Šta je novo?

Energetika

Primetio sam da kad god električnom lobiju i kartelu nešto ne ide od ruke, odmah se konstruiše priča kako su za to krivi naftaši, koji ubeđuju i hipnotišu ljude da odbacuju takozvane "zelene izvore energije i transporta". Nisu krivi sami električari što nisu konkurentniji, nisu krive same tehnologije koje se reklamiraju kao savršene i nepogrešive a na kraju se izjalove... nego su krivi naftaši, koji šatro hipnotišu ljude i mase da odbacuju zelene tehnologije.
Sad je, nažalost, postalo jako nezgodno proceniti ko više laže i hipnotiše. Ono u šta sam ja siguran je da naftni lobi postoji i da su jako moćni. Ne primaju oni slučajno razne subvencije i poreske olakšice vredne milijarde i milijarde dolara/evra/funti/čega već - to su sebi obezbedili kroz decenije lobiranja vlada u svojim zemljama (a bogami i u drugim širom sveta) na legalne i nelegalne načine. Takođe, ne sumnjam da oni imaju veoma moćne mehanizme da utiču i na medijski prostor, a i šire, kako bi sebe predstavili u najboljem mogućem svetlu i kako bi se borili da povećaju ili eventualno zadrže privilegovanu svoju poziciju, kao i ogromne količine novca koju im upućuju obični poreski obveznici u raznim državama.

E sad, ono što je zanimljivo je da sada "zelena" strana te medalje sakuplja brzo rastuću moć da i oni vrše razne oblike pritiska, kako na vlade, tako i na javno mnenje. Samim tim, postaje vrlo teško proceniti ko nama običnin smrtnicima prodaje veću količinu magle i po kojoj ceni.

Uglavnom sam mišljenja da - isto kao i u srpskoj politici, ratu u Ukraini, svetu bankara i advokata ili kupovini auta - treba polaziti od tačke "nikome ništa ne verujem". Mada, da li zbog nekih svojih unapred određenih afiniteta ili zbog dobro promišljenog razmatranja celokupne slike, moram da priznam da mnogo više naginjem na stranu "zelenih" u celoj toj priči.
 
Pa da, baš tako. Ja nikada ovde nisam ni napisao da naftni lobi ne postoji i da nije moćan.

Ono pak što sam pisao je da sa njim postoji i tzv. električarski lobi (ja ga ovde tako zovem) koji radi na tome da postane zamena za naftaški u 21. veku. Kačio sam i vesti koje to potkrepljuju. Da imaju svoje lobiste, da postaju sve moćniji i sve bahatiji. Malo ko je verovao. Sada, kako ide vreme a njima maske padaju sve više, počinje da se uviđa da, ako je neko neprijatelj naftaša, ne mora da znači i da je prijatelj čovečanstva.

Nemam problem sa zelenim tehnologijama, niti sa naporima da nam okolina bufe čista. Od odlaska 20 metara do kante da se baci flaša pa sve do globslnih napora da se stvari menjaju na makro nivou. Ali imam problem kada: 1) me neko laže, 2) kada mi ukida slobodu izbora i 3) kada želi da kažnjava ili ograničava mene za nešto što nema veze sa mnom, nego je krivica i odgovornost nekog drugog. A neki električari i neki ekolozi rade to non stop.
 
Od građevinaca sam čuo da deponija Vinča više ne prima šut i ostali građevinski otpad. Od kako je sagrađena "spalionica" zanima ih samo gorivi otpad.
Hiljade tona šuta trenutno završava po koritima reka, divljim deponijama, tuđim livadama. A ekspanzija gradnje nikad nije bila veća.

Navodno postoje i privatne deponije šuta koje to papreno naplaćuju.
 
Боле их ћошак. Макар нека вајда од зеленог лудила.
Od građevinaca sam čuo da deponija Vinča više ne prima šut i ostali građevinski otpad. Od kako je sagrađena "spalionica" zanima ih samo gorivi otpad.
Hiljade tona šuta trenutno završava po koritima reka, divljim deponijama, tuđim livadama. A ekspanzija gradnje nikad nije bila veća.

Navodno postoje i privatne deponije šuta koje to papreno naplaćuju.
Потребна је Србији, и вероватно не једна фабрика за прераду шута. Тај материјал може да буде разврстан и поново коришћен за изградњу путева рецимо. Овако прилично наопако се расипамо са тим "ресурсом"
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ink
Pitanje je samo vezano za kontrolu.
Svako gradilište mora da ima rešen problem odlaganja građevinskog otpada.
Prošle godine je jedan što je bio deo šeme da investitori moraju kod njega da odlažu šut je bio malo uhapšen. Verovatno kao opomena.

Inače Kokin Brod je pun do vrha, što je lep kontrast u odnosu na prošlu godinu.
Imali smo baš sreće sa vremenom u poslednjih desetak meseci
 
Najnovija moda - sistem panela za balkone, sa ili bez baterija

images


Bez subvencija još uvek se ne isplati, posebno ne kod nas , ali ko zna, za nekoliko godina, možda ćemo moći svi da pravimo svoju struju na balkonu. Leti ja imam oko 10 sati sunca, ako imam panel od 1Kw mogu dnevno da proizveden 10Kwh, to mi je i više nego dovoljno, ako imam bateriju možda mogu da nešto skladiram za noć.

Zimi je problem, ali tu je EPS.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ink
Vidim da je od jutros struja na trzistu gotovo besplata (Rumunija i Bugarska i dolsovno) tako da je EPS odvrnuo uvoz na max.
Сад кaд направимо солара и ветроелектрана имаћемо и ми струје за бесплатан извоз ;)
Najnovija moda - sistem panela za balkone, sa ili bez baterija

images


Bez subvencija još uvek se ne isplati, posebno ne kod nas , ali ko zna, za nekoliko godina, možda ćemo moći svi da pravimo svoju struju na balkonu. Leti ja imam oko 10 sati sunca, ako imam panel od 1Kw mogu dnevno da proizveden 10Kwh, to mi je i više nego dovoljno, ako imam bateriju možda mogu da nešto skladiram za noć.

Zimi je problem, ali tu je EPS.

Соларне фасаде су интеренсантне за зграде, поготово за бруталистичку архитектуру као нпр НБГД. Опрема је иста, само су трошкови инсталације виши због алпинистичких радова.

Једини проблем, као и за терасе, је потреба за изменом архитектонског решења објекта што захтева и одговарајуће дозволе итд.
 
Da li i za balkonske panele treba dozvola građevisnkih i arhitektonskih službi? Mada sam sklon da mislim da to još uvek nije prepoznato kao mogućnost i opcija, pa ako se stavi na "divlje" neće niko ništa preduzeti.
 
Da li i za balkonske panele treba dozvola građevisnkih i arhitektonskih službi? Mada sam sklon da mislim da to još uvek nije prepoznato kao mogućnost i opcija, pa ako se stavi na "divlje" neće niko ništa preduzeti.
Сви радови који утичу на промену спољашњег изгледа објекта морају да добију барем дозволу за реконструкцију. Неће дирати док неко не пријави.
 
Објављен је документ који дефинише шта ће Србије тачно радити у енергетици следећих година, Полазне основае плана развоја енергетске инфраструктуре и мера енергетске ефикасности за период до 2028. са пројекцијама до 2030. https://mre.gov.rs/extfile/sector/sr/101/8/Polazne osnovePREIMEE-2028-2023-MRE..pdf
 
Za Kokin Brod tačno. U odnosu na prošlogodišnje silke sada je mnogo lepše i videti i boraviti...
Pogledajte prilog 167821Samo što ne preliva...
Proveo sam dosta vremena poslednjih dana tu. Nisu se videli ti prelivni levci, bili su pod vodom.
Ne sećam se kad je voda bila do trave i drveća, bez onih plažica. Milina kako je lako ući čamac.
 
Tренутни предлог измена Закона о енергетици. Формира се ново правно лице "Republička komisija za energetske mreže" са ингеренцијама:
"Republička komisija za energetske mreže (u daljem tekstu: Republička
komisija) je samostalan i nezavisan organ Republike Srbije, za kontrolu operatora
prenosnog sistema električne energije i operatora transportnog sistema prirodnog
gasa čiji je osnivač Republika Srbija, koji obavljaju delatnost prenosa i upravljanja
prenosnim sistemom električne energije, odnosno transporta prirodnog gasa i
upravljanja transportnim sistemom za prirodni gas, kao delatnosti od opšteg interesa
u skladu sa ovim zakonom."

 

Sve reforme u Srbiji su u suštini samo poskupljenja.
 
Па улазак у унију значи само поскупљења.
Ово служи да смањи удар увођења такси на СО2 које кад дођу биће отприлике:
ЕУР80/тСО2
У Србији ~0,7тСО2/МWh
Додатно оптерећење цене струје ЕУР56/МWh ~РСД6,7.

Интересантно питање је зашто та средства (~ЕУР 2.000.000.000/год) иду ван земље.
 
Како зашто? Па зна се ко је газда.
Ми одавно треба да развијамо друга тржишта, карго авијацију и речно/морску флотилу. Нама требају друга тржишта а не европоско. Европско да, али не једино и не доминантно. Само тако можемо да преговарамо уместо да климамо главом
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Nevezano za energetiku već za mrežu. Od žice koja je pala pogino je prvo deda, a 3 dana kasnije od druge žice njegov unuk. 27 prijava da se žica popravi i ništa, već se odgovorni prebacuju da ne znaju da li je žica sa rasvete ili sa mreže. Do tada gini sirotinjo.

 
Nevezano za energetiku već za mrežu. Od žice koja je pala pogino je prvo deda, a 3 dana kasnije od druge žice njegov unuk. 27 prijava da se žica popravi i ništa, već se odgovorni prebacuju da ne znaju da li je žica sa rasvete ili sa mreže. Do tada gini sirotinjo.


prokleta gamad
 
I jednako, kao kada se ugasila vatra u obrenovačkim kotlovima, kada se ubije na naplatnoj rampi, kada je pao helikopter... nema odgovornih.
Krivi su samo retki novinari koji dok odbijaju da jleknu, traže odgovore.
Ovo je novo, ali level pro: "Vi me pitate za trafiku dok gori Hilandar!"
 
Vrh