Šta je novo?

Energetika

70% времена стиже са Атлантика, тако да се Рур итекако осети код нас, зими посебно јер је панонска низија најдубља на целом правцу и код ниског пристиска све се нагомилава и стоји у њој! Али кога брига!
 
Pa da ali smo toliko daleko od toga da nikako ne stiže crveno do nas (ustalom to i ta mapa prikazuje od njihovih crvenih pa do nas se zagađenje nošeno vetrovima rasipa i smanjuje i vidiš da postoji čak i ogromna rupa na kome zagađenja skoro i nema nad Panonijom, između tog zagađenja na zapadu i ovog našeg. Dakle mi treba da se pozabavimo našim jer je po nas mnogo štetnije.
Panonija baš zbog činjenice da je okružena vencima planina, iza kojih se formiraju različiti frontovi (atlantski sa sevrozapada, đenovski sa juga do dinarida i Alpa, i istočni vetrovi iz zakarpatske regije), skoro nikad, a pogotovo zimi nije bez vetra. Što se vrlo dobro i vidi (baš vidi) zimi kada je ili severac/severozapadnjak ( dominantan do Rimskih Šančeva kod Novog Sada) ili košava (opet stiže najčešće do Novog Sada i vrlo malo zapadnije), retko koji dan je bez vetra.
 
Poslednja izmena:
Pa da ali smo toliko daleko od toga da nikako ne stiže crveno do nas (ustalom to i ta mapa prikazuje od njihovih crvenih pa do nas se zagađenje nošeno vetrovima rasipa i smanjuje i vidiš da postoji čak i ogromna rupa na kome zagađenja skoro i nema nad Panonijom, između tog zagađenja na zapadu i ovog našeg. Dakle mi treba da se pozabavi o našim jer je po nas mnogo štetnije.
Погледај зими исту мапу.... па ће ти бити јасније. Код нас је битно да се ставе филтери на ТЕ. Да се што више гасификује и повећа енергетска ефикасност стамбених објеката!
 
Tu se slažemo. Filteri su na dosta blokova i postavljani (konkretno u Kostolcu je to bilo kroz projekte EU, a mislim i na drugim mestima), ali nakon par godina kada te filtere treba očistiti, delove zameniti ili šta god - znaju da ne rade i duže vreme.
E sad, da nako od nadležnih (inspektorat) ima petlju, samo bi rekli ako filter ne radi izmeri zagađenje i gasi blok ako je preko normi, pa da vidimo koliko košta izmotavanje sa održavanjem. Lepo je neko prokomentarisao - poskupljenja struje je bilo i biće, i verovatno i mora biti skuplja, ali je problem što malo od tih poskupljenja ode na investicije, poskupljenje dođe i prođe, a slabo se nešto novih objekata napravi u energetskoj infrastrukturi.
 
"All in price" u Srbiji je $0,20. Na zalost u opste nije povoljno.

Screenshot 2023-09-04 at 10.33.49 PM.png


565026 dinara / 25652 kwh = 22 dinara kwh / 108,6 USD = $0,20 po kwh.
 
Komentarišući najavljena poskupljenja struje, Drakulić ih je nazvao „katastrofalnim“ i postavio pitanja ministarki energetike Dubravki Đedović.

„Zašto da poskupi struja? Privrednicima je za 20 meseci tri puta povećana cena – plaćali smo 48, danas 138,80 evra po megavatu. Drugo pitanje za ministarku – dajte nam podatak koliko nas košta da proizvedemo taj megavat! Tvrdim odgovorno da nas megavat ne može da košta preko 35 evra, ukoliko proizvodimo od svog uglja. Ne govorim o onom prošlogodišnjem uvozu 600.000 tona uglja, ko je i kako uvozio, ne znam…“, kazao je on.

Problem nije samo, prema njegovom mišljenju, energetika već i rudarstvo.

„Mnogo je i tu pitanja. Zašto Bor i dalje plaća 60 evra po megavatu i ko je to odobrio? Svi privrednici to znamo, pitali smo to milion puta, niko nam nije odgovorio. Bor je najveći potrošač u zemlji, pravi enormne profite i tek će da ih pravi, plaća manju cenu nego neki mali privrednik koji jedva sastavlja kraj s krajem“, nastavio je.
https://n1info.rs/biznis/zoran-drakulic-tri-pitanja-za-ministarku-dubravku-djedovic/
 
Kao što piše on je bio samo "vršilac dužnosti" (v.d.) i odbio je premeštaj na drugo radno mesto jer će biti konkurs za direktora EPS-a. On može da konkuriše za direktora ako hoće, a lupetanje o prodaji firme nema potrebe ni da komentarišem.
 
Poslednja izmena:
Погледај зими исту мапу.... па ће ти бити јасније. Код нас је битно да се ставе филтери на ТЕ. Да се што више гасификује и повећа енергетска ефикасност стамбених објеката!


Термоелектране раде зими и лети и одавно имају електрофилтере тако да ако причамо о загађењу честицама које је веће зими нема техничког основа помињати термоелектране ОСИМ у случају ако нађете слику како иде црн дим на димњаку што значи да је филтер неисправан (што је ретко, електрофилтери нису компликовани) или је блок у потпали па ради на мазут.

Сво загађење честицама зими у градовима је од малих ложишта тако да се залажем за забрану коришћења чврстих и течних горива у градовима.

Наравно да смо и енергетски неефикасни.
 
Da li je zabranjena prodaja uglja privatnim licima? Pre koju godinu je to najavljeno za tad sledeću, pa niko nije pominjao više. Znam da su kukali ljudi da ne mogu da nađu ugalj da kupe, ali nisam siguran da li je zbog zabrane ili zbog toga što nije bilo uglja ni za TENT.

Ja sam godinama na peletu u kući, a i većina ljudi koju znam, a koja ne živi u stanovima. Malo onih što nisu, su na drva pa nije izletelo nikoga da pitam.
 
Da li je zabranjena prodaja uglja privatnim licima? Pre koju godinu je to najavljeno za tad sledeću, pa niko nije pominjao više. Znam da su kukali ljudi da ne mogu da nađu ugalj da kupe, ali nisam siguran da li je zbog zabrane ili zbog toga što nije bilo uglja ni za TENT.

Ja sam godinama na peletu u kući, a i većina ljudi koju znam, a koja ne živi u stanovima. Malo onih što nisu, su na drva pa nije izletelo nikoga da pitam.
Није забрањена, само домаћег угља нема ни за ТЕНТ али се може куповати увозни.
 
Kazu oni koji se razumiju u tehniku da prvo paljenje B3 mora bez filtera
Uglja ima samo je ispod pokrivke koju neki nisu skidali kako bi prikazali bolje rezultate
Inace kako rade u epsu dobro ima struje
Dipl ing etf ns odgovornom mjestu sklonjen u ne prsporedjene jer je bio na protestu opozicije
Posto je on skonjen došlo do manjka ljudi i zovu covjeke da dodje da ga mjenja a on na redovnom odmoru u Španiji i ocemu pričamo
 
Juče su kroz Užice prošla 3 voza ka Prijepolju (pretovar iz Pljevalja) sa praznim vagonima za ugalj. Ba stanici na Kolovratu je deponija koju rudnik puni svojim kamionima
2 kompozicije su odvukle one nove crveno-bele lokomotive, a treću, pazite sad, ona prastara dizelka, koja se više ne zna koje je boje od masnoće i gareži.
Hajde što smo pukli u rudarstvu pa uvozimo ugalj, ali nove lokomotive su kupljene za Srbija kargo pre nekoliko godina i već ih nema u saobraćaju .
Čuo sam da su u održavanju napravili neku katastrofalnu grešku u koju je opet umešana neka bliska firma, kao i uvek.
Zna li neko nešto o tome?
Jeste da ovo nije tema o železnici, ali sada energetika zavisi od ispravnosti lokomotiva.
 
Na temi železnice je pricano o tim lokomotivama, većina nije u upotrebi jer jednostavno nisu održavane. Istrčale su kilometre a nisu rađeni servisi. Sam SK je na ivici da se ugasi, imaju možda 10 % lokomotiva ispravno u voznom parku
 
Na temi železnice je pricano o tim lokomotivama, većina nije u upotrebi jer jednostavno nisu održavane. Istrčale su kilometre a nisu rađeni servisi. Sam SK je na ivici da se ugasi, imaju možda 10 % lokomotiva ispravno u voznom parku
the-office-michael-yikes-x8pzowd0ud2o8e15.gif


A pritom je upravo Srbija Kargo trebalo da bude zlatna koka odnosno glavni izvor profita u železničkom saobraćaju.
 
Za kargo se ne bojim, imamo mi jedan ogromni kargo oko vrata. Nego, šta ćemo za Srbiju?
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ink
Za kargo se ne bojim, imamo mi jedan ogromni kargo oko vrata. Nego, šta ćemo za Srbiju?

Da izađemo na ulice, ne za neke izmišljene kerefeke, već za prave stvari:

Cena struje i ostalih energenata
Marže u samoposlugama
Plate! (pogotovo minimalac i prijava na isti)
Oporezivanje malih i srednjih preduzeća

I da kad dobijemo bar nešto od toga, malo lakše da diše ovaj narod.
 
Bilo je jedno veče, pre oko 2 meseca, kada je oko Starog dvora bilo oko 100.000 ljudi sa poprilično dobrom i jakom energijom, poletom i motivacijom.

Nažalost, nije imao ko da kaže ključnu reč i usmeri svu tu energiju gde je trebalo. A bilo bi sve gotovo za 30 minuta, bar taj glavni početni deo. I brod bi počeo da tone, a onda bi svaki sledeći korak išao sve brže i bolje (po nas).

Nikad neću prežaliti to veče, tu divnu ogromnu masu, ali i tu priliku koja je propuštena. Sad ima da se zlopatimo ovako još bar 20 godina, ako ne i doživotno.
 
Da izađemo na ulice, ne za neke izmišljene kerefeke, već za prave stvari:

Cena struje i ostalih energenata
Marže u samoposlugama
Plate! (pogotovo minimalac i prijava na isti)
Oporezivanje malih i srednjih preduzeća

I da kad dobijemo bar nešto od toga, malo lakše da diše ovaj narod.
Uvek za!
Od 1991. sam učesnik svakog događanja na tu temu, pa bi, dok još mogu, valjalo da dovršim.
Ali i da nikako nema struje, plate, mislim da se jedan veliki deo ne bi pokrenuo, to ne zato što podržava, već što mu je svejedno.
 
Uvek za!
Od 1991. sam učesnik svakog događanja na tu temu, pa bi, dok još mogu, valjalo da dovršim.
Ali i da nikako nema struje, plate, mislim da se jedan veliki deo ne bi pokrenuo, to ne zato što podržava, već što mu je svejedno.


Plašim se da si u pravu. Ali vredi probati. Dok smo mladi ...
 
Ma naravno, pa uvek je nešto. Ove godine je ''usled nedostatka vetra'', a sledeće će biti ''usled nedostatka morskih talasa''.

Na svim ovim krizama se pojedini dobrano maste. I neće stati dokle god im se dopušta.

Mada jeste činjenica da su i EU ispali debili što su dopustili da im toliki procenat energije potiče iz vetrenjača, a da nemaju na vreme spremljenu rezervu. Pogotovu što energetska ''kriza'' traje već dve godine i odavno je jasno da će struja biti dragocena i potrebna.
 
Poslednja izmena:
Очигледно је да се струка вие ниге не пита, већ само полуумни политичари који ће за попозицију или некакву награду да потпишу све. ЕУ има више меса на костима па ће проблем касније да се осети, а код нас је то просто недопустиво. Па зар нисмо већ видели како су нам искусно измузли милијардицу зимус?
 
Vrh