Šta je novo?

Energetika

Meni je uvek bio dobar tvoj nick i mislio sam da se odnosi na Srbiju, u fazonu ''Srbija, polje paradoksa''. 😄
Takođe je dobro kao spoj starogrčke i slovenske reči, paradoks i polje. 😄
Није да ниси у праву у погледу мотива за ницк, али није ни потпуна истина. Од ране младости сам био фасциниран парадоксима, и мислим да ми је то био мотив број 1. Осим тога на свакој теми, уважавајући свачије аргументе до нивоа поводљивости, покушавао сам да спојим на изглед неспојиво. Самим тиме сам упловио у воде "екстремне умерености", а онда сам укапирао да је и то оксиморон што ће рећи врста парадокса. Дакле истина је да не можеш у свему бити умерен, јер ако ништа друго бићеш неумерен у самој умерености.

Такође ми је занимљиво, а то сад нема везе са претходним али кад сам већ почео да кењ*м, како поједине теме знају да одлутају и некад ти правци лутања буду интересантнији од саме теме, и онда на сцену ступа Игор са својим брисањем, али надам се да ћемо сада проћи само са опоменом :).

У своју одбрану, покушаћу да се дотакнем и теме и овога што сам писао и да ове зиме спојим неспојиво, а то су недостатак струје и топао стан и ако се грејем искључиво на струју. Админ нам овде баца косте и нон стоп рекламира неке агрегаторе, просто се питам да ли се чисто брине за нас или има неки интерес :) . Видећу, можда и узмем неки.
 
Видим Бендер да си читао Никомахову етику. Златна средина! Међутим то није лако постићи. Колико год ја волео Русију, тамо управља иста екипа бар од 1917-е, ништа се није променило! Западом још од Оливера Кромвела-бар! Док год паразити управљају, обичан народ ће имати проблем са топлом водом, ваздухом који троши и моће ће можда да једе инсекте!
Небојша Катић: Да ли елите стрепе од побуне грађана? Чини се да не. Грађанима се објашњава да су за кризу криви ковид 19 и Путин, те да се – опа –жртва мора принети на олтар слободе, демократије и међународног поретка.
 
za poslednjih 20 pa i više god. samo vidimo nazadovanje, naročito u energetici . Bilo bi još i gore stanje da se ne koriste stvari male potrošnje.
Stvar je jasna izgubili smo ljude koj gledaju u buducnost , povukli se od alavih proždrljivaca koj samo razmišljaju kako da zasite svoju glad ...
E sad se čitava Evropa setila da ako ograniče alavost može da se preživi zima... A mi ? Sećamo li se ičega osim prošlih epizoda zadruge ? Da ispravna konstatacija - Preseli ti se tamo gde se prozvodi hrana ili naučiti gore postavljenu pesmicu s refrenom ,, ... krik i onda muk... ,,
tu pesmicu ce pevati cela Evropa, just wait.
pevali su je mnogo puta u proslosti
 
razmišljanje Dimitrija Boarova u vezi dugoročnog razmišljanja i strategija u energetici,

 
Kapitalizam zahteva neprekidno i uvecano trosenje energije.
Potrosnja energije neprekidno raste.
Vise telefona, vise putovanja, svega vise, to je neophodno.
Kolicina energenata na Zemlji nije beskonacna i sada se priblizavamo pucanju.
Da li ste culi kako se zavrsavaju eksponencijalni procesi? MIslim da znate.
Tu se ne radi o politici, to je cista matematika.
Idiotskom politikom Rusija je u poslednjih 30 godina subvencionisala evropske industrije. Mislili su da mogu da kupe mir. Slovenski kompleks nize vrednosti, Putinovo obozavanje Nemacke ucinio je da stipendiraju svoje neprijatelje.
Sada ce energiju koju je trosila evropska srdenja klasa trositi Kinezi i Indijci.
Naravno da se radujemo osiromasneju EU, ali gde smo tu mi? Treba da mislimo od sebi. Iako broj stanovnika u Srbiji drasticno opada, ipak imamo manjak energije.
Ako razmislimo o karijeri Mice Pecenjara vidimo da je on sjajno bavio posao za Vodju i Strance. EPS vredi manje nego pre, a Srbija je sada uvoznik struje.
 
,, ... Naravno da se radujemo osiromasneju EU, ali gde smo tu mi?... ,,
Mi se NE radujemo da komšiji crkne krava.
Jednostavno od komšijine krave i mi imamo neke vajde....
Kao poslednja rupa na svirali te vajde treba se zapitati i o našoj gologuzoj koemigraciji kada izgube tamo radna mesta dobicemo ovde samo još više gladnih usta, koje treba nahraniti..... s čim ?
A u koje još elektane ili fabrike za auto kablove ih zaposliti , pa i zemlja se ne ore golim rukama ...
Ne ,ipak ne volimo da komšiji crkne krava . :)
 
Evo ja se ne radujem siromašenju EU, jer nam je ona najveći ekonomski partner, a i obrni okreni i direktni izvor svežeg novca. Uostalom nestabilna Evropa bi po nas bila loša
na više od jednog načina. Svako njihovo slabljenje, obično se koda nas transponuje kao ozbiljan poremećaj ekonomije.

Ali ja ne bih gledao baš sve tako crno, velike krize su uvek donosile jednu stvar - doba velikih tehničkih iskoraka i napretka.

Sasvim neočekivano prvi efekti ove diletantske ruske ukrajinske avanture na ekonomije koje su od toga prilično izolovane postaju vidljivi, i to na mestu gde se ne bi bilo očekivano - kod njihovog arhirivala - statistički podaci za SAD za jul avgust - nezaposlenost je na vrlo niskim granama, inflacija se hladi, pošto su najveći proizvođači nafte nisu nešto direktno pogođeni - svoje potrebe podmiruju i još malo jače zarađuju nego ranije, dolar jača jer je FED prvi krenuo u povećanje kamatnih stopa i povukao investitore ka dolaru (jer im je ulaganje u koješta drugo zbog rata riskantno, a druge valute nude malu kamatu), a kako je dolar ojačao uvozne robe postaju jeftinije što dodatno hladi inflaciju i stimuliše potrošnju- ali moraju da paze jer njihov izvoz može početi da trpi, industrijska proizvodnja im je porasla na godišnjem nivou za 3.6% (jer neke industrije ipak vraćaju iz sigurnosnih razloga proizvodnju u SAD, a negde uskaču da nadomeste robu koja je dolazila baš iz Rusije i Ukrajine), jednom rečju Rusi kao da su odigrali direktno za njih - slično se dešava i u Kanadi i Australiji kao malo direktno pogođenim zemljama, a koje svakako imaju velike mineralne i rudne resurse, a pri tome relativno malo stanovnika na koje te resurse treba raspodeliti).

Nažalost zbog svoje direktne izloženosti zavisnosti o ruskim energentima, Evropa neće imati ove godinu priliku da se relativno jeftino provuče, pa će ekonomski iskijati. Za posle - verovatno će se snaći (i čine sve da ovu zimu preguraju - plan je bio da se do 31.10. skladišta gasa u EU napune do 85%, taj cilj je ispunjen 08.09.). Pre tri godine sam bio totalno iziritiran što se Trump stalno mešao u nemačku zamisao da prave Severni tok 2. Na kraju ispada da onakav čudak kakav jeste pogodio je na vreme kuda stvari mogu da odu.

Dakle ovo će na kraće staze biti za Evropu vrlo nezgodno, ali sigurno niko neće sedeti skrštenih ruku, ovo bi moglo žestoko da pogura kreiranje novih i brže usvajanje postojećih rešenja koja nas izvlače iz ere potpune ovisnosti o fosilnim gorivima. Pogotovo što onaj ko se prvi dokopa tehnologije koja je dobra, taj će profitirati najviše. Mislim da u sledećih par godina možemo očekivati tehnološku trku u pronalaženju novih energetskih rešenja. Nafta i gas će ostati bitni, ali možda za mnogo bolje načine upotrebe nego prosto spaljivanje (petrohemijska industrija).

No mi moramo smisliti šta ćemo sa nama. Na sreću, do ove godine ruska nafta je činila samo oko 15% nafte koju smo koristili, sad pošto je zbog svih dešavanja bila jeftina, koliko sam čitao njeno učešće je poraslo preko 50%, u nekim momentima do skoro 60%. Samo mi nije jasno zašto su nam cene goriva onda letele u nebo u tom slučaju. No to je druga priča, neko je izvukao ekstra profit. No sad samo treba ponovo da ugovorimo isporuke kao što smo ih koristili i do ove godine (valjda sad neće biti da su nam dosadašnji dobavljači prebukirani).

Za gas nemamo alternativu trenutno, pa treba da šutimo i ne talasamo, barem dok se uz otvaranje novih LNG terminala, ako stvari i dalje ostanu čupave, ne stvori mogućnost da tražimo i na drugim stranama ako ustreba.
Kazahstan, Uzbekistan i Azerbejdžan postaju pojačano aktivne na energetskom tržištu, Kazahstan dogovara isporuke nafte preko Azerbejdžana. Oni planiraju prvo transport nafte preko Kaspijskog jezera tankerima, a i novi podmorski naftovod koji bi spojio Kazahstanska polja sa naftovodima koji idu preko Azerbejdžana i Gruzije ka Turskoj. Time Kazahstan pokušava da zaobiđe zavisnost od ruske infrastrukure - jer kad su u julu sklopili ugovor o povećanim isporukama Evropi, rusi su iznenada prijavili tehničke probleme na terminalima, te da nisu u stanju da prepumpaju više nafte u tankere. Da se razumemo, sa ruske strane je to sasvim legitimna taktika pritiska ekonomskim sredstvima, ali Kazahstance realno nije briga za to (iskoristili su zaglibljenost Rusije u Ukrajini da povećaju samostalno delovanje kako politčki tako i u energetskom sektoru), njima odgovara da prodaju više pa traže dodatne načine. Kazahstanci, a posebno Azerbejdžanci maksimalno koriste ovu gužvu, ovi drugi čak i direktno vojno, gde su u senci velikog sukoba i svesni da Rusi ne mogu reagovati kao mirovne snage na liniji razdvajanja, pre dve nedelje pridavile i koridor koji spaja Jermeniju sa Ngorno karabahom, a da se o tome puno nije ni čulo. Sada postoji otvoren put, jer je to deo nekog ranijeg dogovora, ali je potpuno pod njihovom kontrolom (dakle trajaće dok oni smatraju da im odgovara).
 
Situacija sa gasom u Eu je mnogo teza nego sto se prica o tome, nije pitanje da li ce uspeti da napune skladista, vec je problem sto skladista ne pokrivaju ni blizu potrosnju gradjana i privrede, ona sluze samo za vanredne situacije pokrivanja havarija prekida dotoka gasa ili ako potrosnja "probije" normalne vrednosti tokom veoma hladnih zima, 100% popunjenost skladista nije isto sto i stabilno snabdevanje trzista. Mi cemo moci da pokrijemo celokupnu zimsku potrosnju za razliku od njih, zbog madjarskih skladista i mizerno male privrede u poredjenju sa Eu ekonomijama, ali to nam garantuje samo stabilnost do proleca. A sta ce posle da bude niko ne zna. No Eu svakako ulazi u godine krize jer nece moci da budu konkurentni bez ruskog gasa, jer ce proizvodi da im poskupe i Japan, Kina i Koreja ce da ih "uniste" u godinama koje dolaze. Plan EU je da se oslobodi zavisnosti od gasa do 2026. a to je jako daleko, za sada deluje i nemoguce jer prosto ne postoji gas na trzistu koji bi mogao da zameni ruski u priblizno dovoljnim kolicinama. A uz Eu paticemo i mi, zna se kome prodajemo kablove i gume.
 
Shodno tome, da pitam - jel čita neko neke detaljne analize i prognoze, i šta kažu, hoće li EU na kraju popustiti pred zimu i obustaviti deo sankcija? Ne pitam zbog rata, ne navijam ni za koga, što se mene tiče, nek se poubijaju međusobno i jedni i drugi i svako ko hoće da glumi Konana. Nego pitam u smislu šta da očekujem(o), jer fala bogu pa je danas sve uvezano i kauzalno, pa da znam šta mi ovde da očekujemo. Ja se nadam da će EU na kraju popustiti, ne što mislim da su ovi ludaci sa istoka u pravu, nego da se ne bi pravila nova gvozdena zavesa, novi hladni rat i nove krize. Naravno, za Britišere ne sumnjam da će ostati tvrdokorno protiv Rusije i huškati i sve ostale ali ko ih šljivi, nadam se da se neće previše čuti i odjekivati sa onog njihovog ostrva.
 
Znam koliko i ti, ali mislim da nema sanse, ovo ce da ide do kraja, sta god to bilo i kad. Jer Amerika se jedino pita a ona prakticno nema uopste gubitke zbog ovog rata a cak je i profitirala na vise nacina. Treba da se nadoknade milioni granata i raketa i topova koji su otisli u ukrajinu, vojna industrija ima da radi 24/h i najlepse, braca iz Eu placaju sve. Milina.
 
Shodno tome, da pitam - jel čita neko neke detaljne analize i prognoze, i šta kažu, hoće li EU na kraju popustiti pred zimu i obustaviti deo sankcija? Ne pitam zbog rata, ne navijam ni za koga, što se mene tiče, nek se poubijaju međusobno i jedni i drugi i svako ko hoće da glumi Konana. Nego pitam u smislu šta da očekujem(o), jer fala bogu pa je danas sve uvezano i kauzalno, pa da znam šta mi ovde da očekujemo. Ja se nadam da će EU na kraju popustiti, ne što mislim da su ovi ludaci sa istoka u pravu, nego da se ne bi pravila nova gvozdena zavesa, novi hladni rat i nove krize. Naravno, za Britišere ne sumnjam da će ostati tvrdokorno protiv Rusije i huškati i sve ostale ali ko ih šljivi, nadam se da se neće previše čuti i odjekivati sa onog njihovog ostrva.
EU nece popustiti.
Stanovnistvo je spremno da trpi.
Kao i kod nas.
 
,, ... Stanovnistvo je spremno da trpi. Kao i kod nas.... ,,
Ha, ha... 😂
Verovatno oni hoce da istrpe... al ne znam odakle ikom ideja da ce i kod nas stanovništvo biti spremno za išta a kamoli da trpi zimski čemer i jad . :(
Gledano kroz istoriju, kod nas jedino za šta je stanovništvo uvek spremno , to je da izadje na ulicu . Nije ni bitno za šta , samo važno je da izajde, pa kako bude ...
jbga to smo mi. :)
 
Kod nas ce da trpe. Vodja im objasni i oni trpe.
Ali vratimo se energetici.

Od 2016. u Beogradu toplane greju i nocu (nesto smanjenom snagom).
To nije bilo potrebno ni ekonomski ni ekoloski ni zdravstveno nije bilo dobro.
Ali bilo je dobro za dobre ljude koji drze nocne klubove.
 
Ovo je fenomenalno. Yanis Varoufakis objašnjava zašto je trenutno uređenje Evropskog tržišta električne energije po njemu "prevara veka". To je "system of marginal pricing" (sada još sa dodatim intervencijama zbog rata), tj svim proizvođačima energije se na "simuliranom tržištu energije" priznaje cena koji ima najskuplji od njih, tj SVIMA se priznaje cena NAJSKUPLJE proizvodnje el. energije - a ne najjeftina prozvodnja kao na pravom i normalnom tržištu. Primetićete da mi idemo ka tome (razdvajanje proizvodnje, prenosa i distribucije, i sve jače ideje privatizacije Srpske energetike, tobože pošto idemo ka Evropskom modelu ovakvog tržišta). E pa, evo kako taj Evropski model sada izgleda, pošto je rat u Ukrajini malo prodrmao naš kavez, pa su neke stvari izašle na videlo.

 
Da. Cuo sam za to. Velika prevara.
Liberali su mastoviti lopovi, nema sta.
I sve im svuda prolazi jer igraju na masovni narcizam i individualzam st.ke.

Privatizacija takvih sistema vodi do sve vise cene (sada i ne kriju).
Naravno razni profesori, ekonomisti akademska gamad itd ubedjivace vas u suprotno.
Ideja je da profitabilne delove EPS-a preuzmu privatnici, a ono gde nije profitrabilno, gde mora da se investira da ostane drzavno.
Slicno kao sa GSP-om i naplatom karata koja je privatizovana.

Uvek je ista ideja
- privatizacija profita
- socijalizacija gubitaka ili neporfitabilnih delatnosti
 
Nisam još stigao, ali odslušaću.


Nerviraju me te škole misli i ideje da treba privatizovati sve što se može i da svaka privatizacija vodi u procvat. Prvo što to kada krene, nema kraja, pa se na kraju dođe i do privatne policije. A za privatne vojske svi znamo već odavno. Samo je još gore kada dođe i do policije, jer to znači da neko u nekoj državi može da nameće volju mimo naroda i bez potezanja vanrednog stanja i izvođenja vojske na ulice. Štaviše, mnogi smatraju da kad se dođe do pojave privatnih policija, to je već forma anarho-kapitalizma. Uređenja gde onaj sa najviše moći i sile ima najveće pravo glasa, a ne onaj sa najviše kredibiliteta ili sa najvećom podrškom naroda. Toga naravno ima i u nekim diktatorskim zemljama, samo što se ovim privatizacijama to institucionalizuje, pa onda bude kao, nije gušenje demokratije nego sprovođenje zakona. Nije zastrašivanje, nego privatna policija došla na vrata. Nije diktatura nego proširenje nadležnosti, bla bla truć... Anarho-kapitalizam je u stvari druga oblanda za autokratiju i moderno robovlasništvo.

A drugo, da privatizacije i korporativna uprava nisu podložni brojim svinjarijama, podlostima i zloupotrebama, onda se i ne bih bojao. Ali i tu imamo milion primera. A kupi B da bi ga uništila, ili A nametne B svoju upravu da bi ga pojela ili odvela u propast, i tako dalje.


According to Perkins, his job at the firm was to convince leaders of underdeveloped countries to accept substantial development loans for large construction and engineering projects. Ensuring that these projects were contracted to U.S. companies, such loans provided political influence for the US and access to natural resources for American companies, thus primarily helping local elites and wealthy families, rather than the poor.

Nije za džabe ona izreka ''bićemo bogati od eksploatacije _________ koliko i Afrika od dijamanata i zlata''. Ali nekim ljudima je to dogma kad se izgovori. Odma svuda vide komunjarstvo i/ili izolacionizam.
 
Poslednja izmena:
Pa ja to sve vec napiso par postova pre , al kratko ,da su nezasiti i alavi...
plus , da sledi nužna blaga soc-korekcija sa dubokim tragom u narednom vremenu u svim sistemima na našem kontinentu. :)
 
Možda mi je promaklo. Ako je tako, onda se slažem. I nadam se da će se to ostvariti.

Klatno čovečanstva je posle jednog ekstrema, sada otišlo previše ka drugom. Red je da se ponovo odbije i krene da se vraća ka sredini. Jer ovo ovako više nije održivo. Na stranu ko je bogat ko siromašan, ko je moodo ko je kmet, nego bre pocrkaćemo više sa sve planetom ako se nastavi s ovakvim praksama, pogotovu u velikim i potrošačkim zemljama.
 
Da ipak napomenem da je priča Yanis Varoufakis-a krajnje uprošćena i da to nije baš tako jednostavno. Osnova sistema "marginalne cene", tj plaćanje stvarnih troškova najskupljeg proizvođača energije u osnovi nije pogrešna. Problem je više kako se novac preraspodeljuje unutar tog sistema, tj šta dobija svaki proizvođač. Naime na klasičnom tržištu kupci kupuju kod najjefinijeg ponuđača neke robe, pri čemu je čitava ideja da propadnu oni čija je proizvodnja skuplja od toga. Nažalost, tržište energije je takvo da ni jedna zemlja nema tolike viškove električne energije da može dopustiti da propadaju proizvođači čija je energija trenutno skuplja. Takve investicije su ogromne, pa i gradnja i otplaćivanje uloženog traje decenijama. Zbog toga energije ima otprlike onoliko koliko se i troši, uz neznatne viškove da se pokrije varjabilnost potrošnje. Zbog toga se ne sme dozvoliti da najskuplji prozvođač propadne, jer bi se tada pojavio manjak energije, pa bi cela privreda te zemlje upala u haos. Tj, ako robe ima taman koliko treba, MORATE i najskupljem prozvođaču platiti troškove njegove proizvodnje, budući da je i NJEGOVA, skupa energija, neophodna. Drugim rečima, slobodno tržište ne može da reguliše odnose u energetskoj sferi. Sada se međutim pojavljuje pitanje ko onda reguliše te odnose i kome se tu preliva koliko para (jer nemaju svi iste troškove). Rat je ovo još problematizovao zbog nenormalno velike razlike između najskupljeg i najjeftinijeg izvora energije. Dakle počinju da se prelivaju gigantske sume novca, tako da sada i detalji tog mehanizma međusobnih kompenzacija postaju bitni.
 
Poslednja izmena:
Slika trenutnog stanja: škole su dobile dopis koji ih obavezuje da potrošnju struje redukuju za 15%. Kako će to izgledati, videćemo.
 
Ручно звоно уместо електричног. У моје време је исто коришћено приликом нестанка струје.
 
Vrh