se dosetila hibridnog modela, gde će naravno uzeti ono najgore, a dati ono najbolje. Davaće % profita, a uzeće to da kao većinski vlasnik vodi kadrovsku politiku.

@sundjer_bob

Onog trenutka kad se to desi, kreće novi rat, pandemija, stimulansi, helicopter money. Finansijski sistem koji podrazumeva da je novac dug ne može da opstane u deflaciji. Ropstvo i kontrola, ali na ne tako očigledan način kao u starom Egiptu, ipak je bolje. Doduše, demografijom mogu bolje da manipulišu danas npr.
 
A razne Ljube čistači klozeta i cipela inostranim bogatašima misle da svi koji nisu deo kapitalizam-Titanika žive u Havanama i Pjongjangovima sa slikama Marksa i Maoa iznad kreveta. 😄 I da pritom zavide Ljubama na njihovim sjajnim životima, sjajnim platama i kupovnoj moći i perspektivnoj ekonomiji koja se erodira i obogalji svakih 10ak godina. 😄

A bajke o istoku kao novom centru sveta kruže već bar 30 godina. Al nešto negde zapelo. A i ona EU nikako da se raspadne, mamicu joj. Pa da se napokon Srpska vojska na Kosovo vrati. (al u Armi možda)

Da ne pričam koliko je kontradiktorno da ljudi koji se lože na kapitalizam fantaziraju o nekom preseljenju moći u Aziju, u kojoj je najveći igrač Kina. Koja je komunistička.

No dobro, ništa novo za ovu temu i za iste jadne provokatore na njoj... Svet je lep kada sanjamo, kada sanjamo...


I ne zaboravite - sutra ujutru se zapitajte "da li mi je doručak baš toliko neophodan?" Ako nije, vi ga preskočite. I naučite i dete da radi isto. Upamtite, moramo da pokažemo komunizmu da smo bolji od njih po svaku cenu. Pa makar i preskakali obroke i čekali u redovima za 'leb, mleko i gorivo.
 
Poslednja izmena:
Nema tu ko da se loži, to je neminovnost da će se zaokružiti tržište od 4 milijarde ljudi sa resursima i know-how (već sada Kina vodi u 75% tehnologija) i velika je šteta što marionetska Evropa ne učestvuje u tome, a ja sam se iskreno nadao osovini Nemačka-Rusija. Neki predviđaju vrlo brzo, pre ovih dešavanja u ekonomskoj teoriji se govorilo o sustizanju već u ovoj dekadi. Ja sam uvek mislio da je to SF i da mi to za našeg života nećemo doživeti, tako mislim i dalje i iskreno se i plašim posledica gubljenja dominacije, a to nije pitanje da li hoće, nego kada? Pravda je da će kolonizatori doživeti bolan pad (koji ćemo mi ni krivi, ni dužni, doživeti još bolnije), a nikako se ne radujem istočnim sistemima, naprotiv.

A nema potrebe vojska da se vraća na Kosovo, dovoljno je da se kao narod više posvetimo popravljanju demografije, rešiće se to samo od sebe kad se ukaže prilika, samo ako verujemo. Da svako krene od sebe. Eto i tebi bi bilo bolje da dođeš kod mene kao partner da zajedno čistimo cipele i više se baviš horizontalnim aktivnostima, mesto da piskaraš svakodnevne kilometarske postove.
 
Hvala ali ja radim u fabrici kao mašin-bravar i po računicama i statistikama vas kapitalista- mondijalista- naprednjaka sa foruma mlatim 120.000 mesečno na tome. Tako da sve to što si naveo ostavljam tebi.

Ti i ja možemo samo da se nađemo jednom uživo da te častim kafom i lepim rečima u znak zahvalnosti i koliko te cenim. Ali posao mi ne treba, hvala. Imam već jedan i pošteno ga radim, za razliku od nekih ovde. A i rekoh, tučem 120.000, duplo više od onoga što vi Marije Antoanete ovde zovete "Beogradski minimalac" (i što postoji samo u vašim glavama) tako da zašto bih ga menjao kad ionako "nikad bolje nije bilo".

Onda uzmem tih 120.000 pa idem da kupujem banane od 200, sir od 150, mleko od 150, brašno od 90, zejtin od 200... Naravno, pod uslovom da sve to ima. Pošto u zadnjih 2 godine u nekoliko navrata nije bilo. I tako, dok se kapitaljare smejaše komunjarama što su imali prazne rafove, redove za leba i mračne ulice uveče, na kraju i sami spadoše na isti jad i bedu... Toliko o tome.

P.S.
rešiće se to samo od sebe kad se ukaže prilika, samo ako verujemo.

Ahahaha simpatično. Veće šanse ima komunizam da uspe nego da se Srbi vrate na Kosovo. Ali nema veze, i pored toga, ja ću ti rado platiti kartu za Kosovsku Mitrovicu.
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Da lepiš pločice, zaradio bi stančić za godinu i po dana posla na celoj zgradi od nekoliko spratova u sivoj fazi koja se vidi sa moje terase, bar tako reče čovek. :)

Može, ja častim krofne.
 
^^ Kako Marija Antoaneta zamišlja keramičarstvo. 🤣🤣

"Ako nema kolena sa 40 godina, neka hoda na rukama, šta mu fali. Makar će imati 30.000 evra". 🤣

Bolje se ti uputi na Kosovo, tamo bi sa takvim intelektom bio svoj na svome uz onog Veselinovića i njegove ekipe. Njima a i SNSu uvek treba topovskog mesa i izvršitelja za razne nemire, okršaje i švercovanja.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Fejk it til ju mejk it i tako te fore.

Još kad bi kolena mogla da se "izfejkuju" za keramičare... Ili recimo obraz ili mozak za ove neke s foruma... Al ne može jbg.


Jedino se pare i znanje danas fejkuju, i to na makro, globalnom nivou. I zato i jesmo tu gde jesmo. Na 10-20 godina od kolapsa svetske ekonomije i društva.
 
^^ Kako Marija Antoaneta zamišlja keramičarstvo. 🤣🤣

"Ako nema kolena sa 40 godina, neka hoda na rukama, šta mu fali. Makar će imati 30.000 evra". 🤣

Bolje se ti uputi na Kosovo, tamo bi sa takvim intelektom bio svoj na svome uz onog Veselinovića i njegove ekipe. Njima a i SNSu uvek treba topovskog mesa i izvršitelja za razne nemire, okršaje i švercovanja.

Nemam ja tamo nikoga već vekovima, ali sam imao na Metohiji, po priči, tako da nemam potrebe za to, osim da posetim manastire, što ću i nastaviti da činim! Moji su svi po Šumadiji i BG (pre dolaska crvenih).

Tipicna kapitalisticka fora.
Menadzerski trikovi.
Bullshit.
pep talk.

Ne znam, možda čovek mene folira (a ne znam koji bi mu bio interes), ugl pokaza mi zgradu koja je još u cigli delom i koja se vidi (ne cela) sa moje terase bočno i za koju ne vidim dobro koliko ima spratova, ali cenim 5, 6 nivoa i reče da radi sva kupatila u njoj i da mu treba godinu i po dana posla i da tu dobija stan. Svakako je za 3 dana posla kod mene zaradio koliko ja za dve nedelje, čišćenja cipela doduše. :)
 
Ah pa da, još jedan kome su puna usta srpstva i Kosova ali kad ga pitaš da ode tamo, živi, bori se, pravi srpčad... bude "a pa ne, ja idem tamo samo kao turista". 😄


Marija Antoaneta sindrom. A neki bi pak jednostavnije rekli hipokrizija.
 
Ma zanatlije u Beogradu sirotinja, nemoj da kvariš žurku. Evo jedan električar npr, ne mož ni 3.000 evra da zaradi za mesec dana, a treba decu da školuje, ide 1. septembar. Onda, čujem da se i taksisti bune.
 
Ah pa da, još jedan kome su puna usta srpstva i Kosova ali kad ga pitaš da ode tamo, živi, bori se, pravi srpčad... bude "a pa ne, ja idem tamo samo kao turista". 😄

Srpčad sam pravio i nadam se da ću da pravim, zdravlja od Boga, ne zavisi sve od mene, uz napomenu da jeste nedostojno pričati o tome dok ne premašim stopu fertiliteta za prostu zamenu stanovništva, tj dok ne dođem bar do 3). :) Isto tebi želim od srca iz najlepših mogućih namera!

A jbg, malo neodgovornost, malo želja za životom i da se zabode za vikend (volim i sada, ali odgovornije), ali daću sve od sebe. ;) Prelomna tačka je bila kad su klinke počele da mi persiraju, mesto da hvataju za ruku, a odužilo se jbg. :ROFLMAO: ;)
 
Vrh