Šta je novo?

Energetika

 
Pa ne treba to ti da kažeš, treba sam EPS. XD

Da je malo više pameti i kičme u narodu, napravila bi se kratka viralna kampanja po netu i medijima (nerežimskim) u kojoj bi svi proširili i ponavljali to "nema na čemu EPS. U potpisu, građani". Ono, samo kratak tekst ili meme, po Twitteru, Fejsu, Instagramima... Kao npr što smo/su se pre par dana sprdali sa dodavanjem Expo logoa na fotografiju oronulog Pančevačkog mosta. Ili kad je Vesiću pucala ista cev u 27. marta pa svi redom delili sprdačinu o tome (''Goranovi izvori'' 😁 )

To treba uraditi prvo, da sutra ono nelečeno đubre ne bi pravilo novo "obraćanje naciji" u kojoj bi nove uspehe u EPSu predstsvio kao svoje. A drugo, da se EPS podseti ko ih izdržava i ko im plaća plate.

Srećom i po ovog prvog i po ove druge, u ovom društvu ima mnogo više ovaca nego ljudi, tako da nema od toga ništa.
 
Poslednja izmena:
Pa ne treba to ti da kažeš, treba sam EPS. XD

Da je malo više pameti i kičme u narodu, napravila bi se kratka viralna kampanja po netu i medijima (nerežimskim) u kojoj bi svi proširili i ponavljali to "nema na čemu EPS. U potpisu, građani".

Prvo, da sutra ono nelečeno đubre ne bi pravilo novo "obraćanje naciji" u kojoj bi uspehe u EPSu predstsvio kao svoje. A drugo, da se EPS podseti ko ih izdržava i ko im plaća plate.

Srećom i po ovog prvog i po ove druge, u ovom društvu ima mnogo više ovaca nego ljudi, tako da nema od toga ništa.
Можда може да користи, не може да шкоди:
1. Власт је одговорна само за неуспехе ЕПС-а, да не набрајам цео дијапазон потеза од 1989 на овамо;
2. Добит ЕПС-а је само од неулагања у нове капацитете, продаје енергије правним лицима и трговине. Малим потрошачима је цена енергије испод производне и драстично испод тржишне. За разлику од других ни један кредит ЕПС-а не враћа држава и због чланства у Енергетској заједници забрањена је директна дотација ЕПС-у од државе.
3. Само једна ставка са рачуна иде ЕПС-у, све остало су ЕМС, ЕДС, РТС, ОИЕ, таксе и порези.
 
Vidi, ako ti smatraš da je doprinos građana EPSu mali i zanemarljiv, ti im slobodno predloži da cene vrate na one od pre dve godine. :) A mogu i da ih ukinu skroz. Mislim, ako je naš doprinos tako mali i zanemarljiv kako ti kažeš. :)

Inače, pored naplaćivanja struje građanima, EPS se finansira i izdržava na leđima građana i kroz još jednu stavku - iz budžeta. A taj budžet se stvara od poreza. A poreze plaćaju, opet - građani. Tako da... obrni okreni, građani i društvo su ti koji izdržavaju EPS.
 
Vidi, ako ti smatraš da je doprinos građana EPSu mali i zanemarljiv, ti im slobodno predloži da cene vrate na one od pre dve godine. :) A mogu i da ih ukinu skroz. Mislim, ako je naš doprinos tako mali i zanemarljiv kako ti kažeš. :)

Inače, pored naplaćivanja struje građanima, EPS se finansira i izdržava na leđima građana i kroz još jednu stavku - iz budžeta. A taj budžet se stvara od poreza. A poreze plaćaju, opet - građani. Tako da... obrni okreni, građani i društvo su ti koji izdržavaju EPS.
Можда се не разумемо, власт поставља цене.
Такође стварно, али стварно се ЕПС не финансира из буџета Србије за разлику од других ЈП, пошто стално копам по буџету то се види. Све позиције које нађете су само кредити које ЕПС враћа а не буџет, можете видети и уговоре о кредитима на сајту Владе као и извештај о реализовању буџета где би постојала ставка ка ЕПС-у.

Чак и оно срање кад је пао ТЕНТ је финансирано комерцијалним кредитом.

Наравно ово је све на штету будућих улагања тј. са ниском ценом струје ћемо остати без електрана, али нека се наша деца муче са тиме.

Сад Ваш коментар би могао бити тачан у будућности кад цркне задружна кобила ЕПС, превише је крпеља.
 
Ma meni je samo bitno da EPS ne zaboravi ko ga najviše drži na grbači. :) I da sutra ono đubre ne izađe pa se ponovo ne okiti tuđim perjem i zaslugama.
 
због чланства у Енергетској заједници забрањена је директна дотација ЕПС-у од државе.
Држава треба да преузме на себе трошкове ниске цене струје коју грађани плаћају, тако је свуда по европи нигде то није обавеза енергетске компаније. То би на неки начин била дотација ЕПС-у и не видим разлог да нам Енергетска заједница проговори.
 
Држава треба да преузме на себе трошкове ниске цене струје коју грађани плаћају, тако је свуда по европи нигде то није обавеза енергетске компаније. То би на неки начин била дотација ЕПС-у и не видим разлог да нам Енергетска заједница проговори.
Не предвиђају средства у буџету за тако нешто.
Постоји законски механизам али мешамо шта се стварно жели а то није развој друштва већ добитак на изборима, што значи ниску цену струје за грађанство и привреду. Ако држава преузме тај трошак онда ће морати да буду мање плате и пензије што опет угрожава изборе.

Тако да су једноставно одлучили од 1990 на овамо да ниска цена струје буде на терет будућих поколења тј. да се нема улагања у нове капацитете
а да ће политички рачун платити будућа власт.

Цена популизма није мала.

Видећете тек шта ће бити са увођењем такси за СО2, рачунао сам просечно оптерећење цене ел. енергије око РСД10/kWh.

ПС: Задружна кобила ЕПС данас:
Тегли вранче немој стати,
не мириши траву не осећај вир.
Награду за труде небо ће ти дати,
Мрачну добру раку и вечити мир.
 
Srbija je mala zemlja kojoj se populacija smanjuje, a pritom je bogata rekama i rudama. Nema osnova niti potrebe da struja bude skupa/skuplja.
Skupa struja u Srbiji bi bilo kao kada bi benzin postao skup u jednom Kuvajtu. Ili banane u Južnoj Americi.
Tu nema opravdanja, to onda znači da se neko masti na tome i da je to veštački napravljeno. A za to se onda ide na robiju.

Štaviše, i o tome je već pisano i objašnjivano. Neki od razloga što je EPS gubitaš je i to što su prepuni parazita i viškova. Drugi razlog je što im se u transferu gubi i do 10% energije. Sigurno ima još, ne pratim redovno ove teme i dešavanja. Ali kažem, ideja o skupom naplaćivanju struje u Srbiji je ravna ideji o skupom benzinu u jednom Kuvajtu.
 
Poslednja izmena:
P.S.
Takođe ostaje etički problem i gadost da se od redovnih i poštenih platiša u Srbiji naplaćuje skuplja struja dok po zemlji i dalje ima mnogo onih koji je plaćaju umanjeno (štelovanjem brojila) ili ne plaćaju uopšte. I to su javne tajne, to se zna na ovim prostorima već decenijama ko dobar dan.

To je možda i najveći razlog i faktor mog prezira i gađenja prema ljudima koji žive u Srbiji, a opet navijaju da cene struje budu još više. Jer ne samo što su glupi da više veruju MMFu i Vučiću da Srbija nema resursa da pravi jeftinu struju, nego pritom licemerno ćute pred činjenicom da nije u redu da zbog nekog procenta kvarnih i neodgovornih, svi drugi plaćaju i ispaštaju više.
Štaviše, sve te koji navijaju za poskupljenja i MMFove bih prisilno poslao najpre u Trnovac da tamo sprovedu naplatu svih zaostalih i nagomilanih dugovanja i ne bih im dao da izađu odande dok ne sakupe overene uplatnice sa potvrđenim uplaćenim iznosima odnosno izmirenim dugovima.
 
Srbija je mala zemlja kojoj se populacija smanjuje, a pritom je bogata rekama i rudama. Nema osnova niti potrebe da struja bude skupa/skuplja.
Skupa struja u Srbiji bi bila nešto poput skupog benzina u Saudijskoj Arabiji. Tu nema opravdanja, to odna znači da se neko masti na tome. A za to se onda ide na robiju.
Мислите да смо у Србији ефикаснији од целе Европе? Компарација са С. Арабијом није на месту и нафта није електрична енергија, електрична енергија расположива 24/7 је напредан производ. Изјава би била на месту да је производна цена виша од тржишне у региону.
Производна цена струје генерално долази од трошкова:
1. Иницијалног улагања (амортизација)
2. Оперативних трошкова
2.1 Одржавање, текуће и инвестиционо
2.2 Радна снага у производњи
2.3 Гориво

Радни век капиталне опреме (термоелектрана, хидротурбина, генератора, роторних багера...) је 25 год до ревитализације па још 15 год. тако да смо то потрошили.

Масти се власт што продаје причу да ће бити јефтине електричне енергије и запослени нерадници.
 
P.S.
Takođe ostaje etički problem i gadost da se od redovnih i poštenih platiša u Srbiji naplaćuje skuplja struja dok po zemlji i dalje ima mnogo onih koji je plaćaju umanjeno (štelovanjem brojila) ili ne plaćaju uopšte. I to su javne tajne, to se zna na ovim prostorima već decenijama ko dobar dan.

To je možda i najveći razlog i faktor mog prezira i gađenja prema ljudima koji žive u Srbiji, a opet navijaju da cene struje budu još više. Jer ne samo što su glupi da više veruju MMFu i Vučiću da Srbija nema resursa da pravi jeftinu struju, nego pritom licemerno ćute pred činjenicom da nije u redu da zbog nekog procenta kvarnih i neodgovornih, svi drugi plaćaju i ispaštaju više.
Štaviše, sve te koji navijaju za poskupljenja i MMFove bih prisilno poslao najpre u Trnovac da tamo sprovedu naplatu svih zaostalih i nagomilanih dugovanja i ne bih im dao da izađu odande dok ne sakupe overene uplatnice sa potvrđenim uplaćenim iznosima odnosno izmirenim dugovima.
Наравно да се слажем за наплату струје.
Мислим да је и даље око 10% ненаплаћене.

Иначе не залажем се за туђе мантре (ММФ итд.) већ износим лични инжењерски став, боље истина него лаж.
 
Pa eto, neka prvo naplate sve to, i neka reše svoje viškove. Pa onda neka pričaju o sledećem poskupljenju.

Dozvolio sam im već 3 poskupljenja struje. Za sada dosta. Sada malo moraju i oni nešto da urade. Ne zanima me kako. Nisam plaćen da razmišljam o tome. Oni jesu.

Neka konfiskuju imovinu Grčiću i drugima odgovornim za uništenje prošle godine. Eto, za početak. Mislim ne zanima me uopšte, nek se snalaze. To im je posao.
 
Pa eto, neka prvo naplate sve to, i neka reše svoje viškove. Pa onda neka pričaju o sledećem poskupljenju.

Dozvolio sam im već 3 poskupljenja struje. Za sada dosta. Sada malo moraju i oni nešto da urade. Ne zanima me kako. Nisam plaćen da razmišljam o tome. Oni jesu.

Neka konfiskuju imovinu Grčiću i drugima odgovornim za uništenje prošle godine. Eto, za početak. Mislim ne zanima me uopšte, nek se snalaze. To im je posao.
Oва и најављена поскупљења струје су власти потребна да увођење такси за СО2 прође безболније, само их зато праве, кувају жабу полако.


 
Kada se smanje, ne smanje nego ukinu sva ničim izazvana primanja u višu socijalnu ustanovu zvanu EPS i comp., samim tim se otpuste tzv "kadrovi", regulišu gubici i naplate potraživanja od dužnika, a lopovi se smeste gde im je mesto, e tek onda možemo diskutovati o ceni struje, o mmf pritisku, neizgradnji elektrana, solarima, vetru, uglju i slično.
Međutim ovo je utopija i moj spisak lepih želja, tako da ćemo poštovani @Bender-u na žalost i dalje prisustvovati polugodišnjim poskupljenjima od 7, 8, 10 posto. Pri tome će nam dična ministarka objašnjavati da je to za naše dobro, da se usklađujemo sa deregulisanim tržištem i da je to ključni reformski potez i bla, bla. Nažalost to prolazi.
 
moja skromna procena je da EPS (mislim na sve tri firme EDS, EPS i EMS) imaju 40% botova na platnom spisku. Što se tiče EDS to smo videli pri poslednjim snežnim padavinama, male opštine imaju po 50 zaposlenih u EDS a elektromontera 2%
 
Знате, у први мах кад читам ове оцене и процене (ако су тачне наравно) о количини ухљеба, диже ми се коса на глави. Међутим, са друге стране то значи да имамо реалан вишак радне снаге које би могли да порастурамо по производњи и услугама, али реалним...
 
2000ih na Kosovu je bilo 5.000 zaposlenih u EPSu koji nisu ni dolazili na posao a dobijali su plate iz Srbije. Podaci od pre dve godine kažu da ih još uvek ima 3.300


Elektroprivreda Srbije (EPS) osnivač je četiri preduzeća sa Kosova, ali nijedno od njih trenutno ne obavlja delatnost zbog koje je osnovano.
U ovim preduzećima zaposleno je ukupno oko 3.300 radnika, a za njihov rad EPS je 2021. godine izdvojio oko 42 miliona evra.


Zbog takvih, zbog onih u Trnovcu i ostalih koji kradu a kojima EPS i država ne naplaćuju, dižu se cene ostalima a po novim cenama meni sada na struju odlazi između 5 i 15% plate, zavisno od doba godine. U proseku, tokom cele godine, 10% mi ode samo na struju. Pa onda još 10% na ostale račune. Eto. Jer mora neko da plaća i pokriva sve te parazite i lopove, a ko će drugi nego obični pošteni građani, dodatnim poskupljenjima, odricanjima i haračima. I onda na sve to dođu razne bede ovde (ne mislim ni na koga s ove strane) i pričaju mi kako je i to malo i kako treba struja još da poskupi. Sikter bre.

Da ne pričam koliko je jadno, i od vlasti i režima, ali i od nekih pojedinaca koji podržavaju i nju i MMF, da stalno kokodaču kako treba svi da štedimo struju i da stegnemo kaiš, a kada im okačim slike kockarnica i tržnih centara koji blješte sve u 16, sa više svetala i ekrana nego što je realno potrebno, isti ti ćute kao zaliveni. Opet, jer postoje struje u Srbiji kojima je fokus samo kako j...ti običnog čoveka. Ne zanima njih pravda u punom i širem smislu reči. Već samo kako da oni ostanu bogati koliko jesu, i da uvek nađu nekoga koga će da podmetnu ispod sebe, da on primi i izrži sve finansijske udare i poteškoće umesto njih.
 
Poslednja izmena:
Sad videh na netu 😁

aKXJ0zJ0_700w_0.jpg
 

Sa jedne strane bi bilo poželjno očistiti EPS od raznih Grčića, ali isto tako jednog procenta od onih 14000 uhlje*******a koji hleb zarađuju na vrlo nečastan način! To jeste tragedija zajedničke svojine, kao što reče kolega forumaš gore. Dakle ako već jesmo tako glupi i korumpirani i treba da dođe gazda. Sa druge, nisam baš proučavao ekonomsku stranu svega, ali ovako intuitivno, plašim se da ćemo imati najgori kombo, davanje % profita vlasnicima (AD jel?), a ovamo će i dalje kadrovsku politiku voditi stranka. Tako da što se cene tiče, tek ćemo plaćati, stežite kaiševe.

Minimalna pozitivna stvar je što će ljudi na teži način skapirati da nije normalno da greju objekte od 100 kv na invertore i da očekuju da im to bude duplo jeftinije od alternativnih goriva...
 
Vrh