Tok epidemije.
Uz prethodnog dijagrama procenta pozitivnosti se vidi da je ona već oko 50%, tj da je zaražen svaki drugi koji se prijavi na testiranje. To naravno znači da zaraženih ima mngo više. Delom zbog ogromnih redova, pa mnogi koji su želeli odustanu, a delom zbog blažeg toka bolesti kod Omikrona zbog čega se veći procent zaraženih nego ranije odlučuje da se i ne javi lekaru.
Kada su u pitanju četri klasična parametra koja se redovno objavljuju, njihova promena do sada izgleda ovako. Treba uzeti u obzir da je danas subota, pa zbog "vikend efekta" poslednji podaci nisu odraz realnog stanja.
Nefiltrirane krive, tj trenutne vrednosti
Posle primene filtera, realnije stanje
Vidimo da za sad izgleda da kriva zaraženih ipak polako smanjuje nagib, tj da donekle usporava rast. Međutim to još nije previše izraženo. Što se tiče sledeće tri, i dalje rastu, ali bitno sporije. Ako sada razmišljamo o tome koji su i dalje mogući "worst case" scenariji, može se reći da su i dalje otvorene dve mogućnosti.
Možda nas tek čeka nagli prelom, tj ubrzanje rasta broja hospitalizovanih, mrtvih i na respiratoru, pošto se u prethodnim talasima jasno vidi da se to kod njih zaista redovno i dešava posle izvesnog kašnjenja (postoje jasno izražene dve faze rasta, početna sporija, i kasnija brža)? Ali da li je moguće da to naglo ubrzanje rasta toliko kasni? Na primeru 4. talasa (ovde drugi po redu) vidimo da to teorijski jeste moguće jer je tamo u jednom trenutku to kašnjenje čak 3 nedelje. Takođe gledajući razmak minimuma krivih broja slučajeva i minimuma broja mrtvih u tekućem talasu, vidimo da je minimum umiranja i sada zakasnio upravo 3 nedelje. Zbog toga bi tačka naglog ubrzanja tempa rasta broja mrtvih i broja osoba stavljenih na respirator teorijski mogla takođe da kasni 3 nedelje, što znači da do tada ostaje još par dana.
Druga mogućnost za veći broj mrtvih ili hospitalizovanih bi mogla biti da nema naglog ubrzanja tempa rasta ovih krivih, ali da se njihov blagi rast održi dugo vremena (ili da bar ne pada), ako broj dnevno zaraženih ne počne brzo da opada već se dugo vremena održava na istom nivou, kao što smo imali u prošlom talasu (čak 7 nedelja na istom nivou). Onda bi se i pored blagog rasta ili čak stagnacije broj mrtvih vremenom nakupilo dosta teško bolesnih i mrtvih budući da se dugo stvaraju sve novi i novi zaraženi, i to puno novozaraženih svakog dana, zbog veoma visokog nivoa proširenosti virusa.
Drugim rečima, i pored manje težina bolesti kod Omikrona, ukupan broj teško pogođenih teorijski ipak može da naraste bilo zbog prevelikog broja zaraženih u nekom kratkom periodu, bilo zbog dugog vremena u kome stalno postoji izvestan nezanemarljiv broj zaraženih. To je dakle proizvod tri broja
[Ukupan broj teško pogođenih u populaciji]
= [Prosečna ozbiljnost toka bolesti]
x [Broj dnevno zaraženih]
x [trajanje visokog nivoa zaraze]
Dakle nije dovoljno da se jedan od tri broja smanji (ozbiljnost bolesti). Preostala dva ne smeju previše da porastu, budući da bi to onda poništilo efekat smanjenja tog jednog na konačni proizvod. To je razlog za dalje održavanje priličnog nova opreznosti u Evropskim zemljama. Virus ih do sada previše puta iznenadio. Međutim koliko su takve "worst case" mogućnosti za veći broj mrtvih i teže bolesnih stvarno verovatne? I ako neke od njih za sada prolaze bitno bolje sa Omikronom nego sa Deltom, šta je sa nama? To je teško reći, mada mi zbog iskustva drugih zemalja ipak ne izgleda da je to previše verovatno. Dve i po nedelje bez naglog rasta hospitalizovanih, mrtvih i onih na respiratori, ipak izgleda obećavajuće ma koliko bili svesni da je svaka zemlja drugačija, tj da su im različiti prosečni imunitet, njegova raspodela po starosnim grupama, procenat vakcinisanih, vreme proteklo od sticanja takvih imuniteta (pa time i koliko je u međuvremenu opao), epidemiološke navike stanovništva, sprovođenje mera suzbijanja virusa (i da li one uopšte postoje), itd. Dakle iskustava sa Omikronom se ne mogu baš tako lako i bukvalno preslikavati iz zemlje u zemlju, pa još neko vreme treba biti oprezan, mada mi za sad ipak izgleda da ćemo ovaj put i mi nešto lakše proći.