Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,2%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 8,0%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 80 25,6%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,7%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,7%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 59 18,8%

  • Ukupno glasača
    313
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=824676#p824676:1ctsod7h je napisao(la):
vucko » Pet Feb 19, 2021 11:04 am[/url]":1ctsod7h]Samo oko pola medicinskih radnika se vakcinisalo po nezvaničnim informacijama, u drugim kategorijama su te cifre još manje. Baš me zanima dokle ćemo stići dobrovoljnom vakcinacijom.

Kapiram da kako vreme prolazi sve vise ljudi ce hteti da se vakcinise.
Sad su mnogi obazrivi, kad vide da vakcinisanima nije nista onda ce i oni..........
Ocekujem 70% populacije do kraja godine da primi, uvek ce biti onih koji nece
 
70% populacije bi bilo praktično na granici fizički izvodljivog. Prosto je: ne vakcinišu se mlađi od 18 godina, zatim ljudi koji nisu dostupni/vidljivi državi, zatim ljudi sa margine društva. U zbiru to je oko 30% ljudi. Osim toga, najmanje 20% su izraziti protivnici vakcinacije (iz ličnog uverenja), a još oko 20% su trenutni protivnici (Happy/Pink publika). Dakle, trenutni maksimalni domet vakcinacije je na nivou od oko 30% populacije. On se može povećati isključivo sledećim metodama:

- Uvođenjem neke vrste obaveze ili preporuke (zbog putovanja, kretanja...)
- Uvođenjem radne obaveze (za zdravstvene, prosvetne radnike, policiju...)
- Angažovanjem i agitovanjem prvog antivaksera Srbije - AV, kod svog biračkog tela. Procenjujem da će se to desiti u trenutku kad tempo vakcinacije krene da opada zbog manjka interesovanja. Tada bi se otvorila mogućnost da domašimo 50% vakcinisane populacije.

Interesantno je i to da u obračun datih vakcina kod nas ulazi i vakcinacija stranih državljana. Procenjujem da se trenutno radi o par desetina hiljada ljudi.
 
Tako i ja razmišljam, Tidorović smatra da je 2 miliona neka realna cifra, ali po meni tu cifru nećemo stići skoro jer ni sada nemamo milion vakcinisanih sa dve doze, i jer je potrebno da prođe 2 nedelje od vakcinacije drugom dozom da bi se smatralo da je neko stekao imunitet.

Na pragu kolektivnog imuniteta možemo biti ako budemo vakcinisali dva miliona stanovnika, kojima ćemo pridodati i onaj broj koji je prirodnim putem stekao antitela, što bi ukupno bilo negde 60 do 70 odsto. A tih dva miliona možemo stići za 15 do mesec dana, što zavisi od dinamike isporuke proizvođača vakcina - kaže za „Blic“ epidemiolog i član Kriznog štaba prof.dr Branislav Tiodorović.

https://www.blic.rs/vesti/drustvo/dr-ti ... ve/y4kl1kv
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=824675#p824675:cds2z7a8 je napisao(la):
Vitez Koja » 19 Feb 2021 10:00 am[/url]":cds2z7a8]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=824665#p824665:cds2z7a8 je napisao(la):
tragac » 19 Feb 2021 09:06 am[/url]":cds2z7a8]To sa prioritetima je zestok protivustavni cin diskriminacije.
.
.
.

ali da MORAJU da je prime, ako odbiju da snose disciplinske mere
Zar ovo nije zamena jedne diskriminacije drugom?
Ne, to je rizik poziva kojim se neko bavi. Svakako je na kraju zamena rizika od korone subjektivno percipiranim rizikom od komplikacija izazvanih vakcinom. I na kraju, i vakcinaciju po sluzbenoj duznosti bi osoba mogla da odbije, ali uz odredjene posledice po njegov radni odnos. Recimo: poslati ydravstvenog radnika koji odbije vakcinu na nepladceno dok se ne pokazu jasni znaci imuniteta krda. Jer to stiti i osoblje i pacijente. U svakom slucaju, isto kao stoalp izabere s da budes automehanicar, moras da se pomiris da ces ceo radni vek udisati uljna isparenja. Ako ti se ne svidja, uci za advokata.
 
Kolaju price da se ljudi vakcinisani kineskom vakcinom razboljevaju.
Ima li istine u tome?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=824687#p824687:wcir129p je napisao(la):
GOJE » Pet Feb 19, 2021 11:37 am[/url]":wcir129p]70% populacije bi bilo praktično na granici fizički izvodljivog. Prosto je: ne vakcinišu se mlađi od 18 godina, zatim ljudi koji nisu dostupni/vidljivi državi, zatim ljudi sa margine društva. U zbiru to je oko 30% ljudi. Osim toga, najmanje 20% su izraziti protivnici vakcinacije (iz ličnog uverenja), a još oko 20% su trenutni protivnici (Happy/Pink publika). Dakle, trenutni maksimalni domet vakcinacije je na nivou od oko 30% populacije. On se može povećati isključivo sledećim metodama:

- Uvođenjem neke vrste obaveze ili preporuke (zbog putovanja, kretanja...)
- Uvođenjem radne obaveze (za zdravstvene, prosvetne radnike, policiju...)
- Angažovanjem i agitovanjem prvog antivaksera Srbije - AV, kod svog biračkog tela. Procenjujem da će se to desiti u trenutku kad tempo vakcinacije krene da opada zbog manjka interesovanja. Tada bi se otvorila mogućnost da domašimo 50% vakcinisane populacije.

Interesantno je i to da u obračun datih vakcina kod nas ulazi i vakcinacija stranih državljana. Procenjujem da se trenutno radi o par desetina hiljada ljudi.

Ne bih rekao da je 30% maksimalni domet. Vec je vakcnisano 1.1 milion (racunamo svi ce primiti drugu dozu) to je vec 16-17%. Mnogi cekaju i kukaju kako ih nisu zvali......
Po meni, videcete do kraja godine 70%. Ako cemo pesimisticki onda 50-60%
 
MC_":3qm0d9v2 je napisao(la):
Kolaju price da se ljudi vakcinisani kineskom vakcinom razboljevaju.
Ima li istine u tome?
Koliko je ljudi primilo drugu dozu kineske vakcine do sada?

Dok se ne primi druga doza, plus još određeni broj dana, zaražavanje je sasvim moguće, naročito imajući u vidu to što mnogi misle da su imuni već posle prve doze pa odmah olabave sa svim merama kojih su se do tada pridržavali.
 
Огроман број људи је досад вакцинисан, седмина популације, логично је да вакцинисаних међу зараженима свих ових дана буде десетак посто, не знам чему ишчуђавања.
 
Nije vakcinisano 1,1 milion ljudi. Vakcinisano je oko 750,000 ljudi, od čega je oko 300,000 primilo i drugu dozu vakcine. Ukupno, nešto preko milion doza.
 
Па, добро, десетина популације, од чега једва да неко има потпуну заштиту. Много њих може да се зарази, бројеви су огромни и то је то.
 
Postovi se brzo ređaju, moj odgovor se odnosio na kolegu ZW.

Inače, DKK je izjavila da vakcina ne štiti od širenja zaraze, odnosno da vakcinisani nastavljaju da šire virus dalje po populaciji. Drugim rečima, kolektivni imunitet onda ne postoji. Postoji samo pojedinačna zaštita. Sad, koliko joj je verovati :mrgreen:.
 
Znaju li se ikakava iskustva sa kineskom vakcinom u drugim zemljama?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=824693#p824693:hitxenu6 je napisao(la):
MC_ » Pet Feb 19, 2021 11:22 am[/url]":hitxenu6]Kolaju price da se ljudi vakcinisani kineskom vakcinom razboljevaju.
Ima li istine u tome?

Pisao na tu temu

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=822178#p822178:hitxenu6 je napisao(la):
Žika » Čet Feb 11, 2021 7:27 am[/url]":hitxenu6]Za Pfizer koliko znam niko nije imao reakcije , za kinesku takođe. Dok za rusku se žale povišena temperatura, malaksalost.....

Данас сам добио податке од другарице. Све више и више људи се јавља у ковид амбуланте, после вакцинисања долази до заражавања вирусом Ковид-19 и то највише после примања прве дозе Синофарм вакцине тј кинеске вакцине.
Јуче су имали 5 случајева од тога један је био са обостраном упалом плућа

Skoro sam pročitao da zbog nedostatka Pfizer vakcina planiraju da idu u rizik i vakcinišu samo jednom dozom. Navodno jednom dozom ima se oko 92-95% zaštite što neke nemaju ni sa dve doze.
 
Vesić za sutra najavio vakcinaciju taksista

Goran Vesić najavio u programu Studija B da će sutra na Beogradskom sajmu biti vakcinisana prva grupa beogradskih taksista, koji su se Skupštini grada prijavili za vakcinaciju. Zamenik gradonačelnika kaže i da će Beograd glasati protiv svake odluke o skraćenju radnog vremena.

– Grad Beograd pozvao je beogradske taksiste, koji imaju licence za rad, da se prijave za dobrovoljnu vakcinaciju. Doneli smo odluku da se taksistima omogući prioritetno vakcinisanje jer su uslovi u kojima rade takvi da je nemoguće obezbediti propisanu epidemiološku distancu, kao i zbog toga jer su svakodnevno u kontaktu sa velikim brojem klijenata, od kojih neki mogu da budu zaraženi. Zato smo odlučili da zatražimo da ovi ljudi budu prioritetno vakcinisani, te će sutra biti vakcinisano prvih 250 taksista – objasnio je Goran Vesić.

Gostujući u jutarnjem programu Studija B, zamenik gradonačelnika Beograda rekao je da su se iz Gradske uprave Grada Beograda i komunalnih preduzeća do sada vakcinisale 5.932 osobe, dok će narednih dana isto učiniti još njih 650.

– U gradskim službama i komunalnim preduzećima za vakcinaciju se prijavilo skoro 14 hiljada ljudi. Vakcinisani su zaposleni u komunalnim službama, počev od zaposlenih u Vodovodu, Gradskoj čistoći, Zelenilu i Komunalnoj miliciji. Vakcinisani su takođe i vozači GSP-a, gerontodomaćice, zaposleni u centrima za socijalni rad, vaspitačice, oni koji rade na šalterima i imaju najviše kontakta sa strankama, u inspekciji i drugi. Osim toga, Beograd je jedini grad na svetu koji je kao prioritetne grupe za vakcinisanje odredio zaposlene u ustanovama kulture, ali i taksiste. Juče smo trgovinskim lancima ponudili da se njihovi zaposleni, a pre svega kasirke, vakcinišu prioritetno, a na isti način radimo sa hotelima i ugostiteljskim objektima. Hvala Bogu, zahvaljujući naporima predsednika Vučića, vakcina ima dovoljno za sve – naveo je Vesić.

izvor: studio B
 
Grad Beograd će glasati protiv svake odluke o skraćenju radnog vremena

Moramo istovremeno da čuvamo zdravlje građana, ekonomiju i radna mesta jer treba da razmišljamo i o budućnosti zemlje. Zato će Grad Beograd glasati protiv odluke da se skrati radno vreme ugostiteljskih objekata, izjavio je zamenik gradonačelnika Goran Vesić gostujući na TV Stidio B.

On je istakao da je broj zaraženih povećan jer se ljudi opuste posle prve doze vakcine, dodajući da se to desilo i u Izraelu.

– U ovom slučaju važna je individualna odgovornost ljudi. Ne prihvatam priču da će probleme rešiti skraćenje radnog vremena kafića, odnosno da umesto do 18 rade do 20 časova. Ljudi mogu da se zaraze i ranije, u 16 ili 17 časova. Ukoliko radno vreme bude skraćeno, više će ljudi u tom vremenu biti u zatvorenom prostoru. Nije važno da li restoran radi do 20 časova ili do 21 čas, suština je da se mere poštuju – istakao je Vesić.

On je dodao da su ugostiteljski objekti koji nisu poštovali mere zatvoreni, iz razloga jer je ili previše ljudi boravilo na malom prostoru ili su objekti radili van radnog vremena.

Nemojmo da donosimo „alibi” odluke koje ne donose rezultate. Bolje je da se onda zatvore svi ugostiteljski objekti. Ne možemo svu odgovornost da prebacimo na ugostitelje, u smislu da su oni krivi za sve. Kada ugostiteljima skratite radno vreme, ukinuli ste im jednu smenu, a u ugostiteljstvu radi 40.000 ljudi. Na taj način ostavili ste njih barem 15.000 bez posla, te mnoge porodice ostaju bez primanja. Zato ne dozvoljavam da se u Beogradu ukinu radna mesta jer je Grad Beograd uradio sve da se zaštiti zdravlje Beograđana. Obezbedili smo dovoljno vakcina i opreme za medicinske radnike. Sistem dobro funkcioniše i svako ko želi može da se vakciniše – naglasio je zamenik gradonačelnika.

On je dodao da je posle vakcinacije, pogotovo prve doze vakcine, velika individualna odgovornost ljudi i naglasio da se slaže da treba kažnjavati one koji ne poštuju mere.

– Moramo da naučimo da sami jedni druge štitimo. Zato rešenje nije skraćenje radnog vremena kafića i restorana, jer takve odluke ne donose nikakva rešenja. Grad Beograd će glasati protiv svake odluke o skraćenju radnog vremena, a ne znam da li ćemo biti preglasani. Poštujem lekare i njihovu želju da imamo što manje zaraženih, ali život ne može da stane zbog toga – istakao je Vesić.

izvor: studio B
 
Kako se lako barata terminom "lična odgovornost" kada su neki drugi u pitanju.

Gde je lična odgovornost kada su u pitanju političari na vlasti i njihovo sprovođene donetih mera ili kada su u pitanju izvođači i nadzor radova koje Grad vrši?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=824693#p824693:10kugqfi je napisao(la):
MC_ » Pet Feb 19, 2021 12:22 pm[/url]":10kugqfi]Kolaju price da se ljudi vakcinisani kineskom vakcinom razboljevaju.
Ima li istine u tome?

A da malo ti koji "pričaju" uključe mozak?

Ako se zaštita ostvaruje 2 nedelje posle druge doze, to znači da je to 5 nedelja posle prve doze, ako je druga doza primljena 3 nedelje posle prve doze. 5 nedelja unazad od današnjeg dana je 15. januar, Sinopharm vakcine su stigle u Srbiju 16. januara, a vakcinacija počela par dana kasnije, što znači da po specifikaciji niko ko je primio Sinofarm vakcinu još nema zaštitu...
 
kada neko laze pa nema meru a jos i miistar...
avioni kamioni milioni.. :laugh:

"Ministar zdravlja Zlatibor Lončar najavio je danas da će u drugom kvartalu u Srbiju umesto pola miliona stići 1,2 miliona Fajzer vakcina.
Ujedno, Lončar je najavio da će u trećem kvartalu umesto 400.000, stići 1,19 miliona Fajzer vakcina."

https://www.blic.rs/vesti/drustvo/lonca ... er/znl636r
 
Evo da podelim i moje iskustvo sa vakcinacije, mozda nekom bude od koristi.

Prijavio sam se preko euprave jos prvi dan, SMS sa terminom nikako da stigne. Od drugarice sam cuo da se u DZ Stari Grad u Siminoj vakcinisala bez poziva, samo se pojavila pred kraj radnog vremena. Resio sam i ja da probam, po srpskom principu "ako prodje prodje". Pojavio sam se tamo oko pola 7 uvece, nije bilo velike guzve. Ljubazne volonterke iz Crvenog Krsta su me pitale da li imam zakazano, pa su mi rekle da sacekam do kraja kada se vakcinisu svi sa terminom, mozda ostane vakcina i za nas bez poziva, kojih je bilo u tom trenutku 7-8. Negde pred sam kraj je izasla lekarka, prebrojala sve nas koji smo ostali i pitala da li neko hoce da primi kinesku vakcinu. :) Javila se samo jedna devojka, ostali su bili iskljucivo za Fajzera. Meni je bilo svejedno, samo sam hteo sto pre da zavrsim da ne bih dolazio opet sutradan. Doktorka se vratila da se opet prebroji da vidi da li ce biti dovoljno Fajzera za sve. Kako su ljudi poceli da ulaze, ja sam nekako u toj guzvi ostao poslednji i dok sam popunio saglasnost i usao na pregled, poslednji Fajzer je vec otisao. :) Pitali su me da li ipak hocu kinesku i prihvatio sam. Nekoliko njih je reklo da nece i rekli su da ce doci sutra da opet probaju da dobiju Fajzera. Vakcinisan sam poslednji, maltene tacno u 8. Dobio sam samo jedan papiric gde samo pise datum prve vakcine i vrsta "kineska", nisu cak napisali ni Sinopharm. :) Rekli su mi da dodjem tacno za 3 nedelje na revakcinaciju. Inace, tamo se trenutno vakcinacija obavlja popodne (od 15h do 20h) a revakcinacija pre podne (od 8h do 15h). Inace, nisu mi cak trazili ni licnu kartu, samo sam popunio saglasnost. Sumnjam da sam uopste unet u sistem da sam primio prvu dozu, jer tamo nisam video nijedan kompjuter. :)
Videcemo kako ce izgledati sve za 3 nedelje na revakcinaciji. Jedna zena mi je rekla da im obavezno vise puta napomenem koju vakcinu sam dobio kao prvu dozu, jer se desavalo da nekog revakcinisu Fajzerom a prva doza je bila Sinopharm, ili obrnuto.

Sve u svemu, utisak je da je sve neorganizovano i stihijski ali bolje i ovako nego da uopste nema vakcina kao u EU. Celokupna scena mi je delovala kao ovaj skec iz Pljiza.
https://www.youtube.com/watch?v=V0GUz5EpF2g
 
^
Nije to nista ok. Obesmisljava potpuno prijavu, mi smo magarci sto cekamo ti si pametan svaka cast. Nisi ti kriv kolko su oni sto to dozvoljavaju, ma idi bre :bash:
 
Bio sam danas na revakcinaciji kinezom, baš u Starom gradu. Kompjuteri su u srednjoj prostoriji između dve gde daju vakcine. I sve sigurno unose u sistem. Mene je sačekao moj papir od prve doze, doktorka čestitala kad sam joj rekao da sam se dan posle prve osetio bolesnim, kaže "Primilo se!".
Onda nas pet poredali u vrstu, dvaput prozvali i s nogu dovakcinisali. Za nas danas certifikate štampaju u ponedeljak.
Oko mene se vakcinisalo baš dosta ljudi svih starosnih grupa.


Moj utisak je da vakcinacija ide masovno kao na fabričkoj traci...
 
Znam slucaj osobe koja je kinesku primila (prvu dozu) i 7 dana kasnije se zarazila. Toliko tesko da je u Covid bolnici.
Zar ne bi trebalo da bolest bude laksa cak iako je proslo samo 7 dana?
 
Vala ja popunio prijavu pre skoro mesec dana, i evo proverio sam - bio sam ostavio uključene sve opcije tj. proizvođače.
Stigao mi email istog minuta kao potvrda i od tada nigde ništa. Tajac.
Batalio sam, neću da čekam slepce da se sete.


Nego pišem da se zna da ako u nekom momentu vakcinacija i uspori ili stane, da to nije zato što ljudi neće pa neće po svaku cenu, nego zato što sistem po običaju ne funkcioniše. A da idem da čekam satima ispred neke bolnice i molim ih da mi daju, nekako više nemam ni volje ni živaca. :kafa:
 
Kineskoj vakcini treba i do 40 dana od prve doze to jest oko 20 dana od druge da se steknu antitela dok Sputnik V brže reaguje a pogotovu Fajzer. A te razlike su ne zbog različitih proizvođača već različih tipova vakcina. Inaktiviran virus koji koristi SInofarm to jest ta najstarija tehnologija najsporije "reaguje".

Pre neki dan je bila ova emisija na N1 gde su se posle prve doze različitih vakcina voditeljka i dvoje doktora testirali i uporedili rezultate.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=522G0D7MM4I[/youtube]
 
Iz prethodnog video snimka smo mogli saznati da je Kineska Sinofarm vakcina može najbolja kao dugoročna zaštita od raznih mutacija virusa zato što dobijate ceo virus sa svim njegovim proteinima, pa imuni sistem potencijalno može sve da ih zapamti za ubuduće, ali da je zato najsporija. Znači da postajete imuni tek 40 dana posle druge vakcinacije (a ne dve nedelje, kao za ostale). Međutim onda treba imati na umu sledeći račun.

Četrdeset dana možemo zaokružiti na 6 nedelja.
Od prvog do drugog vakcinisanja treba da prođe 3 nedelje.
Ako se čeka na red, imam utisak da je prosečno čekanje na prvu vakcinu sada bar mesec dana. Što je bar 4 nedelje.
Najveći deo Srba će biti vakcinisan Kineskom vakcinom jer nje, bar za sad, ima najviše.

Dakle, 4 + 3 + 6 = 13 nedelja = 3 meseca. Tačnije, ne manje od 3 meseca.

Drugim rečima, ko već nije primio vakcinu neka sa Kineskom ne računa na imunost pre početka Juna. I to se dakle odnosi na većinu Srbije.

Sem što se, razliku od srećnih pojedinaca koji je dobiju brzo, kad je Srbija u pitanju to znači da tek od Juna narod kao grupa POČINJE da postaje imun, bar kad je imunost od vakcine u pitanju.
 
Vrh